Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Õiguskantsler – ametiisik, kes jälgib riigiasutuste poolt välja antud õigusaktide kooskõla põhiseaduse ja seadustega b. Kohtunik – valitud või nimetatud erapooletu ametnik, kes teostab õigusmõistmist c. Advokaat –jurist, kelle ülesanne on süüaluse kaitsmine kohtus d. Prokurör –jurist, kelle ülesandeks on kohtualuse süü tõestamine e. Kohtukaasistuja – kohtuniku abiline kriminaalasjade lahendamisel, kes on ametisse nimetatud 5 aastaks selle linna või valla volikogu poolt, kus kohus
Õiguskantsleri järelepärimised – 10 tööpäeva; riigisekretäri järelepärimised – 10 tööpäeva või vastavalt resolutsioonile; teabenõuded – viivitusteta, kuid mitte hiljem kui viie tööpäeva jooksul; asutusele adresseeritud kirjad, mille lahendamine ei kuulu tema pädevusse, tuleb edastada kuuluvuse järgi 5 tööpäeva jooksul, informeerides sellest ka saatjat; kirjadele vastamise tähtaega võib pikendada kuni kahe kuuni, et selgitada lahendamiseks vajalikke täiendavaid asjaolusid.
Õiguskantsler on oma tegevuses sõltumatu ametiisik  teostab järelevalvet seadusandliku ja täidesaatva riigivõimu ning kohaliku omavalitsuse õigustloovate aktide seadustele vastavuse üle.  analüüsib seaduste muutmise, uute seaduste vastuvõtmise ja riigiasutuste töö kohta talle tehtud ettepanekuid  lahendab eraõiguslike isikute vahel diskrimineerimise üle tekkinud vaidluse põhiseaduse ning teiste seaduste alusel.
Õiguskantsleri valitsemisalas on ainsaks asutuseks õiguskantsleri kantse- lei. Muidugi võib sellele vastu väita, et seadus ei anna näiteks ministrile pädevust anda ministeeriumi põhimäärust (vt Vabariigi Valitsuse seaduse § 42 lg 1). Selle sätte funktsioon ei ole siiski niivõrd ministri põhiseadusliku isekorraldusõiguse piiramine kui selline, vaid valitsuse kui kolleegiumi liikmeid teenindavate asutuste struktuuride ühtsuse tagamine.
Õiguskantsler – järelvalve organ • Ennetav kontroll (ex ante) – Riigikogu ja Valitsuse istungitest võib osa võtta • Järelkontroll (ex poste) – teeb ettepaneku viia õigusakt kooskõlla põhiseadusega • kontrollib, kas õigustloovad aktid vastavad põhiseadusele • ombudsmani funktsioon – rahva advokaat (kui riik rikub kodaniku õigusi) • Apoliitiline – hoidub poliitilise organisatsioonide mõjuväljast
Õiguskantsleri asetäitja - nõuniku ametisse astumise päevast; 3) uue õiguskantsleri poolt esitatud uue õiguskantsleri asetäitja-nõuniku ametisse astumise päevast; 4) tahtlikult toimepandud kuriteo eest süüdi mõistva kohtuotsuse jõustumise päevast; 5) ettevaatamatuse tõttu toimepandud kuriteo eest süüdi mõistva kohtuotsuse, millega on ette nähtud vabaduskaotuslik karistus, jõustumise päevast; 6) tema surma korral.
Õiguskantsleri yl - (Indrek Teder). Eesti õiguskantsler on sõltumatu ametiisik, kes teostab järelevalvet seadusandliku ja täidesaatva riigivõimu ning kohaliku omavalitsuse õigustloovate aktide põhiseadusele ja seadustele vastavuse üle. Õiguskantsler analüüsib seaduste muutmise, uute seaduste vastuvõtmise ja riigiasutuste töö kohta talle tehtud ettepanekuid ning esitab vajaduse korral Riigikogule ettekande.
Õiguskantsleril on õigus tühistada Riigikogu otsus seaduseelnõu või muu riigielu küsimuse rahvahääletusele panemise kohta, kui rahvahääletusele pandav seaduseelnõu, välja arvatud põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu, või muu riigielu küsimus on vastuolus põhiseadusega või Riigikogu on rahvahääletuse korraldamise otsuse vastuvõtmisel oluliselt rikkunud kehtestatud menetluskorda.
Õiguskantsler on oma tegevuses sõltumatu ametiisik, kes teostab järelevalvet seadusandliku ja täidesaatva riigivõimu ning kohaliku omavalitsuse õigustloovate aktide põhiseadusele ja seadustele vastavuse üle. Õiguskantsler analüüsib seaduste muutmise, uute seaduste vastuvõtmise ja riigiasutuste töö kohta talle tehtud ettepanekuid ning esitab vajaduse korral Riigikogule ettekande.
Õiguskantsler – on oma tegevuses sõltumatu ametiisik, kes teostab järelvalvet seadusandliku ja täidesaatva riigivõimu ning kohaliku omavalitsuse õigustloovate aktide põhiseadusele ja seadustele vastavuse üle. ● Riigikohus – on riigi kõrgeim kohus, kes vaatab läbi kohtulahendeid kassatsiooni korras. Riigikohus on ka põhiseadusliku järelvalve kohus.
Õiguskantsler on KarS § 872 põhiseaduslikkusele vastavuse osas nõus Riigikogu Põhiseaduskomisjoni seisukohaga leides, et see säte ei ole vastuolus PS § 20 punktiga 1 ja PS §-dega 11 ja 14 (st, et ei ole rikutud proportsionaalsuse ja legitiimsuse põhimõtet). Vastuseks komisjoni arvamusele leidis õiguskantsler, et Harju Maakohtu taotlus on lubatav.
Õiguskantsleril on õigus alustada ka omal algatusel menetlust põhiseaduslike õiguste ja vabaduste tagamise kontrollimiseks eelnevalt laekunud teabe alusel (nt ajakirjanduses kajastatu). Õiguskantsler ei menetle avaldust, kui avalduse aluseks olevas asjas on jõustunud kohtuotsus või samaaegselt toimub kohtueelne kaebemenetlus või kohtumenetlus.
Õiguskantsler – ametiisik, kelle riigikogu nimetab ametisse presidendinette panekul 7 a, sõltumatu, valvab, et riigi ja kohaliku omavalitsuse õigusaktid vastaqksid põhiseadusele, teha riigikogule ettepanek riigiametnik võtta kriminaal vastutuse alla, aga ise presidendi ettepanekul ja riigikogu nõusolekul, nn usaldusmees, Indrek Teder.
Õiguskantsleril on õigus teha kontrollkäiku vanglasse, väeossa, arestimajja, väljasaatmiskeskusse, varjupaigataotlejate vastuvõtukeskusse või registreerimiskeskusse, psühhiaatriahaiglasse, erihooldekodusse, erivajadustega õpilaste kooli, üldhooldekodusse, lastekodusse, noortekodusse või muusse järelevalvealusesse asutusse.
Õiguskantsleri poole on igaühel, kes pöördub tema poole taotlusega kontrollida, kas riigiasutus, kohaliku omavalitsuse asutus või organ, avalik-õiguslik juriidiline isik või avalikke ülesandeid täitev füüsiline või eraõiguslik juriidiline isik järgib põhiõiguste ja -vabaduste tagamise põhimõtet ning hea halduse tava.
Õiguskantsleril on õigus võtta sõnaõigusega osa Riigikogu ja Vabariigi Valitsuse istungitest, esineda Riigikogu ees ettekandega ning esitada kord aastas Riigikogu ees ülevaade seadusandliku ja täidesaatva riigivõimu ning kohalike omavalitsuste õigustloovate aktide kooskõlast põhiseadusega.
Õiguskantsleri järelevalve - õiguskantsler kontrollib õigusaktide vastavust põhiseadusele ◦ ennetav kontroll ◦ järelkontroll ◦ ettepaneku tegemine Riigikogu liikmete kriminaalvastutusele võtmiseks ◦ ombudsmani funktsioon- kaitseb inimeste õigusi, kui riik neid riivanud
Õiguskantsler - oma tegevuses sõltumatu, RVP ettepanekul, 7 aastat, järelevalve seadusandliku ja täidesaatva riigivõimu ning kohaliku omavalitsuse õigustloovate aktide PS ja seadustele vastavuse üle) • Kohtulik kontroll - (ei kontrolli enda initsiatiivil.
Õiguskantsler - riigikontroll. Põhiseaduse §147 *kohtunikud nimetatakse ametisse eluaegsetena *kohtunikku saab ametist tagandada üksnes kohtuotsusega *kohtunikud ei tohi peale seaduses ettenähtud juhtude olla üheski muus valitsevas ega nimetavas ametis.
Õiguskantsler – jälgib seadustest ja põhiseadusest kinnipidamist (Teder) Riigikontrolör (riigikontroll) – kontrollib riigi majandustegevust (Oviir) Kaitsepolitsei (kapo) – tagab riigi julgeolekut ja põhiseaduslikust korrast kinnipidamist
Õiguskantsler on oma tegevuses sõltumatu ametiisik, kes teostab järelevalvet seadusandliku ja täidesaatva riigivõimu ning kohaliku omavalitsuse õigustloovate aktide Eesti Vabariigi põhiseadusele (edaspidi põhiseadus) ja seadustele vastavuse
Õiguskantsler on sõltumatu ametiisik, kes valvab selle järele, et õigusaktid vastaksid põhiseadusele ja teistele seadustele, ning kes kontrollib kodanike põhiseaduslike õiguste tagamist. Seega on õiguskantsleri töös kaks suurt valdkonda.
Õiguskantsler on sõltumatu ametiisik, kes valvab selle järele, et õigusaktid vastaksid põhiseadusele ja teistele seadustele + kontrollib kodanike põhiseaduslike õiguste tagamist 3. Põhiseaduse täiendamise seaduse eesmärk ja sisu.
Õiguskantsler – teostab järelvalvet seadusandliku ja täidesaatva riigivõimu ning kohaliku omavalitsuse õigustloovate aktide põhiseadusele ja seadustele vastavuse üle. Nimetab ametisse Riigikogu presidendi ettepanekul 7 aastaks.
Õiguskantsler on Eesti Vabariigis oluline institutsioon, kuna tema pädevusse on ülesanded, mis on küll ülimalt olulised, kuid mida erinevatel põhjustel täidesaatva-, seadusandliku- või kohtuvõimu kätte usaldada ei saaks.
Õiguskantsler - tema kontrollib, et kõik õigustloovad aktid vastaksid PS-le. Kui need ei vasta, siis 20 päeva jooksul peab see loov organ viima selle vastavusse, kui seda ei teha, pöördub õiguskantsler kohtu poole.
Õiguskantsleril on õigus teha riigikogule ettepanekuid kõrgete riigiametnike (riigikogu liige, president, vabariigi valitsuse liige, riigikontrolör, riigikohtu esimees või liige) kriminaalvastutusele võtmiseks.
Õiguskantsler - > president vs. Riigikogu seadused Valitsus annab aru riigikogu ees. Kohtunikud annavad aru riigikogu ees. Demokraatlikus riigis on tähtis võimu jagamine pealinna ja omavalitsuse vahel.
Õiguskantsler – sõltumatu ametiisik, kes teostab järelevalvet seadusandliku ja täidesaatva riigivõimu ning kohaliku omavalitsuse õigustloovate aktidepõhiseadusele ja seadustele vastavuse üle.
Õiguskantsleril on Euroopa Liidu liikmeks oleku kontekstis võimatu teha oma igapäeva tööd ilma, et ta ei analüüsiks konkreetsetel juhtudel, kas Eesti õigus on Euroopa Liidu õigusega vastavuses.
Õiguskantsler –  ametiaeg 7 aastat, president esitab ja riigikogu kinnitab.  Üledanded: seaduslikkuse järelevalve riigis, on  ombudsman, juhib õiguskantsleri kantseleid.
Õiguskantsleri ülesandeks on põhiseaduslikkuse järelevalve ning avalikke ülesandeid täitvate asutuste kontrollimine isikute põhiseaduslike õiguste ja vabaduste tagamiseks ehk ombudsmani ülesanded.
Õiguskantsler – sõltumatu ametiisik, kes valvab, et seadused oleks kooskõlas põhiseadusega (vt PS § 139). Õiguskantsleri nimetab ametisse Riigikogu presidendi ettepanekul 7 aastaks.
Õiguskantsleril on asja menetlemise käigus vaba juurdepääs järelevalvealuste asutuste ning lepitusmenetluse poolte valduses olevatele dokumentidele ja muule materjalile ning kohtadele.
Õiguskantsleri asetäitja - nõuniku ja nõuniku tegevuspiirangud Õiguskantsleri asetäitja-nõunikule ja nõunikule laienevad käesoleva seaduse §-des 12 ja 13 sätestatud piirangud.
Õiguskantsler on sõltumatu ametiisik,kes jälgib,et õigusaktid vastaksid põhiseadusele ja teistele seadustele ning kontrollib kodanike põhiseaduslike õiguste tagamist.
Õiguskantsler on oma tegevuses sõltumatu ametiisik, kes teostab järelvalvet seadusandliku ja täidesaatva riigivõimu ning kohaliku omavalitsuse õigustloovate aktide
Õiguskantsleri institutsioon - sõltumatu ametiisik, kes teostab järelevalvet ametiasutuste poolt väljastatavate õigusaktide põhiseadusele ja teistele seadustele vastavuse üle.
Õiguskantsleri pädevus on määratletud erinevalt põhiseaduses ning õiguskantsleri tegevuse korraldamise seaduses ja põhiseaduslikkuse järelevalve kohtumenetluse seaduses.
Õiguskantsler – teostab järelvalvet õigustloovate aktide põhiseaduslikkuse üle. Õiguskantsel täidab ka Ombdudsmani funktsioone (õigusvahemehe funktsioone).
Õiguskantsler – Tegeleb õigusjärelvalvega ja kontrollib kas valitsuse kohalike omavalitsuste poolt vastu võetud õigusaktid on vastavuses kehtivate seadustega.
Õiguskantsleri ettepanek on defineeritud PS §-s 142: ettepanek tehakse organile, kelle vastuvõetud õigustloov akt on õiguskantsleri arvates põhiseadusega vastuolus.
Õiguskantsler on võimeline erapooletult, aitama kaasa Eesti põhiseadusliku traditsiooni jätkumisele, tehes seda erinevalt kohtutest, omal initsiatiivil.
Õiguskantsler – õigussüsteemi kõrgeim ametnik, kelle peaülesanne on jälgida, et seadused ja kogu õigussüsteemis toimuv vastaksid põhiseadusele.
Õiguskantsler on 26.09.2009. a kirjas nr 6-3/081677/0905742 Justiitsministeeriumile asunud seisukohale, et kehtiva õigusega ei järgita tubakaseadust.
Õiguskantsler – teostab järelvalvet õigusaktide üle. Nimetatakse parlamendi poolt 7 aastaks, täidab ka ombudsmani ehk õigusvahemehe funktsioone.
Õiguskantsler - Eesti Riigi seadused ja määrused oleksid kooskõlas põhiseadusega ning et oleks tagatud inimeste põhiõiguste ja vabaduste kaitse.
Õiguskantsleri asetäitja - nõunik (1) Õiguskantsleri ettepanekul nimetab Riigikogu kaks õiguskantsleri nõunikku õiguskantsleri asetäitja-nõuniku ametisse.
Õiguskantsleri pädevus - Eesti Riigi seadused ja määrused oleksid kooskõlas põhiseadusega ning et oleks tagatud inimeste põhiõiguste ja vabaduste kaitse.
Õiguskantsler –  töösuhetes ebavõrdset kohtlemist käsitlevad  vaidlused   Üheaegne pöördumine TVK ja kohtusse on keelatud
Õiguskantsler on oma tegevuses sõltumatu ametiisik, kes valvab selle järele, et õigusaktid vastaksid põhiseadusele ja teistele seadustele.
Õiguskantsler on sõltumatu riigiametnik, kelle peamine ülesanne on seaduste jt õigustloovate aktide põhiseaduselevastavuse järelevalve.
Õiguskantsler on oma tegevuses sõltumatu ametiisik, kelle nimetab ametisse Riigikogu Vabariigi Presidendi ettepanekul seitsmeks aastaks.
Õiguskantsler – jälgib, et kõik seadused, otsused, määrused oleksid kooskõlas põhiseadusega ja muude seadustega 7 aastaks.
Õiguskantsler on oma tegevuses sõltumatu ametiisik, kes teostab õigusjärelvalvet õigusaktide üle. Tema ametiaeg on 7 aastat.
Õiguskantsleril on Riigikogu istungitel sõnaõigus, mida ta on kasutanud ettepanekute, ettekannete ja ülevaadete esitamisel.
Õiguskantsler on sõltumatu ametiisik ministri õigustes, kelle nimetab 7.aastaks ametisse Riigikogu presidendi ettepanekul
Õiguskantsler on esitanud enamuse ettekandeid eesmärgiga viidata mõnele lahendamist vajavale õiguslikule probleemile.
Õiguskantsleril on oma kantselei juhtimisel samad õigused, mis on seadusega antud ministrile ministeeriumi juhtimiseks.
Õiguskantsler on kasutanud oma sõnaõigust Riigikogus seoses ettekannete, ettepanekute ja ülevaadete esitamisega.
Õiguskantsler - teostab seaduste järelvalvet,ÜL:Teha seaduslikku järelvalvet,lahendada väärhalduste juhtumeid.
Õiguskantsler – Vabariigi President nimetab ametisse 7ks aastaks ning tagandada on võimalik vaid kohtuotsusega.
Õiguskantsler on vaidlustanud mingi õigusakti põhiseadusele vastavuse ning akti vastuvõtja pole seda muutnud.
Õiguskantsler - sõltumatu ametiisik, keda nimetab ametisse presidendi ettepanekul riigikogu seitsmeks aastaks.
Õiguskantsleri positsioon on teistsugune kui ülejäänud kantsleritel, kes juhivad mõne ministeeriumi igapäevast tööd.
Õiguskantsler on sõltumatu, mis tähendab eelkõige sõltumatust seadusandlikust ja täidesaatvast võimust.
Õiguskantslerist on kirjutatud üks magistritöö politoloogias: M. Sarapuu. The Ombudsman for Local Government.
Õiguskantsleri töös on 2 suurt töövaldkonda: 1.teostada seaduslikkuse järel valvet- analüüsida õigusakte.
Õiguskantsler – kõrge ametiisik eestis ; teostab põhiseaduse ja seaduslikkuse  järelvalvet.
Õiguskantsleril on õigus Riigikogule ettepanekuid kõrgete riigiametnike kriminaalvastutusele võtmisel.
Õiguskantsler - põhiseaduslik järelvalve, juhib oma kantseleid ja võtab osa riigikogu istungitest.
Õiguskantsleril on õigus teha ettepanekuid kõrgemate riigiametnike kriminaalvastutusele võtmiseks.
Õiguskantsleri asetäitja - nõunik annab ametisse astumisel käesoleva seaduse §-s 7 tähendatud ametivande.
Õiguskantsler on põhiseaduse kohaselt ainuisikuline ja sõltumatu põhiseaduslik institutsioon.
Õiguskantsleril on õigus esitada oma soovituse või ettepaneku täitmise kohta järelepärimisi.
Õiguskantsler – kõrge ametiisik Eestis; teostab põhiseaduse ja seaduslikkuse järelvalvet
Õiguskantsler on sõltumatu ametiisik, kelle nimetab seitsmeks aastaks ametisse Riigikogu.
Õiguskantsler – teostab põhiseaduse ja seaduslikkuse järelvalvet (Indrek teder)
Õiguskantsler –  kontrollib põhiseaduse ja seaduste järgimist. 
Õiguskantsler – ametiisik , kelle Riigikogu nimetab ametisse 7 aastaks.
Õiguskantsler on sõltumatu ametiisik, kes valvab õiguskultuuri järele.
Õiguskantsleri normikontroll on kujutanud endast senini abstraktset normikontrolli.
Õiguskantsler – kontrollib põhiseaduse ja seaduste järgimist
Õiguskantsleri amet on Eestis alates 1938 aastast, 1940 likvideeriti.
Õiguskantsler - kontrollib põhiseadusi ja seaduste täitmist.
Õiguskantsleri otsused on soovituslikud. Kohtuotsused on täitmiseks.
Õiguskantsler on oma tegevuses sõltumatu ametiisik.
Õiguskantsleri seaduses on eelkontrollist juttu kahes kohas.
Õiguskantsler - Teostab järelvalvet õigusaktide
Õiguskantsler – juhib iseseisvalt ametkonda.
Õiguskantsleri veebilehel on palgaandmed 2012 a. kohta.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun