Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks (0)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

Filosoofia kordamismaterjal, kevad 2014

  • Sõna „filosoofia“ mõiste
    Traditsiooniliselt tuletatud kreeka keele sõnadest 1) philein, phileo –armastama 2) sophiatarkus
  • philosophia“ esmatarvitus?
    Pole väga selge – umbes 5-4. Saj. E.m.a
    Herodotosel verb philosopheo
    Pythagoras ei olevat lubanud end targaks nimetada, sest see olla ainult jumalale kohane; tema olla ainult tarkusearmastaja.
    Sokrates , tarkusearmastaja, kes vastandas end sofistidele, kes pidasid end tarkadeks.
    Esimeseks filosoofiks peetakse Thalest (ca 624-ca 546 e.m.a)
  • Simo Blackburn, Oxfordi filosoofialeksikoni filosoofia määratlus
    Distsipliin , mis uurib maailma kõige üldisemaid ja abstraktsemaid tunnuseid ning meie mõtlemise kategooriaid nagu vaim, mateeria , mõistus, tõestus, tõde jne. Filosoofia võtab uurimise alla mõisted, mille abil me maailmale läheneme.“
  • Elmar Salumaa, Filosoofia ajalugu I filosoofia määratlus
    „Filosoofiaks me võime nimetada kõike seesugust inimlikku järelemõtlemist, mille abil ta püüab jõuda selgusele iseenda ja oma olemasolu kohta maailmas – aga samuti ka sellesama maailma olemuses, tähenduses ja seaduspärasuses.“
  • Filosoofia põhiprobleemid ja valdkonnad: Albert Calmus(1913-1860)
    „On üksainus tõesti tõsine filosoofiline probleem: enesetapp. Otsustada, kas elu väärib elamise vaeva või ei vääri, tähendab vastava filosoofia põhiküsimusele. Kõik muu – see, kas maailmal on kolm mõõdet, kas vaimul on üheksa või kaksteist kategooriat, tuleb teises järjekorras. See on lihtsalt mäng; enne tuleb vastata.“
  • Põhiprobleemid sõltuvad koolkonnast
    Filosoofilis probleeme käsitletakse üldjuhul koolkondades.
    Koolkondi /filosoofiavoolusid seob ühine eeldus filosoofia tegemise viisidest, meetoditest ,
  • Vasakule Paremale
    Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #1 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #2 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #3 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #4 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #5 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #6 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #7 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #8 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #9 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #10 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #11 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #12 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #13 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #14 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #15 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #16 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #17 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #18 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #19 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #20 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #21 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #22 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #23 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #24 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #25 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #26 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #27 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #28 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #29 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #30 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #31 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #32 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #33 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #34 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #35 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #36 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #37 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #38 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #39 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #40 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #41 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #42 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #43 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #44 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #45 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #46 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #47 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #48 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #49 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #50 Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks #51
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 51 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2014-06-02 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 102 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor hj0005e Õppematerjali autor
    Materjal slaididelt, samasusteooria 2 poolt argumenti, emotivismi jne kohta.

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    37
    docx

    Sissejuhatus filosoofiasse

    2.loeng IV Vaidlus filosoofia otstarbe üle Thales olevat tähti vaadates kaevu kukkunud. Filosoofia ainsat, ainuõiget otstarvet pole. Läbi ajaloo on omistatud selliseid otstarbeid nagu teadmise kasulikkus, maailma parandamine, õnnelikuks tegemine jne. Teadmise kasulikkus Platoni järgi pääseb filosoofia ligi sellele, mis muutumatult ja päriselt on. Meeltega tunnetatav ainult näib, seda, mis on, saab tunnetada mõistusega. Filosoof, kes seda tunnetab, teab kuidas inimesed elama peaksid. Seega on filosoofia praktiline. Uskus, et ideaalses riigis peavad valitsema filosoofid. Marksismi ja pragmatismi ülesanne on „teha ühiskonna elu paremaks“. Paljud „praktilised“ filosoofid usuvad, et õigluse, vabaduse jt mõistete selgitamine on kasulik ühiskonnale. Maailma parandamine Rousseau ideed õhutasid prantsuse revolutsiooni, Kant mõjutas iganenud looduskäsitlust.

    Sissejuhatus filosoofiasse
    thumbnail
    34
    docx

    Sissejuhatus filosoofiasse

    FLFI.00.001 SISSEJUHATUS FILOSOOFIASSE (3 EAP) 2014/2015 kevad ST 1.-2. LOENG: SISSEJUHATUS + FILOSOOFIA JA MUU 1. Sõna „filosoofia“. Mõiste etümoloogiat (sõnade päritolu õpetus; sõna algupära). Koolkonniti erinevused. Filosoofia sõna: kr.k. phileo- armastan ja sophia- tarkus. Sõna „filosoofia” esmatarvitus ei ole väga selge, u. 5-4. saj. e.m.a. kasutas Herodotos seda oma töödes. Esimeseks filosoofiks peetakse Thalest (ca 624-ca 546 e.m.a). Tuleb kr keelsetest sõnadest: philein, phileõ – armastama ja sophia – tarkus. Filosoofia sõna: kr.k

    Filosoofia
    thumbnail
    60
    docx

    Sissejuhatus vaimufilosoofiasse

    Ekstensionaalsus. Mentaalsed on need vebrid, mis tekitavad mitteekstensionaalse konteksti. Ekstensionaalses kontekstis on samaosutuslikud terminid asendatavad tõeväärtust säilitades. 1. Karl andis Jürile pliiatsi. 2. Toivo vend andis klassi kõige ulakamale poisile 10 cm pikkuse eseme. Mitteekstensionaalses ehk intensionaalses kontekstis ei ole samaosutuslikud terminid vahetavad tõeväärtust säilitades. 1. Juhan usub, et see lektor on filosoof. 2. Juhan usub, et see lektor on muusik, keda tuntakse Islandil. Ehkki need kirjeldused rakenduvad samale isikule, võib nende vahetus muuta lause tõeväärtust. Printsiipidest. (1) On igapäevane tõde. Tegude alused on ka nende põhjused. Argument puudutab üksnes neid vaimusündmusi, mis on põhjuslikult seotud füüsiliste sündmustega. (2) Toetub põhjuslikkuse nomoloogilisele teooriale. Põhjuslik seos eeldab vastavat seadust. Kui c

    Filosoofia
    thumbnail
    18
    pdf

    SISSEJUHATUS FILOSOOFIASSE 2012 sügis

    argimõtte, tava-arusaamade ja eelarvamuste suhtes ..teiste filosoofide mõtete, teooriate, argumentide ja järelduste suhtes ..oma enese eelduste suhtes. 5. Iseloomustage filosoofiat Sokratese ja Jeesuse erinevusele tuginedes. Võrreldes Jeesusega, Sokrates: .. ei andnud õpilastele dogmasid ega õpetussüsteeme .. ei andnud lunastust ega pääsemist .. ei nõudnud usku usupügalatesse .. suunas inimesi iseenda kaudu uurima ja taotlema tarkust, tõde ja hüve. .. oli filosoof, kes armastas tarkuse otsimist ..ei ole õpetaja, kel see tarkus on juba käes. Niisiis, filosoofia on tarkuse otsimine, iseenda kaudu uurimine ja taotlemine, mis ei anna dogmasid ja õpetussüsteeme ega nõua usku ükskõik millesse. 6. Mida õpetab filosoofia Russelli arvates? Konstrueerige näide. Filosoofia on omamoodi vahelüli teaduse ja teoloogia vahel. Filosoofia on eikellegimaa.

    Filosoofia
    thumbnail
    4
    docx

    Filosoofia eksami vastused

    Skeptitsism on kahtlemise filosoofia. Agnostitsism on õpetus, mis mingitesse eelnevalt mõõdetud usupügalatesse; tema eeskuju suunas eitab teadmiste võimalikkust. Epistemoloogia on filosoofia osa, mis tegeleb teadmise inimesi iseenda kaudu uurima ja taotlema tarkust, tõde ja hüve, kirglikult, probleemidega. kustutamatult tõde janunema. Sokrates oli filosoof, kes armastas tarkuse 2.Mida heidab feminism ette traditsioonilisele epistemoloogiale? otsimist, mitte õpetaja, kellel see tarkus juba käes."EsaSaarinen(2004: 20) Feministid on väitnud, et epistemoloogia jätab teadmise subjekti (tema soo, ühiskondliku 10.Selgitage oma näitega, milles seisneb tarvilike ja piisavate staatuse jne.) õigustamatult tahaplaanile (varjatult on teadja valgenahaline keskealine mees)

    Filosoofia
    thumbnail
    14
    docx

    Filosoofia eksami vastused

    - Filosoofia ei paku taevalikke ilmutusi, valmiskujul tõdesid, mida kahtluse alla ei seata. - “Sokrates ei andnud oma õpilastele edasi dogmasid ega õpetussüsteeme, ei lunastust ega pääsemist. Sokrates ei nõudnud oma järgijatelt usku mingitesse eelnevalt mõõdetud usupügalatesse; tema eeskuju suunas inimesi iseenda kaudu uurima ja taotlema tarkust, tõde ja hüve, kirglikult, kustutamatult tõde janunema. Sokrates oli filosoof, kes armastas tarkuse otsimist, mitte õpetaja, kellel see tarkus juba käes.” 5. Mida õpetab filosoofia Russelli arvates? Konstrueerige näide. “Üks kasulik võte, mida õpetab filosoofia, seisneb kõikide probleemide teisendamises konkreetsest vormist abstraktsesse.” Bertrand Russell (1994) -“kui me … konkreetsed probleemid asendame ühe abstraktse probleemiga, milles nende rahvaste või kogukondade

    Sissejuhatus filosoofiasse
    thumbnail
    14
    docx

    Sissejuhatus filosoofiasse TÜ

    MIS ON FILOSOOFIA (Isiah Berlin) - Uurimisvaldkonna paistab määravat ära nende küsimuste iseloom, millele vastuste leidmiseks vastavad valdkonnad on loodud. - Sõnastada küsimused nii, et nad oleks vastatavad kas empiirilisel formaalsel (st teatavaid formaalseid tehnikaid järgides) teel. - Filosoofia ülesanne on tuua päevavalgele need peidetud mudelid ja kategooriad, mille abil inimesed mõtlevad, isegi teadused. - Immanuel Kant: filosoofia tegeleb muutumatute kogemuse struktuuride uurimisega, filosoofia kui tunnetusteooria. - Isiah Berlin: „Filosoofide jääv ülesanne on käsitleda kõike seda, mis ei tundu haaratav teaduslike meetodite või igapäevase vaatluse abil, s.t. kategooriaid, mõisteid, mudeleid, mõtlemise ja tegutsemis

    Sissejuhatus filosoofiasse
    thumbnail
    15
    odt

    Sissejuhatus filosoofiasse

    käibetõdede jne suhtes. 2. Teiste filosoofide mõtete, teooriate, argumentide jms suhtes. 9. Iseloomustage filosoofiat Sokratese ja Jeesuse erinevusele tuginedes? "Sokrates ei andnud oma õpilastele edasi dogmasid ega õpetussüsteeme, ei lunastust ega pääsemist. Sokrates ei nõudnud oma järgijatelt usku mingitesse eelnevalt mõõdetud usupügalatesse; tema eeskuju suunas inimesi iseenda kaudu uurima ja taotlema tarkust, tõde ja hüve, kirglikult, kustutamatult tõde janunema. Sokrates oli filosoof, kes armastas tarkuse otsimist, mitte õpetaja, kellel see tarkus juba käes."EsaSaarinen(2004: 20) 10. Mida õpetab filosoofia Russelli arvates? Tooge näide! Bertrand Russell on öelnud, et "filosoofia" definitsioon varieerub vastavalt sellele, mis filosoofiat me omaks võtame; kõik, mida me võime alustuseks öelda, on see et eksisteerivad teatud probleemid, mis teatud inimesi huvitavad, ja mis vähemasti praegu, ei kuulu ühelegi eriteadusele. 11

    Filosoofia




    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun