Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Tunnetused on tegelikult olemas, võib tugineda vaid teoreetilise tunnetuse kahele teadusele, nimelt puhtale matemaatikale ja puhtale loodusteadusele, sest ainult need võivad anda objekte kaemuses; ja järelikult, kui neis leiab aset mingi aprioorne tunnetus, võivad nad selle tõesust või selle vastavust objektile näidata in concreto, s.t. näidata selle tegelikkust, kust seejärel võib juba analüütilise meetodiga üle minna selle võimalikkuse aluse juurde.
Tunnetatud sidususel on oluline roll stressiolukordades, vahendades stressori seost tervisega ning soodustades edukat toimetulekut: tugeva tunnetatud sidususega inimene on tegutsemisvalmis, emotsioonidest vähem häiritud ja toimetulekule suunatud ning suudab ootamatutes ebameeldivates olukordades lahendusi otsida (Antonovsky, 1987). ⇒ sisemine vastupanuvõime, tugevus eneses, sailnotkus (recilience). Moiste tuleneb mehhaanikast ja tahendab elastsust, kuju tagasi votmist.
Tunnetatud paratamatust ehk leppimist juurde. Vabaduse ja ema seostamine on oma olukorraga, nüüd räägime positiivsest olnud psühholoogidele juba aastakümneid ja negatiivset vabadusest, valikuvabadusest väga põnev materjal, kuni väiteni, jms. et inimese kogu elu, algusest lõpuni, on Tunneta iseennast ema psüühilise mõju alt vabanemise Kuidas teeb haridus vabaks tänapäeva protsess. inimese? Tänapäeval aitab haridus ennast Ja veel üks huvitav näide.
Tunnetuslikud e. gnoseoloogilised: • • võimalus ületähtsustada tunnetusprotsessi ühte osa • • inimmõtlemise konservatiivsus • 2 ühiskondlikud: • • konservatiivsete klasside olemasolu, kes on huvitatud oma positsioonide säilitamises • • vaimse ja füüsilise töö eraldumine teineteisest • • erinevate rahvakihtide erinev materiaalne olukord ja haridustase Milline teadus on filosoofia?
Tunnete peegeldamine - oma arusaamise väljendamine rääkija tundeseisundist ja selle tugevusest: -See teeb sind… (kurvaks.) -Sa oled ise ka… (õnnetu). Peab peegeldama rääkija tundeid aktsepteerival moel: -Ma olen sinuga Peegeldage tundeid, mis ilmnevad küsimustes, kui rääkija küsib otse: Mida sina minu olukorras teeksid? Peaks vastama: -Kuidas sa ise näed probleemi lahendamist?
Tunnetuse sisus - inimene mõistab ja esindab oma maailmamudelis ka sotsiaalset elu; tajus sisalduvad juba kategooriad , mis on seotud keelemõistetega;  Füsioloogilises mehhanismis – inimesel toimib otstarbeka signaalina ka sõna; sõnade analüüsiks on olemas ajukoore vastavad keskused;  Tunnetuse rollis – loomadel on meeleline tunnetuse valdav aste,inimestel algaste
Tunnetuslikud ehk kognitiivsed strateegiad Oskused, mis võimaldavad suunata ja mõjutada tunnetusprotsesse (tähelepanu, tajumist, õppimist, mällu kodeerimist, mälust reprodutseerimist ja mõtlemist). Kognitiivsete strateegiate teadlik ja sihipärane kasutamine õppija poolt on metatunnetus.
Tunnetuse aluseks on kogemus. (Tean, olen kogenud). C .teaduslik ehk positiivne tunnetamine – positivism, 2. selgita järgmised mõisted: - Cogito ergo sum - Ratsionalismi rajajaks oli prantsuse filosoof R. Descartes [dekart]. Ta on öelnud: COGITO ERGO SUM – mõtlen, järelikult olen olemas.
Tunnete väljendamine – barokk. 5) kergus, õrnus, graatsia, mänglevus –rokokoo.
Tunnetusprotsess on lõputu ● Sokratese hüüdlause oli Delfi oraakli oma: tunneta iseennast ● keegi ei tee kurja meelega, vaid teadmatusest (võltsteadmistest) ● Teadmine-kuidas ja teadmine-et SEOSED KAASAJAGA ● Vene endise oligarhi Mihhail Hodorovski
Tunnetuse mateeria – aistingud, mida tekitab “asi iseeneses” 2. tunnetuse aprioorne vorm (aprioorne – kogemuse eelne või väline, kogemusest sõltumatu) – meie mõistus korrastab aistinguid ja selle tagajärjel tekivadki teadmised.
Tunnetuslikud skeemid – kujundite, mõistete ja mõtlemisvõime formuleerimise aluseks (eristamine, ettekujutamine, põhjus-tagajärg seoste otsimine jne). Verbaalsed skeemid – seostuvad sõnade tähenduse ja kommunikatsioonioskustega.
Tunnetusprobleem - oma käsitluses inimlikust tunnetusest kui niisugusest sõltub Anselm olulisel määral Augustinusest ja tema sellekohane loosung „usun, et mõistaksin“ (credo ut intelligam) kõlab ehtsalt augustiinlikult.
Tunnetuse tasemele - astmele? Ego teljele on suunatud psühhoteraapia ja funktsioneerimise teljele on suunatud erinevad medikamendid Vertikaalteljel inimese funktsioneerimise tasabd,horisontaalteljel ego tunnetuse tasand.
Tunnetamine – tajumine on seotud meie rektsioonidega sellele, mida me teeme, ja mis meie sees toimub – need on variatsioonid ja variandid emotsioonidest jt. mõjuteguritest, mis meile toimivad.
Tunnetushäiretega võitlemiseks on kindel retsept - tuleb endalt küsida: "Kui realistlikult ma mõtlen?" täpsustage faktid, võrrelge oma mõtteid tegelikkusega ning sõnastage uus, realistlikum mõte.
Tunnetuse arenedes on süüvitud makronähtuste mikroolemuse mõistmisse: optilised nähtused taanduvad elektrodünaamikale, soojusnähtused molekulide kaootilisele liikumisele jne. (4)
Tunnetada meeleliselt ehk sensuaalselt – (näen, kuulen, kompan). Esindajaks 19 saj saksa klassik L.A.Feuerbach. Tema lause on – SENTIO ERGO SUM – tunnen, järelikult olen olemas.
Tunnete üleskirjutamine on oluline. (armastuskirjad) Tunnete kuulatmine, üleskirjutamine ning vebraalne väljendamine aitavad armastada! Veensuel kehtib moto: „Armastust ei paluta!“
Tunnetuslik kontiinum – naiivselt realismilt teaduslikule realismile (naiivne realism, J.Locke’i representatiivne teooria, kaasaegne teaduslik realism, aisting, taju kujutlus)
Tunnetatud vajadus on suuremal või vähemal määral teadlik (võib olla nt kõrgeteadlikus astmes). Motiivid võivad olla tegelikkuses aga nii teadlikud kui ka ebateadlikud.
Tunnete õpetamine - küsida võib lapselt selle kohta, mida inimene tekkinud olukorras võiks tunda või näiteks filmis, miks mõni inimene on kurb, rõõmus või vihane.
Tunnetusallikas on see, kust on tunnetus pärit. Tunnetus, mis sõltub kogemusest, on a posteriori, samas kui tunnetus, mis on kogemusest sõltumatu, on a priori.
Tunnetuses on esiplaanil oma teistest erinevuse tajumine, domineerib alaväärsustunne ja kõrgenenud tundlikkus ümbruskonna suhtumise ja käitumise suhtes.
Tunnetusprotessid – kõik need psüühilised protsessid, mis toovad meieni infot ümbritsevast maailmast (aisting, taju, mälu, mõtlemine, tähelepanu, kujutlus)
Tunnetuse sisus - inimene mõistab ja esindab oma maailmamudelis ka sotsiaalset elu; tajus sisalduvad juba kategooriad , mis on seotud keelemõistetega;
Tunnetuslik funktsioon - mõista inimese olemust, teda liikuma panevaid jõude, psüühika ja käitumise seaduspärasusi, teadvuse mehhanisme ja piirvõimeid.
Tunnetuslikud õpioskused – tunnetuse tahtelise juhtimise oskused (tähelepanu, mälu, mõtlemise ja fantaasia aktiviseerimise oskused, keskendumisoskused jne.
Tunnetuslikult on loomismüüdid kultuuri jaoks oluline kogum teadmisi sellest, kuidas ja miks on asjad maailmas just niimoodi ja mitte teisiti.
Tunnetamine on kui meeldetuletamine,anamnees.Platoni arvates peaksid tõesed arvamused muutuma teadmisteks tänu suunavatele küsimustele.
Tunnetuslik ebakõla e. kognitiivne dissonants - Inimestel vajadus säilitada uskumuste, hoiakute ja arvamuste kooskõla oma välise käitumisega.
Tunnetuslik apriorism – veendumus, et inimene tunneb teises inimeses ära ainult iseennast. Inimene provotseerib oma loomingus iseennast.
Tunnete konfliktid on olukorrad, mil tunded või emotsioonid on ühitamata, piltlikult öeldes – inimesed vihastavad üksteise peale.
Tunnetel on hind, emotsioone kasutatakse kui valuutat, mida hoitakse arvel ja kasutatakse vastavalt vajadusele.
Tunnetused ehk kognitiivne külg koosneb tõekspidamistest, teadmistest ja informatsioonist mingi nähtuse kohta.
Tunnete väljendajaks on eelkõige lüüriline, tundeküllane laulev meloodia, milles võib tajuda sugulust vene romansiga.
Tunnetusprotsessid on need psüühilised protsessid, mille käigus luuakse infotöötluse vahendusel pilt tegelikkusest.
Tunnetele täielikult - nii kipub hingevalu ja kurbus F luuletustes valitsema unistuste üle harmoonilisest armuõnnest.
Tunnetusobjekt – tuleneb uurimisobjektist, olles sealt kas teadlikult välja jäetud või ei osata seda avada.
Tunnetuslik kontiinum – Kanti tunnetusteooriast subjektiivse idealismini (I.Kanti ja G.Berkeley tunnetusteooria)
Tunnetusprotsess on lõputu. Seetõttu sobib Sokratese filosoofia esitamiseks just dialoogi, mitte näit.
Tunnetamises - geomeetriline teadmine hõlmab ruumi kaemust ning aritmeetiline teadmine aja kaemust.
Tunnetusmotiiv on kogu läbivalt variatsiooniderikkalt ning erinevates tundetoonides välja arendatud.
Tunnetada meeleliselt ehk sensuaalselt 2. Kogemusel põhinev tunnetus 3. Teaduslik ehk positiivne tunnetus
Tunnetuse aluseks on HIPOKRATES – inimese organismis on 4 juurt – veri, lima, tume ja hele sapp.
Tunnetamisteedest – loogika e kanoonika, 3) õpetus õnne saavutamisest inimese poolt – eetika.
Tunnetest rääkimine on ülikasulik, sest nii moodustuvad seosed aju mõtleva ja tundva pooluse vahel.
Tunnetamine on ihaldusväärne. Kui nim midagi meeldivaks, siis ka tegelikult ihaldame seda.
Tunnete ümbersõnastamine - tagasi peegeldatakse väljendatud tunne -Ma saan aru, et sa oled väga vihane.
Tunnete n - ö karpi panemine pole kasulik ei tervise ega ka töö tõhususe seisukohalt.
Tunnetuslik mõõde – seotud uskumuste ja ideedega, millised on inimese hoiakud objekti suhtes;
Tunnetele keskendumine on katse kasutada publiku tundeid (nt kaastunnet, auahnust, väärikust) oma
Tunnetuse aluseks on vaba ning eelarvamusteta, vahetule kogemusele toetuv looduse vaatlemine.
Tunnetuslik ebakõla on pingeseisund, mis tuleneb vastuoluliste tajude ja mõtete ühitamisest.
Tunnetuslik areng – kirjeldan imiku nägemis- ja kuulmismuljeid ning nendevahelist seost.
Tunnetamist - “rahustid” RAVIMITE NIMEKIRI GRUPP NIMETUS KIR UROL ORT NAISTE EMO
Tunnetuse aluseks on vahetu ja selge asjade loomuse teadasaamine, mis põhineb mõistusel.
Tunnetuslik ebakõla - üksteisele otseselt vastandlike hoiakute olemasolust tekkinud pinge.
Tunnetuseks nimetatakse üldist informatsiooni hankimise ja kasutamise protsessi.
Tunnetatavatest asjadest ehk probleemi lahendamise käik tuli järk-järgult üles ehitada.
Tunnetluslikud skeemid on aluseks mõistete, kujundite, mõtlemisvõimete formeerumisele.
Tunnetuse aluseks on kogemus. C Teaduslik ehk positiivne tunnetamine – positivism,
Tunnetusprotsessid - aistingud (nägemine, kuulmine, maitsmine, haistmine, kompimine)
Tunnetad vägivalda - astud tagasi 6. Abiks:kannatlikkus, andestamine, enesekontroll.
Tunnetada 3 - 4 kraadi võrra madalamana kui soojas (punases-oranzis) ruumis.
Tunnetuse rollis – loomadel on meeleline tunnetuse valdav aste,inimestel algaste
Tunnetamises – millist, millal ja kellega (6). 1.3 Võim on kasvav suurus
Tunnetamisel nägemis - , kuulmis- ja haistmisorganite koosmõjus tekkinud tajuga.
Tunnetuslikud e. arvamuskonfliktid  Tunnete e emotsioonidekonfliktid
Tunnet – hea on olla! Lõpetame igasuguse võrdluse teistega.
Tunnetamine - probleem peab olema tunnetatud kõigi osapoolte poolt.
Tunnetused - tõekspidamised, teadmised, informatsioon • Vanusest
Tunnetuslik apriorism - inimene tunneb teises inimeses ära ainult iseennast.
Tunnetuse aluseks on kogemus. J. Locke- inimene on sündides puhas leht.
Tunnetamisest ehk piisavast Vabadus ja tugevad kujundid haritusest.
Tunnete nakkavus on iseloomulik aju tegutsemisele madalama tee kaudu.
Tunnetusprotsesse nimetatakse ka psüühilise tegevuse vormideks.
Tunnetuslik tasakaal – hoiakute kooskõla, mida in eelistab nende
Tunnete kirjeldamine on Kerttu Rakke puhul üpriski pealiskaudne.
Tunnet – kurbus, depressioon, viha, ärrituvus.
Tunnetamine on teatavaks kaduvaks kunstiks muutumine.
Tunnetuslik areng on igas vanuses teatud määral piiratud.
Tunnetest on emotsioonidel võimalik ka teesklus.
Tunnetuses on eri koht matemaatilistel vormelitel.
Tunnetuse algelemendiks on meelte vahendusel tekkinud aisting.
Tunnetuse alus on meelte vahendusel tekkiv haisting.
Tunnetuse kindlus ehk see, mida me üldse võime teada.
Tunnete väljanäitamist - Testosteroon annab elujõudu.
Tunnetuses on alati aprioone komponent.
Tunnetatakse - Tema meisterlikum töö.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Tunnetusoskused on oskused tahtlikult juhtida oma tunnetusprotsesse ( taju, tähelepanu, mälu, mõtlemist, emotsioone ja motivatsiooni).
Vote UP
-1
Vote DOWN
Tunnetuslikud skeemid - on mõistete ja mõtlemisvõime aluseks ehk eristamine, ettekujutamine, põhjus-



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun