Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Uurmiustöö Windows Xp (0)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
Sissejuhatus Iga arvutiga antakse kaasa vähemalt üks komplekt programme ­ operatsioonisüsteem. Operatsioonisüsteemi abil saad arvutile korraldusi anda. Sinu arvutis on üks moodsamaid operatsioonisüsteeme Microsoft Windows XP. See on töökindel, kiire ja võimas. Windows XP-st on kolm versiooni: 64- bitine , Professional ja Home Edition. 64-bitine on mõeldud ainult võimsate 64-bitiste protsessoritega arvutite jaoks. Professional on mõeldud eelkõige tööalaseks kasutamiseks, seal kus töökindlus on kriitiline, nt klientide teenindamisel. Home Edition on mõeldud kodukasutajatele. Kahel viimasel operatsioonisüsteemi versioonil on ühesugune tuum, kuid Professional sisaldab lisavõimalusi, mis on vajalikud kontoriarvutites ja tööjaamades, nt kahe protsessori tugi, failide ja kaustade krüpteerimine, erinevate õigustega kasutajad jms. Käesolevas dokumendis toodu käib mõlema versiooni kohta, kui pole teisiti öeldud. Võrreldes Windows 2000-ga, on laiendatud riistvara ja multimeedia tuge, muudetud kasutajaliidest, parandatud töökindlust ning lihtsustatud arvuti kasutamist ja hooldamist. Põhiliselt kodukasutajatele mõeldud Windows 98-st ja Windows Me-st on Windows XP märksa töökindlam. Tähtsamad täiustused on: · parem ühilduvus olemasolevate seadmete ja programmidega · täiustatud meediapleier, mis mängib ka DVD-filme, WMA-, MP3- ja DivX-faile · videoredaktor Windows Movie Maker · CD-kirjutamise tarkvara · lihtne Interneti tulemüür · uus brauser Internet Explorer 6 · uus, lihtsustatud kasutajaliides · suurem töökindlus
Töökindel
Windows XP on täielikult 32-bitine. Iga programm töötab oma mälupiirkonnas. Mõne programmi "rippuma jäämisel" saab selle tavaliselt maha võtta ilma teiste programmide tööd katkestamata. Üks kasutaja võib arvuti teisele üle anda ilma oma seanssi lõpetamata. See suurendab mälu vajadust. Mugavaks tööks on vaja 256 MB muutmälu. 128 MB on piisav, kui korraga avatud seansse on vaid üks. Komplektis on kõvaketta hooldamiseks vajalikud abiprogrammid ( Disk Cleanup ja Disk Defragmenter). Iga programmi failid paiknevad oma kaustas. Programmide kustutamisel ei jää kõvakettale liigseid faile. Kui arvuti pärast mõne uue draiveri installeerimist korralikult ei tööta, võimaldab System Restore taastada eelmise töötava seisundi.
Võimas
Windows XP sobib nii võimsate tööjaamade kui ka sülearvutite töökeskkonnaks. Ta suudab efektiivselt kasutada mälu, suuri kõvakettaid ja mitut kuvarit, toetab proffidele mõeldud riistvara ning paljusid arvutivõrke ja sisaldab täielikku tarkvara Interneti võimaluste kasutamiseks. Komplektis on brauser Microsoft Internet Explorer, Microsoft Outlook Express elektroonilise kirjavahetuse pidamiseks ja Interneti- uudiste lugemiseks ning Windows Media Player , mis võimaldab Internetist, kõvakettalt ja plaatidelt mängida muusika - ja videofaile. Operatsioonisüsteemi on integreeritud ka sõnumivahetusprogramm Windows Messenger. USB- ja IEEE 1394- ehk FireWire portide ning Plug and Play tugi lubab arvuti külge lihtsalt ühendada mitmesuguseid välisseadmeid. Töö ajal võib CD-plaadilt kuulata taustamuusikat.
Lihtne kasutada
Windows XP kasutamine ei ole keerukam Windows 98/Me kasutamisest. Sul on võimalik oma käe järgi kujundada töölauda, stardimenüüd, tööriistaribasid ja aknaid. Lihtne on installeerida uut riistvara ja programme, hooldada kõvaketast ning teha igapäevaseid faili- ja kaustaoperatsioone.
Esmatutvus Kasutajanime ja parooli sisestamine Windows XP installeerimisel määratakse arvuti kasutajate nimed, Professional-versiooni korral ka administraatori parool . Hiljem võib igale kasutajale kehtestada parooli ja määrata kasutaja õigused. Nii võrku ühendatud arvuti kui ka koduarvuti korral tuleb sul töö alustamiseks klõpsata oma kasutajanimel ja sisestada parool. Tipi see nime juures avanevale väljale ja vajuta Enter-klahvi või klõpsa paroolivälja taga oleval noolenupul.
Õige parooli sisestamisel avatakse täpselt see töökeskkond, mille oled enesele loonud. Uusi kasutajanimesid ja paroole saab lisada, tehes topeltklõpsu akna Control Panel ikoonil User Accounts . Samast saad ka muuta kasutajanime ja kasutajale määratud ikooni. Tehases eelinstalleeritud Windows XP korral pole vaja sisestada aktiveerimisvõtit. Ka seadmete vahetamise või lisamise korral pole aktiveerimisvõtit vaja, v.a emaplaadi vahetamise korral. Sama operatsioonisüsteemi koopiat saab kasutada ainult arvutil , millele ta tehases installeeriti.
Hiire kasutamine Windowsi keskkonda saad tõhusalt kasutada vaid hiirega. Hiir on kahe või kolme põhinupuga. Keskmise, kolmanda nupu asemel võib olla ratas. Põhitöö tehakse vasaku hiirenupuga. Hiirega seoses kasutatakse järgmisi termineid. osutama hiirt nihutades viima hiirekursori vajalikule elemendile (nt akna raamile ) klõpsama vajutama vasakut hiirenuppu ja selle kohe vabastama klõpsama kaks korda kiiresti vasakut hiirenuppu või üks kord topeltklõps keskmist hiirenuppu vajutama vasakule hiirenupule ja seda vabastamata nihutama pukseerima hiirt, viies kursori all oleva objekti teise kohta parempoolset hiirenuppu klõpsates (paremklõpsuga) avanev hüpikmenüü aken, mis sisaldab korraldusi kursori all oleva objekti kohta
Hiirt on soovitatav liigutada arvutiga kaasas oleval hiirematil (optilise hiire korral pole hiirematti vaja).
Visuaalsed elemendid Ikoonid
Pärast Windows XP käivitamist ilmub ekraanile töölaud, millel on vaid üks ikoon Recycle Bin (prügikorv), kui arvuti valmistaja pole töölauale lisanud oma ikoone. Ikoon on väike pildike, mis esindab mõnda faili, kausta või seadet . Fail võib olla dokument (tekst, tabel, pilt jne) või programm. Failid grupeeritakse parema ülevaate saamiseks kaustadesse. Seade on arvuti füüsiline osa - ketta -, flopi-, CD-, DVD-seade või muu. Hiire topeltklõps töölaual või kaustaaknas oleval ikoonil avab sellega seotud programmi- või kaustaakna. Kasutaja võib töölauale lisada talle vajalikke ikoone, kuid soovitatav on hoida töölaud puhas.
Töölaud
Kasutajakeskkonna üks olulisemaid komponente on töölaud ( desktop ). Kogu töö käib akna vasakus alanurgas oleva nupu Start abil avatavate menüüde abil. Võimalik on valida töölaua taustapilti, -mustrit või -värvi. Ainuke ikoon, mida töölaualt ei saa eemaldada, on prügikorv. Prügikorv on kaust, kuhu paigutatakse kustutatud failid. Kuni prügikorvi pole tühjendatud, on kogemata kustutatud faile võimalik taastada.
Töölaua alaservas paikneb tavaliselt tegumiriba (taskbar), mille võib pukseerida ka ekraani teistele servadele. Tegumiriba vasakus otsas on nupp Start, millele klõpsamine avab stardimenüü. Stardimenüü avamiseks on klaviatuuril tihti Windowsi-logoga erisõrmis. Stardimenüü koosneb kahest paanist. Vasakpoolses paanis on enamkasutatavate programmide nimed, parempoolses paanis tähtsamate kaustade nimed. Kui viid hiirekursori mõnele stardimenüü reale, mille parempoolses servas on nool (nt All Programs), avaneb kohe (ilma hiireklõpsuta) järgmise taseme menüü. Viimase taseme alammenüüs tuleb korralduse andmiseks selle nimel klõpsata. Avaneb valitud aken või käivitub valitud programm. Stardimenüü parempoolses paanis on järgmised korraldused :
· My Documents
Avab kaustad , millesse on salvestatud sinu poolt koostatud dokumendid .
· My Rescent Documents
Sisaldab viimati töödeldud dokumentide nimekirja (Home-versioonil seda vaikimisi ei ole), mis võimaldab nendega tööd jätkata. Klõps dokumendi nimel avab dokumendi selle koostamiseks kasutatud programmi aknas . · My Pictures Avab kaustad, milles on sinu poolt salvestatud pildi- ja videofailid.
· My Music Avab kaustad, milles on sinu poolt salvestatud muusikafailid.
· My Computer Avab juurdepääsu arvuti kettaseadmetele. · My Network Places Avab juurdepääsu arvutivõrgus paiknevatele kaustadele. · Control Panel Võimaldab muuta arvuti tööparameetreid. · Run Selle korraldusega võid avada dokumente ja veebilehti ning käivitada programme. Dialoogiaknasse tuleb tippida dokumendi otsimistee. · Help and Support Avab ingliskeelse abiinfosüsteemi (spikri). Võimaldab Internetist alla laadida operatsioonisüsteemi muudatusi ja draiverite uusimaid versioone. · Turn Off Computer Võimaldab töö turvaliselt lõpetada, teha uue alglaadimise või arvuti ooteseisundisse ( Stand By) jätta (kõvaketas ja monitor lülitatakse välja, mälus olevad andmed säilivad). · Log Off Võimaldab avanevast dialoogiaknast seansi lõpetada (Log Off) ja arvuti tööle jätta, et seda saaks kasutada keegi teine, või avada olemasolevatele lisaks uue seansi (Switch User). Kõik avatud programmid jäävad tööle. Näiteks võib mõni teine pereliige kontrollida oma elektronposti , ilma et seni arvutit kasutanu peaks oma seanssi lõpetama. See on Windows XP uus võimalus.
Aknad
Aknad on Windowsi põhikomponendid. Iga rakendusprogramm töötab oma aknas. Akendes kuvatakse ka kaustade ja veebilehtede sisu. Akna vasakus ülanurgas on pildiga nupp (1), millele klõpsates avaneb aknamenüü, kust saab valida korraldusi aknaoperatsioonideks. Topeltklõps sellel nupul suleb akna. Paremas ülanurgas on kolm olekunuppu (2). Klõps vasakpoolsel nupul viib akna tegumiribale, keskmine nupp suurendab akna üle ekraani või vähendab selle esialgse suuruseni . Klõps parempoolsel nupul sulgeb akna (vastab aknamenüü korraldusele Close ). Akna nimi paikneb tiitliribal (3). Akna asukoha muutmiseks tuleb hiirekursor viia tiitliribale, vajutada vasakule hiirenupule ja seda vabastamata pukseerida aken ekraanil sobivale kohale. Akna mõõtmete muutmiseks tuleb kursor viia akna nurgale või küljele, kus selle kuju muutub kahe otsaga nooleks, vajutada vasakule hiirenupule ja seda vabastamata sikutada akna nurka või külge vajalikus suunas. Akna mõõtmete või asukoha muutmiseks võib kasutada ka aknamenüü korraldusi Move (siirda) ja Size (suurus) koos nooleklahvidega. Operatsiooni lõpetab vajutus Enter-klahvile. Hiire abil on aknaoperatsioone märksa mugavam teha. Tiitliriba all on menüüriba (4), mille sisu sõltub aknas töötavast programmist. Klõps mõnel menüüriba korraldusel avab rippmenüü, kust vajalik korraldus tuleb valida hiireklõpsuga. Kui aknas on rohkem infot, kui sinna füüsiliselt mahub , saab akna sisu muuta kerimisribade (5) abil. Akna mõõtmeid on kõige mugavam muuta paremast alanurgast (6) hiirega sikutades (ülanurkades segavad nupud).
Dialoogiaknad
Dialoogiakende kaudu väljastatakse teateid ja esitatakse küsimusi. Arvuti pakub võimaluse(d) ja kasutaja teeb valiku. Dialoogiaken on üldjoontes järgmine:
Tiitliribal kuvatakse dialoogi avanud programmi nimi. Aknas kuvatakse programmi poolt esitatud küsimus. Klõps nupul Yes annab jaatava vastuse, klõps nupul No annab eitava vastuse ja klõps nupul Cancel katkestab tegevuse, mis tekitas lahendamist vajava olukorra.
Kõvaketta sirvimine Arvutis kasutatavad programmid ja dokumendid paiknevad kõvaketta failides. Igal failil on oma nimi. Failid on grupeeritud kaustadesse. Kui vajaliku dokumendi nime stardimenüüs ei ole, tuleb see kettalt üles otsida. Kasutaja poolt salvestatud failid paiknevad kaustades My Documents, My Pictures või My Music, mis avanevad stardimenüü samanimeliste korraldustega. Ketta sirvimist võib alustada stardimenüü korraldusega My Computer, mis avab samanimelise akna, kus on kettaseadmete ja kasutaja nimega dokumentide kausta ikoonid. Klõps kettaseadme ikoonil muudab selle ikooni aktiivseks. Akna vasakus servas paikneva tööpaani alaosas kuvatakse kõvaketta vaba maht (Free Space) ja kogu maht ( Total Size).
Iga seadmeikooni all või kõrval on vastava seadme nimi ja tähis, nt CD Drive (F:). Topeltklõps aknas oleval ketta- või kaustaikoonil avab järgmise kaustaakna, kas samas või uues aknas. Topeltklõps dokumendi- või programmiikoonil käivitab programmi (avab programmiakna). Mitu sirvimisvõimalust
Uue kausta sisu võib kuvada kas juba avatud kaustaaknas (vaikimisi) või uues aknas. Kuvamisviisi saab määrata kaustaakna menüü Tools korraldusega Folder Options avanevast dialoogiaknast (nt Open each folder in the same window kuvab uue kausta samas aknas). Samast saab valida vaikimisi kasutatava standardse tööstiili, kus aknad avanevad topeltklõpsuga ( Double -clik to open an item), või veebipõhise stiili vahel, kus aknad avanevad ühekordse klõpsuga. Akna vasakus servas oleva tööpaani saab eemaldada samast aknast (Use windows classic folders). Klõps kaustaakna tööriistariba nupul Folders avab akna vasakus servas tööpaani asemel kaustapuu . Klõps mõnel kaustapuu kaustaikoonil kuvab kausta sisu akna paremas pooles . Sirvimise alustamiseks võib kasutada ka paremklõpsuga nupul Start avaneva hüpikmenüü korraldust Explore, mis samuti avab kaustapuuga akna. Tööriistariba viimase nupuga Views avanevast menüüst võib valida, mida kaustaaknas näidatakse. Seal võivad olla suured ikoonid (tiles), väikesed ikoonid (icons), faililoetelu (list), detailne loetelu (details) või pisipildid (thumbnails). Pisipildivaade on eriti mugav pilte sisaldavate kaustade korral. Neile kaustadele on lisatud veel üks vaade - filmiriba . (filmstrip). Selles vaates on pisipildid paigutatud horisontaalselt . Nende kohal on valitud pilt suuremalt. Klõps akna vasakus servas oleva tööpaani tekstil View as slide show, käivitab pildiesituse. Failid ja kaustad
Kettaseadmeil on kahte liiki haldusüksused - failid ja kaustad. Failidest omakorda on tähtsamad dokumendifailid ja programmid. Kaustas on alamkaustad ja failid.
Dokumendifail on arvutis säilitatav informatsioon, nt kasutaja poolt koostatud kiri, tabel, pilt vm.
Programmifail (ehk programm) on töövahend. Näiteks Paint 'iga saab pilte joonistada, WordPad 'iga teksti töödelda. Igal programmil võib olla erinev ikoon.
Dokumendikeskne igapäevatöö Dokumentide töötlemine Dokumendi avamine
Windows XP on loodud dokumendikeskse töö jaoks, st kasutaja saab varem tehtud dokumente avada eelnevalt mingit programmi käivitamata, tehes kaustas My Documents vajaliku dokumendi nimel topeltklõpsu. Stardimenüü korraldusega My Rescent Documents võid avada mõne viimati kasutatud dokumentidest. Uue dokumendi tegemiseks vali stardimenüüst vajaliku programmi nimi, nt Microsoft Word, mis avab uue tühja tekstidokumendi tekstiredaktori aknas. Et dokumente saaks kiiresti leida, tuleks nad paigutada kausta My Documents alamkaustadesse. Pildi- ja videofailide jaoks on kaust My Pictures, muusikafailide jaoks My Music. Alamkaustu võib moodustada projekti, töö iseloomu või kliendi nime alusel, nt kirjad, reklaam , bilanss . Kui on teada, mis kaustas dokument paikneb, on lihtne avada vastav kaustaaken, otsida sealt dokument üles ja teha selle nimel või ikoonil topeltklõps. Dokument avaneb selle programmi aknas, millega ta koostati (täpsemini failinime laiendiga seotud programmi aknas, nt MP3-failide avamiseks võib kasutada erinevaid pleieriprogramme). Rakendusprogrammide, nt WordPadi, failimenüü korraldus Open avab samanimelise akna, kust saab olemasoleva dokumendi üles otsida. Kõigepealt vali vajalik kaust.
Seejärel vali hiireklõpsuga dokumendi nimi ja klõpsa nupul Open või tee dokumendi nimel topeltklõps. Info kopeerimine, siirdamine , kustutamine
Töö käigus tekib sageli vajadus andmeid (teksti, tabeleid, pilte, diagramme vm) kopeerida või ühest kohast teise paigutada (siirdada). Aeg-ajalt on tarvis ka andmeid kustutada . Nende tegevuste jaoks on lihtsad universaalsed töövõtted. Kõigepealt tuleb vajalik objekt (tekstiplokk, tabeliplokk vm) märgistada. Vii hiirekursor tekstifailis või tabelis ploki algusesse , vajuta hiire vasak nupp alla, tõmba kursoriga üle märgistatava osa ja vabasta hiirenupp. Märgistatud tekst kuvatakse tumedal taustal. Info kopeerimiseks, siirdamiseks või kustutamiseks märgista kõigepealt info. Seejärel vali kopeerimiseks menüüst Edit korraldus Copy (või klahvikombinatsioon Ctrl +C). Kui soovid infot
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Uurmiustöö Windows Xp #1 Uurmiustöö Windows Xp #2 Uurmiustöö Windows Xp #3 Uurmiustöö Windows Xp #4 Uurmiustöö Windows Xp #5 Uurmiustöö Windows Xp #6 Uurmiustöö Windows Xp #7 Uurmiustöö Windows Xp #8 Uurmiustöö Windows Xp #9 Uurmiustöö Windows Xp #10 Uurmiustöö Windows Xp #11 Uurmiustöö Windows Xp #12 Uurmiustöö Windows Xp #13 Uurmiustöö Windows Xp #14 Uurmiustöö Windows Xp #15 Uurmiustöö Windows Xp #16 Uurmiustöö Windows Xp #17 Uurmiustöö Windows Xp #18 Uurmiustöö Windows Xp #19 Uurmiustöö Windows Xp #20 Uurmiustöö Windows Xp #21 Uurmiustöö Windows Xp #22 Uurmiustöö Windows Xp #23 Uurmiustöö Windows Xp #24 Uurmiustöö Windows Xp #25 Uurmiustöö Windows Xp #26 Uurmiustöö Windows Xp #27 Uurmiustöö Windows Xp #28 Uurmiustöö Windows Xp #29 Uurmiustöö Windows Xp #30 Uurmiustöö Windows Xp #31 Uurmiustöö Windows Xp #32 Uurmiustöö Windows Xp #33 Uurmiustöö Windows Xp #34 Uurmiustöö Windows Xp #35 Uurmiustöö Windows Xp #36 Uurmiustöö Windows Xp #37 Uurmiustöö Windows Xp #38 Uurmiustöö Windows Xp #39 Uurmiustöö Windows Xp #40 Uurmiustöö Windows Xp #41 Uurmiustöö Windows Xp #42 Uurmiustöö Windows Xp #43 Uurmiustöö Windows Xp #44 Uurmiustöö Windows Xp #45 Uurmiustöö Windows Xp #46 Uurmiustöö Windows Xp #47 Uurmiustöö Windows Xp #48 Uurmiustöö Windows Xp #49 Uurmiustöö Windows Xp #50
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 50 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2012-11-01 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 23 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Koolimaterjal Õppematerjali autor

Lisainfo

50 lehte.Väga põhjalik.
Windows Xp , Windows , Microsoft

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

15
docx
Uurimistöö - Windows ja Linux
575
docx
Nimetu
33
docx
Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga
142
doc
Arvutite riistvara
41
docx
IKT põhimõisted
48
doc
Personaalarvutite riistvara ja-arhitektuur
70
pdf
Riistvara ja tehniline dokumentatsioon
566
pdf
ÜLESANNE I PINNATÜKKFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun