Mis veebilehti külastad? Anna Teada Sulge
Facebook Like
Küsitlus


Põhimõisted (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris

PÕHIMÕISTED
 • Demograafiline plahvatus – rahvastikuplahvatus, rahvaarvu suur kasv mingis piirkonnas või kogu maailmas. On arengumaade keskkonnakriisu põhitegureid.
 • Urbanisatsioonlinnastumine , linnade pidurdamatu kasv ja selle kaasnähud või siis loomade, lindude eluviisi ja käitumise muutumine linnas.
 • Tööstusrevolutsioon – inimeste arvu hüppelist suurenemist 19. Sajandil mõjutas tööstusrevolutsioon, mille käigus manufaktuurne tööstus asendati vabrikulisega. Sai toimuda tänu ostuvõimelise turu moodustumisele, kapitali kuhjumisele, tööjõu vabanemisele põllumajandusest ja mehhaanika arengule. Algas 1760 .-1780. Inglismaal.
 • Teaduslik-tehniline revolutsioon – algas 20. Saj keskpaigas. Selle käigus muutus nii töö struktuur, tehnika, mõjutatud said nii kultuur kui olme. Revolutsioon sündis suurimate teaduslike ja tehniliste saavutuste mõjul – töö kompleksne automatiseerimine, uute energialiikide kasutuselevõtt, uute materjalide loomine jne. Raadio, tv, arvutid , laser , aatomienergia.
 • Tehnokraatia – tehnika ja tehnikateadlaste võim. Tehnokraatlik suhtumine looduskasutusse hindab üle tehnoloogilisi aspekte ja eirab loodusteaduste arvestamist keskkonnakaitses. Tehnokraatia käsitab keskkonnakaitset üksnes elukeskkonna normatiividele vastavuse tagamisena tehnoloogia täiustamise kaudu, kui on piisavalt raha. Inimene on tehnika jaoks, mitte tehnika inimese jaoks.
 • Roheline revolutsioon – 1960. aastatel õnnestus tänu saagirohkete sortide kasutuselevõtule (kääbusnisu, riis IR-8) ja intensiivsele põllumajandusele (väetised, pestitsiidid , niisutus ) arengumaades suurendada järsult teraviljatoodangut.
 • Keskkond – tingimuste kompleks milles biosfäär asub. Ühelt poolt on see aineline oleluskeskkond (vesi, muld jt), teiselt poolt kõigi mõjutavate välistegurite (meteoroloogilised, edaafilised, biootilised jm) kogum.
 • Keskkonnakaitse - Keskkonnakaitse on ühiskonna, organisatsioonide ja üksikisikute tegevus, mille abil kaitstakse nii inimese vahetut elukeskkonda kui ka loodust tervikuna inimtegevuse negatiivsete mõjude eest elujõulise keskkonna säilitamiseks. Keskkonnakaitse olulisteks valdkondadeks on õhu-, vee-, mulla-, puhta joogivee kaitse, jäätmetega tegelemine jne.
 • Looduskaitse – ühiskondlikud ja riiklikud meetmed, mis peavad tagama loodusvarade otstarbeka kasutamise, taastamise ja kaitse, tervisliku elukeskkonna hoidmise ja loomise, maastikukaitse ja –hoolduse ning väärtuslike loodusobjektide säilitamise.
 • Ökoloogia – teadus organismide, nende populatsioonide ning koosluste ja keskkonnatingimuste vastastikuseist suhteist. Aktuaalsed ülesanded on seoses loodusvarade aruka kasutamise ja taastamisega ning keskkonna saastamise vähendamisega.
 • Autökoloogia –organismiökoloogia, liigi ja keskkonnategurite suhteid uuriv ökoloogia haru. Jaotatakse uuritavate keskkonnategurite või organismirühmade ja nende elutalitluse järgi. (nt lindude autökoloogias eristatakse pesitsus - ja toitumisökoloogiat.)
 • Demökoloogia – populatsiooniökoloogia, ökoloogia haru, mis uurib organismide populatsioone ja nende keskkonnaoludest juhtuvat dünaamikat.
 • Sünökoloogia – uurib populatsioonide suhteid ning koosluste ja keskkonnatingimuste suhteid.
 • Bioloogiline tort – Odum on kujutanud integratsiooni ökoloogias tordina ja see põhineb bioloogliste teaduste jaotusel, mis jaotatakse taksonoomilisteks ja fundamentaalseteks. Taksonoomilised teadused : uurivad loomulikke looduslikke gruppe nende välimuse, geograafia, evolutsiooni jm seisukohast . Nt botaanika , zooloogia, mikrobioloogia . Taksonoomilised teadused moodustavad tordi lõigud.
  Fundamentaalteadused käsitlevad üldisi seaduspärasusi, mis on loomulikud kõikidele elusorganismidele. Geneetika, biokeemia , morfoloogia , füsioloogia, ökoloogia. Fundamentaalteadused moodustavad tordi kihid .
 • Monitooring e seire – plaanipärane ja pidev keskkonnaseisundi uurimine selleks loodud monitooringujaamades.
 • Katse – loodusteaduste põhilisi uurimismeetodeid.
 • Vaatlus – jälgimine, on paljude uurimismeetodite aluseks.
 • Loendus – loomaliigi isendite arvu tuvastamine mingil ajal ja kindla metoodika alusel.
 • Modelleerimine – tunnetusmeetod, mis seisneb mudelite loomises ja uurimises ning uurimistulemuste tõlgendamises. Mudelil sooritatakse katseid.
 • Bioindikatsioon – keskkonnaseisundi ja – olude muutumise iseloomustamine organismide – bioindikaatorite – ja nende tunnuste (vitaalsuse,ohtruse, katvuse, sageduse, loomade puhul kakäitumise jm.) põhjal.
 • Bioindikaator – Bioindikaator võib olla isend, kooslus , populatsioon jne.
 • Liik – bioloogilise süstemaatika tähtsaim üksus. Teise rühma kuuluva liigiga ei anna paljunemisvõimelisi järglasi. Erineb igast muust liigist mitme tunnuse poolest, vahepealsied vorme pole, või on väga vähe.
 • Indiviid – isend, üksikolend, terviklik, enamasti jagamatu organism, mis ainevahetuse poolest keskkonnaga suhteliselt iseseisev.
 • Biotsönoos (kooslus) – elukooslus , ühesuguste keskkonnatingimustega ala elavate organismide kogum. Mingi piirkonna kõigi elusolendite populatsioonidest moodustuv kogum. Koosluse organismid sõltuvad nii üksteisest kui keskkonnast. B-s eristatakse taime-, seene- ja loomakooslusi ning mikroorganisme .
 • Populatsioon – asurkond , rühm ühe liigi isendeid, kes elavad ühel ajal samagas paigas.
  a) funktsionaalsest aspektist – populatsioon on liigi eksisteerimise elementaarvorm, st. isendite rühm, mis suudab pidevalt muutuvates keskkonnatingimustes pikka aega (põlvkondade rea vältel) säilitada oma arvukust;
  b) geneetilis-evolutsioonilisest aspektist –populatsioon on omavahel vabalt ristuvate ühe
  liigi isendite kogum, mis on teisest samasugustest isendikogumitest sel määral isoleerunud, et nad võivad geneetiliselt lahkneda;
  c) territoriaalsest aspektist – populatsioon on üheliigi isendite rühm, mis on teistest rühmadest ruumiliselt eraldunud.
 • Kohanemine – isendi fenotüübi otstarbekas muutumine genotüübi raames. See toimub enamasti vastusena keskkonnatingimuste toimele. Kohanemine seisneb mittepärilikes, reaktsiooninormi piires toimuvais muutustes. Tagajärg on kohanemus
 • Kohastumine – organismirühmade pöördumatu sobitumine (adapteerumine) uute elamistingimustega. Kohastumine seisneb organismi ehituse või talitluse pärilikes muutustes.
 • Ontogenees – üksiku organismi individuaalne arenemine alates viljastatud munast kuni loomuliku surmani.
 • Ökosüsteem – 1. isereguleeruv ja arenev tervik, mille moodustavad toitumissuhete kaudu üksteisega seotud organismid koos neid ümbritseva keskkonnaga. 2. Biosfääri elementaarosa, milles üks biotsönoos, koos sellele omase biotoobiga moodustab mingil piiritletaval alal aineringe kaudu reguleeruva süsteemi.
 • Ökotoop – taimekoosluse
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

  Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile

  Vasakule Paremale
  Põhimõisted #1 Põhimõisted #2 Põhimõisted #3 Põhimõisted #4 Põhimõisted #5 Põhimõisted #6 Põhimõisted #7 Põhimõisted #8 Põhimõisted #9
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 9 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2010-12-19 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 64 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor BassUp Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Ligi 200 mõistet koos seletusega

  Märksõnad

  Mõisted


  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  7
  docx
  Ökoloogia mõisted seletusega
  29
  doc
  Mõistete seletav sõnastik-pikk
  30
  docx
  Ökoloogia ja keskkonnakaitse eksam
  42
  docx
  Ökoloogia ja keskkonnakaitse arvestus-kordamisküsimuste põhine
  32
  docx
  Keskkonna mõisted
  19
  doc
  Kordamisküsimuste vastused
  12
  docx
  Ökoloogia ja keskkonnakaitse mõisted ja definitsioonid
  18
  docx
  Ökoloogia ja keskkonnakaitse eksamimaterjal

  Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele
  faili e-mailile TASUTA

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  või
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun