Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Ajukese f - d on seotud kehaasendi ja tasakaalu säilitamisega, liigutuste koordinatsiooniga, lihaste toonuse hoidmisega ja ka lihaste töövõime säilitamisega. Ajukese juhteteede kahjustusest tekivad nelja liiki talitluse häired: 1) asteenia – lihaste kiire väsimus (lihaste kurnatus), 2) astaasia – pea-ja jäsemete värisemine, 3) ataksia – liigutuste koordinatsioonihäired, 4) atoonia – lihaste toonuste langus
Aju on “dünaamiline organ”-midagi pole kindlat ega fikseeritut • Patoloogia korral : mikrotsefaalia, kortikaalne düsplaasia – uued ühendused 2 liiki häireid: – ka täiskasvanu aju on plastiline! • Arenguga seotud häired • Küpsemisega seotud häired (mittelineaarne keeruline protsess) – õppimis-käitumishäired, – spetsiaalsed sündroomid: autism, Retti sdr.jne
Ajukahjustused on väga erinevad, alates hapnikupuudulikusest kuni trombini või peapõrutuseni. Ka narkootilised kemikaalid kahjustavad aju rängalt viies aju neuronite keemilise tasakaalu paigast ära. Enamus juhtudel langeb aju koomasse iseenesest, kui on saanud väga tugevalt kahjustada. Tänapäeval on selge, et aju taastub vigastustest enamasti just läbi kooma seisundi.
Aju on plastiline organ, tema struktuur muutub elu jooksul närvirakkude ja nendevaheliste ühenduste tasemel  Stress, nüanssiderikas elukeskkond, õppimine ja hormonaalsed mõjutused võimendavad või pärsivad täiskasvanuea neurogeneesi  Suurem osa närvirakke on inimesel sündides olemas, osad surevad ja mingi osa tekib elu jooksul
Ajukahjustusega on kahjustatud ka mingid elutähtsad organid(sisu!) 2) elu jooksul omandatud –> statsionaarne- intellect jab sellele tasemele kuhu ta langes pärast traumat või haigust, regresseeruv- ravi tulemusel intellect läheb normi tagasi, progresseeruv-ravi mingeid tulemusi ei anna ning aja jooksul intellect langeb veelgi.
Ajujaht – Eestis peetakse põhiliselt põdrale, muidu suurulukitele üldiselt – ka hirved ja metssiga. Enne jahile minemist tuleks teha eeluuring, et palju jahipiirkonnas üldse loomi on. Kollektiivjaht. Valitakse jahijuhataja – inimene, kes tunneb jahipiirkonda ning keda jahiseltsi liikmed aktsepteerivad.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Aju – neuronite arv = 1011 ehk 100 000 000 000 • 80-100 miljardit (biljonit) neuronit10 14 ühendust • sünapsite areng: väga kiire tiheduse kasv • imeline ehitus - maximum 6-12.kuuks, edasi arv väheneb • ühenduste moodustumine – esimese 2.a. jooksul – 1.neuronil103-104 sünapsit • aktiivne areng kestab 20 a…… – sünapside arv kokku = 1015 • muidu ajukoor õheneb areng käigus, • strukturaalne-funktsionaalne korrelatsioon: – kuid mitte kõigis piirkondades
Aju - Mälu DNA protsessid E Loovus Taju Psühhopatoloogia N Seksuaalkäitumine ... Geneetilised Bioloogilised Psühhomeetrilised Eksperimentaalsed Sotsiaalne determinandid “vahemehed” omaduste uurimused käitumine konstellatsioonid H.Eysenck, R. Catell Emotsionaalne stabiilsus
Aju koor on funktsionaalselt organiseeritud eri kohast ja erineva sisuga info vastuvõtuks; piirkondlikku jaotust nimetatakse somatosensoorseks homunkuluseks,neid 4 paralleelset: 1. naha tundlikkus kiired muutused 2. sügav surve 3. lihasvenitus 4.naha püsiv ja muutuv ärritus
Aju tüvi – aktiviseeruvad instinktid (seks, ellujäämine, nälg, janu, energiavarustus)  Limbiline aju – aktiviseeruvad emotsioonid (aju tüvi “tõmbab selle käima”  Ajukoor – “mõtlev aju”, seal kognitiivsed protsessid (taju, tähendusloome)
Aju - mälu asukoht Kedagi ei pane tänapäeval imestama, et inimene tungib aatomi saladustesse ja kosmoseavarustesse, muudab kõrbed viljakandvaks, võidab palju häda tekitanud haigused jne. Kõik see on inimese peaaju, mõtlemiselundi tegevuse tulemus.
Ajufaas – sekretsiooni käivitajateks toidu lõhn, nägemine ja söömine ise. Stiimulid kutsuvad esile KNS’i erutuse, peaajukoore erutuselt levib erutus piklikku ajju uitnärvi tuumadele. Uitnärvi kiudude kaudu pankreasele - algab eritumine.
Aju külgedel on tekkinud kihilise ehitusega uusmantel, mille koor on juhteteede kaudu ühenduses nii nägemiskulglatega kui ka kogu kehaga. Haistefunktsioon on küll veel oluline (otsaju eesosas paiknevad suured haistesagarad), kuid mitte esmatähtis.
Aju on paljude eri organite / kudede kooslus (mitte üks üldine hinge või mõistuse keskus). Gall siiski ajastule omaselt seostas aju eri piirkondi mitte ainult erinevate funktsioonidega, vaid ka erinevate moraali- ja iseloomuomadustega.
Ajufaas – stiimuliteks on toidu lõhn, toidu nägemine, toidule mõtlemine ja toidu suhu sattumine (toidu maitse). Need on kokku tingitud kui tingimatud reflektoorsed .. Kõik need stiimulid viivad piklikus ajus uitnärvi tuumade erutusele.
Aju puhul on need valgeaine ja hallaine(substantia alba et grisea). Hallaine sisaldab närvirakke, valgeaine moodustub närvikiududest. Torujad organid Torujates organites paiknevad ehituslikud elemendid kontsentriliselt ümber valedniku.
Ajuinsult - ajuinsult ehk ajurabandus on aju verevarustushäire, mis võib raskemal juhul lõppeda surmaga (veresoonte ahenemine nikotiini mõjul) • Südameinfarkt- Südameinfarkt ehk südamerabandus on südame verevarustushäire.
Aju - koljutrauma polütrauma puhul kehtib ravimisreegel: „Šokk enne koljut“ (→ peatükk „Peatrauma“). Polütrauma raskendab isoleeritud vigastuste ja eriti aju-koljutrauma prognoosimist.
Aju tüvi – aktiviseeruvad instinktid (reproduktsioon/seks, ellu jäämine, nälg, janu, energiavarustus) Limbiline aju – aktiviseeruvad emotsioonid, tungid, vajadused (aju tüvi „tõmbab selle
Aju uurimisel on tehtud kindlaks aju ainevahetuse muutused. Ärevuse all kannatavad inimesed on öösiti rohkem üleval kui terved inimesed ja nende unekvaliteet on kokkuvõttes halvem.
Aju on võimeline reaalsust genereerima kahel erineval „kvaliteedil“. Näiteks on olemas selline maailm, mida me ärkvel olles igapäevaselt kogeme.
Aju - e. kefaalfaas – toidu nägemine, haistmine ja maitsmine koos sellele järgneva todu mälumise ja nelamisega kutsub esile maomahla sekretsiooni.
Ajujaht on noorte ettevõtluskonkurss, mille eesmärk on toetada noori ettevõtlusega alustamisel ja aidata kaasa uuenduslike ettevõtete loomisele Eestis.
Ajukese funktsioonid on seotud keha asendi ja tasakaalu säilitamisega, liigutuste koordinatsiooniga, lihaste toonuste hoidmisega ja lihaste töövõime säilitamisega.
Aju võnkeid on X võimalik salvestada On une- ja X ärkvelolekufaasid Juuksed kasvavad X Lootel on olemas kõik, X mis täiskasvanul Naha alla tekib X
Aju uurimiseks on tänapäeval mitmesuguseis meetodeid, nt. PET, millega saab määrata, millised ajuosad on mingisuguse tegevuse koral aktiivsed.
Aju töö on psüühika aluseks, mistõttu tulebki aju vaadata, iseloomustada ning aju struktuurist tulenevaid protsesse vaadelda.
Aju – alates puberteedist mõjutab ajuripatsi poolt produtseeritav hormoon keha taandarengut etteprogrammeeritud moel.
Aju hall - ja valgeaine: Hallaine: neuronite kehad ja lühikesed ühendused nende vahel Valgeaine: aksonid, pikad ühendused.
Aju - e. kefaalfaas; 2.mao- e.gastraalfaas; 3.soole- e.intestinaalfaas. Ajaliselt on need faasid mõnes osas kattuvad.
Aju on iseäranis vastuvõtlik vabadest radikaalidest põhjustatud kahjule, sest puutub kokku suure koguse hapnikuga.
Aju on hüpoksiale ja hüperkapniale väga vastuvõtlik ning väga lühikese ajaga tekib ajuturse ja hingamishäire.
Aju - ja kesknärvisüsteemimuutmise ning harjumusliku alkoholijoomise õhkkonna tagajärjel, algab iseloomumuutus.
Aju - uuringud ning aju kaardistamine o Milline aju osa tegeleb millega o Kuidas töötavad aju erinevad poolkerad
Aju vastuvõtuvõime on piiratud. Pudelikael, kust kogu info peab läbi minema, on meie tähelepanu- täpsemalt öeldes töömälu.
Aju efektiivsust on püütud mõõta näiteks sündmuspotentsiaalide, glükoosi metabolismi ja närviülekande kiiruse kaudu.
Aju - uuringute tulemused annavad meile veel liiga vähe, et neist midagi järeldada, on primitiivsel tasandil.
Aju maht on inimese evolutsioonis suurenenud, kuid ka tänapäeval elavatel inimestel varieerub aju maht tunduvalt.
Aju on ju evolutsiooni tulemus ning loomade ajus on palju inimajuga homoloogilist, sama funktsiooni täitvat.
Aju on plastiline organ, tema struktuur muutub elu jooksul närvirakkude ja nendevaheliste uhenduste tasemel.
Aju - uurijate arvamused kognitiivsete eluviisiravimite laialdasema mõistlikku tarvitamise suhtes lahknevad.
Aju on uuritud juba sajandeid ning nüüdseks on välja arenenud väga mitmeid mooduseid, kuidas seda teha.
Ajud on nii väsinud, et iga tark, kes suu lahti teeb, tekitab õudustunde, mis blokeerib isegi kuulmise.
Ajukahjustused on aga erinevad, see sõltub vägivallageenide mõjust, nagu MAO-A geen, mis on seotud sooga.
Aju töö on reflektoorne. Refleks on kesknärvisüsteemi vastus sise- ja väliskeskkonna ärritusele.
Aju uuringud on näidanud, et erinevate keskkonnastiimulite jaoks eksisteerivad erinevad ajumehhanismid.
Ajude äravool on hästi koolitatud inimeste väljaränne, et saada veel paremat haridust ja töökohti.
Ajuga – hormoonid paisatakse verre ja seeläbi nad mõjutavad närvisüsteemi toimimist.
Aju on inimesele ebavajalik. Südames toimub mõtlemine, vere keetmine ja rikastamine.
Ajuaktiivsus on tähtis siin! Kuulmine on korras, aga ei märka, näeb, aga ei pane tähele.
Ajuimplantaadid on seadmed, mis kinnituvad otse subjekti aju külge – tavaliselt aju pinnale.
Aju töö on reflektoorne. Refleks on KNS-i vastus sise- ja väliskeskkonna ärritusele.
Aju on sel ajal aktiivne nagu ärkveloleku ajal, aga lihastoonus on hästi madal.
Aju on paindlik. Kontakte närvirakkude vahel tekitatakse ja lõhutakse pidevalt.
Ajudevelik - liikvor- paikneb seljaaju kanalis, ajuvatsakestes ja subarahnoidaalruumis.
Aju mälutegevust ON VÕIMALIK SOODUSTADA TOITUMISEGA & HOIDUMISEGA SELLEST, MIS ON KAHJULIK.
Ajude väljavool – See tähendab haritud ja heade oskustega töötajate lahkumist Eestist.
Aju vereringe on võimeline liigset soojust hajutama suurendades verevoolu lokaalselt.
Aju tüvi - aktiviseeruvad instinktid Limbiline aju-aktiviseeruvad emotsioonid
Aju on nagu käänuline sõidutee, mille juhtida on kesknärvisüsteem.
Aju on identsed. Episteemiline autoriteetsus: olla teadvusel, mõtelda.
Aju - , pagunähtus- esineb tugevate tormituulte ja uputustega meredes.
Ajuaktiivsus on inimesel tema nooruses – eriti aga just esimestel eluaastatel.
Ajukoor on ligikaudu 3mm paksune ja moodustub mitmest närvirakkude kihist.
Aju on küll võimalik täopsemalt ja välisatada motivatsiooni tegur.
Ajud on eksklusiivselt madala intelligentsusega inimeste tunnusjooneks.
Aju – glükoos; Skeletlihas – glükoos, rasvhapped, ketokehad;
Ajuinfarkt ehk isheemiline insult Tekib veresoone ummistuse tulemusel.
Aju piltuuringutes on märgatud, et väga palju joovatel noortel on see piir-
Aju on plastiline, keskkond mõjutab aju, keskkond = kultuur.
Aju osa on aktiivne mingi konkreetse ülesande lahendamise puhul.
Ajukasvajad on valgetel sagedasemad kui teistest rassidest inimestel.
Aju elektromagnet - võnkumised ongi eespool kirjeldatud tuntud ajulained.
Aju maht on väga oluline inimese evolutsiooni analüüsimisel.
Aju sisemuses on teisigi hallaine kogumeid, mida nim tuumadeks.
Aju on teadvuse ja psüühika materiaalseks aluseks.
Aju - , silma- ja skeletikahjustused" (Suik 2013).
Aju ehitus on erinev, iseenesest aga rahustavalt mõjuda.
Aju uurimiseks on tänapäeval mitmeid erinevaid võimalusi.
Aju uurimisel on tehtud kindlaks aju ainevahetuse muutused.
Aju on nagu auto, mis ei sõida ilma bensiinita.
Aju eessagar – Kontrollib impulsse ja otsustusvõimet
Aju pind on kortsus, et veresooni saaks kulgeda.
Aju areng on teinud võimalikuks kultuuri tekke.
Aju uurimiseks on kaasajal palju keerukad meetodeid.
Aju õppimis - ja mälukeskus asub hipokampuses.
Aju on riistvara, teadvus on tarkvara.
Aju on aga koormatud võõrkeeltega.
Aju lähitsooni ehk kvaasistatsionaarsed väljad
Ajukoes on ligikaudu 100 000 neuronit.
Aju on väga keeruline süsteem.
Aju parempoolkera on emotsioonide poolkera.
Aju on keha juhtimiskeskus.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Ajukelme ärritusnähud – peavalu, oksendamine, valguskartus, kuulmise- ja naha ülitundlikkus, kuklakangestus, positiivne Kernigi sümptom.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Ajuinsult - ajuinsult ehk ajurabandus.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Ajude väljavool on alanud ja tagasi tulevad vaid vähesed.
Vote UP
-4
Vote DOWN
Ajude äravool – mõiste seletus, näide.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun