Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

ÕPIMAPP (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Kuidas kaubamärki kaitsta ?
 • Millal on imik valmis sööma lisatoitu ?
 • Mis võib tekitada hirmu või tõrget toidu ees ?
 • Mis tagab edu toitumisharjumuste kujundamisel ?
 
Säutsu twitteris
LÄÄNE-VIRU RAKENDUSKÕRGKOOL
Ettevõtluse- ja majandusarvestuse õppetool
K14KÕ
Jana Annuk
TOIDUKAUBAÕPETUS
Õpimapp
Juhendaja : Liina Maasik. MA
Mõdriku
2014

SISUKORD


SISSEJUHATUS 4
1. KAUBAMÄRGI MÕISTE, AJALUGU JA KAITSE 5
1.1Kaubamärgi mõiste. 5
1.2 Kaubamärgi ajalugu 5
1.3Kuidas kaubamärki kaitsta? 6
2SALVEST 8
1Ajalugu 8
2.1Ettevõtte tutvustus 9
2.2Põnn kaubamärk 10
2.3Tooted 11
2.4Eritoit 13
2.5Märgistamise nõuded 14
2.6Koostis ja kvaliteedinõuded 15
3AS KALEV 17
3.1Kalevi ajalugu 17
3.2Ettevõtte tutvustus 18
3.3Vilma kaubamärk 19
3.4Tooted 20
3.5Müügipakendis toidu märgistusele esitatavad nõuded 20
4KAHE KAUPLUSE VÄLJAPANEKUD 23
4.1Tartu Annelinna Prisma : Vilma tooted 23
4.2Tartu Annelinna Prisma: Põnn tooted 25
4.3Tartu Eedeni Maksimarket : Vilma tooted 26
4.4Tartu Eedeni Maksimarket: Põnn tooted 27
5KASUTATAV TOORAINE 29
5.1Salvest Põnni tooraine 29
5.2Vilma tooraine 31
5.3Toorainete kirjeldused 32
6PAKENDIMÄRGISTUSED 39
6.1Põnni sarjal 39
6.2Vilma sarjal 39
7TOIDUKAUPADE PAKENDITEL KASUTATAV MÄRGISTUS 41
8KASULIK TEADA 54
8.1Lapse toitumisvajadus 54
8.2Lisatoiduga alustamine 54
8.3Lisatoitude andmise vanus 55
8.4Peamiste vitamiinide allikad toidus  56
8.5Peamised mineraalainete allikad toidus 57
9KOKKUVÕTE 58
KASUTATUD KIRJANDUS 59

SISSEJUHATUS


Toidukauba õpimapis on välja toodud kaubamaärgi mõiste, ajalugu ja kaitse, õiguslik regulatsioon Eesti Vabariigis. Valitud on kaks erinevat kaubamärki ja kirjeldatud nende kaubamärkide toodete valikut kahe kaupluse põhjal. Antakse ülevaade valitud kaubamärgi tootjatest, ajaloost ja nende arengust. Koostatud on toodete nimistu. Lisatud on huvitavaid fakte imikute toitumisest.
 • KAUBAMÄRGI MÕISTE, AJALUGU JA KAITSE


 • Kaubamärgi mõiste.


  Kaubamärk on graafiliselt kujutatav tähis, millega on võimalik eristada ühe isiku kaupa või teenust teise isiku identsest või samasse valdkonda kuuluvast kaubast või teenusest. Kaubamärgi järgi peab tarbija aru saama, et toodet või teenust pakub mingi kindel ettevõtja ja selle toote poeriiulilt või teenuse teiste pakkumiste hulgast üles leidma. Kaubamärgi abil ei saa kaitsta kaupade või teenuste sisu, kaupade tootmise või teenuste osutamise viisi, toodete koostist jms.( http://www.epa.ee/et/kaubamargid/mis-kaubamark )
  Kaubamärgiks võib olla:
  • sõna või sõnad (nt tehissõna, fraas , loosung jms);
  • kujutised (nt sümbolid , ornamendid, geomeetrilised kujundid , esemete, loomade, inimeste stiliseeritud kujundid jms);
  • sõna või sõnade ja kujutiste kombinatsioon;
  • etikett;
  • ruumiline kujund (originaalne pakend või toote originaalne kuju);
  • tähtede kombinatsioon;
  • numbri ja tähe (tähtede) kombinatsioon;
  • ärinimi jms.

 • Kaubamärgi ajalugu


  Esimesteks kaubamärgikasutajateks peetakse Rooma impeeriumi mõõgaseppi. Esimesed kirjad mõõgateramikel pärinevad Rooma keisririigi ajast Üks tähelepanuväärselt kaua kasutusel olnud kaubamärk on Löwenbräu. Selle kaubamärgi all õlut tootev Müncheni pruulikoda asutati tõenäoliselt 1383. aastal.Löwenbräu nime on esmakordselt mainitud 1746. aastal Müncheni maksuregistris..( http://et.wikipedia.org/wiki/Kaubam%C3%A4rk )
  Ajavahemikul 1919–1940 registreeriti Eesti Patendiametis 6587 kaubamärki. Esimene neist oli kaubamärk PEOLEO koos linnu kujutisega „puust mänguasjade ja saabaste“ tähistamiseks, mille omanikud olid Paul Epler ja Richard KivitTartust. Registreerimisel kasutati siis seitsmeklassilist kaupade klassifikatsiooni (praegu on kauba- ja teenusklasse 45). Vanim siiani kehitv Eesti Vabariigis registreeritud kaubamärk on SINGER , mis esitati Patendiametisse 22. aprillil 1921 õmblusmasinate tähistamiseks. Vanim tänapäevani vastu pidanud Eesti kaubamärk on Kalevi eelkäija Kawe , mille tunnistus anti välja 12. juulil 1921 Šokolaadivabrik Kawe nimele šokolaadi tähistamiseks. Enamik viimastest1940. aastal esitatud kaubamärkidest kuuluvad Saksa taotlejatele.( Ibid .)
  Peale taasiseseisvumist jätkati registreeringu numbrite järjekorda sealt, kus see oli1940.aastal katkestatud.Esimesena sai registreeritud Patendibüroo Turvaja Oü kaubamärk.(Ibid.)
 • Kuidas kaubamärki kaitsta?


  Kaubamärgi õiguskaitse Eestis sobib kõige paremini ettevõtjatele, kes vähemalt esialgu kavandavad äritegevust üksnes Eesti piires. Õiguskaitse saamiseks Eestis tuleb esitada Patendiametile kaubamärgi registreerimise avaldus eesti keeles ja tasuda riigilõivud. Avaldust saab esitada elektroonilise portaali kaudu või täites arvutivõi masinakirjas avalduse plangi, mille saab välja trükkida ning tuua või saata Patendiameti vastuvõtuosakonda. Kui soovitakse eraldi õiguskaitset kaubamärgi erinevatele variantidele, tuleb esitada mitu avaldust. Enne taotluse esitamist on oluline hästi läbi mõelda kaubad ja teenused, mille tähistamiseks kaubamärgile kaitset soovitakse, kuna pärast taotluse vastuvõtmist kaupu ja teenuseid taotlusesse juurde lisada ei saa. Kaupade ja teenuste klassifitseerimisel saab abi andmebaasist TMclass. Kaubamärgi registreerimise taotluse ja teiste Patendiametile esitatavate dokumentide sisu- ja vorminõuded ning esitamise kord on sätestatud Kaubamärgimääruses. Taotleja jaoks on väga oluline jälgida menetluse käigus taotluse parandamiseks ja täiendamiseks ning riigilõivude maksmiseks antavaid tähtaegu. Nende eiramine viib taotluse menetluse lõpetamiseni. Kaubamärgi registreeringu tegemise juures on oluline teada, et kui andmeid riigilõivu tasumise kohta ei esitata tähtpäevaks, loetakse taotlus tagasivõetuks. Vastavate teadete kättesaamiseks tuleb Patendiametile teatada õiged kontaktandmed . Samas on kaubamärgile õiguskaitse taotlejal õigus tagasivõetuks lugemise korral nõuda menetluse taastamist, kui seaduses ette nähtud toimingud jäid tegemata vääramatu jõu või taotlejast või ema esindajast sõltumatu muu takistuse tõttu. Silmas tuleb pidada, et menetluse taastamise nõuet saab esitada 6 kuu jooksul sooritamata jäänud toimingu tähtpäevast arvates.( http://www.epa.ee/et/kuidas-saada-kaubamargile-kaitset/kuidas-saada-kaubamargile-kaitset-eestis )
 • SALVEST


 • Ajalugu


  1946. aastal alustas tegevust Tartu Puu- ja aedviljatehas, kus algselt töötas 26 töölist ja tootmisvahendiks olid pada, katel ning ämbrid. Oma aiandite saadustest keedetud hoidised ja soolatud kurgid- kapsad viidi hobusega tartu turule.
  1951. aastal anti tehasele uus nimetus Tartu Konservitehas ja alustati õhukindlalt suletud toodete tootmist. Valmib esimene õhukindlalt suletud toode " Mulgi kapsad"
  1956. aastal paigaldatakse esimene purgipesemis- ja etiketimasin. Nüüd ei pea enam käsitsi etikette purkidele peale kleepima.
  1966. aastal valmis uus tootmishoone ja toodi Ungarist esimene imikutoitude liin ja alustati imikutoodete tootmist 11 tootenimetusega, millest tänaseni on tootmises: hõrk õunapüree, mannaga kõrvitsapüree ja porgandimehu. Toodeti esimesed lastekonservid Eestis.
  1973. aasta alguseks moodustati uus, iseseisev tootmisüksus- pooltoodete tsehh . Tsehhi töötajaskonna hooleks oli puuvilja-marjamahlade ja püreede tootmine, kurkide soolamine ja kapsa hapendamine. Sel perioodil juurutati mahlade aseptilise säilitamise tehnoloogia .
  1977. aastal töötati välja ja kinnitati uus kaubamärk
  1981. aastal anti Tartu Konservitehas üle toiduainetööstuse ministeeriumi alluvusest vastloodud aiandusministeeriumile. Sama aasta augustis liideti tehasega osa seni Tartu Kaubandusvalitsusele kuulunud Aardla puu- ja köögiviljabaasist mahtuvusega 3600 tonni, 13 aedviljakauplust ja kiosk. Tehasele anti ka kohustuslik jae- ja hulgikaubanduse ning toorjuurvilja töötlemise plaanid.
  1991. aastal moodustati Tartu Konservitehase baasil Ras Säilis. Tartu Maakonnavalitsuses registreeriti nn. teist tüüpi Ras Säilis ja Ras Säilis allüksus Tartu Konservitehas. Sama aasta juulis moodustas Ras Säilis Viljandi Konservitehase eraldi juriidilise üksuse, mis registreeriti 10. septembril 1991. aastal kui Ras Säilis Viljandi Konservitehas.
  1993. aastal asutati AS Salvest 8 juriidilise ja 42 eraisiku poolt.
  1994. aasta 17. märtsil müüdi Ras Säilis Tartu Konservitehase aktsiad 100%-liselt Eesti Erastamisagentuuri poolt AS-ile Salvest ja 1995. aastal Ras Säilis Viljandi Konservitehas AS-ile Alviko. 1995. aasta suvel hangiti Saksamaalt kaks kasutatud moodsamat Lubeca horisontaal-rotatsioonautoklaavi konservide steriliseerimisprotsessi kaasajastamiseks. Soomest õnnestus laenata "poolpidune" "twist-off" tüüpi klaastaara kaanetamisautomaat, kohapeal valmistati kaks uut lõikurit.
  1996. aastal moodustati AS Salvest Tartu Konservitehas. Sama aasta suvel õnnestus tänu sõprussidemetele osta Soomest väga soodsatel tingimustel praktiliselt uus kaanetaja, mille abil saab kaanetada mitmesuguse mahuga "twist-off" tüüpi klaaspurke.
  2000. aastal sai uueks ärinimeks AS Salvest. AS Salvest asub Tartu linnas, paiknedes 108 297 m² suurusel territooriumil. Tootmishoonete, ladude ja abirajatiste katusealune pindala kokku on ligikaudu 32 000 m². Salvestis töötab 150-160 inimest, paljud nendest on ettevõttes töötanud juba 20–30 aastat.( http://www.salvest.ee/salvesti-ajalugu )
 • Ettevõtte tutvustus


  AS Salvest asub Tartu linnas, paiknedes 108 297 m² suurusel territooriumil. Tootmishoonete, ladude ja abirajatiste katusealune pindala kokku on ligikaudu 32 000 m². Salvestis töötab 150-160 inimest, paljud nendest on ettevõttes töötanud juba 20–30 aastat, mis näitab töötajate suhtumist ja lojaalsust.( http://www.salvest.ee/firmast )
  Keskkonnasõbralikkuse parandamiseks on tehtud mitmeid pingutusi: välja on vahetatud seadmed, ehitatud uus katlamaja ja renoveeritud kogu ettevõte. Katlamaja rekonstrueerimisega saavutati kogu tehase tootmisprotsessi kindel ja stabiilne varustatus soojusenergiaga, lisaks veel ökonoomsem maagaasikasutus energia tootmiseks. Autoklaavide jahutusvee korduvkasutussüsteem on vähendanud oluliselt meie puurkaevu vee tarbimist. Hästi on organiseeritud pakendite taaskasutus , selleks tehakse koostööd Eesti Taaskasutusorganisatsiooniga.(Ibid.)
  Ettevõttes toimib ISO 9001 kvaliteedijuhtimissüsteem, millele on omistatud 2002. aasta oktoobris vastav rahvusvaheline sertifikaat . AS Salvestis toimiv enesekontrollisüsteem on Toidu-ja Veterinaarinspektsiooni regulaarse järelvalve all. See dokumentatsioon põhineb HACCP printsiipidel ja on üles ehitatud vastavalt Euroopa Liidu direktiividega kooskõlas olevale Eestis kehtivale seadusandlusele. Enesekontrolli - ja ISO 9001 süsteemise koostöö tagab kõigi protsesside ja toodete kvaliteedi ning ohutuse hea jälgitavuse.(Ibid)
 • Põnn kaubamärk


  1966.aastal valmis uus tootmishoone ja toodi Ungarist esimene imikutoitude liin ja alustati imikutoodete tootmist 11 tootenimetusega, millest tänaseni on tootmises: hõrk õunapüree, mannaga kõrvitsapüree ja porgandimehu. Toodeti esimesed lastekonservid Eestis.Imikutoitude kaubamärk PÕNN on turul 2004 aastast ja hõlmab umbes 10% kogu Salvesti sortimendist . Eesti imikutoitude turul on kaubamärk teisel kohal.( http://www.ponn.ee/ettevottest/lastetoitude-ajalugu )
  Põnni põhiväärtused:
  - Kõrge kvaliteet, mille tagab pikaajaline kogemus
  -Kaasaegne tootmistehnoloogia
  -Tooraine, mis on rangelt kontrollitud
  -Eestis kasvatatud köögiviljad
  -Pikaajalised ja kindlad tarnijad
  -Kergesti valmistatavad ja maitsvad
  Alates novembrist, 2014 on kauplustes harjumuspäraste klaaspurkide Salvest Põnn beebitoitude kõrval ka pehmetes, 100-grammistes pakendites ökoloogiliselt puhtast toorainest valmistatud Salvest Põnn beebitoidud.Väikelastele mõeldud toidu puhul on väga olulised just koostisained . Salvesti Põnni uued ökosarja beebitoidud on sobilik valik teadlikule emale, sest need on valmistatud ökoloogiliselt puhtast toorainest, ei sisalda lõhna- ega säilitusaineid, toiduvärve ja nendesse ei ole juurde lisatud suhkrut.
  Salvest toob pehmetes pakendites Põnn sarja kauplustesse kolmes etapis . Esimesena jõuavad müügilettidele Salvest Põnn 4+ kõrvitsa-kartulipüree, mangopüree, pirnipüree ja mustika-õunapüree, mis sobivad beebidele alates neljandast elukuust
  Märtsis 2015 lisanduvad maitsevalikusse köögiviljapüree veiselihaga, köögiviljapüree kanalihaga ning neljaviljapuder banaani ja mustikaga, mis sobivad väikelastele alates kuuendast elukuust. Aprillis lisandub neli erinevat maitset lastele alates kaheksandast elukuust.(Ibid.)
  Uued Salvest Põnn 4+, 6+ ja 8+ on tavapäraste klaaspurkide asemel mugavates ja pehmetes pakendites. Ülejäänud Salvest Põnn beebitoidud jäävad klaaspurkidesse.(Ibid.)
 • Tooted


  Joonis 1. Põnn kaubamärk
  • Mehud

  Pirnimehu
  Mustikamehu
  Porgandimehu
  Porgandimehu (480 ml)
  Ploomimehu
  Ühte puu- või köögivilja sisaldavad mehud sobivad uute maitsete tutvustamiseks ning aitavad tuvastada ka imiku kalduvust allergiale erinevate toiduainete suhtes.
  Gluteenivabad, lisaaineteta ning rangelt kontrollitud toorainest valmistatud mehud sobivad nii kergeks vahepalaks kui ka janukustutajaks.( http://www.ponn.ee/ponni-mehud )
  • Püreed

  Hõrk õunapüree
  Riisiga kõrvitsapüree
  Mannaga kõrvitsapüree
  Pirnipüree
  Õuna -mustikapüree
  Köögiviljaraguu
  Toekamaks toiduks sobivad köögiviljapüreed, kergemat einet pakuvad õuna- ja kõrvitsapüreed. Püreed on homogenoseeritud.( http://www.ponn.ee/ponni-pureed )

  Neljaviljapuder vaarikaga
  Kaerapuder mustika ja vaarikaga
  Banaani-täisterapuder
  Piimapuder banaani ja pirniga
  Piimapuder pirni ja pohlaga
  Hirsipuder banaani ja pohlaga
  Teraviljaputrudes sisalduvad kiudained reguleerivad imiku seedeprotsessi. Sobiva konsistensiga ning koduste putrude maitsega. Lisatud on mahlaseid marja- ja puuviljapüreesid. Praktilised pudrud sobivad tarvitamiseks nii soojalt kui külmalt.( http://www.ponn.ee/ponni-pudrud )
  • Lihaga püreed

  Porgandipüree maksaga
  Köögiviljapüreesupp lihaga
  Püreesupp liha ja tomatiga
  Aedviljapüreesupp kanafileega
  Aedvilja -nuudliroog kalkunilihaga
  Aedvilja-riisiroog kanafileega
  Kõrvitsa-brokoliroog sealiha ja riisiga
  Liha on tähtis raua allikas ja see on paremini omastatav kui taimedest pärinev raud. >90% rauavajadusest peab olema kaetud lisatoiduga. Lihaga püreedes kasutatav liha on vähese rasvasisaldusega tailiha : veiseliha , kanafilee , kalkuniliha, sealiha. ( http://www.ponn.ee/ponni-lihaga-pureed )
  Peale 8. elukuud lihaga köögiviljaroad on - paksu tükilise konsistentsiga , esimeseks närimisprooviks. Tükilise toidu andmisel kriitiline aken 10.kuul – kui pole antud, võib esineda edaspidi toitumisraskusi.(Ibid.)

  Vaarika -jogurtidessert
  Maasika -kohupiimadessert
  Riisipuding pirni ja mustikaga
  Desserdid -  imikud , kes liiguvad ning kulutavad rohkem energiat vajavad süsivesikuid. Sisaldavad 12% jogurtit või kohupiima, suur osakaal puuvilja- ja marjapüreel.( http://www.ponn.ee/ponni-desserdid-ja-pudingud )
  Puding - sisaldab rohkem toitaineid, sobib kui imik muutub aktiivsemaks ning liikuvamaks. Piimavalgu- ja gluteenivaba (sobib allergikutele). Ei vaja soojendamist.( Ibid)

  Öko kõrvitsa-kartulipüree
  Öko mustika-õunapüree
  Öko pirnipüree
  Öko mangopüree
  Salvesti Põnni uued ökosarja beebitoidud on valmistatud ökoloogiliselt puhtast toorainest. Tooted ei sisalda lõhna- ja säilitusaineid, toiduvärve ning nendesse ei ole juurde lisatud suhkrut.
  Ökosarja püreed on pakendatud pehmetesse tuubidesse, mida on mugav kaasa võtta nii väljasõitudele, reisidele kui ka niisama parki jalutama minnes.( http://www.salvest.ee/8840 )
 • Eritoit


  Eritoiduks nimetatakse sellist toitu, mis on mõeldud tavapärasest erinevate toitumisvajadustega inimestele ning mis on seetõttu valmistatud eritehnoloogiat
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  ÕPIMAPP #1 ÕPIMAPP #2 ÕPIMAPP #3 ÕPIMAPP #4 ÕPIMAPP #5 ÕPIMAPP #6 ÕPIMAPP #7 ÕPIMAPP #8 ÕPIMAPP #9 ÕPIMAPP #10 ÕPIMAPP #11 ÕPIMAPP #12 ÕPIMAPP #13 ÕPIMAPP #14 ÕPIMAPP #15 ÕPIMAPP #16 ÕPIMAPP #17 ÕPIMAPP #18 ÕPIMAPP #19 ÕPIMAPP #20 ÕPIMAPP #21 ÕPIMAPP #22 ÕPIMAPP #23 ÕPIMAPP #24 ÕPIMAPP #25 ÕPIMAPP #26 ÕPIMAPP #27 ÕPIMAPP #28 ÕPIMAPP #29 ÕPIMAPP #30 ÕPIMAPP #31 ÕPIMAPP #32 ÕPIMAPP #33 ÕPIMAPP #34 ÕPIMAPP #35 ÕPIMAPP #36 ÕPIMAPP #37 ÕPIMAPP #38 ÕPIMAPP #39 ÕPIMAPP #40 ÕPIMAPP #41 ÕPIMAPP #42 ÕPIMAPP #43 ÕPIMAPP #44 ÕPIMAPP #45 ÕPIMAPP #46 ÕPIMAPP #47 ÕPIMAPP #48 ÕPIMAPP #49 ÕPIMAPP #50 ÕPIMAPP #51 ÕPIMAPP #52 ÕPIMAPP #53 ÕPIMAPP #54 ÕPIMAPP #55 ÕPIMAPP #56 ÕPIMAPP #57 ÕPIMAPP #58 ÕPIMAPP #59 ÕPIMAPP #60
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 60 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2015-10-25 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 6 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Janaannuk Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Kaubamärgi mõiste, ajalugu, kaitse. SALVEST Põnn kaubamärk. KALEV Vilma kaubamärk. Kaupluste väljapanekud. Tooraine. Pakendimärgistused.
  TOIDUKAUBAÕPETUS , põnn , kaubamärk , toit , toidukaup

  Meedia

  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  45
  doc
  Õpimapp - eritoit
  62
  doc
  Toiduained
  48
  docx
  Toidukaubaõpetuse õpimapp TOIDUKAUBAD
  110
  docx
  Toidukaubaõpetuse õpimapp
  80
  docx
  Toidukauba õpimapp
  652
  pdf
  Asjaajamise alused
  28
  docx
  Kaubamärkide referaat
  42
  pdf
  Toiduhügieen ja ohutus

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun