Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Liberalism ehk Jõukamad ja Piiramatu kuninga Üksikisiku vaba vabameelsus haritumad kodanikud vastased; algatus ja konstitutsiooniline tegutsemisvabadus monarhia kahekojalise ; võimu lahutamine parlamendiga kolmeks Sotsialism Linna tööliskond, Majandus allutada Maaomandi proletariaat kogu ühiskonnale, natsionaliseerimine, rahvusluse eitamine, klasside vahelise põhihuvid tööstuses võitluse õhutamine
Liberaal - demokraatliku kapitalismi puhul on tähtsad selle kõik kolm külge: o ühest küljest arusaam, et asju ajades tuleb järgida enamuse tahet (demokraatia); o teiselt poolt arusaam, et ka enamuse tahet peavad piirama teatavad põhiõigused (liberalism); o kolmandaks arusaam, et turu nähtamatu käsi tagab jõukuse õiglase (või vähemalt
Liberaalne - esindusdemokraatia, kodanik on ratsionaalne toimija, üksikindiviidil rõhk, kodanikuõigusi ja - vabadusi tähtsustatakse enam kui osalusaktiivsust.
Liberaal - kommunitaristlik põhiseadusteooria: Tänapäevased põhiseadused võimaldavad luua erinevaid ühendusi ja tekkida erinevatel ühendustel.
Liberaalid – pooldasid kiireid reforme – vabadused (toetajad: Eesti rahvuslikud ringkonnad) 3.SOTSIALISTID – pooldasid (klassi) võrdsust (toetajad : tekkiv tööliskond Eestis sh. palju vene üliõpilasi). Tätsamaid sajandivahetuse rahvusliikumise tegelasi: Jaan Tõnisson(1868-194?) Postimehe toimetaja, keskus tarkus.
Liberaalide partei – valitsus püüdis leida kompromisse koloniaaltülides Saksamaa ja Prantsusmaaga Maroko pärast, Venemaaga iraani pärast ning Saksamaaga Türgiga seotud küsimustes. Konservatiivne Partei – toetab keskvõimu vähendamist, vaba ettevõtlust ja madalaid makse, välispoliitikas pooldas tihedat koostööd USA-ga.
Libera - lismiideoloogia aluseks – erinevalt konservatiivsest ideoloogiast – on optimistlik usk inimese enesetäiustamise ja progressiivse arengu võimesse. Liberalism peab progressi ja sotsiaalset kooskõla võimalikuks ainult eraomandi alusel, mis tagab üksikisikule suurima võimaliku tegevusvabaduse.
Liberaalsus - esiplaanil indiviid, riik sekkub vähe,vaba konkurests, avatud turg, ei kõrged maksud.
Liberaalsem majanduspoliitika – lõpetati sundkollektiviseerimine (3/4 põllumaast erakätes)  industrialiseerimine  majandusraskused – tarbekaupade ja toiduainete puudus + hinnatõus  teisitimõtlejate tagakiusamine  töölisrahutused, mis suruti maha  Gomulka tagandati ametist
Liberaalne demokraatia - Liberaalne demokraatia: poliitiliste liidrite valitsemine, kelle autoriteet on määratud läbi piiratud mandaadi, universaalse hääleõiguse ja alternatiivsete kandidaatide valiku ning kus on tagatud teatud õigused poliitilisele osalemisele ja oponeerimisele.
Liberaalsus - ühiskond on avatud(sallivus, tolerantsus, sõnavabadus).
Liberaal - kommunitaristlik põhiseadusteooria: Tänapäevased põhiseadused võimaldavad luua erinevaid ühendusi ja tekkida erinevatel ühendustel. Poliitika ülesanne taandub seejuures vastavate organisatsioonivormide leidmisele.
Liberaal - vabameelsem inimene „ maailma vaade mis rõhutab iga inimese võrdsust ja vabadust „ – J. Lock ( juba sünnilt) Võimude lahusus ( J. Lock ) Seadusandliku (parlament) ja täidesaatvast (valitsus) võimust.
Liberaalne teooria – individuaalsed riigi vastu suunatud vabadusõigused ja ainult need a.i.2. Institutsionaalne teooria – põhiõigused on objetiivsed korrapõhimõtted, mis kaitsevad nende sisuks olevad eluvaldkondi.
Liberaalid - peamiselt eestlased, aga ka vähesel määral baltisakslased ja vene kodanlased, kes ootasid keskvalitsusepoolseid reforme ja lootsid saada kaasarääkimisõigust poliitikas.
Liberaalid on sallivad. Ametiühing? – inimeste rühm, kes on ühinenud ühesuguste ameti või elukutse alusell ja eesmärgiks on oma majanduslike õiguste eest võitlemine.
Liberaalne õigluskontseptsioon - õigused isiku vabadusele ja eraomandile on absoluutsed ja äärmuslikud. 1.Välistab mõne kaasaegse ühiskonna süsteemid nt. vaestel pole riigilt abi loota.
Liberalism - > Mõõdukas suund -> Jaan Tõnisson (1868-1941?).Sünd.Viljandimaal; TÜ õigusteadus; EÜS; "Postimees"; Tartu; IDEED -> Rahvusliku eneseteadvuse arendamine.
Liberaalne turumajandus – ülimaks väärtuseks on indiviidi vabadus ning riigi ülesandeks on vabaduste kindlustamine. Majanduses pannakse rõhku eraomandusele ning vabale turule.
Liberaalne riik on ümberjagaja, sekkudes sotsiaalsetesse ja majanduslikesse protsessidesse ning tagades kõigile inimväärse hüvede (kaupade ja teenuste) taseme.
Liberaalid on valmis poliitiliseks koostööks kõikide erakondadega eeldusel, et viimased ei tegutse avalikult ega varjatult demokraatliku riigikorralduse vastu.
Liberaalne demokraatia - sama mis esindusdemokraatia, lisaks rahva hääleõiguse põhimõttele rõhutab ka kodanikuvabaduste ja valitsemise õigusliku piiramise tähtsust.
Liberaalseile vene - ja saksakeelseile ajalehtedel, alati oma kirjutistes rünnates balti aadlit ja kirikut, kui Eesti talurahva vaesuse ja vaimupuuduse peasüüdlasi.
Liberaalses on esiplaanil indiviid ja tema õigused moraalsele, majanduslikule ja poliitilisele vabadusele. Sellele vastavalt peab riik oma tegevust piirama.
Liberaal - feminism rõhutab naiste ja meeste võrdseid õigusi ühiskonna juhtimisel ning võrdseid võimalusi karjääri ja hariduse omandamisel.
Liberalism - ehk vabameelsus on suund majanduses, poliitikas ja filosoofias, mis lähtub kõigi inimeste vabadusest ja õigustest, mida kaitseb riik.
Liberaalne mudel – sotsiaaltoetusi saab suurendada alles siis, kui majanduskasvuga on kogutud piisav varu; soosivad inimeste vabadust ja ettevõtlikkust
Liberalism – parempoolne poliitiline ideoloogia, mis väärtustab turumajandust ning indiviidi vabadust; vt ka sotsiaalliberalism ja neoliberalism
Liberaalne dem – sama, mis esindusdem; lisaks rahva hääleõiguse pm-le rõhutab ka kodanikuvabaduste ja valitsemise õigusliku piiramise tähtsust)
Liberaalsetes demokraatiates ehk niinimetatud kapitalistlikes demokraatlikes ühiskondades on oluline vahetegemine kahe majanduse või ühiskonna sektori vahel:
Liberaalne - heaolu tagajas on inimene ja riik tagab heaolu abivajajatele nt usa Valitsemisvormid on presidentaalne ja paralmentaarne.
Liberaalses demokraatias on möödapääsmatu vastuolu vabaduse ja võrdsuse vahel, mis teineteist välistavad. Me oleme kas vabad või võrdsed.
Liberalism – riigi esmaseks ülesandeks ei ole heaolu teenuste jagamine kõigile, vaid kõrge tööhõive tagamine inimestele.
Liberaalid - isikud, kes peavad oluliseks vabameelsust ja lähtuvad inimeste vabadusest ja õigustest, mida kaitseb riik.
Liberaalide peaminister on Loyd George, kes viib läbi sotsiaalreformid: 8 tunnine tööpäev, sotsiaalkindlustus, töötuskindlustus.
Liberaalidel on konservatiividega konflikte näiteks kiriku ja kooli suhete, abortide, seksuaalvähemuste jms küsimustes.
Liberaalne - (ainult vaestele,madalad maksud,heaolu eest vastutab igaüks ise, riigi ül.tööhõive/valikuvõim tagamin
Liberaalne konservatism on konservatismi alaliiki, mille puhul "konservatismi" elemendid on kombineeritud "liberalismi" elementidega.
Liberalism – Poliitiline õpetus, mis rõhutab inimeste võrdõiguslikkust ja vabadust ning on uuenduste meelne.
Liberaal - demokraatiaga ja selle areng peatus – ühiskond polnud veel välja kuj ja polnud õigeid arusaamu.
Liberalism - liberaalid olid uuendustele vastuvõtlikumad, nad kaitsesid isiksuse vabadusi ja vabaturumajandust.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Liberaal - pluralistlik ühiskonnaideaal - Funksionalistlik perspektiiv - Lineaarne mõjude edastamise mudel - Mõjuvõimas meedia, mille toime sõltub ka grupisuhetest - Kvantitatiivne uurimus ja muutujate analüüs - Empiiriline uurimus on selgitanud, et lihtne edastamise mudel ei tööta mitmel põhjusel.
Liberaalid - nende ajal kehtestati inglismaal kohustuslik algharidus ning anti ametiühingutele tegevusvabadus.
Liberaalne turumajandus – ülimaks väärtuseks on indiviidi vabadus ning riigi ülesandeks on vabaduste kindlustamine.
Liberaalne – kõigile võrdsed võimalused; sümbolite tasandil on olemas, kui materiaalselt on puudulik.
Liberaalses ühiskonnas on esiplaanil indiviid ning tema õigused moraalsele majanduslikule ja poliitilisele vabadusele.
Liberales – 1818 a termin, kui hispaania põhiseaduse toetajad, kes vastandasid end hispaania kunginale.
Liberaalne liikumine – sisaldas ka üliõpilasliikumist, võitlus poliitiliste õiguste eest, tugines kodanlusele.
Liberaliseerimine on toimunud eri regioonides ja riikides erineva kiirusega, on vastav suund siiski ülemaailmne.
Liberaalne heaolumudel - levis USAs ja lähtub liberaalsetest põhiväärtustest, vabadusest, võrdõiguslikkusest.
Liberaalid on kasutanud selliste tuntud loomuõiguse teoreetikute nagu 'i ja Thomas Jeffersoni ideid.
Liberaalne riik on ümberjagav: kõik riigi kodanikud peavad saama humaansel tasemel kaupa ja teenindust.
Liberaal - demokraatlik režiim oli sunnitud tagasi lööma rünnakuid nii paremalt kui vasakult.
Liberalism – riigi esmaül ei ole jagada kõigile heaoluteenuseid, vaid tagada suur tööhõive.
Liberaalne pärimis – ja abieluõigus andsid naisele võimaluse ühiskonnas tegutseda ja mõju avaldada.
Liberaalses demokraatias on möödapääsmatu vastuolu vabaduse ja võrdsuse vahel, mis välistavad teineteist.
Liberaalses ühiskonnas on esikohal indiviid ning tema õigused majanduslikule ja poliitilisele vabadusele.
Liberaalid - väärtustavad üksikisiku vabadusi, kaitsevad vabaturumajandust algusest peale.
Liberaalne – (USA , JAAPAN). Igaüks on oma õnne sepp, riigi ül. Tagada kõrge töötasu.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Liberaalne – maksab toetusi ainult vaestele, heaolu eest vastutab igaüks ise, heaolu kesksed põhimõtted: iga laps saab lastetoetust, ükskõik milline on pere sissetulek, iga pensioniikka jõudnud omab õigust rahvapensionile, isegi siis, kui ta pole oma elu jooksul palgatööl käinud.
Liberaalsed – reformierakond konservatiivsed – IRL sotsialistlikud parteid - Sotsiaaldem.
Liberaalide puhul on võrdsus kui finišijoon, ja kes on kõige võimekam, saab kõige rohkem.
Liberaalne – Vabameelne, inimeste võrdõiguslikkust ja poliitilisi vabadusi pooldav.
Liberaalne suund - eesvedaja C. Cavour (Piedmontes peaminister); radikaalne/revolutsioonilis-
Liberaalide arvates on ühiskond nii iseseisev, et ei vaja pidevat riigipoolset hoolitsust.
Liberaalne heaolumudel – kõrge tööhõive ja valikuvabaduse ning vaba konkurentsi tagamine
Liberaalne stiil on ka enamasti juhtimisalase ebakompetentsuse või ebakindluse tulemus.
Liberalism - XVII-XIX saj. Seisukohad kirja pannud John Locke ja John Stuart Mill.
Liberaalne feminism – naistel meestega võrdsed poliitilised ja juriidilised õigused.
Liberaalne riik - demokraatlik õigusriik,kus kõrgeima võimu kandjaks on rahvas.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Liberaalne demokraatia - Kodanikuvabadused (sõna, valimis) -Õigusriik (seadustel põhinev otsustamine) -Võimude lahusus (täidesaatev, seadusandlik, kohtuvõim) -Kohtusüsteemi ja teiste organite sõltumatus -Vaba ajakirjandus -Vähemustega arvestamine -Relvajõud tsiviilkontrolli all
Liberaalne kodanlus – ei poolda vägivalda, parlament, konstitutsionaalne monarhia.
Liberaalne kommunitarism – püüab hoiduda ühe eelneva segmendi liigsest rõhutamisest.
Liberal - conceited carriages; that's the French bet against the Danish.
Liberalism - Uuendustele vastuvõtlikud ning vaba turumajanduse pooldajad
Liberaalne heaolumudel - „Igaüks on oma õnne sepp“- tagab kõrge tööhõive.
Liberaliseerimine ehk kuritegude demokraatia „sula“. Usk kritiseerimisest.
Liberaalseid põhimõtteid on teisigi — näiteks ettevõtte tulumaksu vähendamine.
Liberaalne seletus - tööturg pole ühtne (terviklik) vaid segmenteeritud.
Liberaal – pluralistlik paadigma – riigi roll on minimaalne.
Liberaalne – parim näide USA. Inimesed on vabad ja võrdsed.
Liberaalne riik on üsna aktiivne oma kujutluses riigi rollist.
Liberaalsetes traditsioonides on välja töötatud Bat mitsva- lepingu tütar.
Liberaal - demokraatlik kord polnud võimul siiski üle
Liberaalne õiglus - kõik on võrsed, ole sa vaene või rikas.
Liberaalne on tekkinud peale Prantsuse revolutsiooni.
Liberaalsed põhiõigused on ennekõike vabadusõigused riigi vastu.
Liberaalid - venestamise kui ka saksastamise vastu.
Liberaalid - pooldavad kiiremaid ümberkorraldusi.
Liberalism - J. Locke (1632-1704) vabameelsus.
Liberaalsetele vene - ja saksakeelsetele ajalehtedele.
Liberaal on inimene, kes usub vabadusse.
Liberalism - Jaan Tõnisson ja K. Päts.
Liberaarne - muutusi pooldav ideoloogia
Vote UP
-1
Vote DOWN
Liberaalne heaolumudel – Inimesed vabad ja võrdõiguslikud, riigi ülesanne pole tagada tasuta sotsiaalteenused, vaid luua palju töökohti ja tagada konkurents.
Vote UP
-3
Vote DOWN
Liberaalne maailmavaade on mõnevõrra muutnud noorema põlvkonna suhtumises rollide jaotusest.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun