Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Linnuhäälte tabel aine "Elusloodus" jaoks (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist

Tumedalt tükitud loomaliikide kohta on vaja täita tabel
Loomade häälitsused ja laul
Kõrv loodusesse . 2012. ELF, TÜ loodusmuuseum. ( http://www.loodusheli.ee/ )
Liik
Selts
Häälitsuse/laulu kirjeldus
Välimus - iseloomulikud tunnused
Kooslus , kus elab
Metsalinnud
*Aed-põõsaslind
Värvulised
Laul on aed-põõsalinnul meeldiv, kiire ja ühtlase tugevusega , nagu keegi jutustaks midagi ärevalt ja kiirelt.
Ta on silmapaistmatu välimusega , hiirekarva laululind. Aed-põõsalind on ühtlaselt pruunikashall, väike lind. Alapool on heledam kui ülapool.
Elutsevad lehtmetsades, puisniitudel, lehtvõsades, parkides ja aedades .
*Hallrästas
Värvulised
Laulu hääl on tal kärisev. Hallrästal puudub lauldes kõlavad viletoonid.
(Tsikk-tsikkk –tsikkk – heli)
Hallrästas on suur lind. Selg on hallrästal kastanpruun, pea ja päranipuala hall, saba on pikk ja must. Alapool kollakas , hõredate tumedate tähnidega.
Elutsevad kultuurmaastiku puistutes, metsatukkades, puisniitudel, metsaservadel.
Hoburästas
*Käblik
*Karmiinleevike
Värvulised
Laul on kõlav, kahe-kolmeosaline puhas vilistus, millele mõnikord võib järgneda vilejas sädin
Karmiinleevike on ümara peaga ja lühikese ning tüseda nokaga, säravate mustade silmadega laululind. Vana isaslinnu pea, rind ja päranipuala on karmiinpunased. Emaslinnul ja enamikul isaslindudel on ülapool tuhm -oliivpruun
Karmiinleevike eelistab põõsastega pool-avamaastikku. Asustab peamiselt lehtmetsi, lehtpuuvõsasid, puis- ja põõsasniite, jõeorgude põõsastikke, pangaaluseid puistuid, kadastikke, suuremaid parke ja aedasid.
*Laulurästas
Värvulised
Tema laul on kõlav, vali, kauakestev ja vaheldusrikas ning sisaldab mitmekesiseid vilesilpe
Ülapool on linnul pruun, alapool valge, tihedate ovaalsete tähnidega. Kaenlasulestik on ruuge.
Elupaikadeks on tal niisked kuusikud, kuid ka kuuse aluspuistuga männikud , sookaasikud, puisniidud ja lehtmetsad. Samuti võib teda kohata linnaparkides ja kalmistuil.
*Leevike
*Mets- lehelind
Värvulised
Laul algab aeglaste ja siis kiirenevate silpide reaga ja läheb üle langeva lõpuga sirinaks.
Laiaõlgne, lühikese sabaga , erekollase kulmuriba, väävelkollase näo ja pugualaga lehelind. Linnu rind ja kõht on puhasvalged. Ülapool on maheroheline, enamikul on hoosulgedest ereroheline ääris.
Pesitseb enamasti kõrgete põlispuudega lehtmetsades, okasmetsades kuuse-segametsades
* Metskiur
* Metsvint
Värvulised
Laul on tal kiiretempoline ja lühike
Emaslind on rohekaspruun, alapool rohekashall. Isaslinnu eesselg on kastanpruun, pea sinihall, põsed ja alapool punakad. Nokk on lühike ja kooniline .
Parkides, metsas, samuti linnas.
Must-kärbsenäpp
* Mustpea -põõsaslind
*Musträstas
Värvulised
Laul on musträstal ilus ja väga musikaalne.
Isaslinnul on kollane nokk, sulestik on must ilmas läiketa. Emaslinnu nokk on pruunikasmust, sulestik on seljalt tumepruun ja kõhualune on laiguline.
Pesitsevad nad salu - ja lodumetsades, puisniitudel, maa ja linna parkides, kalmistuil ja aedades.
Ööbik
Värvulised
Laulus vahelduvad viled laksutamisega, valjud toonid mahedatega ja kurvad rõõmsatega..
Tema ülapool on oliivipruun, saba roostekarva, alapool hele, küljed pruunikashallid, pugualal on kirju ookerhall laik.
Sage avamaastikuga piirnevates võsades ja puudetukkades, kaldapõõsastikes, metsistunud aedades jm., kus leidub tihedat põõsarinnet.
* Pasknäär
Värvulised
Pasknääril on vali ja kriiskav hääl
Pasknäär on roosakas -hallikas-pruuni üldvärvusega lind. Väga iseloomuliku tunnusena on tiivanukil sini-musta-valge kirju laik ja sellest tagapool tiival valge laik. Saba ja tiibade tagaosa on must. Pea piirkond on heledam ja noka tüve pikenduseks on mõlemal pool musta värvi laik.
Pasknäär eelistab elukohana tiheda alusmetsaga okas-, sega- ja lehtmetsi. Pesitseb reeglina kuuse-segametsades.
*Põhjatihane
Pöialpoiss
Porr
*Punarind
Värvulised
Punarinna laul on vali. Laul algab ja lõpeb järsult, kestes videvikus 6–8 sekundit. Laul lõpeb hõbekellukese meloodilist helinat meenutava trilleriga.
Kogu ülalpool on oliivpruun, laup, põsed, kurgualune ja puguala intensiivselt roostepunased, muu alapool valge. Kõrgejalgne. Isa- ja emalind on ühesugused.
Armastab tegutseda tiheda alusvõsaga metsades ja puisniitudel, suurtes parkides ja kalmistutel. Sageli võib kohata maaelamute juures kuurides, prügi- ja sõnnikuhunnikutel.
* Rasvatihane
Värvulised
Laul on lühike, kuid tema hääl on meloodiline
Must pealagi , valged põsed, kollane kõhualune, mida läbib must pikkivööt ja hallikasroheline selg. Noorlindude kõhualune heledam, pealagi pruunikas ja põsed kollakad.
Elutseb inimasulate ümbruses, samuti looduslikes- ja kultuurpuistutes.
*Rohevint
Värvulised
Laul on valju ja sidistav-kuristav laulu hääl.
Isaslinnu sulestik on rohekas , emaslinnul aga rohekashall ja pruunivöödilise seljaga . Isaslindudel on kollased laigud sabaservas. Tiibade külgserval on rohevindil helekollane triip . Rohevindil on terav roosakas hall nokk. Jalad on neil roosad.
Rohevinti võib kohata parkides, aedades, kalmistutel, talumaastikel, metsatukkades, kadastikes, puisniitudel ja metsaservades. Talviti külastab ka lindude toidulaudu.
*Salu-lehelind
Värvulised
Laul on lühike ja sujuv , koosneb puhtast ja meloodilisest trillerist ja lõpeb meeldivate minoorsete viledega
Väike sale lind, kelle välimust iseloomustavad hele kulmutriip, hallikasroheline seljaosa ja kahvatu alaosa. Jalgade värv on punakas.Täiskasvanud emas- ja isaslind on sarnased, noorlinnud aga tunduvalt kollakamad.
Metsades ja metsatukkades, jõekallastel, võsastikes, parkides, aias.
* Sootihane
*Talvike
Värvulised
Laul on lühike ja kõhiseva häälega
Talvike on kollase pea ja alakehaga lind. Selja- ja tiivasulestik on pruun tumedamate pruunide tähnidega. Päranipuala on roostepruun, alakehal on märgatavad pikitriibud. Emas- ja noorlindude sulestik on tuhmim ja selgemate pikitriipudega. Talvesulestikus isaslinnul on tume oimutriip ja kõrvakohad.
Lagedatel puisniitudel ning heinamaadel, samuti kuivadel raiesmikel.
*Väike-lehelind
Värvulised
Laul on ühtlane, hästi eristatav teiste lindude laulust. Salu-lehelindu iseloomustab kahesilbiline hüü-iit, mis lõppeb hääbudes.
Väike ümara pea ja heleda kulmutriibuga lind. Nii isas - kui emaslinnul on tuhm oliivikarva ülapool ja heledam alapool. Jalad on mustjad. Noorlinnud sarnanevad vanalindudega.
Elutseb lehtmetsades kui ka okasmetsades, . Kohata võib kalmistutel, parkides ja suuremates aedades.
*Vainurästas
Musträhn
Rähnilised
Laulu tunneb lihtsasti ära tema valju häälitsuse järgi: lennates on see „krük-krük-krük…“ ning puul istudes on häälitsuseks „klii-ü“.
Mõlemad sugupooled on üleni mustad, kuid neid eristab see, et isasel on terve pealagi punane, aga emaslinnul on ainult väike punane kuklalaik.
Teda võib kohata nii puhtais männikuis kui ka lehtmetsades. Kõige rohkem esineb musträhni vanades suuretüvelistes segametsades.
*Suur-kirjurähn
Rähnilised
Laul on valju ja äratuntav. Kohalolekut reedab tihti terav häälitsus
Kontrastselt must selg, millel eristub suur valge õlalaik. Keha alapool on laialt valge. Sabaalused suled erkpunased, küljel valged triibud. Pea kiirusuled on mustad, laubal valge laik. Isalindu eristab kuklal asuv punane laik, emaslinnul on see osa kõik must. Noorlindudel on kiirusulestik punane ja sabaalune roosa . Suur-kirjurähni saba on teravatipuline ning väga jäik.
Meeliselupaigaks on niisked kuusikud ja kuuse-segametsad. Kohata võib siiski kõikvõimalikes puistutes alates asulates olevatest aedadest kuni suurte metsade keskosadeni välja.
Väänkael
Händkakk
Karvasjalg -kakk
Kassikakk
Kakulised
Kassikakul on eriline hääl ja laul mis kostab klassikalise uhuuna
Täiskasvanud kassikaku ülapool on kirju. Ruugel, kollakal või harvem valkjal taustal on tumepruun piki-, harvem põikimuster. Labahoosuled on roostekollase tüvikuga ja tipu lähedal musta põikmustriga. Tüürsulgedel on kollakal või ookrivärvi taustal tumedatest märgistest ja täppidest ebakorrapärane ristimuster. Alapool on ruuge, ookrivärvi või valkjas . Pugul ja rinnal on mustad pikilaigud, kõhul ja külgedel peened pruunikad või mustad vöödid. Saba ja kurgu alune on valge. Vikerkest on erkoranž või punakas, nokk ja küünised on mustad.
Kassikakke võib trehvata rabamännikutes ja avaramates okasmetsades.
Kõrvukräts
* Metstilder
Kägu
Käolised
Laul on vali ja väga iseloomulik hääl, mis väljendub pisut nukralt „ku-ku“
Kägu on keskmist kasvu, hallikas-sinine, altpoolt hele põikitriibulise sulestikuga lind. Saba on pikk, valgelaiguline ja ümmarguse otsaga. Noorlinnud on väga tumedad ja neil on kuklas selge valge laik, mida vanalinnul pole.
Kägu kohtab igat tüüpi metsades, saludes,luhtades, roostikes ja soodes -rabades, noorlinde võib kohata ka parkides ja aedades.
Laanepüü
Imetajad
Pruunkaru
Kiskjalised
Karu häälitsust iseloomustab vali ja võimas möire
Suur, tugev, kohmakas loom, keda katab pikk ja tihe karvastik. Eriti pikad karvad kasvavad turjal, sabajupp on karvade sees peidus. Karvastiku värvus varieerub pruunikaskollasest mustjaspruunini
Karu elab põhiliselt suuremates metsamassiivides. Harilikult elab ta kõrvalistes, raskesti ligipääsevates metsades.
Hunt
Kiskjalised
Hundil on iseloomulik häälitsemine , mis on ulgumine
Hundil on massiivne rind ja kael ja tugevad jalad. Hundi suur pea on pisut ettepoole suunatud kolmnurksete kõrvadega. Saba hoiab hunt seljaga ühel joonel või langetatuna. Pead hoiab ta rahulikus olekus seljaga enam-vähem ühel joonel. Hunti iseloomustab rahulik sörk, kus keha raskuskese ühel kõrgusel püsib.
Hunti võib Eestis kohata varjulistes metsades, rabades ja võsastikes
Põder
Sõralised
Põdra võivad teha mitemid häälitsusi , milleks on piiksivat ninahäält või summutatud köhimist . Põdrad suhtlevad madala ammumise teel.
Põder on suur ja võimas loom. Ta on pikkade jäsemete ja laiade sõrgadega, iseloomulikud on ka pikk ülamokk. Põdrapulli kaal on väga suur ja võib kaaluda umbes 600 gk, Labidakujulised sarved ehivad ainult põdrapullide pead.
Põtrade elupaikadeks on jõgede-, järvede -, sooderikkad suuremad metsaalad ka noorendikud ja võsastikud.
Metskits
Sõralised
Kitse häälitsus meenutab isemoodi piiksumist.
Metskits on sihvaka keha, peente jalgade ja saleda kehaga . Metskitse saba ümbritseb valge ala, mida nimetatakse sabapeegliks
Elupaigana eelistab põldudevahelisi metsatukki ja metsaservi
Harilik siil
Putuktoidulised
Hariliku siili omalaadne häälitsus on podisemine
Siil on meie omapäraseima välimusega imetaja , kelle keha katab okkaline nahk, pea on pika koonuga, väikeste silmade ja kõrvade ning lühikese kaelaga.
Siilidele sobivaid elupaiku leidub mitmel pool. Nii asustavad nad metsi, kultuurmaastikke, linnaparke ning isegi koduaedasid
Hallhüljes
Kiskjalised
Häälitsevad haukuvalt või möögivalt möirates
Hallhülge karvastikus domineerivad hallikad toonid. Isased on tavaliselt tumedama põhivärvusega, millest eristuvad heledamad laigud. Emaste karvkate on heledamat tooni ning laigud nende seljal on rohkem ühte sulanud. Vanadel isasloomadel on kaelapiirkonnas 3–4 silmatorkavat kurdu
Hallhülged elavad kõikjal Atlandi Ookeani põhjapoolses osas ning sellega ühenduses olevates meredes, mille hulka kuulub ka Läänemeri.
Niiduhääled
Kadakatäks
Ohakalind
Põldlõoke
Värvulised
Linnu laul pole küll väga helirikas, kuid on see-eest väga meloodiline. Ta kombineerib oma käsutuses olevat noodivaru mitmeti, laulab kõvasti ja kaua.
Sulestik on tal pruunikas, heledama alapoolega, ähmaste tumedate triipudega pugualal, seljal ja lagipeal. Pealael on põldlõokesel väike tutike. Kõhualune on kergelt kollakas. Tagavarbaküüs on väga pikk, mistõttu on ta sobimatu maas kõndima .
Põldlõokest võib kohata põldudel, niitudel, lagerabades
Mustsaba-vigle
Punajalg-tilder
Kurvitsalised
Panajalg-tilderlased on väga lärmakad linnud , kes oma lärmiga ja kisaga kaitsevad ennast
Punajalg-tilder on üsna suur kurvitsaline. Sulestik on helepruun , kuid tagaselg ja kõhualune on valged. Ka tiiva tagaserval on valge vööt. Nokk on sirge ja keskmise pikkusega. Noka ots on tume, tüveosa aga punakas. Jalad on oranžikad-punased.
Punajalg-tilder on märgade ja niiskete alade lind. Heaks elupaigaks talle on mereäärsed soolaksood, madalsood ning rabad .
Tikutaja
Kurvitsalised
Tikutaja tunneb hästi ära tema hüüde järgi „tik-ut, tik-ut, tik-ut“. Sageli kuuleb teda ka öösel.
Pika sirge nokaga ja ilmeka peamustriga kurvitsaline. Pealt poolt puunika-musta kirju ja alt heledam. Suhteliselt pikkade jalgadega , rästasuurune lind, kuid pontsakam. Tikutaja tähnilisel seljal on kaks valkjat vööti.
Tikutaja elupaigaks on sood, niisked niidud, luhamaad, hõredad metsad , rabade servaalad .
Harilik lauluritsikas
Sihktiivalised
Laul on tugev sirin, mis puu otsast esitatuna kostub eriti kaugele.
Harilik lauluritsikas on heleroheline, seljalt pruunikas
Elupaikadeks on viljapõllud, heinamaad, tee- ja metsaservad, raiesmikud, puisniidud, hõredamad pargid.
Harilik niiduritsikas
Heinaritsikas
Sihktiivalised
Siristamine meenutab õmblusmasina heli. Laul on kõige aktiivsem hommikul ja päeval, õhtuks vaibub.
Suur ritsikas, värvus väga muutlik , kuid sagedamine roheline tumedate laikudega. Tundlad on umbes kehapikused.
Elutseb peamiselt puisniitudel, vanadel kesapõldudel metsa lähedal, kasevõsades, noortel ristikupõldudel, metsaservadel, raiesmikel, üksikult ka madalsoodel ja rabadel.
Harilik rohutirts
Sihktiivalised
Isase laul on pooleteisesekundi pikkune tugev metalne heli.
Välimuselt on harilik rohutirts üsna imelik - väike, heleroheline ja painduv
Elab kuivades paikades - päikselistel metsaservadel, niitudel, loopealsetel, teeservades
Niidu-rohutirts
Soohääled
Kaljukotkas
Rukkirääk
Kurelised
Rukkiräägul on eriline, rütmikas ja kõva hääl.
Rukkirägu seljasulestik on tumepruun. Tundub nagu oleks selg soomustega kaetud. Keha alapool on helepruun, muutudes punakaspruunideks vöötideks. Kurgualune, rind ja pea küljed on hallikassinised. Nokk on lühike ja tugev.
Niisketel niitudel, põldudel.
Sookurg
Kurelised
Sookurg häälitseb võimsa valju hõikega
Sookurg on halli sulestikuga, tumedate jalgadega ning heleda nokaga suur lind. Sookure näol on selgesti eristatav valge laik ning vanalinnu pealaes on punane laik. Iseloomulik on ka kohev sulgedest saba.
Sookurg pesitseb soodes, niisketel raiesmikel, rabades ja roostikes.
Täpikhuik
Kõrkja-roolind
Rootsiitsitaja
Sookiur
Võsa -ritsiklind
Värvulised
Kutsehüüd on vali stipp. Laul on üksluine kõrge, mis võib lühikeste vahedega kesta mitu tundi järjest.
Lind on pruunikas. Tema alapool on ühevärviline valkjas, pugualune ja kurgualune on tumedam triibuline. Saba on ümardunud tipuga.
Eelistavad elada soode, jõgede, järveäärsete luhtade madalmadalvõsades, ka metsaservade noortes lehtpuistutes.
Suurkoovitaja
Teder
Kanalised
Tedrel on omamoodi häälitsemine
Kodukana suurune kanaline . Isaslinnul on must sinaka helgiga sulestik ning tal on valgeid sulgi tiibadel ja lüürakujulisel sabal. Emaslind on pisut väiksem ning ühtlaselt tumedat pruuni värvi. Nii emas- kui ka isaslinnul on kulmul punakas näsa .
Teder eelistab elupaigana raiesmikke ning soode ja heinamaadega piirnevaid metsi.
Sooritsikas
Soo-rohutirts
Huntämblik
Harilik kärnkonn
Päriskonnalised
Harilik kärnkonn kasutab hääitsemiseks krooksumist
Tiskasvanud kärnkonn on väga krobelise nahaga loom. Tavaliselt on harilikud kärnkonnad pruunikad, kuid on ka liivatooni, halle või punakaid isendeid. Kõhupool hallikas, enamasti mustriline. Silmad oranžikas kuldsed horisontaalse pupilliga.
Harilik kärnkonn elab väga mitmekesistes paikades. Tüüpiliselt asustab Eestis kuivi inimeste poolt hüljatud alasid
Harilik mudakonn
Päriskonnalised
Harilik mudakonn krooksub väga vaikselt
Hariliku mudakonna keha on sile ja ümar. Seljapool on kollakaspruun või helehall pruunide laikude ja täppidega ning mustade tähnidega, mille keskel on punane täpp
Mudakonnad elavad enamasti ekstensiivsetel sibula - ja kartulipõldudel. Päeval on nad mulla sisse kaevunud ja öösel jahivad seal putukaid ja teisi selgrootuid .
Järvekonn
Kõre
Päriskonnalised
Juttselg-kärnkonna uuem nimetus kõre tuleb konna omapärasest kõrisevast laulust, mis meenutab väikese mootori põrinat ning võib vaiksetel öödel kosta enam kui kilomeetri kaugusele.
Kõre selja veidi köbruline nahk on kaetud pruunika, hallika või oliivrohelise toonide seguga. Köprudel on punakad täpid , mis ärritunud konnal erksamaks muutuvad. Selja keskel kulgeb peast tagaosani kitsas erekollane pikitriip. Keha alapoole nahk on hallikasvalge ning pruunikate või rohekate laikudega.
Eelistab enamasti madala taimestikuta alasid. Ideaalse elupaigana eelistab kõre kohta, kus kõik järgnevad tingimused on olemas: kerge liivane tasasem pinnas, otsene päiksepaiste madalale veekogule, üldiselt niiske maastik ning madal ja hõre taimestik .
Rabakonn
Päriskonnalised
Rabakonnal krooksub erilise mulksuva häälega
Rabakonna on selg pruun, hallikas või kollakas- enamasti selgelt laiguline. Kõht enamasti hele ja mustrita, küljed laigulised. Isased on pulmade ajal kergelt hõbedased kuni lausa sinist tooni. Tagajalal suur pöiaköbruke.
Eelistab pigem niiskeid alasid nagu rabad, niisked põllud ja rohumaad, veekogude ümbrused, kevaditi üleujutatavad alad.
Rohe-kärnkonn
Rohukonn
Päriskonnalised
Rohukonn on samuti mulksuba häälega
Rohukonn on tüüpilise konna välimusega loom. Selg pruun, roosakas, oliivikarva või kollane- sageli tumedate laikudega. Kurgualune ja kõht alati vähemalt osaliselt kirjud. Tagajala pöiaköbruke väike.
Sigimisvälisel ajal peamiselt maismaal. Sage aedades ja väikeasulates. Samuti asustab metsi, rohumaid.
Tiigikonn
Päriskonnalised
Isased laulavad sellel ajal valjult ja loomi on veekogus sageli väga tihedalt
Selg roheline või pruun tumepruunide või mustade täppide ja laikudega. Võib esineda erkroheline seljatriip. Isased võivad sigimisajal olla üleni heledad kollakasrohelised. Kõht valge õrnade hallikate laikudega.
Peamiselt leidub tiigikonna erinevates veekogudes ja nende kallastel. Armastab päiksepaistelisi veekogusid ja peamiselt päevaaktiivne loom.
Veelinnud
Jõgi -ritsiklind
Värvulised
Laul on linnul ühetooniline, meenutab ritsika siristamist või parmu pirinat. Hääl on tugevam ja madalam kui võsa-ritsiklinnul.
Linnu sulestik on pruunikas. Alapool on heledam, kurgualune ja pugualune on triibuline. Pea on lame ja nokk terav. Saba on ümardunud tipuga. Emaslind ja isaslind on sarnase
Elukohtadeks on neil põõsassood, uhtlammi-põõsaniidud, jõekallastel asuvad põõsastikud ja raiesmikuvõsad. Võsa-ritsiklinnust erinevalt eelistavad jõgi-ritsiklinnud kõrgemaid võsasid ja põõsastikke
Rästas-roolind
Värvulised
Rästas-roolinnul on väga valju lauluga
Rästas-roolind on roolindudest suurim. Ülapool on ühtlaselt hele-oliivpruun, alapool on heledam. Päranipuala on ookerjas. Silma kohal on heledam triip.
Rästas-roolindu võib kohata merelahtede ja järvekallaste kõrgroostikes.
Roo-ritsiklind
Ristpart
Suur-laukhani
Valgepõsk-lagle
Hüüp
Toonekurelised
Hüübi iseloomulikust valjust madalast kärisevast häälest, mis kostab mitme kilomeetri kaugusele, ning meenutab häält, mida saab teha, kui pudelisse puhuda.
Hüüp on ronga suurune kollakaspruuni üldtooniga haigurlane. Pealagi ja selg on tumedamad, keha alapool heledam. Kogu sulestik on pruuni ja mustaga kirjatud, enamik triipe on pikki keha.
Suurte roostikega madalaveelistel veekogudel.
Hõbekajakas
Kurvitsalised
Hõbekajaka häälitsused on mitmekesised . Kõige sagedamini heidab ta pea taha ja hüüab kõlavalt "kjaukjaukjau".
Pea, kael ja kõht on valged. Selg ja tiivad on hallid . Tiiva otsad on mustad, valgete täppidega. Nokk on kollane, punase laiguga. Jalad on heleroosad.
Hõbekajakat kohtab rannikul, saartel kui ka sisemaal . Talveperioodil võib neid kohata prügilates, kus nad käivad toitu otsimas
Kalakajakas
Kurvitsalised
Kalakajakal on välja kujunenud oma suhtluskeel . Selleks on väga palju erinevaid poose ja häälitsusi: ähvardus , hirm, nokkimine, näugumine, alistumine, toidumangumine, häiresignaalid ja veel paljud.
Kalakajakas on halli mantli, valge peaga, tumeda silmaga, kollakas-roheliste jalgade ja nokaga kajakaliik. Kalakajaka tiibu iseloomustavad mustad tiivaotsad, milledel on suured valged täpid. Talvesulestikus on vanalinnu peas ja kaelal väikesed tumehallid triibud.
Elupaigaks on peamiselt mererannik ja saared, kuid samas pesitseb ka siseveekogude ääres ja rabades.
Naerukajakas
Kurvitsalised
Tema nimi tuleb iseloomulikust naeru meenutavast häälest.
Naerukajakas on umbes hakisuurune, aga keha poolest saledam . Tumepruun peasulestik ulatub pealae tagaosani, kuid mitte kaelale. Tiibade laba -hoosulgede otsad mustad, ülejäänud tiivaosa helehall. Kael ja kogu alapool valged, selg tiibadega ühevärvi helehall. Nokk ja jalad on punased.
Naerukajakat, kui enamlevinud kajakaliiki, võime näha kõikjal veekogude randadel üle Eesti. Järjest rohkem näeme teda ka linnalinnuna ja põllul
Räusktiir
Kurvitsalised
Räusktiir on nime saanud oma valju rämeda häälitsuse järgi.
Räusktiirul on mustad jalad ja pikk jäme punakas-oranzh musta tipuga nokk. Neil on must pealagi, valge kael, kõht ja saba. Keha pealmine osa on helehall, tiivaalused on heledad tumedate otsasulgedega. Saba on vähem harali kui teistel tiirudel.
Pesitseb rannikutel ja saartel, harva ka sisemaal mõne suure mageveekogu ääres.
Väiketiir
Meriski
Merisklased
Meriskil on omamoodi kisa
Meriski on varesesuurune kontrastse sulestikuga rannikulind. Meriski pea, kael ja keha ülapool on mustad, ülejäänud keha aga valge. Suhteliselt pikk nokk on kinaverpunane, jalad punakaspruunid . Puhkesulestikus on linnul valkjas kurgualune
Meriski elupaigaks on veelähedane klibu- või liivarannik või siis kariloomade poolt kõvaks tambitud madalmurune rannik.
Väiketüll
Vihitaja e. jõgitilder
Kurvitsalised
Vihitaja häälitsused on sagedad ja valjud
Lühikeste jalgade ja võrdlemise pika sabaga kurvitsaline. Alt valge ning kahkjaspruunui ülapoole ja rinnaesisega. Kitsas valge kulmutriip.
Järvede ja jõgede kaldad , rändel võib kohata ka rannikul. Pesitsemise ajal kohtab pigem siseveekogude ääres.
Anropogeensed kooslused
Hallrästas
Värvulised
Laulu hääl on tal kärisev. Hallrästal puudub lauldes kõlavad viletoonid
Hallrästas on suur lind. Selg on hallrästal kastanpruun, pea ja päranipuala hall, saba on pikk ja must. Alapool kollakas, hõredate tumedate tähnidega.
Kultuurmaastiku puistutes, metsatukkades, puisniitudel, metsaservadel.
Koduvarblane
Värvulised
Koduvarblane on väga lärmakas lind. Osa tema häälitsusi on musikaalsed ja täidavad mingil määral laulu otstarvet.
Koduvarblane on suure pea, jämeda noka, lühikese saba ja sirgjoonelise kindla lennuga lind. Isaslind on seljalt pruunitriibuline, alapoolelt ühtlaselt hall. Hall pealagi on ääristatud kahe kaarja kastanpruuni laiguga kuklal, põsed hallid, kurgualune on süsimust ja silmi läbib must triip. Saba on ühevärviline, tuhm hallikas päranipuala ja tiival kitsas valge vööt.
Koduvarblane elab inimeste ja hoonete läheduses, aedades, parkides, hekkides. Nad lahkuvad oma territooriumilt kord aastas, hilissuvel, kui põldudel on vili valmimas, ja naasevad mõne nädala pärast.
Põldvarblane
Kuldnokk
Värvulised
Kuldnokka laul koosneb jäljendatud häälitsustest ja helidest. Lisaks teiste lindude laulujuppidele ja häälitsustele võib ta oma laulu pista ka kõikvõimalikke muid helisid - kassi näugumist, ukse kriiksumist ja isegi veskitiibade laperdamist.
Kuldnokal on must metalse läikega sulestik, mis seljal ja rinnal üle külvatud väikeste valgete tähnidega. Tiibade hoosulgede välisservad on heledamad. Sügise poole kaob sulgedelt metalliläige, need muutuvad hallikamaks.
Hoonete ligidal, eriti kui sinna on kuldnokkade jaoks pesakaste riputatud. Madala taimestikuga aladel toitumas.
Aed- lepalind
Linavästrik
Värvulised
Iseloomulik on tema mängulend koos lauluga
Must pealagi ja rind, hall selg ja pikk valge äärisega saba. Tiivad on hallikaspruunid, suured pealtiiva kattesuled laia valge äärisega. Laup, põsed ja kõht on valged. Puhkesulestikus isaslinnu kurgualune on valge ja rinnapealne must laik hobuseraua kujuline.
Elutseb ava- ja poolavamaastikul, sageli veekogude läheduses. Eelistab kultuurmaastikke, sh inimasulaid
Suitsupääsuke
Värvulised
Suitsupääsukese kutsehüüd on "vidiit-vidiit", laul on enamasti kiire ja pikk, meenutades vidinat.
Suitsupääsukese tunneb ära sügavalt harkis saba järgi. Sulestik on ülapool läikiv-sinkjasmust ja alapool peamiselt kreemikasvalge. Sinkjas-must on ka puguvööt. Laup ja kurgualune on roostepunased.
Suitsupääsuke eelistab pesapaiga valikul kultuurmaastikke
Hallvares
Värvulised
Varesel on omamoodi häälitsemine ehk kraaksumine
Vares on tuhkhalli keha, musta pea, kurgualuse, tiibade ja sabaga lind. Nokk, jalad ja silmad on mustad. Noorlindude silmad on hallikassinised ja suu on neil punakas.
Varest võib kohata peaaegu igal pool -- põldudel, metsades, rannikul, linnades.
Kodutuvi
Tuvilised
Tuvi hääl on nagu kumedalt kõlavad "kuu"-silbi variatsioonid .
Kaljutuvi keha on tuhkhall, tiibadel kaks musta tiivavööti. Enamik kodutuvisid on pärinud selle halli põhitooni, kuid kodutuvi salkades on väga eriilmelise mustri ja värvusega linde. Tiibade alaküljed on heledamad, tiivaotsad seevastu tumedamad. Puguala, kael ja pea tumehallid, kaela külgedel punakat ja rohekat metalset tooni. Kodutuvi silmad on tumeoranžid.
Kodutuvi eelistab elupaigana inimasulaid, vanu mahajäetud tootmishooneid
Piiritaja
Vasakule Paremale
Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #1 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #2 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #3 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #4 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #5 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #6 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #7 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #8 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #9 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #10 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #11 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #12 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #13 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #14 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #15 Linnuhäälte tabel aine-Elusloodus-jaoks #16
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 16 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-05-18 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 8 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor janeelmaa Õppematerjali autor
Tallinna ülikooli klassiõpetaja eriala aine "Elusloodus" tabel linnuhäälte kohta

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
64
ppt

Laululinnud

Musträstas Saabub meile märtsi keskelt aprilli alguseni. Vähesed musträstad ka talvituvad Eestis. Sügisene ränne algab neil septembris ja kestab novembrini. Musträstas pesitseb Euroopas, Aasias ja PõhjaAafrikas, ta on inimese poolt viidud ka Austraaliasse ja UusMeremaale. Talvituvad Inglismaal ja mujal LääneEuroopa maades, Aasia kesk ja lõunaosas ning Põhja Aafrikas. Isaslinnul on kollane nokk, sulestik on must ilma läiketa. Emaslinnu nokk on pruunikasmust, sulestik on seljalt tumepruun ja kõhualune on laiguline. Maapinnal kulgeb ta hüpates või kiiresti joostes, tihti peatub ja ajab saba püsti. Tegutseb põõsastes ja maas. Lend on musträstal madal ja lühike. Erutuse korral lendab lõikava kisaga varju. Linnades on ta julge. Mängul, territooriumi kaitsmisel ja paaride moodustamisel esineb musträstal palju rituaalseid käitumisviise. Mängu ajal jookseb isaslind lauldes

Bioloogia
thumbnail
98
docx

Linnuvaatlus ja uurimistöö

Minu arvates on tähtis, et inimene tunneks huvi looduse ja nende elanike vastu. Ma tahaksin laiendada inimeste silmaringi oma kodukoha ümbruses. Lisaks, kui ma lõpetan oma uurimistöö, saavad paljud teised tulevased vaatlejad või loodusteadlased rohkem informatsiooni minu kodukoha lindude kohta. Mulle meeldib iga päev õppida midagi uut. Kuna ma pole kunagi teinud loodusvaatlusi ega tunne väga palju linde, mulle tundus, et just see teema on minu jaoks kõige sobilikum. See arendaks väga minu vaatlus- ja kuulamisoskusi. Samuti ma saaksin rohkem viibida looduses ja vähem istuda kodus televiisori ja arvuti taga. Linnuvaatlus on mulle midagi uut. Seega ma pole täpselt kindel, kuidas ma linnuvaatluse korraldan. Esmaseks ma plaanin lihtsalt koeraga jalutama minna ja vaadata palju linde ma tee peal kohtan, ning võimalusel nendest pilti teha. Kuna linnud ei püsi eriti paigal, proovin ma leida teise süsteemi nende vaatlemiseks

Loodus
thumbnail
28
doc

Kuulake kõiki linnuhääli sellelt aadressilt

Liigid, keda peaks tundma: 1Teder Tetrao tetrix Teder on priske kodukana suurune hästi väljaarenenud välise sugulise erisusega kanaline. Tedrekukk on must, tema saba on lüürakujuline ja kulmudel on tal lai näsa, mis on eriti kevadel eredalt värvunud. Isaslind on ka emaslinnust suurem. Tedrekana põhivärvuseks on ookerpruun, saba nõrga väljalõikega. Poegade sulestik sarnaneb emaslinnu omaga. Tedre nokk on must ja varbad tumepruunid. Isaslind kaalub keskmiselt 1,5 ja emaslind 1 kilogrammi. Mänguplatsil on tetredel igal linnul vastavalt oma võimetele kindel koht. Kõige "paremad" kuked on alati mänguplatsi keskel ja "nigelamad" äärtel. Tedrekanad eelistavad keskel paiknevaid kukki. Pesitsema hakkavad tedred aprilli teisel poolel. Pesa paikneb maapinnal, see koosneb valdavalt heinast ja samblast ja sinna muneb emaslind aprilli lõpul 8...9 kreemikat tumepruunide täppidega muna. Kui esimene kurn juhtub hävima, muneb kana järgmise, kuid väiksema kurna. Mai teisel

Eesti linnud
thumbnail
9
docx

Värvulised

Sisukord Sissejuhatus Rääkides värvulistest räägime maailma kõige levinumast linnuriigist. Värvulistel on 4 alamseltsi: lainokalised, türannilised, lüürasabalised ja laululised ning värvuliste alla kuulub 49 sugukonda. Värvuliste välimus on seinast seina, ent sulestik on neil kõigil enamasti mustriline. Selts: Värvulised (Passeriformes) Värvuliste selts hõlmab väga palju liike ja suure arvu sugukondi. Värvulised on liigirohkeim linnuselts; u. 5100 liiki, Eestis üle 100 liigi. Suurim värvuline on ronk, väikseimad on pöialpoisid ja nektarilinnud. Värvuliste hulka kuuluvad meie kõige tavalisemad suvelinnud (kuldnokk, metsvint, pääsuke et al ) ja talvelinnud (varblane, tihane, käbilind, musträstas et al). Üle poole Maad asutavatest linnuriikidest kuulub sellesse seltsi. Kõige enam on neid troopiliste alade metsades; mida enam põhja poole, seda vähem on värvulisi nii absoluutselt, kui suhteliselt. Vaatamata tunduvatele erinevustele väliskujus ja bioloogi

Bioloogia
thumbnail
8
docx

Tihased ja nende liigid

1 Kilingi-Nõmme Gümnaasium Laurits Meinson TIHASED Referaat Juhendaja: Urve Jõgi 2018 SISSEJUHATUS Tihaslased (ladina keeles Paridae) on lindude (aves) klassi, värvuliste (passeriformes) seltsi, tihaslaste sugukonda kuuluvad väiksed kiired ja üsna jässaka pisikese nokaga värvulised. Tihaslasi pesitseb Eestis tavaliselt kuus liiki (Rasva-, Must-, Sini-, Tutt-, Salu- ja Põhjatihane), kokku on aga tihaslasi kaheksa liiki. Minu töö eesmärk on leida tihaslate ja eri liikide kohta võimalikult palju infot. kasutades selleks raamatuid ja veebilehekülgi. Tihaslased Välimus Väiksed, tüsedad ja pisikese nokaga. Elupaik ja pesitsemine Tihased pesitsevad metsaservades, parkides ja aedades ning on talvel toidumaja tihedad külastajad. Suluspesitsejana teevad tihased oma pesa puuõõnsuse

Bioloogia
thumbnail
11
docx

Kullilised - kotkas,kakk,toonekurg

Jõhvi Gümnaasium Kullilised Referaat Kain-Theodor Merilai 7.a klass Õpetaja Tiina Gaskov Jõhvi 2012 2 Sissejuhatus Minu poolt koostatud referaadi sisuks on bioloogias õpitavad röövlinnud. Maailma 8600-st linnuliigist on kullilisi ja kakulisi kokku vaid 405 liiki. Ka Eesti enam kui 300-liigilises linnuriigis pole 28 kulliseliigil (koos alamliikidega) ja 13 kakulise liigil arvuliselt väga suurt kaalu. Ometi on kullid ja kakud elusas looduses tähtsad, sest loomtoidulistena murravad nad teisi liike. Eriti silmatorkavaks muudab selle asjaolu, et nende saakobjektid on enamasti suured loomad." 3 Toonekured Valge-toonekurg Valge-toonekurg on toonekurglaste sugukonda kuuluv lind. Lindu nimetatakse rahvapäraselt ka toonekureks. Tal on pikad punased jalad ja nokk ning valge sulestik mustade tiivaotstega. Toonekurg on mandunud häälepaelte tõttu täiesti tumm lind, ainukeseks hääli

Bioloogia
thumbnail
13
pptx

Eesti kotkad

KOTKAD MERIKOTKAS Eesti suurim röövlind; tiibade siruulatus ulatub 200-245 cm ja kehakaal kuni 6 kg; vana lind: üla- ja alapool on (tume)pruun, pea ja kael kahkjaspruun tumedate triipudega, kogu saba valge, nokk kahkjaskollane ja jalad kollased; Noorlind: sulestik on tumepruun; Toitumine: põhiliseks toiduks veelinnud (pardid, pütid, kajakad) ja kalad, talvel ka raipeid; Pesitsemine: pesapaigad asuvad enamasti täisküpses rannamännikus, segametsas või rabasaarel. Pesa tavaliselt männi või haava ladvaosas, kohendama hakkavad pesa juba kesktalvel; Tavaliselt munevad 1-3 muna, märtsi teisel poolel. MADUKOTKAS Tiibade siruulatus 170-185 cm, kaal 1,8-2,3 kg; Linnu allpool on hele, enamasti tumeda tähnitusega(muster võib olla väga varieeruv), pea ja rind tumedamad, ülapool hallikaspruun; Toitumine: põhi toiduks on roomajad, enamasti rästikud ja arusisalikud; Saaki jahib avamaastikul ­ lagerabade, niitude, liivikute, põlendike, raiesmike ja luhtad

Eesti linnud
thumbnail
4
doc

Refferaat Linnud - Punarind

Paide Gümnaasium Punarind Referaat Marko Kõiv 7a Paide 2008 Sissejuhatus Legendi järgi olevat punarind saanud oma punase rinna veretilgast, mis kukkunud linnupeale, kui hallikas pruun lind tundis kaasa Kristuse kannatustele ristil ja tõmbas välja kibuvitsaoksa, mis oli Kristuse laupa lõikunud. Bioloogilisest vaatepunktist on selgitus proosalisem: punane värv mõlemast soost linnu rinnal on signaal, mis aitab neil väikestel lindudel kaitsta oma territooriumi. Talvel teevad seda ka emaslinnud üks kõik missuguse teise punarinna eest, soor olenemata. Punarinna uudishimulikus ja lapselik välimus on kindlasti selle linnu populaarsuse peamisi põhjusi. Tore vaadata, kui väike lind keksib võpsikust välja j

Bioloogia




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun