Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Eksamipiletid. (1)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Kuidas elada pahelises maailmas ?
 • Miks inimesed varjavad oma tõelist olemust ?
 • Kuidas valida hea ja halva vahel ?
 
Säutsu twitteris
Kirjanduse arvestus. Talv 2008. Secunda aste.
Pilet nr. 1
Jevgeni Onegini analüüs.
Onegin oli elupriiskaja, armastuses pettunud , sai päranduseks maamõisa. Ta kolis maale ning kuna seal väga palju haritud inimesi ei olnud, sõbrunes ta noore poeedi Lenskiga. Lenski tutvustas Oneginit kahe õega- Olga ja Tatjanaga. Tatjana armub Oneginisse ja kirjutab talle kirja. Onegin ei vasta talle samaga. Tatjana nimepäevapeol hakkab Onegin Olgaga flirtima, mille peale Lenski Onegini duellile kutsub. Onegin tapab Lenski. Oma teo kohutavust mõistnud on Onegin ka ise kohkunud ning läheb kolmeks aastaks eemale. Kui Tatjana ja Onegin uuesti kohtuvad, on Tatjana juba abiellunud ja väga austatud daam . Onegin armub Tatjanasse ning kirjutab talle kirja, millele Tatjana ei vasta.
Oneginis oli nii vooruslikkust kui kõlvatust. Vooruslikkust selles mõttes, et ta oli ikkagi intelligentne ja haritud inimene. Kõlvatust selles mõttes, et ta hakkas Olgaga flirtima ning tappis Lenski, kuigi oleks võinud ta ka ellu jätta.
Onegin kadestas Lenskit sellepärast, et Lenski oli hoogsa kõnerikkusega, pilgus lõkendava ekstaasiga. Onegin oli kaotanud võime armastada , Lenskil oli see alles.
Olga elas rohkem väljapoole, ta oli elavam kui Tatjana. Tegelikult toimus Tatjana sisemaailmas sama tormiline elu. Tatjana oli rohkem vaoshoitud.
Tatjana oli tundeline , ta armastas loodust. Välimuselt brünett, peen, kaunis.
Olga rääkis vene keelt paremini, Tatjana nt kirjutas Oneginile kirja prantsuse keeles.
Pilet nr. 2
 • sajandi alguse vene kirjandus- vene romantism .
  Prantsuse Revolutsioon ei lõppenud võiduga. (Revolutsioon tapab oma poegi).Napoleoni ajastu. Paul I -debriidne.( Tapeti 1801). Troonile saab Aleksander I, kes mõistab et Vene riiki on vaja muuta. Aleksander I viib Venemaa sõtta Napoleoni vastu.
  Romantism, u. 1810-1830.
  Tegelikkust kujutatakse sellisena, nagu ta peaks olema. Romantiline kangelane on üksildane, kannatav egoist . Püüavad otsida endale sugulashinge. Tõstavad end teistest kõrgemale, väga mässumeelsed, võitlevad kõigiga. Maailmapõlgus. Vaenlaseks Jumal, sümpaatiaks deemon . Sõnades võitlevad rahva eest, tegelikult põlgavad seda.
  Romantiline kangelane on tihti mingi füüsilise defektiga. Tärkab huvi ka folkloori , keskaegsete legendide ja muinasjuttude vastu. Salapärasus, ebatavalisus.
  Žanrid: luule( ballaadid , poeemid ).
  Dekabristid - 1812 sõjas prantslastega rindel ( ohvitserid ). Kui venelased jõuavad tagasi on väe esirindel Aleksander I. Elu ei lähe hästi, Aleksander on loomult kiuslik.
  Müstitsism. Ülikoolis keelatakse filosoofia ja nõutakse, et loodusteadused tuleb viia vastavusse piibliga.
  Ohvitserid hakkasid looma Salaühinguid, 1816 Päästeliit.
  Ühingud ei tahtnud muuta Venemaad revolutsiooniga vaid reformiga.Ohvitserid pillutatakse mööda Venemaad laiali. Valmistutakse sõjaväeliseks pöördeks, Aleksander I sureb ootamatult.
  Võimule saab Nikolai I-truudusevanne 14. dets. 1825
  Väga paljud dekabristid vangistati. Kirjanduslik programm-kirjandus peab väljendama patriootilisi tundeid, ood.
  5 dekabristi poodi üles.Väga paljud saadeti Siberisse sunnitööle.
  Pilet nr. 3
  Aleksander Puškini (1799- 1837 ) elu ja looming.
  Sündis Moskvas, aadliku perekonda. Puškini vanemad pole küll väga rikkad, kuid selle-eest väga armastatud .
  Aleksandrisse suhtutakse mõistetamatu külmusega. Koheldi nagu väikest täiskasvanut. Üksildane lapsepõlv, luges väga palju. Pole ühtki luuletust vanematest , küll aga hoidjast.
  10-aastaselt avastab kehalise rõõmu ( armastab kõndida ja on väga heas vormis).
  1811-1817 Tsarskoje Selo- Tsaari küla, Vana-Ingerimaal.
  Seal avatakse lütseum, kuhu Puškin 1811 läheb õppima. 1814 ilmus tal trükis esimene luuletus . Lütseumi lõpuks juba 30 trükis luuletust.
  „Mälestusi Tšarskoje Selost“
  Lõpueksamil öeldi talle et „Vähemalt on nüüd Venemaal vähemalt 1 tõeline poeet.“
  Kuni 1820 on ta ametis Peterburis ministeeriumis. Tantsib, armub palju.
  Puškin saab tuntuks luuletusega „Küla“ (Mihhailovskoja). Kui vaene on tegelikult selle küla tööline.
  ood „ Priius “-vabaduse ülistus. Puškin kirjutas epigramme, mis osaliselt käisid ka Aleksander I kohta. Puškini sõbrad kostsid ta eest, pidi pagendusse minema 1820- 1826 .
  Puškin lahkus Peterburist Dnepri äärsesse linnakesse. Mais ujub üle Dnepri jõe ja saab kopsupõletiku. Sealt linnast sõidab läbi Rajevski (sõjakangelane) ja tema 4 tütart ja 2 poega . Esimest korda näeb Puškin milline peaks olema pereelu. Rajevski esitab Tsaarile palve , et kas võib Puškini kassas võtta.
  Puškin õpib inglise keelt. 3.okt. 1830 saabub ta Moldovasse. Lõuna-reisist kirjutab ta „Lõuna poeemi“.
  Ta sai vapustava teate Aleksander I surmast ja viie ülestõusujuhi hukkamisest. Ühel ööl viis politseiohvitser Puškini Moskvasse uue tsaari Nikolai I ette. Tsaar mõistis, et talle mõjuks üsna soodsalt “armulikkuse” osutamine kõige kuulsamale vene luuletajale . Lühikest aega elaski  Puškini tsaari võimu pehmenemise lootuses.
  1828. aasta lõpul kohtas ta ballil veetlevat ja kaunist 16. aastast neidu Natlaja Gontšarovat. Kahe aasta pärast nad abiellusid.
  Puškini lemmik aeg oli sügis. Et 1830. aasta sügiskuul lisandus sellele perekonnaõnne ootus,vallandus luuletaja üliviljakas loometegevus. Ta lõpetas Boldinos “Jevgeni Onegini”, kirjutas näidendeid, jutustusi ning rohkesti luuletusi ja kirjanduskriitilisi artikleid. Boldinos saavutas Puškini looming täisküpsuse. Poeet astus uuesti välisministeeriumi teenistusse. Llovtööks ebasobiv õhkkond ja kasvav võlakoorem masendas kirjanikku. 1836. aastal sai ta loa ajakirja “Sovremennik” väljaandmiseks.
  Puškini abielu osutus õnnelikuks. Ta sai neli last. Ta armastas Nataljat ja oli uhke tema ilu üle.
  Seitsmendal veebruaril 1837 pidas Puškini duelli D´Anthesiga oma naise pärast, tolle kuul tabas poeeti kõhtu. Mehiselt kannatas ta välja piinava operatsiooni, surus alla oiged, et mitte naist ehmatada, ja ütles, et valu ei tohi tahet lämmatada. 10. veebruaril Puškini suri. Sõnum tema surmast levis kulutulena üle Neevalinna ning peagi kogunes poeedi maja väravasse tuhandeid inimesi. Valitsus ehmus ...


  Pilet nr 4.
 • Mihhail Lermotovi elu ja looming.
  Mihhail Lermontov (15. oktoober 1814, Moskva – 27. juuli 1841 , Piatigorsk) – üks tuntumaid Vene romantismi luuletajaid ja “Meie aja kangelase” autor, mis on avaldanud sügavat mõju hilisematele Vene kirjanikele.
  Lermontov oli erruläinud sõjaväekapteni Juri Petrovich Lermontovi ja Maria Mihhailova poeg. Kolmeaastasena kaotas ta oma ema ning üles kasvatas teada ta vanaema, Jelizaveta Aleksejevna Arsenjeva, oma häärberis Penzeskaja provintsis . Venemaa külluslikult naturaalne ilu, selle rahvalaulud ja –lood, selle kombed ja tseremooniad, raske sunnitöö, mis pärisorjadele peale suruti ning lood ja legendid talupoegade mässudest – kõik see avaldas suurt mõju tulevase poeedi isiksusele. Kuna väike Lermontov oli tihti haige, viidi ta kuurortidesse Kaukasusel kolmel korral, mil eksootilised maastikud jätsid sügava mulje talle.
  1827. aastal kolis ta koos vanaemaga Moskvasse. Koolis(Moskva Ülikooli haru, kus kasvatati ülikute lapsi) käimise kõrval alustas ta luuletuste kirjutamisega ja hakkas ka tegelema kunstiga. 1828. aastal ta kirjutas luuletused “Tšerkessid” ja “ Kaukasuse vang” järgides inglise luuletaja Lord Byronit, kelle mõju domineeris noorte vene kirjanike seas. Kaks aastat peale tema esimest luuletust, “Kevad” avaldati trükis. Samal aastal astus ta Moskva Ülikooli, tolleaegsesse elavamasse kultuuri ja ideloogia keskustesse, kus õppisid ka demokraatlikult häälestatud mõtlemisega aadlikud nagu Aleksandr Herzen, Nikolai Platonovich Ogarjov jt. Õpilased innuklat diskuteerisid poliitiliste ja filosoofiliste probleemide, pärisorjade raske saatuse ja hiljutise Detsembri ülestõusu üle. Sellises atmosfääris kirjutas ta paljusid lüürilisi salme, pikki , jutustavaid luuletusi ja näidendeid. Tema näidend “Imelik Mees” peegeldas tollaseid seisukohti õpilasühiskonnas: viha ainuvalitsejaga riigikorra ja pärisorjuse vastu. 1832. aastal peale oma tagurliku professoriga tekkinud vastuolusid lahkus ta ülikoolist ning läks Peterburis asuvasse militaarkooli. Koheselt peale kooli lõpetamist ja ratsaväe alama auastme saamist 1834. aastal määrati ta Peterburi lähedal, Tsarskoje Selosse Hussari Ihukaitse rügementi. Noore ohvitserina veetis ta märkimisväärse osa oma ajast pealinnas ja tema kriitilised tähelepanekud sealsest aristrokaatide elust said näidendi “ Maskeraad ” aluseks. Aeg, mil Lermontov oli sügavalt, samas ainult ühepoolselt, kiindunud Varvara Lopukhinasse, tunne, mis kunagi ei temast ei lahkunud, peegeldub tema “ Ligovskaja hertsoginnas” ja testes töödes.
  Lermontovi vapustas tõsiselt 1837. aasta jaanuaris suure poeedi, Puškini, surm duellil . Ta kirjutas eleegia , mis väljendas rahva armastust surnud luuletaja vastu, hukka mõistes mitte ainult Puškini tapjat, vaid ka aristokraate, kelles ta nägi vabaduse timukaid ja ka tegelikke süüdlasi selles tragöödias. Niipea kui need värsid tuntuks said ning jõudisd ka Nikolai I kõrvu, arreteeriti Lermontov ning pagendati Kaukasusel asuvasse rügementi. Uutes kohtades käimine, dekabristidega kohtumised ja tutvumised George ajastu suurmeestega – silmapaistev poeet Ilia Chavchavadze, kelle tütar oli abiellunud tuntud vene näitekirjaniku, luuletaja ja diplomaadi, Aleksandr Sergejevich Griboyedoviga –
  Tuntuim luuletus on Puri – ühendab priiuse ja vangipõlve, mässumeele ja sunnitud rahu. Sel perioodil kirjutab veel ka muid asju. Teenis tsaari kaardiväes, aga sõda ei olnud, oli aktiivne seltskonnaelus. Hakkas naistemeheks.
  Näidend Maskeraad – tegevus 30ndate keskel Peterburis. Ühes kaardimängus mängib mingi mees petturile raha maha. Üks nägi pealt ja tal hakkab vürstist kahju. Saavad sõpradeks. Tutvub ühe naisega, kellele ta kingib mingi võru, mis oli tegelikult tema sõbra oma. Vürsti tahetakse tappa. Vürsti naine langeb. Sõber tapab naise. Aga naine püüab tõtt rääkida, aga ei õnnestu, lõpus tuleb tõde välja. See oligi nii plaanitud kättemaksuks. Deemoni mäss jumala vastu, lõpus pettub ja deemon jääb üksi ja jumal võidab. Tsensuur keelas selle ära. Tegi 5 varianti , aga ikka ei läinud läbi.
  1830 üle 300 luuletuse , mitu draamat , poeemi. Oma loomingusse suhtub rangelt . Puškini surm suur löök ja kirjutas luuletuse “Poeedi surm”. Ei avaldatud, levis väga kiiresti käsikirjaliselt. Raevukas aga ülistav.
  Saadeti Kaukaasiasse, tuli peagi tagasi. Pühendus kirjandusele. Duell prantuse saadiku pojaga, ohvreid polnud, Lermontov saadeti Kaukaasiasse sõdima.
  Valelik” – mägilastele pühendatud sõjavastane luuletus.
  Kaukaasiast tagasi, läheb tülli vana tuttavaga, duell, Lermontov sureb.
  Lüürika - Luule saavutas täisküpsuse 1837-41. Oma põlvkonna lüüriline kujutamine.
  Mõtisklus” – kujutab inimesi tarbetutena, kes liiga palju teevad ja liiga vähe usuvad.
  Romantiline võitlev kangelane, tahtevabaduse kehastus. Mõistab ühiskonda hukka. Ise tunneb ennast ühe osana sellest. Otsib rahvalikkust. Luuletusse ilmus inimene rahva hulgast, tavaline, lihtne ja tagasihoidlik inimene, ühiskonna liige. Pakatab jõust ja tahtest, loomu poolest võitleja ega karda surma. Tema sõnad ei lähe tegudest lahku- “Bordino”.
  Laul tsaar Ivan Vassiljevitšist...” kirjutas rahvalaulu laadis ja viib meid 16 saj. Kõige täiuslikumalt kehastab rahvuslikkuse idee luuletuses “Kodumaa”, kus Lermontov teeb vahet oma isamaaarmastuse ja ametliku kroonipatrioismi vahel. Loob kurva pildi kodumaast . ”Deemonlik” ja “rahvalik” Aga kumbki pole halb.
  Viimastel aastatel suundub realismi, aga säilitab romantismi.
  Mässumeelsus, kaasaja hukkamõist.
  Mtsõri” – vene vägede poolt vangistatud mägilane. Vastandamine . Vabadusearmastus saab võitu.
  Suuremahuline poeem “Deemon”. legend deemonist, kelle võlub ära gruusia vürstitari ilu. Võrgutab vürstitari. Deemon kui teadmise ja vabaduse kuningas.
  Lermontovi teos
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Eksamipiletid #1 Eksamipiletid #2 Eksamipiletid #3 Eksamipiletid #4 Eksamipiletid #5 Eksamipiletid #6 Eksamipiletid #7 Eksamipiletid #8 Eksamipiletid #9 Eksamipiletid #10 Eksamipiletid #11 Eksamipiletid #12 Eksamipiletid #13 Eksamipiletid #14 Eksamipiletid #15 Eksamipiletid #16 Eksamipiletid #17
  Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
  Leheküljed ~ 17 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2008-12-09 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 116 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Laura Koop Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Peamiselt vene kirjandus.
  Hea kordamiseks. Kõik piletid on korralikult tehtud, ausõna. :D

  goethe elu ja looming , lermontovi luule , ivan turgenevi , nikolai gogoli , mihhail lermotovi , jevgeni onegin

  Mõisted


  Kommentaarid (1)

  vildikas17 profiilipilt
  vildikas17: nice
  19:55 05-05-2009


  Sarnased materjalid

  53
  doc
  Kirjanduse eksami piletid
  54
  docx
  Kirjanduse eksamipiletid
  82
  doc
  KIRJANDUSE LÕPUEKSAM kevad 2017
  42
  doc
  KIRJANDUSE EKSAMI PILETID
  62
  docx
  Kirjanduse lõppueksami materjalid
  53
  doc
  Kirjanduse eksam 10 klass
  99
  doc
  11-klassi kirjanduse eksami konspekt- raamatu kokkuvõtted
  112
  doc
  12-klassi kirjanduse lõpueksami koolieksami piletite põhjalikud vastused

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun