Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Sümfoonia on ülesehituselt sarnane sonaadiga, koosnedes sonaaditsüklist ja selle kindla karakteriga osadest(4). Klassikaline sümfoonia on sonaaditsükli alusel loodud teos sümfooniaorkestrile.17 sajandil mahtus sümfoonia alla erinevat instrumentaalmuusikat, kuid kindlate tunnustega muusikažanriks kujunes sümfoonia nagu sonaatki 18 sajandil Viini klassikute loomingus.
Sümfooniaorkester – suurim ja täiuslikem orkestriliik, kujunes välja 18.sajandil. Koosseisu kuuluvad: keelpillid: I viiulid, II viiulid, altviiulid e. vioolad, tšellod, kontrabassid; puupuhkpillid: flöödid (sh. pikoloflööt), oboed (sh. inglissarv), klarnetid (sh. bassklarnet), fagotid (sh. kontrafagott); vaskpuhkpillid: metsasarved, trompetid, tromboonid, tuuba löökpillid (sh. timpanid). Vastavalt vajadusele lisatakse ka teisi pille (harf, orel, klaver).
Sümfoonia on mõlemad dramaatilised ning kirjutatud suurele sümfooniaorkestrile, siis teise sümfooniate paari moodustavad märksa kammerlikumad 2. ja 4. sümfoonia. Nii on 2. sümfoonia (1941) partituuris vaid keelpillid ja üks trompet, 4. sümfoonias “Basseli rõõmud” (“Deliciae Basilienses”, 1946) on lisaks keelpillidele orkestris veel ka puhkpillide kahene koosseis.
Sümfooniaorkestrile on loodud ka „Searcing for Roots”, „Zeitraum” (aegruum), „Exodus” (lad k rännak), Lepo Sumera mälestuseks loodud „Aditus” (lad k lähenemine). Teostest keelpilliorkestrile tõusevad esile omamoodi läbimurdeteoseks osutunud „Insula deserta” (lad k tühi saar), mida on korduvalt plaadistatud ja esitatud nüüdseks juba sadu kordi üle maailma, „Aktsioon- Passioon- Illusioon” ning „Lighthouse” (ingl k tuletorn).
Sümfoonial on 5 osa: 1. "unelmate kired" 2. "ball" - esimest korda on sümfoonilises muuskas kasutusel 2 harfi .tegemist on valsiga (armastatu petab teda 3. "stsee väljadel" - kujuta ilustat looduspilti, mille keskel toimub midagi koledat- ta armastatu petab teose kangelaks 4. "rongkäik tapalavale" - kangelane oli surma mõistedtud ja ta viidi hukkamispaigale 5. "öine unenägu nõidade sabatil" - see on siuke sürr ja vierd.
Sümfoonia on sonaadivormis teos sümfooniaorkestrile, 4-osaline. 2. avamäng- sonaadivormis teos sümfooniaorkestrile, üheosaline, sissejuhatuseks suuremale teosele (ooperite avamängud) 3. instrumentaalkontsert- sonaadivormis teos soolopillile ja orkestrile, 3-osalised. 4. trio- sonaadivormis teos kolmele pillile- viiul, altviiul ja tšello 5. kvartett- 4-osaline sonaadivormis teos.
Sümfoonia pealkirjaks on “Legendaarne”, mis viitab inspiratsiooniallikaks olnud Eesti ajaloole (kuigi konkreetne programm teoses puudub). I osa on prelüüditaoline sissejuhatus .Rikka alltekstiga, mitmetahuline muusika äratab seoseid Eesti looduse ja ajalooga – muistse vabadusvõitluse Ümera ja Madisepäeva lahingute hõngu, vaimu ja traagikaga.
Sümfooniaid on ligi 50 (tuntuimad: Es-duur, g-moll, C-duur). kõige iseloomulikumaks loetakse sümfooniat g-moll. See on üks tema kolmest viimasest ja kõige kuulsamast sümfooniast (loodud 1788.a.) Mozart oli üks maailma suurimaid heliloojaid ja inimeste hinges elab tema ja ta muusika veel edasi aastasadu ja –tuhandeid.
Sümfoonia – 4-osaline suurteos sümfooniaorkestrile • Sonaat – 3- või 4-osaline teos soolipillile (ainult üks pill) • Keelpillikvartett – 4-osaline teos neljale pillile, ei laulda; 1. ja 2. viiul, altviiul, tšello • Kontsert – 3-osaline muusikateos ühele soolopillile orkestri saatel
Sümfoonia - harilikult 3-4-osaline teos suurele orkestrile 3. Atonaalsus- selge põhihelistiku e tonaalsuse puudumine helitöös, mille puhul üksikud helid ja akordid ei sõltu kesksest põhihelist 4. Kromatism- diatoonilise heli ja teda täiendava altereeritud heli järgnevus.
Sümfooniad - 1830 "Symphonie Fantastique", 1834 sümfoonia "Harold en Italie", 1839 sümfoonia "Romeo ja Julia", 1840 "Grande symphonie funèbre et triomphale"4)1837 "Reekviem" 5) 1841 laulutsükkel "Les nuits d'été" 6) 1854 oratoorium "L'enfance du Christ"
Sümfooniaorkestrile on loodud „Searching for Roots“, „Zeitraum“, „Exodus“ • „Aditus“ (Lepo Sumera mälestuseks) • Keelpilliorkestrile on „Insula deserta“ • Annab instrumentaalkontserte, viiulikontserte, tšellokontserte, klaverikontserte.
Sümfooniaid on Mozart kirjutanud 41, millest tuntumad on Es-duur, g-moll ning C-duur. Mozarti enam kui poolesajast sümfooniast loetakse kõige iseloomulikumaks just sümfooniat g-moll. See on üks tema kolmest viimasest ja kõige kuulsamast sümfooniast.
Sümfoonia g - moll „Talveunelmad“, 4.sümfoonia f-moll 5.sümfoonia e-moll 6. sümfoonia h-moll „Pateetiline“ • Programmiline sümfoonia „Manfred“ • Sümfoonilised avamängud, fantaasiad, süidid • Programmilised üheosalised teosed
Sümfooniaid on ligi 50 (tuntuimad: Es-duur, g-moll, C-duur). Ta on kirjutanud ka viiuli-, puhkpilli- ja klaverikontserte. Kammermuusikast peetakse olulisemateks keelpillikvartette ja -kvintette ning klaverisonaate ja -fantaasiaid. Kasutatud kirjandus
Sümfoonia kujundimaailm on küllaltki mitmekihiline. Seetõttu sai sümfoonia pärast esiettekannet vastakate hinnangute osaliseks, sest teose ülesehituse ning kujundiseoste komplitseeritus polnud paljudele arvustajatele jõukohased mõista.
Sümfoonia – ulatuslik, kaaluka sisuga sonaaditsükkel sümfooniaorkestrile, mille esimene osa peab olema sonaadivormis(4osaline). Keelpillikvartett – kahele viiulile, vioolale e.altviiulile ja tsellole kirj.
Sümfooniast on ta asendanud tantsulise kolmanda osa, menueti, skertsoga (it k scherzo – nali). Kuues sümfoonia on hoopis viieosaline ning üheksandas osas on aeglane osa kolmas, mitte teine, nagu tavaliselt.
Sümfoonia es - duur alustas tema loomingus uut ajajärku, mida märgistas senisest veel vägevam fantaasialend. Teine loomeperiood kestis ligi kümme aastat: III-st (1804) kuni VIII (1812) sümfooniani.
Sümfoonia g - moll "Talveunelmad", 4. sümfoonia f-moll, 5. sümfoonia e-moll, 6. sümfoonia h-moll "Pateetiline". Klaveripalade tsükkel "Aastaajad": Aprill – "Lumikelluke", November – "Troikal",
Sümfooniaid on 7, tuntumad 1., 5., 7.. Ssibeliuse muusikat võib iseloomustada kui jõulist ja suurejooneilt, see on väga soomepärane kirgavalat rahvuslik meloodia ja tämbririkas.
Sümfoonia – Kes alpides on käinud, ja mägiojade tulva näinud ja kuulnud õhtupäikeses mäenõlvadel sööva karja igatsevat kellamängu, see teab ,kus see muusika sündis.
Sümfoonia h - moll „Pateetiline“ on sümfoonia, kus Tšaikovski kasutab II osas Eesti rahvalaulu „Kallis Mari“, mille ta kirjutas üles olles oma venna juures Haapsalus.
Sümfoonia h - moll ,,Pateetiline'' (pärast seda mürgitas (?) end arseeniga, elu viimane teos). ,,Sellesse sümfooniasse panin ma kogu oma hinge, kõik siin on subjektiivne.
Sümfooniad – programmilised, väga pikad, esituskoosseisud suured b. Orkestrisaatega laulutsüklid c. Bröömimaalt (praegu Tšehhi), pigem dirigent, juut, lahkus USAsse
Sümfooniaid on 7, tuntumad: 1, 5, 7. sibeliuse muusikat võib iseloomustada kui jõulist suurejoonelist väga soomepärast, sügalat rahvuslikku, meloodia ja tämbririkast.
Sümfoonia on säilinud, seda on mängitud/lindistatud, kuid… Tõsiselt saab eesti sümfooniaid vaatama hakata ikkagi alles Eduard Tubina tulekuga eesti muusikasse.
Sümfoonia - Algul oli teos pühendatud Napoleonile, kuid pärast seda, kui viimane end keisriks kuulutas, raevus helilooja ja rebis pühendusega tiitellehe puruks.
Sümfoonia – ulatuslik, kaaluka sisuga, 4-osalisest sonaaditsüklist koosnev kontsertteos sümfooniaorkestrile, mille esimene osa on sonaat-allegro vormis.
Sümfoonia on vahelduv. Alguses tundub see olevat väga tõsine, kuid vahepeal lisandub ka mõni rõõmsam noot ning siis muutub asi jälle tõsiseks.
Sümfoonia es - duur – tema loomingu tippteos • Valmis kõiest 8 nädalaga • Ajaliselt enneolematult pikk teos (~1,5h) • Tohutu esituskoosseis.
Sümfoonia es - duur“ Click to edit Master text styles Second level ● Third level ● Fourth level Kolmas loomeperiood ● Fifth level 1907-1911
Sümfoonia – 18 saj teisel poolel välja kujunenud instrumentaalteos sümfooniaorkestrile, tavaliselt 7- osaline. 1. osa sonaat allegro vormis
Sümfoonia d - moll (1938), sümfoonilise poeemi Elu (1935), kontsertvalsi sümfooniaorkestrile, klaveri- ja viiulipalu ning soolo- ja koorilaule.
Sümfoonia d - moll, op. 125. Need teosed on nimetatud kaksikõdedeks: kui esimeses püüdleb Beethoven Jumala poole, siis viimases inimlikkuse
Sümfoonia on muusikaline suurvorm, mis kujunes välja 18. sajandil Viini klassikalise koolkonna (Haydni, Mozarti ja Beethoveni) loomingus.
Sümfoonia orkestrile – esimene eesti oratoorium • Walpurgi burlesk “ klaverile ( 1910 ) esimene eesti programmiline instrumentaalteos.
Sümfoonia - „Lõpetamata“) 22 klaverisonaati lühipalad klaverile Klaveripalad neljale käele (Fantaasia 4 käele f-moll)
Sümfoonia - Viini klassikaline sümfoonia oli mitmeosaline teos, millel oli kindel ülesehitus ja mõeldud süm. orkestrile.
Sümfoonia on kirjutatud üheaegselt, esimene osa on I romantilien sümfoonia teine viimane klassitsistlik teos, põhjenda.
Sümfoonia g - moll "Talveunelmad" • 4. sümfoonia f-moll • 5. sümfoonia e-moll • 6. sümfoonia h-moll "Pateetiline"
Sümfoonia d - moll op.47 (1937) märgib Šostakovitši loomingus üleminekut varaselt loomeperioodilt keskmisse perioodi.
Sümfooniaid on ligi 50 (tuntuimad: Es-duur, g-moll, C-duur). Ta on kirjutanud ka viiuli-, puhkpilli- ja klaverikontserte.
Sümfoonias on kaasaegne teravakõlaline helikeel kokku põimitud rahvaviisi “Meil aiaäärne tänavas” motiividega.
Sümfoonia on lõpetamata sümfoonia. Tunnis kuulasime Ave Mariat, Metshaldjas, Serenaad Schumann: Saksa helilooja.
Sümfoonia – suurele orkestrile kirjutatud 4 osaline teos millest vähemalt 1 osa peab olema sonaadivormis.
Sümfoonia - g-moll, a-duur , „Pariisi sümfoonia .“ Laulumäng „Haaremi rööv,“ „Teatri direktor.
Sümfoonia on neoklassitsistlik, omades klassikalist vormi ja rakendades barokseid muusikalisi võtteid.
Sümfoonia kujul on tegu “vigade parandusega”. See vastab näiliselt “nõukogude sümfoonia” skeemile.
Sümfoonias on aga 5 osa.) 5)Hilisromantikutel oli teoste aluseks tihti filosoofiline mõte või idee.
Sümfoonias on ta juba kõik neli klassikalise sümfoonia osa põiminud üheks heliliseks tervikuks.
Sümfooniad - 9.sümfoonia „Uuest maailmast“ Sümfoonilised poeemid ja instrumentaalkontserdid.
Sümfoonia – 4 osaline, ülesehituselt kiire-aeglane-menuett-kiire. Esitab sümfooniaorkester.
Sümfoonia - 4-osaline suurteos sümfooniaorkestrile, kus esimene osa on sonaat-allegro vormis.
Sümfooniaorkester on orkester, kuhu kuuluvad puupuhkpillid, vaskpuhkpillid, löökpillid, keelpillid.
Sümfoonia - Beethoveni lemmiksümfoonia, parim näide teose temaatilisest terviklikkusest.
Sümfoonia - sümfooniaorkestrile loodud mitmeosaline sonaaditsükli vormis muusikateos.
Sümfooniaorkestris on neli pillirühma: keelpillid, puupuhkpillid, vaskpuhkpillid, löökpillid.
Sümfoonia - 4-osaline suurteos sümfooniaorkestrile Kujunes välja 18. Saj Saksamaal.
Sümfoonia – sonaaditsükli alusel loodud mitmeosaline teos sümfooniaorkestrile.
Sümfoonia – c-moll, oopus 67. Beethoveni ja armastatuim kuulsaim sümfoonia.
Sümfoonia – sonaaditsüklil põhinev 4-osaline teos sümfooniaorkestrile.
Sümfoonia - Soolopillile ja sümfoonia orkestrile loodud sonaaditsükkel
Sümfoonia - , kammer-, puhkpilli- rahvapilli- jazz- ja teisi orkestreid.
Sümfoonia - muusikaline suurvorm, sonaaditsükkel sümfooniaorkestrile.
Sümfooniaid on 10.: (Tubin säilitas traditsioonilisi sümfoonia jooni.
Sümfoonia on neljas osas, mis mängitakse järjest ilma pausideta.
Sümfooniaid on Tubin kirjutanud 10. 11. sümfoonia jäi lõpetamata.
Sümfoonia on eriline sest seal kasutatakse esimest korda vokaali
Sümfoonia – sonaaditsükli vormis teos sümfooniaorkestrile
Sümfoonia – 18 saj, Viini klassikalise koolkonna loomingus
Sümfoonia g - moll küllalt dramaatiline teos selle aja kohta.
Sümfoonia ehk „Jupiter“ on Mozarti loomingu kõrgpunkt.
Sümfoonia on „Saatusesümfoonia“ ja Beethoveni lemmik.
Sümfoonia - harilikult 3-4-osaline teos suurele orkestrile
Vote UP
-1
Vote DOWN
Sümfooniaorkestris on neli pillirühma: • keelpillid • puupuhkpillid • vaskpuhkpillid • löökpillid Paigutus lähtub põhimõttest, et väiksema kõlajõuga pillid (keelpillid) asetsevad eespool ja suurema kõlajõuga pillid (puhk- ja löökpillid) tagapool.
Sümfoonia - neljaosaline suurvorm sümfoonia orkestrile.
Sümfoonia e - moll ja erinevaid Soome heliloojate teoseid.
Sümfoonia on üks tema suurteostest, mis on suhteliselt
Sümfoonia re - mažoor, samal aastal lõpetas ta konvikti.
Sümfooniaid on ta kirjutanud ligi 50. Ta on kirjutanud ka
Sümfoonia - Muusikaline suurvorm sümfooniaorkestrile.
Sümfoonia - 4 osaline suurteos sümfooniaorkestrile
Sümfooniad on omanäolised ja erineva karakteriga.
Sümfoonia on võrreldes 1.- ga klassitsistlikum.
Sümfoonia on pühendatud Nadežda von Meckile.
Sümfooniaid - kiire, aeglane, tantsuline, kiire.
Sümfooniad on nagu maailm, neis leidub kõike.
Sümfoonia on Beethoveni elutöö kokkuvõte.
Sümfoonia on meeleolult kõige traagilisem.
Sümfoonia on kõige tähtsamad ja tuntumad.
Sümfoonia – 4 osaline instrumentaalteos.
Sümfooniate helikeel on üldiselt keerukas ja terav.
Sümfoonia d - moll (1937/38) Kammermuusika
Sümfooniad – “hamlet” “faust”
Vote UP
-1
Vote DOWN
Sümfooniaid 93 - 104 nim. Londoni sümfooniateks • Tuntumad: „Üllatussümfoonia“ „Kellasümfoonia“ „Lahkumissümfoonia“ Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Vote UP
-1
Vote DOWN
Sümfoonia osad on erinevate karakteritega.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun