Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Suurbritannia referaat (0)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

 • Keskkonnaveeb.ee/kirjandus/kirjandus.php ?
 
Säutsu twitteris
Avinurme Gümnaasium


Referaat
Suurbritannia
Andres Oja
Juhendaja : Ene Lüüs

Avinurme 2010

Lipp ja vapp


Suurbritannia lipp ehk Union Jack on Suurbritannia riigilipp ja endise Briti impeeriumi lipp. Lipu praegune kujundus pärineb 1801. aastast. Lipp on saadud Inglismaa, Šotimaa ja Põhja- Iirimaa lippude kombineerimisel.
Suurbritannia vapil on esindatud Ühendkuningriigi erinevad osad. Vapikilbi esimesel ja neljandal väljal asuvad Inglismaa kolm leopardi. Teisel väljal on Šoti lõvi ja kolmandal väljal Iirimaa harf. Vasakult toetab vapikilpi krooniga inglise lõvi ja paremalt šoti ükssarvik.
Tekst vapikilbi ümber on Sukapaela ordeni deviis prantsuse keeles Honi soit qui mal y pense: "Häbi sellele, kes seda halvaks peab." Tekst vapikilbi all on prantsuse keeles Dieu et mon droit: "Jumal ja minu õigus", mis on Briti monarhia deviis.
http://et.wikipedia.org

Poliitiline kaart


Poliitiline süsteem: konstitutsiooniline monarhia
Pealinn: London
Üldpindala: 244 820 km²
Rahvaarv: 60,4 miljonit
Rahaühik: naelsterling
Suurbritannia koosneb Inglismaast, Šotimaast, Walesist ja Põhja-Iirimaast. Ta asub Suurbritannia saarel, Iirimaa saarel ning hulgal väiksematel saartel Euraasia mandri Euroopa maailmajao looderanniku lähedal.
Teda ümbritsevad Põhjameri, La Manche'i väin ja Atlandi ookean. Ühendkuningriigi lähimad naabrid on Iirimaa ja Prantsusmaa.
 • Suurbritannia saare ulatus põhjas lõunasse on umbes 1000 km ja idast läände umbes 100- 500 km.
 • Suurbritannias valitseb tüüpiline mereline paraskliima , iseloomulikud on pehme talv ja jahe suvi, suur õhuniiskus, sademeterohkus, sagedane udu ning tugev tuul. Keskmine õhutemperatuur talvel on põhjas 3 ja lõunas 7, suvel põhjas 13 ja lõunas 17oC. Mägede tuulepealsetel nõlvadel sajab 1000- 2500 mm, Šotimaal kuni 4700 mm. Püsivat lumikatet on ainult Põhja-Šoti mägismaal.
 • Ühendkuningriigi kõrgeim tipp on Ben Nevis , mis asub Šotimaal ja mille kõrgus merepinnast on 1343 meetrit.
 • Jõed on lühikesed ja veerohked , pikimad on Severn ja Thames.
 • Järved on väikesed, järverohkeimad piirkonnad on Cumberland ja Šotimaa.
 • Metsaga on kaetud 11,6 % riigi pindalast.
Suurbritannia rannikut liigestavad rohked lahed : läänerannikul nt. Bristoli, Cardigani, Solway Firthi, idarannikul Moray Firthi, Humberi, Washi ja Thamesi laht. Lääne-Šotimaal ja Põhja- Iirimaal on paljude saartega fjordrannikut, paljudes teistes kohtades nii kalju- kui ka madalat luiteranda. Suurbritannia saare põhja- ja lääneosa on mägine, seal paiknevad vanad mäed, mille vahel on sügavad orud. Suurim on saare põhjaosa hõlmav Šoti mägismaa. Lõuna pool asuvad kuplilaadne Cumberlandi massiiv ja põhja-lõuna-sihiline Penniini mäestik. Mägine on ka Walesi poolsaar. Maa lõuna- ja idaosa on lainjas madalik . Suurbritannia kesk- ja põhjaosa ning Põhja-Iirimaa pinnamoodi on märgatavalt kujundanud mandrijää.
Inglismaa kuningas James I, kes oli ühtlasi Šotimaa kuningas James VI, võttis 20. oktoobril 1604 oma tiitliks "Suurbritannia kuningas". Aastal 1707 ühendati Act of Union'ga Inglismaa parlament ja Šotimaa parlament . Selles dokumendis kasutati uue, ülesaarelise riigi kohta väljendeid "Ühendkuningriik" (United Kingdom) ja "Suurbritannia Kuningriik " (Kingdom of Great Britain ). Paljude arvates ei olnud esimene väljend ühendatud riigi nimi, vaid kirjeldus. Seetõttu kasutatakse paljudes teatmeteostes aastatel 1707–1800 eksisteerinud ülesaarelise riigi kohta nimetust "Suurbritannia Kuningriik".
Aastal 1801 ühines see kuningriik uue Act of Union'ga Iirimaa Kuningriigiga, mida Suurbritannia monarh juba valitses. Uut kuningriiki nimetati sellest ajast Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriigiks (United Kingdom of Great Britain and Ireland ).
Aastal 1922 said Iirimaa 32 krahvkonnast 26 iseseisvuse ning moodustasid Iiri Vaba Riigi. Allesjäänud osa ühendkuningriigist nimetatakse alates 1927. aastast Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigiks.

http://globalis.gvu.unu.edu/indicator_detail.cfm?IndicatorID=19&Country=GB

Majandus


Suurbritannias leidub järgnevaid maavarasid :
 • kivisütt
 • rauamaaki
 • kivisoola
 • kipsi
 • kaoliini
 • maagaasi, Põhjameres
 • naftat, Põhjameres
 • tina, Cornwalli poolsaarel.

Majandus kuulub ELi suuremate hulka ning põhineb üha enam teenuste sektoril, kuigi on ka tööstuspotentsiaal kõrgtehnoloogia sektoris ja mujal. Londoni City on finantsteenuste maailmakeskuseks.
Tööstusrevolutsiooni kodumaana on Ühendkuningriik andnud maailmale palju tuntud teadlasi, sealhulgas Isaac Newton ja Charles Darwin . Kaasaegse majandusteooria rajaja Adam Smith oli šotlane. Inglise kirjandus on andnud suure hulga luuletajaid , näitekirjanikke, esseiste ja romaanikirjanikke alates Geoffrey Chaucerist, Shakespearest ja tema kaasaegsetest kuni paljude tänaste kirjanikeni, kelleks on näiteks J. K. Rowling ja Nobeli preemia laureaat Doris Lessing.
Tegemist on maailma ühe juhtiva inforiigiga.
 • SKT
  Ühendatud Kuningriigi sisemajanduse kogutoodang (SKT) jooksvates hindades oli 2004. aastal 1,8 triljonit eurot. Majanduskasv on viimasel kümnendil jäänud 2- 4% vahele. Võrreldes teiste EL liikmesriikidega on Ühendatud Kuningriigi SKT inimese kohta kõrgem EL keskmisest (seda ka EL-15 suhtes). Järgnevateks aastateks oodatakse majanduskasvu mõningast aeglustumist seoses sise- ja välisnõudluse vähenemisega ja energiahindade tõusuga.
 • Teenindussektori osakaal
  Ühendatud Kuningriigi majanduse struktuur on tüüpiline arenenud riigile, kuigi teenindussektori osakaal on isegi mõnevõrra suurem kui teistel arenenud riikidel- umbes 80%. Umbes viiendiku lisandväärtusest annab tööstussektor ja vaid napp protsent rikkuse kasvust tuleb primaarsektorist. Eriti tugev, peamiselt tänu Londoni City'le, on finants - ja äriteenuste sektor . Põllumajandus on intensiivne, sel alal töötab ainult 3% rahvastikust.
 • Sotsiaaldemograafilised näitajad
  1. Iive: rahvaarvu kasv: 0,34% aastas (2005. a)
  2. Imikusuremus: 5,01 last (2007. a)
  3. Laste arv peres: 1,6 last (2005. a)
  4. 65 a ja vanemaid inimesi: 17,8% (2005. a)
 • Teismeliste emadus
  2002. aasta andmete kohaselt sündis 1000 15-19 aastase neiu kohta 20 last. Võrdluseks võib tuua Nigeri , kus vastav näitaja on 233. Kuigi vaid üks laps kahekümnest on sündinud planeeritud raseduse tulemusel, on Suurbritannia näitaja maailma 100 riigi arvestuses väga heal, alles 84. kohal.
 • Tööhõive
  Töötuse tase Suurbritannias on suhteliselt madal- 4,8 %. Ühendatud Kuningriik on ligi 75% tööhõive näitajaga üks edukamaid riike Euroopas.

Riigivorm


Suurbritannia riigivorm on konstitutsiooniline monarhia.
Riigipea : Elizabeth II
Peaminister : Tony Blair .
Britannial ei ole konstitutsiooni , riigi põhiseaduseks loetakse seaduste (Parlamendi Aktide), pretsedentide (kohtulahendite) ja konventsioonide kogu. Riigipeaks on monarh, praegu kuninganna Elizabeth II, kes põlvneb otseselt kuningas Egbert'ist, kes valitses Inglismaad 9. sajandi algul. Kuninganna ametlik tiitel on Elizabeth the Second, by the Grace of God of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and of Her other Realms and Territories Queen, Head of the Commonwealth , Defender of the Faith . Monarhil on formaalselt küll üsna suur võim, kuid tegelikkuses konsulteerib riigipea praktiliselt kõigi otsuste tegemisel valitsusega.
Seadusandvaks organiks on Parlament, mis koosneb Alamkojast ja Ülemkojast. Kuna Britannial ei ole kirjutatud konstitutsiooni, siis ei ole Parlamendil mingeid formaalseid piiranguid otsuste ja seaduste vastuvõtmisel.
Alamkojas on 659 kohta, Alamkoja liikmed (MP) valitakse lihthäälteenamuse meetodil - oma valimisringkonnas kõige rohkem hääli saanud kandidaat loetakse valituks. Valitsuse poolt reformitavas Ülemkojas ehk Lordidekojas vähendatakse päriliku tiitliga aadlikke osakaalu ja suurendatakse eluajal tiitli omandanute osakaalu. Juunis 2000 oli Lordidekojas 695 liiget, nende hulgas oma tiitli pärinud aadlikud (92), eluajal tiitli omandanud aadlikud (577) ja Inglise kiriku tippvaimulikud (26).
Seaduseelnõu peab heakskiidu saama mõlemas parlamendikojas, misjärel kiidab selle heaks monarh, alles seejärel omandab akt seaduse jõu. Lordide Kojal on mitmeid piiranguid seaduseelnõu teksti paranduste tegemisel ja seaduste vastuvõtmise takistamisel - nii ei saa Lordide Koda muuta ega takistada selliste seaduste vastuvõtmist, mis puudutavad maksustamist ja riigi kulutusi. Enamuse seaduseelnõude puhul on Lordide Kojal üksnes edasilükkava veto õigus, st neil on õigus vaid seaduse kehtimahakkamist edasi lükata.
Traditsiooniliselt on Britannia Parlament üles ehitatud kahe-partei-printsiibil. Valimistel Alamkojas enim kohti saanud partei (praegu Tööpartei e. leiboristid ) moodustab valitsuse ning teiseks jäänud partei (praegu Konservatiivne Partei) opositsiooni. 2001.a parlamendivalimiste tulemusel on lisaks Parlamendis esindatud veel mitmed väiksemad parteid - Liberaaldemokraatlik Partei, Ulsteri Unionistid, Ulsteri Demokraatlikud Unionistid, Šoti Rahvuslik Partei, Walesi Rahvuslik Partei, Sinn Fein, Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei.
Valitsuse paneb kokku Alamkojas enim kohti omav partei, traditsiooniliselt on peaministriks selle partei liider. Mais 2001 toimunud parlamendivalimiste tulemusena jätkab peaministrina Tööpartei juht Tony Blair. Kõik ministrid , ka peaministri, nimetab ametisse monarh. Valitsusliikmed on reeglina ka parlamendiliikmed (enamasti Alamkoja, kuid ka Lordide Koja liikmed).
Valitsus on kolmeastmeline - Kabinet (ca 20 ministrit), ministrid ning juuniorministrid. Reaalne võim on Kabineti käes. Olulisemad ministeeriumid on toodud lisas 1.
Kohalik omavalitsus on kaheastmeline: maakonnad (county) ja vallad (districts, linnades borough). Suuremates linnades, nt. Londonis, maakonna tase siiski puudub (nt. London on jaotatud 33 vallaks - 32 borough't ja City of London). 2000.a. toimusid valimised ka Londoni linnapea kohale ja 25-liikmelisse volikokku. Nn. Suur-Londoni juhi peamine funktsioon on linna esindamine nii rahvusvahelisel kui siseriiklikul tasandil. Kohalikud omavalitsused tegelevad strateegilise planeerimise (st. kõik, mis on seotud hoonestamise, maakasutuse , ehituslubade jms.-ga), hariduse, transpordi, tarbijakaitse (sealhulgas kaupluste , toitlustusasutuste tegevuslitsentsid), tuletõrje, prügiveo, sotsiaalteenuste, politsei ja raamatukogudega.
Kõrgeimaks kohtuorganiks Britannias on Ülemkoda, mis on ühtlasi ka Ülemkohus

Kuninganna Elisabeth II


Elizabeth II (Elizabeth Alexandra Mary Windsor ; sündinud 21. aprillil 1926) on Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendatud Kuningriigi, Kanada , Austraalia , Uus- Meremaa , Jamaica, Barbadose, Bahama, Grenada
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Suurbritannia referaat #1 Suurbritannia referaat #2 Suurbritannia referaat #3 Suurbritannia referaat #4 Suurbritannia referaat #5 Suurbritannia referaat #6 Suurbritannia referaat #7 Suurbritannia referaat #8 Suurbritannia referaat #9 Suurbritannia referaat #10 Suurbritannia referaat #11 Suurbritannia referaat #12 Suurbritannia referaat #13 Suurbritannia referaat #14 Suurbritannia referaat #15 Suurbritannia referaat #16 Suurbritannia referaat #17 Suurbritannia referaat #18 Suurbritannia referaat #19 Suurbritannia referaat #20 Suurbritannia referaat #21 Suurbritannia referaat #22 Suurbritannia referaat #23 Suurbritannia referaat #24 Suurbritannia referaat #25 Suurbritannia referaat #26 Suurbritannia referaat #27 Suurbritannia referaat #28 Suurbritannia referaat #29 Suurbritannia referaat #30
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 30 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2011-04-12 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 45 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Andra16 Õppematerjali autor

Lisainfo

Väga põhjalik materjal Suurbritanniast. keskkooli materjal.
Hinnatud:5

suurbritannia , geograafia , referaat , majadus , rahvussümbolid

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

19
odt
Suurbritannia majandus
33
doc
Suurbritannia-majandus
22
pdf
Suurbritannia
226
doc
Portugali põhjalik referaat
10
doc
Suurbritannia
26
pptx
Suurbritannia- slaidid-
15
doc
Itaalia referaat
14
doc
Itaalia referaat

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun