Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Biokeemia kordamine (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
Kordamine biokeemiaks.
 • Biokeemia areng ja seos teiste teadusharudega
  Biokeemia – teadus elava mateeria keemilisest koostisest ja biomolekulidega toimuvatest reaktsioonidest
  Biokeemia on väga tihedalt seotud meditsiiniga, toitumisega ja toiduainetega, metabolismiga. Meditsiinilise biokeemia baasteadmised on aluseks füsioloogiale, immunoloogiale, farmakoloogiale, farmaatsiale, endokrinoloogiale, molekulaargeneetikale, geenitehnoloogiale jt uutele spetsiifilistele arengutrendidele.
  On kiiresti arenenud; suurt tähelepanu pööratakse sellele, kuidas organismid energiat ja teavet hangivad ja töötlevad. Tulemuseks teadmine, et pealtnäha erinevad elussüsteemid on molekulaartasandil küllaltki sarnased. Mitte biokeemia ei ole ühtne, vaid elu on- organismid põlvnevad ühisest eellasest ning praegune elurikkus on kujunenud miljardeid aastaid kestnud evolutsiooni vältel.
 • Keemilised ühendid ja elemendid loomorganismis
  Põhibioelemendid – C, H, N, O, P, S, mikroelemendid – raud, tsink , vask, mangaan , koobalt, jood jne, ja makroelemendid – kaltsium, naatrium , kaalium, magneesium , kloor.
  Orgaanilistest ainetest on kõige rohkem rakkudes valke. ilmselt on peamine põhjus selles, et neil on rakus täita palju ülesandeid. Lipiidid ( rasvad , õlid ja vahad) ja sahhariidid (glükoos, tärklis,  tselluloos ). Need ühendid kuuluvad erinevate rakustruktuuride koostisse ja on organismi põhienergiaallikateks. Nukleiinhapete sisaldus on suhteliselt madal, on nad vajalikud kõikidele rakkudele- DNA on pärilikkuse kandja; RNA molekulidel on oluline roll päriliku informatsiooni avaldumises.
 • Inimkeha aminohapped
  Aminohapped – karboksüülhapete derivaadid , mis sisaldavad vähemalt ühte amino- ja karboksüülrühma. Inimkehas 20 standardset, teised on terivaadid, mis on tekkinud põhi ah reaktsioonidest. Neid kasutatakse ehitusüksustena: ensüümide, valkude ja hormoonide sünteesil, energiamaterjalina: süsinikskeleti lammutamise teel; eelühenditena: paljude signaalmolekulide ja teiste biomolekulide süsteemis.
  Jaotus kõrvalahela keemiliste omaduste järgi: 1) hüdrofoobsed ah mittepolaarsete R-rühmadega (mittetsüklilised, ning aromaatse tsükliga, kõrvalahelad sisaldavad ainult C ja H-e, nt glütsiin, alaniin , valiin, leutsiin , või omavad alifaatset hargnenud ahelat ) 2) polaarsed ah neutraalsete R-rühmadega, mille laeng on ebaühtlaselt jaotunud (elektronegatiivne ühend! doonor -aktseptor side, N, O (OH), nt seriin , türosiin, tsüsteiin jne) 3) positiivselt laetud ah, mille R-rühmadel on positiivne laeng füsioloogilise pH juures (enamasti hüdrofiilsed, mahukad kõrvalahelad ja otsas positiivselt laetud aatomirühm, nt lüsiin, arginiin, histidiin ), 4) negatiivselt laetud ah, mille R-rühmadel on füsioloogilise pH korral negatiivne laeng ( happelised kõrvalahelad, nt aspardaat, glutamaat)
  Aminohapete omadused: neil on nii happelised kui ka aluselised omadused – amfoteersed , seega on nende lahused nõrgad puhvrid. Happelises keskkonnas katioonid ja aluselises anioonid . Kuna neil mitu laetud gruppi, solvateeruvad polaarsetes lahustites , kuid ei lahustu apolaarsetes. Nende sulamistäpp on kõrge.
  Põhiaminohapped omavad hiraalset tsentrit => D- ja L- isomeerid , inimkehas valdavalt L. Enamus aminohapped on alfa-aminohapped.
  Tsvitterioon ehk kaksikioon , -NH3+ ( protoneeritud) ja –COO-
  (deponeeritud)
 • Valgud : üldiseloomustus, funktsioonid
  Valgud – kõrgmolekulaarsed ühendid, mille monomeerideks on aminohapped, biomakromolekulid, ah on kondenseerunud peptiidsidemete abil. Üle 50 aminohappe – VALK (kui alla siis polüpeptiid).
  • Oligopeptiid- 2-20 am.j, Polüpeptiid- 20-50 am.j

  Inimkeha kõige arvukamad makromolekulid, geneetilise info realiseerimisvahendid.
  Peptoon – ensümaatilisel teel hüdrolüüsitud valk.
  Sissesoolamine – valgu lahustuvuse suurenemine nautraalsoola madalatel konts
  Väljasoolamine – valkude sadenemine kõrge soola konts lahuses
  Funktsioonid: ensümaatiline, regulatoorne – metabolismi regulatsioon valguliste hormoonide poolt, transpordifunktsioon – ainete trans biovedelike kaudu ja läbi biomembraanide, struktuurne , puhvrifunktsioon , kaitsefunktsioon, varufunktsioon, energiasubstraadi funktsioon.
  Koagulatsioon = sade + denaturatsioon + agregatsioon
  Denaturatsioon – valgu bioaktiivsuse kadumine kõrgemate struktuurtasemete hävimise tõttu. Faktoriteks soojusenergia , vibratsioon , ultraheli, keskkonna pH, ioniseeriv kiirgus.
 • Valgu primaarstruktuur
  Defineeritud nukleiinhappe järjestuse poolt – aminohappeline järjestus. Primaarstruktuur on kovalentne peptiidsidemega seotud aminohappejääkide kindel järjestus antud valgu polüpeptiidahelas. Primaarstruktuur on baasinformatsiooniks kõrgemate struktuuride kujunemisel, seotud molekulaarhaigustega (valesti lugemine, aminohappe asendumine jms.) ning ka spetsiifilisus tuleneb primaarstruktuurist. Aminohapete ahel. Kovalentsed peptiid - ja disulfiidsidemed. Renatureerimine pole võimalik
 • Valgumolekulide ruumiline ehitus, kõrgemat järku struktuurid
  Sekundaarstruktuur: peamiselt vesiniksideme abil fikseeritud ruumikujund. On kas alfa-heeliks(paremale pöörduv) või beeta-struktuur( voldik ). Sekundaarstrukutuur pole kunagi 100% alfa või beeta, alati on nii üht kui ka teist.
  α-heeliks:

  β-struktuur:
  • Peamiselt vesiniksidemete abil kujunenud kihilis-voldiline konformatsioon. Ulatuslikus β-struktuuris seovad vesiniksidemed voltunud polüpeptiidahelaid. Lühikeses β-struktuuris seovad peptiidgruppide vahelised vesiniksidemed ühe ja sama polüpeptiidahela volte.
  • Teised stabiliseerivad lisajõud: aminohappejääkide R-gruppide hüdrofoobsed interaktsioonid ja erinimelise laenguga R-gruppide elektrostaatilised interaktsioonid (vastaktoimed).

  Tertsiaarstruktuur : kerajas-ellipsoidne (gloobul) või niitjas (fibrill) kolmemõõtmeline konformatsioon. Enamik valgud on fibrillaarsed, kõik ensüümid nt. Teda hoiavad põhiliselt nõrgad sidemed, neid palju => struktuuri stabiilsus. Tekib väga kiiresti, spontaanne. Selles struktuuris esinevad domeenid
  Kvaternaarstruktuur : vähemalt kaks tertsiaarstruktuuriga polüpeptiidahelat ehk alaühikut ehk subühikut, nõrgad või disulfiidsidemed. Nim oligomeerseteks valkudeks. Nt hemoglobiin . Võib öelda, et see on uus kvaliteet valkude funktsioneermises, lubab elimineerida mõningaid juhuslikke/ajutisi biosünteesi vigu.
 • Valgu Aluselised-happelised omadused, isoelektriline täpp
  Valgud on amfoteersed polüelektrolüüdid.
  Valke iseloomustab kindel pI. Mida suurem on suhe happelised/aluselised(R-grupid), seda madalam on pI. Kui on saavutatud pI, siis valk sadeneb kõige kergemini, kiiremini.
  pH pH > pI – negatiivselt laetud
  Isoelektriline punkt – pH väärtus, mille juures ei ole summarset laengut e laeng on 0 (anioonid=katioonid).
 • Valgu Füüsikalis-keemilised omadused
  Kolloid-osmootsus e. onkootsus ( osmootne rõhk kolloidlahuses), enamik valke on hüdrofiilsed ja vesilahustuvad . Kollageenid ei lahustu vees ahelatevaheliste sidemete tõttu, kuid punduvad (seovad rohkesti vett). Valgulahused- Tõelised (molekulaarsed) lahused.
  Püsivus – valgulahus ei koaguleeru seismisel (ei sadene täielikult).
  Väike difusioonikiirus – lahustunud aine molekulide liikumine lahuses madalama konsentratsiooni suunas tasakaalu saabumiseni, st lahustunud aine molekulide ühtlase jaotumiseni lahuses. Madal osmootne rõhk – valgud ei läbi biomembraane. Kõrge viskoossus – võime moodustada soole ja geele. Optilised eriomadused – valgulahus hajutab/peegeldab valgust; amfoteersus; puhverdusvõime; opt aktiivsus ja adsorptsioonivõime; makromolekulaarsus
 • Valkude klassifikatsioon , tähtsamad esindajad
  Lihtvalgud – ainult aminohappe jääkidest: fibrillarsed (kollageenid, elastiinid, keratiinid) – ei lahustu vees, vastupidavad; ja globulaarsed (albumiinid-onkootse rõhu tagamine; globuliinid -alfa transport, beeta raua transport ja sidumine, gamma immuunsus ; histoonid ) – lahustuvad füs lahustes, alfa-heeliksi domineerimine ; liitvalgud – valgulistest ja mittevalgulistest osadest:(kromoproteiinid, fosfoproteiinid, glükoproteiinid, lipoproteiinid ).
  Füsio-keemiline klassifikatsioon:
  • Polaarsed (hüdrofiilsed) valgud (vesilahustuvad valgud)
  • Apolaarsed (hüdrofoobsed) valgud (praktiliselt vesilahustumatud valgud)
  • Amfifiilsed ehk amfipaatsed valgud, omavad molekulis hüdrofiilset ja hüdrofoobset osa – biomembraanide valgud

  Funktsionaalne klassifikatsioon:
  • Ensüümidpepsiin , trüpsiin, amülaas jt
  • Transportvalgud – hemoglobiin, transferriin, vereseerumi albumiin, ioonpumbad jt
  • Struktuurvalgud – kollageenid, elastiinid, histoonid jt
  • Kontraktiilsed valgudaktiin , müosiin jt
  • Regulaatorvalgudinsuliin , histoonid jt
  • Aktiivkaitse valgudimmuunglobuliinid , fibrinogeen, trombiin jt
  • Toite- ja varuvalgud – piima kaseiin , muna ovoalbumiin jt

 • Kromatograafia, elektroforees
  Kromatograafilised meetodid baseeruvad biomolekulide korduval selektiivses jaotumises kahefaasilises süsteemis. (1 seisev ja liikuvad faasid ). Kromatograafiat kasutatakse, et eraldada segunenud ained üksteisest. Siinkohal siis on vaja valgud eemaldada lahusest e rakuekstraktist. Ioonvahetuskromatograafia (laeng), õhukese kihi kromatograafia, pöördfaaskromatograafia, geelfiltratsioonkromatograafia (valkude sadestumine suuruse järgi.
  Geelelektroforeesi põhimõte – lahutamine poorses keskkonnas elektrivälja toimel. (1 aine liigub teiste suhtes, liikuma panev jõud- elekter ). Kasutatavad polüakrüülamiid geel ja agaroos . Isoelektriline fokuseerimine. Biomolekulide detekteerimise meetodid geelis. Geel värvitakse valgu spetsiifilise värviga/ spets antikehad. Geeli sisu peab olema aluseline, kõik valgud aluselises KK on neg. laenguga- ioonid liiguvad
 • Nukleotiidid
  Nukleiinhapped on biomakromolekulid, milles nukleotiidijäägid on seostunud fosfodiestersidemega. Inimkehas
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Biokeemia kordamine #1 Biokeemia kordamine #2 Biokeemia kordamine #3 Biokeemia kordamine #4 Biokeemia kordamine #5 Biokeemia kordamine #6 Biokeemia kordamine #7 Biokeemia kordamine #8 Biokeemia kordamine #9 Biokeemia kordamine #10 Biokeemia kordamine #11 Biokeemia kordamine #12 Biokeemia kordamine #13 Biokeemia kordamine #14 Biokeemia kordamine #15 Biokeemia kordamine #16
  Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
  Leheküljed ~ 16 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2019-01-18 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 1 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Merxxxxxx Õppematerjali autor

  Meedia

  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  42
  docx
  Biokeemia ja molekulaarbioloogia kordamisküsimused
  26
  docx
  Biokeemia täielik kordamine
  18
  doc
  Biokeemia
  29
  doc
  Biokeemia kordamine
  22
  docx
  Biokeemia eksami kordamine
  30
  docx
  Biokeemia Eksami kordamine
  30
  docx
  Biokeemia konspekt eksamiks
  34
  docx
  BIOKEEMIA KORDAMISKÜSIMUSED  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun