Mis veebilehti külastad? Anna Teada Sulge
Facebook Like
Küsitlus


Keeleteaduse alused I (1)

4 HEA
Punktid

Esitatud küsimused

 • Kellega? Millest ?
 
Säutsu twitteris
Keeleteaduse alused
Loomulik keel ehk keel, mida inimesed kasutavad emakeelena
kõige rohkem keeli Aasias, järgnevad Aafrika, Austraalia ja Okeaania , Ameerika ning Euroopa. Maailma eri keelte kohta on nii erinevaid andmeid sellepärast, et ei teata, kas tegu on keele või murdega, paljude keelte rääkijaid on nii vähe, et need surevad välja, rahvastikuküsitluses ei küsita emakeelt ja see ei näita, kui palju ühe keele kõnelejaid on, tihti pole allikad usaldusväärsed.
Keelte liigitus
 • genealoogiline (sugulus ja päritolu) – keelepuude koostamine, ühte rühma kuuluvad keeled, mille päritolu on keeleteaduslike meetoditega võimalik tõestada. Genealoogilise liigituse kohaselt kuuluvad ühte rühma keeled, millel on ühine algkeel .
 • areaalne (kasutuspiirkond ja kontaktid) – keelte jaotus vastavalt kõnelejaskonna piirkonna/riigi geograafilisele asendile. Pole puhas piirkondlik jaotus, kuna lisaks asukohale arvestatakse veel vastastikust suhtlust, ajalugu ja keele kontakte. Keele kontaktide tulemusel tekivad kreoolkeeled, millel on oma sõnavara ja grammatika . Võib tekkida ja pidžin e keel, milles on mõlema keele sõnu ja elemente, kuid puudub stabiilne kõnelejaskond, see võib olla aluseks kreoolkeele tekkele. Märgitakse ära keeleline piirkond. Kui ühes piirkonnas on palju sarnasusi grammatika tasandil, siis on tegu keeleliiduga. Nt Balkani keeleliit, kuhu kuuluvad kreeka, albaania, rumeenia , serbia ja horvaadi keeled. Keelte areaalne makrojaotus: Aafrika, Euraasia , Kagu- Aasia ja Okeaania, Austraalia ja Uus- Guinea , Põhja-Ameerika ja Lõuna-Ameerika.
 • sotsiolingvistiline (kasutus ja staatus ühiskonnas) – lähtub keele staatusest ja funktsioonidest ühiskonnas. Nt on sotsiolingvistiline kõnelejate arvust lähtuv enamuse ja vähemuse keel.
 • tüpoloogiline (keele struktuuri ja sõnavara omadused) – uuritakse võimalikult suurte tüpoloogiliste andmebaaside abil. Tüpoloogilise jaotuse eesmärgiks on seletada keelte jagunemist maailmas nende omaduste alusel. Keeletüpoloogia oli esialgu (19. saj) sõna ehituse omaduste võrdlemisega tegelev suund, mis püüdis vastata küsimustele kui palju morfoloogilisi elemente sõnaga liitub ja kuidas neid elemente liidetakse.

keelte liigitamine on abivahend keelte uurimisel .
 • sajandi klassikalise morfoloogia tüpoloogia jaotus:
 • analüütilised – laua peale (abisõnad)
 • sünteetilised – lauale (afiksatsioon e aglutinatsioon ja fusioon ; muutumine). Morfeemide liitumise liigid: fusioon – morfeemide piirid on hägusad, kumulatsioon – ühes morfeemis mitu tähendust, muutumine – sama tähendusega morfeemi kuju erinevates ümbrustes muutub (sõltuvalt ümbritsevatest häälikutest)
 • polüsünteetilised (reduplikatsioon)
  Võrdlev-ajalooline meetod
  Süstematiseeritud häälikuerinevuste rekonstrueeringute põhjal otsitakse allkeele kuju. Häälikute vastavuse alusel jagatakse keeled harudesse ja rühmadesse.
  Sõnavara sarnasus võib tuleneda ka laenamisest, kõik laenud ei ole pärit algkeelest . Võib esineda ka juhuslikke kokkulangemisi. Sõnade päritolu = etümoloogia.
  Keelte muutumine
  Sama päritolu keeled muutuvad aja jooksul erinevamaks(nt eesti ja ungari keel). Võrdlev-ajaloolise keeleteaduse meetodid ei ulatu rohkem kui 8000 aasta taha. Keel arvatakse maailmas olemas olevat viimased 100 000 aastat. Keeleteadus ei võimalda leida vastust küsimusele, kas kunagi oli maailmas vaid üks algkeel.
  Isolaatkeel e keel, millel pole sugulasi. Nt baski , burušaski, jaapani keel.
  Maailmas pole ainult üks keel, sest erinevate piirkondade inimesed olid teineteisest niivõrd kaugel, et kujunes välja keel, millest teiste piirkondade inimesed enam aru ei saanud. Keelekontaktide tõttu (prantsusefrangi) võis keel seguneda, tekkida uus keel. Ühes piirkonnas räägitakse küll sarnaseid keeli, aga need on siiski igaüks omaette keel. ( keelepuu )
  Prantsuse keele lugu: enne roomlaste vallutusi Gallias kõneldi seal galli keelt( substraat ). Siis hakkasid kohalikud kasutama vulgaarladina keelt(adstraat), millest kujunes välja prantsuse keel(superstaat).
  Diglossia e olukord, kus samas riigis on kasutusel kaks eri keelekuju , millel on oma kasutusalad. Nt ühte kasutatakse avalikes meediakanalites, hariduses, teist igapäevases suhtlemises. Religioossete rituaalide keel. Tavaline Lähis-Ida araabiakeelsetes ühiskondades.
  Grammatiline kategooria
  on hulk üksteisele vastanduvaid üht tüüpi grammatilisi tähendusi, mida süstemaatiliselt väljendavad mingid vormiüksused. Grammatilised kategooriad esinevad üksteisega vastanduvalt (st korraga nt sama sõna küljes) – nt ei saa esineda kaht aja valdkonda kuuluvat morfeemi, millest üks väljendaks olevikku ja teine tulevikku. Grammatiliste kategooriate väljendusviisid on 1) sünteetiline väljendusviis e afiksatsioon e aglutinatsioon ja fusioon. 2) abisõnad e analüütiline väljendusviis 3) reduplikatsioon
  Keeleuniversaalid
  täielik universaal esineb kõigis maailma keeltes, näiteks on kõigis maailma keeltes võimalik väljendada eitust.
  Kolmas loeng
  kaksikliigendus – häälikud, millel pole tähendust (kuigi vene keeles on ka üksikfoneemil i tähendus, lisaks loodushääli matkivad häälikud) ja tähenduslikud üksused ehk morfeemid. Häälikuid on piiratud hulk, kuid morfeeme piiramatu hulk.
  Foneetika – häälikud; fonoloogia – häälikute ühendid; morfoloogia – morfeemid, nende moodustamine ja liitmine sõnadeks; süntaks – sõnade liitmine osalauseteks, lauseteks ja liitlauseteks; semantika keelelised tähendused; pragmaatika – keele kasutus mitmekeelses kontekstis.
  Foneetika ja fonoloogia
  foneetika uurib häälikuid ja nende muutumist kõnevoolus. Artikulatsioon, kõneakustika, -taju. Foneetika on teadus, mis uurib inimkõne üksusi – häälikuid – artikulatoorsest(kõneorganite tegevus kõneloome protsessis), akustilisest(häälelaine ja selle vahendusel edastava suulise kõne üksuste akustilisi omadused) ja pertseptiivsest(häälelainega edastatavate hääldusüksuste kuuldelise eristamine ja tajumine) aspektist . Pertseptiivse e tajufoneetika eesmärgiks on erinevate kõneüksuste tajumiseks oluliste tunnuste väljaselgitamine, kõnetaju iseärasusi arvestavate mudelite loomine kõne- ja kõnelejatuvastuseks. Foneetika põhiüksus ehk häälik on väikseim kuuldeliselt eristatav artikulatoorsete ja või akustiliste omadustega määratletav kõnesegment. Häälikuid on lõpmatult palju, nende kvaliteeti mõjutavad nende positsioon, naaberhäälikud, kõneleja kõneorganite anatoomia ja emotsionaalne seisund. Häälikuklassi abstraktsioon e invariantne etalon on foneem , mis on ühtlasi ka fonoloogia põhiüksus. Foneem on abstraktsioon, mis esineb reaalsuses variantide e allofoonidega. Erinev foneemikombinatsioon annab erineva häälikulise vormi, mis võib saada tähenduse, kuna foneemil endal tähendust pole.
  Fonoloogia uurib lõplikku hulka hääldatavaid foneeme, mis on piisavad ja tarvilikud uuritavas keeles kõigi erinevaiks peetavate sõnavormide, fraaside ja lausete eristamiseks. Iga foneem realiseerib kõnes mingi häälikuna. Foneemivariant e allofoon on foneemi püsivate tunnuste miinimumkomplekt koos positsioonist, häälikuümbrusest või kõnelejast tingitud varieeruvate tunnustega.
  Kõrva ehitus
  teos on basilaarmembraan, milles asuvad fibrillid e kuulmiskiud e basilaarkiud, mida on seal umbes 20000 – 24000. Basilaarmembraani pikkus on 32 mm. Selles asetseb Corti organ
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

  Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile

  Vasakule Paremale
  Keeleteaduse alused I #1 Keeleteaduse alused I #2 Keeleteaduse alused I #3 Keeleteaduse alused I #4 Keeleteaduse alused I #5 Keeleteaduse alused I #6 Keeleteaduse alused I #7 Keeleteaduse alused I #8 Keeleteaduse alused I #9
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 9 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2010-04-03 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 93 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor kohla Õppematerjali autor

  Lisainfo

  keelte liigitus, võrdlev-ajalooline meetod, keelte muutumine, erinevad üldised mõisted (isolaatkeel, grammatiline kategooria, foneetika, fonoloogia), kõne kommunikatsiooni ahel, Eesti häälikusüsteem, kirja teke, kreeka tähestik...
  kokkuvõte Karlssoni õpiku ja loengute põhjal

  Märksõnad

  Mõisted


  Kommentaarid (1)

  martinas profiilipilt
  martinas: kasulik materjal
  01:42 05-01-2013


  Sarnased materjalid

  40
  docx
  Keeleteaduse alused
  16
  docx
  Keeleteaduse kordamisküsimused 2013
  55
  docx
  Keeleteadus konspekt 2018 sügis
  21
  doc
  Üldkeeleteaduse eksam
  21
  doc
  Üldkeeleteaduse konspekt
  32
  docx
  keeleteaduse alused
  25
  doc
  Üldkeeleteaduse konspekt
  15
  docx
  üldkeeleteadus

  Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele
  faili e-mailile TASUTA

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  või
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun