Mis veebilehti külastad? Anna Teada Sulge
Facebook Like
Küsitlus


Taastusvahendid (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Kui aineklass määratletud inimese organismi vajaduste alusel[viide ?
 
Säutsu twitteris
TALLINNA PEDAGOOGILINE SEMINAR
Noorsootöö- ja täiendõppe osakond
Taastusvahendid
Anna-Christi-Karita Aruksaar
NT-1
Tallinn 2008

Sisukord


TAIMSED TAASTUMISVAHENDID 6
KIIRGUSED 9
KEEMILISED TAASTUSVAHENID 20
TAASTUSVAHENDID
MASSAAŽ
massaaž- kõige vanem tehnika valu vaigistamiseks, organite formuleerimiseks, kudede taastuseks ja peaaegu kõigi sisemiste kõrvalkallete korrastamiseks. ükski tervendav meetod ei toimi tervikuna ilma massaazita. Ayurveda tõestab selle praktilist kasu. Ayurvedas koosneb inimkeha kolmest olemise toimimisest (tridosha), millede tasakaalus olek tagab täieliku tervise, ebakõlad aga tekitavad haigusi. elujõud, energia (e. prana) jaotub organismis just tänu nende kolme olemuse rahulikule koostoimele. Arvestades massaazi tähtsust, põhinevad kõik tervendavad kursused Keralas terviklikule lähenemisele keha ja teadvuse vahel, ning on tõestanud oma efektiivsust paljude haiguste ravimisel .
  • AROOMIMASSAAŽaroomiteraapia on alternatiivravi , kus kasutatakse aromaatsete taimede õlisid ja vastavat massaažitehnikat füüsilise keha ja psüühika ravimiseks. Oluline on tervisehäirete ennetamine. Aroomimassaaž stimuleerib organismi võimet ise ravida. Massaaži käigus kudede hapniku ja toitainetega varustatus paraneb . Intensiivistub vere- ja lümfiringe. Eemalduvad jääkained ja surnud rakud naha pinnalt. Massaažil on tugev mõju psüühikale. Rahustab, loob sooja tunde, maandab psüühilisi pingeid, pehmendab lihaspingeid, peavalusid, depressiooni. Aroomimassaaži tehakse eeterlike õlidega. Eeterlikud õlid on aromaatsete taimede kergelt lenduvad õlid. Aroomimassaaži liigutused on aeglased ja sujuvad. Näidustusteks on psüühiline väsimus, vere- ja lümfiringe häired, lihaspinged , uroloogilised põletikud, unehäired.
  • LÜMFIMASSAAŽ – massaaž stimuleerib lümfiteid. Aeglase vooluga lümf suunatakse mööda lümfiteid suuremate lümfisõlmede poole sujuvate ja pehmete liigutustega. Lümfimassaaž suurendab organismi immuunsust. Seda tehakse jääkainete väljutamiseks organismist, misläbi alanevad tursed , kiireneb lümfi- ja vereringe ning ainevahetus . Paraneb naha toitumine ja hapnikuga varustamine, akne ja armid muutuvad vähem nähtavaks. Vererõhk alaneb ja pulss normaliseerub. Näidustusteks on lümfiringehäired, tursed, vedelikupeetus.
  • TAI MASSAAŽ – põhineb akupunktuuril, töödeldakse punkte, mis paiknevad energiaväljadel. Massaaži tehakse põrandal matil ja läbi rõivaste. Tai massaažis on ühendatud kolm teraapiat: joonteraapia, lihaste ja kõõluste massaaž ning joogaelementidega manuaalteraapia . Tai massaaž aktiveerib vereringlust ja lümfisüsteemi, vähendab lihaspingeid, suurendab liigeste liikuvust, stimuleerib siseorganite tööd, aitab organismi paremini tunnetada, tasakaalustab keha aurat ja punkte. Näidustusteks on stress ja lihaspinged.
  • SHIN -DOprotseduur sisaldab endas venitusi, massaaži ja meditatsiooni. Jaapani massaaž Shin-Do ehk “töö kehaga ” vabastab keha füüsilistest pingetest ja valust, mõjutades ühtlasi ka vaimu ja kehaenergiat, rahustab ning tasakaalustab, ravib keha kui tervikut . Proteduur algab venitusest, õpitakse õigesti hingama, järgneb varvaste , selja, jalgade, käte, pea, näo, rindkere ja kõhu massaaž erimeetodil, lõpuks meditatsioon . Massaaži tehakse põrandal matil ja läbi rõivaste. Shin-do maandab pingeid, taandab stressi, korrastab hingamist ja mõttetegevust. Näidustusteks on psüühiline väsimus ja lihaspinged.

SAUN
SAUNATERAAPIA
Saun treenib ja karastab organismi, parandab selle kohanemisvõimet. Kuidas see toimub?
  • Termoregulatsioon.

Kehasoojust reguleeritav süsteem kahandab organismi talitust väliskeskkonna tingimuste muutustega ja säilitab ühtset kehasoojust. Tsivilisatsiooni hüvedest ümbritsetud tänapäeva inimene kaitseb aga end talle mugava mikrokliimaga, riietub talvel soojalt, liikumiseks kasutab sõidukit. Niiviisi ei koorma inimene termoregulatsiooni mehhanisme täiel määral ning ebasoodsatesse tingimustesse sattudes ei toimi need siis vajalikus ulatuses - tekivad külmetushaigused. Samas käivitavad suured temperatuuri muutused kord ühes, kord teises suunas toimuvaid termoregulatsiooni protsesse ja süstemaatilise treeningu tulemusena ei vea need enam alt ka külmetusohu tekkides.
  • Nahk

Leiliruumis tõuseb naha temperatuur kuni 40o, naha pinnal isegi vahel 45o. Sellise temperatuuri juures hukkub enamik haigusttekitavaid mikroobe . Laienevad poorid , mille toimel puhastub nahk sügavamalt. Osaliselt naha kaudu erituvad organismile mittevajalikud ained. Neid jääb aga nahas ka pidama . See vähendab naha elastsust ja rikub väljanägemist. Kuid saunas suureneb higi eritumine kuni 30 g minutis ja seetõttu vabaneb organism šlakkainetest paremini ning nahk puhastub peetunud jääkidest.
  • Süda ja veresooned

Kuumade ja külmade ärrituste vaheldudes naha veresooned kord laienevad, kord ahenevad. See nõuab südamelt kohanemist kord väiksema, kord suurema kuni 50% ulatuses muutuva veresoonte vastupanuga. Sel viisil treenitakse saunas nii veresooni kui ka südamelihast. Leiliruumis võib pulsi sagedus suureneda 100-110 löögini minutis, kui aga rohkem, siis näitab see, et südame koormus tõuseb liigselt ja aeg on veidi puhata . Normaalse ja kõrgenenud vererõhuga inimestel kuumuse toimel pindmiste veresoonte laienedes vererõhk langeb. Hüpotoonikutel, kelle vererõhk on tavalisest normist madalam, võib see aga veidi suureneda. Külma toimel tõuseb hüpotoonikutel vererõhk veel veidi, mis neile ainult kasuks tuleb. Normaalne ja kõrgenenud vererõhk võib aga liigagi kõrgele tõusta. Külmkümblusest suurenenud vererõhku aitab normaliseerida kuum jalavann. Hüpertoonikud pidagu sauna asjus ikka arstiga nõu.

Kuum õhk vabastab ülemised hingamisteed mikroorganismidest, parandab hingamisteede verevarustust . Suureneb hingamiselundite kohanemisvõime väliskeskkonna muutustega.

Kuumuse toimel neerude tegevus aktiviseerub, hiljem eritub suur hulk vedelikku higina ning neerud saavad veidi puhata. Kui arvestada mitmesuguste mürkide, ravimite või alkoholi hulka, mis meie neerudest läbi käib, tuleb selline puhkus neile kindlasti kasuks.
  • Närvisüsteem

Naha, lihaste- ja veresoonte närvilõpmeist lähtuvad rohked ärritused kustutavad kesknärvisüsteemi erutuskolded - ununevad mured, paraneb tuju ja enesetunne. Tekib loomulik väsimus nagu pärast intensiivset füüsilist koormust. Saunas tekivad küllaltki ulatuslikud muutused organismi talituses. Seetõttu on mõõdukuse piiresse jäädes saunal kindel koht meie tervise säilitamisel.
VESIRAVI
Vesiravi on tõhus vahend pingesoleku, seedehäirete ja valu leevendamiseks. Enne vesiravi alustamist ja raviprotseduuride proovimist on siiski soovitav tohtriga nõu pidada. On hädasid, nagu südamehaigused, neeru- ja maksapuudulikkuse korral on vesiravi vastunäidustatud. Saunalavalt jääauku hüppamine võib väga kurvalt lõppeda, sest järsk temperatuuride vahe on kahjulik südametegevusele ja vereringele.
Vett on võimalik ravivahendina ravimiseks rakendada kodustest tingimustes. Külm vann on tõhus ravi inimese lihastoonuse ja vererõhu tõstja. Kuuma vanni peavad vältima nõrga südamega inimesed. Kuumad kui ka külmad vannid olgu lühiajalised, mitte üle 5min.
Vee raviv toime alaku naha mõjutamisega, sest veega töötlemise tulemusel veresooned laienevad, suureneb organite verevarustus, nahk vabaneb jääkainetest ning südame tegevus on normis . Väga tõhus ja mõjukas on vesiravi lihasepingete lõdvestajana ja lihasvalude vastu. Ka mõne seedekulgla häire, kõhukinnisuse, ka soolte spasmide korral on vesiravi lausa asendamatu. See loob eeldused edaspidiseks ravimitega raviks. Vesiravikuur annab tulemusi neljaks , kuni kuueks kuuks.
Lisaks vannidele kuulub vesiravi alla ka duðð, mähised ja kompressid . Pool tundi vannis võrdub viie minutiga duði all. Haigele liigesele mõjub hästi mähis. Üldmähistega kogu kehale tuleb olla ettevaatlikum, sest need panevad kõvasti higistama .

AEROIONISATSIOON- ehk õhu ioniseerimine
Negatiivseid õhuioone tuntakse ka õhuvitamiinide nime all ning tänu nendele tunneme erilist värskust metsas või kuumaveeallika juures, kus õhuvitamiine on rohkesti. Miinusioonid, olles grupeerunud ümber hapnikumolekuli, soodustavad rakulist ainevahetust, suurendavad elujõudu ja söögiisu, puhastavad verd ja rahustavad närve. Looduses tekib negatiivseid õhuioone kõige rohkem kiirevooluliste jõgede ja koskede ümbruses, kus liikuv või langev vesi laeb õhuosakesed miinuslaenguga. Samuti on õhuioonide tase kõrge kõrgmägedes.
Plussioonid seevastu on tavaliselt seotud süsinikdioksiidiga, mõjudes inimesele nagu hapnikupuudus, mille tulemusena inimene tunneb end rusutult ja kärsituna. Plussioonide suur ülekaal õhus võib tekitada inimeses väsimust, stressi, pea- ning liigesevalu. Plussioonid tekivad ka tänapäeva kodu- ja kontoritehnika kasutamisel , neid tekitavad nii televiisor , mikrolaineahi kui ka töölaual seisev arvuti. Seega on töövõimekuse ja tervise tagamiseks tähtis hoida just siseruumide ioonide tase kontrolli all. Kui loomulikult teel tekib looduslikus õhus 1 cm³ kohta 2000-4000 negatiivset õhuiooni, siis linnadest on see tase langenud tihtipeale 500-le või isegi alla selle.

TAIMSED TAASTUMISVAHENDID


MESI

  • Naturaalses mees on keskmiselt 17,2% vett, 0,4-0,8% täisväärtuslikku valku ja 81,3% igasuguseid suhkruid. Suhkruga võrreldes on mesi loomulikult oluliselt kasulikum, sest peale kergesti imenduva glükoosi ja fruktoosi sisaldab ta veel teisigi toitaineid. Vitamiinidest on mees leitud
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile

Vasakule Paremale
Taastusvahendid #1 Taastusvahendid #2 Taastusvahendid #3 Taastusvahendid #4 Taastusvahendid #5 Taastusvahendid #6 Taastusvahendid #7 Taastusvahendid #8 Taastusvahendid #9 Taastusvahendid #10 Taastusvahendid #11 Taastusvahendid #12 Taastusvahendid #13 Taastusvahendid #14 Taastusvahendid #15 Taastusvahendid #16 Taastusvahendid #17 Taastusvahendid #18 Taastusvahendid #19 Taastusvahendid #20 Taastusvahendid #21 Taastusvahendid #22 Taastusvahendid #23 Taastusvahendid #24 Taastusvahendid #25
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 25 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-04-19 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 80 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor kriks Õppematerjali autor

Märksõnad

Mõisted


Kommentaarid (1)

ksana.ro profiilipilt
K R: Olen v2ga t2nulik!!!!
21:16 02-11-2009


Sarnased materjalid

20
docx
Taastumisvahendid
26
doc
TAASTUMISVAHENDID
38
doc
Erinevad taastumisvahendid inimese turgutamiseks
35
doc
Erinevad taastumisvahendid inimese turgutamiseks
10
doc
Erinevad taastumisvahendeid inimese turgutamiseks
45
doc
ERINEVAID TAASTUMISVAHENDEID INIMESE TURGUTAMISEKS
139
pdf
Spordi üldained 1 tase
937
pdf
Erakorralise meditsiini tehniku käsiraamat

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun