Mis veebilehti külastad? Anna Teada Sulge
Facebook Like
Küsitlus


Tekstitöötlus: Alustamine Windows XP-ga (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Kuidas toimivad kasutajakontod ?
 • Kuidas toimivad kasutajakontod ?
 • Mida soovite muuta ?
 • Mida soovite oma konto puhul muuta ?
 
Säutsu twitteris

Alustamine Windows XP-ga


Tere tulemast Windows XP — kõige töökindlama, võimalusterohkema ja põnevama Windowsi versiooni kasutajaks! See juhend sisaldab hõlpsastimõistetavaid juhiseid, kuidas kasutada arvutit, luua Interneti–ühendus, hallata faile ja kaustu, printida pilte ja dokumente, kuulata muusikat, kujundada piltide abil oma arvuti töölauda ning teha palju muud.
See juhend võib sisaldada teie jaoks uusi termineid. Et saaksite tutvuda nende terminite tähendustega ning sellega, mil viisil need teie tegevusega seostuvad, on juhendile lisatud sõnastik.
Edukat algust nii algajaile kui ka juba kogenud Windowsi kasutajatele!

1. osa: Windowsi põhitoimingud ja -mõisted

2. osa: Arvuti ühiskasutus

 • Kuidas toimivad kasutajakontod?
 • Arvuti häälestamine ühiskasutuseks
 • Isikliku pildi lisamine

3. osa: Nautige Windows XP kasutamist!

4. osa: Windowsi hõlbustusvahendid

 • Windowsi kohandamine kuulmisprobleemidega kasutajale
 • Windowsi kohandamine nägemisprobleemidega kasutajale
 • Windowsi kohandamine liikumisprobleemidega kasutajale

5. osa: Turvalisus, riistvara ja tööriistad

 • Turvalisuskeskus
 • Riistvara
 • Windows XP tööriistad

1. osa: Windowsi põhitoimingud ja -mõisted

Töölaud


Windowsi töölaud on ekraanil kuvatav tööpiirkond, mis on korraldatud nagu tavaline kirjutuslaud. Töölaualt leiate ikoonid , menüüd ja aknad, mida saate kasutada programmide avamiseks ja toimingute tegemiseks. Windowsi töölaual saate neid liigutada ja ümber paigutada, nendega tegelemist alustada ja lõpetada just nagu tavalisel laual.

Menüü Start


Üks olulisimaid asju töölaual on menüü Start, mis sisaldab kõike vajalikku Windowsi kasutamise alustamiseks. Siin on mõned toimingud , mida saate Start-menüü abil teha:
 • programmide käivitamine,
 • failide avamine ,
 • arvuti taaskäivitamine,
 • arvuti sulgemine .

Mõne Start-menüü käsu juures on paremnool. See tähendab, et lisamenüü kaudu saab teha veel valikuid . Liikuge noolega käsule (näiteks Kõik programmid ) ja kuvatakse teine menüü.
Start-menüüs vasakul on nende üksuste otseteed, mis alati Start-menüüs sisalduvad, näiteks teie Interneti– brauser ja e-posti programm.
Kui lisate Windows XP-le tarkvaraprogramme, lisatakse menüüsse Start otseteed nende programmide avamiseks.

Arvuti taaskäivitamine


Klõpsake nuppu Start, käsku Sule arvuti ja valige Taaskäivita.

Arvuti sulgemine


See toiming suleb Windowsi ja te saate arvuti turvaliselt välja lülitada. Klõpsake nuppu Start, käsku Sule arvuti ja valige Sule arvuti.

Programmid


Programmid on tarkvaraüksused. Vastandina riistvarale, mis on arvuti füüsiline komponent , kujutab tarkvara endast arvuti käitatavaid käske. Tarkvara on näiteks e-posti programm Outlook Express .
Menüüs Start on loetelu programmidest, mille hulgast saate valida. Teatud programmid on alati klõpsamiseks nähtaval. Teised vahetuvad arvuti kasutamise käigus ja kuvatakse programmid, mida kasutate kõige sagedamini.

Ikoonid


Väikesi pilte, mida näete töölaual, nimetatakse ikoonideks. Iga ikooni võite käsitleda pääsuna teie arvutisse salvestatud failide ja programmide juurde.
Ikoonid võimaldavad teil avada programme , faile, kaustu, kettadraive, veebilehti ja printereid. Kuna ikoonid ise on ainult otseteed failide või seadmete juurde, ei mõjuta nende lisamine või kustutamine tegelikke programme või faile.
Kui käivitate Windowsi esimest korda, näete ainult üht ikooni. See on Prügikast. Sinna saate paigutada failid, mida soovite arvutist kustutada .

Ikooni nime tuvastamine


Ikooni nime või sisu kuvamiseks asetage kursor ikoonile.

Faili või programmi avamine


Ikooniga seotud faili või programmi avamiseks topeltklõpsake ikooni.

Ikooni loomine


Saate oma töölauale ikoone ka juurde luua. Need otseteed võimaldavad teil avada sageli kasutatavaid programme.
Klõpsake nuppu Start, käsku Kõik programmid, leidke menüüst vastav programm, klõpsake ikooni ning lohistage see töölauale. Nii luuakse teie programmi jaoks otseteeikoon.

Aknad


Kõik, mida saate arvutis teha, toimub raamides, mida kutsutakse akendeks. Kui mõistate akende toimimise põhimõtteid, on nendega töötamine lihtne.
Otseteed
Menüü Start
Tegumiriba, mille nupud tähistavad minimeeritud aknaid
Tegumiribaolekuala
Ikoon
Nupp Start

Akna nime tuvastamine


Akna avamisel ilmuvad faili ja programmi nimi akna ülaosas asuval tiitliribal.

Akna kuju muutmine


Akna suurust saate muuta, kui viite hiire kursori akna servale, kus see muutub kaksiknooleks, hoiate hiirenuppu all ja lohistate aknaserva, kuni aken on soovitud suuruse ja kujuga.

Akna nihutamine


Viige hiire kursor akna ülaserva tiitliribale, hoidke hiirenuppu all ja lohistage aken soovitud asukohta töölaual.

Teise akna taga asuva akna vaatamine


Kui teil on samal ajal avatud mitu akent , saate muuta nende asetuse järjekorda. Kui näete akent, mida soovite kasutada, klõpsake seda ning see liigub pealmiseks. Akna pealmiseks toomiseks võite ka klõpsata selle nuppu tegumiribal. Menüüd
Tiitliriba
Akna suuruse muutmiseks viige hiire kursor akna nurgale ja lohistage
Nuppude minimeerimine, maksimeerimine ja sulgemine
Avatud akna nupp tegumiribal
Faili- ja kaustatoimingud

Tiitliriba nupud


Iga tiitliriba paremas ülanurgas on kolm nuppu. Neid nuppe klõpsates saate kiiresti teha järgmisi toiminguid :
 • Minimeerida akna tegumiriba nupuks, klõpsates tiitliriba paremas ülanurgas nuppu Minimeeri .
 • Maksimeerida akna, klõpsates tiitliriba paremas ülanurgas nuppu Maksimeeri .
 • Taastada akna suuruse, klõpsates uuesti nuppu Taasta . Akna esialgne suurus taastatakse.
 • Sulgeda akna, klõpsates tiitliriba paremas ülanurgas nuppu Sule .

Akende sisu

Menüüd


Menüüd asuvad otse akna ülaservas asuva tiitliriba all. Sirvige menüüsid, et vaadata käske ja tööriistu, mida saate oma programmis kasutada. Kui leiate soovitud käsu, klõpsake seda.

Dialoogiboksid


Kui programm vajab teilt käsu täitmiseks täiendavat teavet, kuvatakse dialoogiboks. Sõltuvalt dialoogiboksi ülesehitusest võidakse teavet esitada mitmel viisil. Mõnes dialoogiboksis peate klõpsama ja teksti tippima. Mõnel juhul peate pakutud loendist valiku tegema. Võite valida ühe variandi või märkida ühe või mitu soovitud valikut.

Kerimisribad


Kui teie faili sisu ei mahu aknasse ära, saate soovitud sisu kuvamiseks vaadet hõlpsasti nihutada. Akna servas asub kerimisriba. Lehekülje nihutamiseks aknas klõpsake liugurriba ja lohistage seda hiirenuppu all hoides .

Tegumiriba


Iga kord, kui avate mõne akna, ilmub seda tähistav nupp ekraani alumises servas asuvale tegumiribale. Akna sulgemisel nupp kaob.
Tegumiribal asuvad ka nupp Start ja olekuala, kus näete kellaaega ning teisi nuppe, mille ilmumine näitab parasjagu toimuvate tegevuste olekuid . Näiteks kui saadate printerisse faili, ilmub sinna printeri nupp, mis kaob, kui printimine on lõpule viidud .
Kui avatud on plaju aknaid, rühmitab Windows XP toimuvast ülevaate säilitamiseks tegumiriba nuppe. Näiteks rühmitatakse üksikuid meilisõnumeid tähistavad nupud automaatselt ühe e-posti nupu alla. Kui seda klõpsate, saate menüüst hõlpsalt kindla sõnumi valida.
Nüüd olete tutvunud töölauaga ja olete valmis edasi liikuma!

Hiir


Hiirt kasutatakse ekraaniüksuste käsitsemiseks samal viisil nagu käsi füüsiliste objektide puhul. Üksusi saate liigutada, avada, muuta, kustutada jne.

Hiirenuppude kasutamine


Hiirel on põhi- (primaarne) ja lisanupp ( sekundaarne ). Hiire põhinuppu (tavaliselt vasak nupp) saate kasutada üksuste valimiseks ja klõpsamiseks, kursori liigutamiseks dokumendis ja üksuste lohistamiseks.
Hiire lisanupu (tavaliselt parem nupp) abil saate kuvada toimingute või valikute menüü, mille käsud sõltuvad sellest, mida te klõpsasite. See menüü aitab toimingute tegemist kiirendada. Hiire lisanupu vajutamist nimetatakse paremklõpsamiseks.
Enamikul tänapäevastest hiirtest on ratas, mis muudab dokumendi kerimise hõlpsamaks. Kerimisratas võib toimida ka kolmanda hiirenupuna.

Hiirega klõpsamine


Viige kursor mõnele üksusele ekraanil ja vajutage põhinuppu.

Hiirega topeltklõpsamine


Viige kursor mõnele üksusele ekraanil ja vajutage kaks korda kiiresti põhinuppu. Kui topeltklõpsamine ei õnnestu , paremklõpsake üksust ja valige seejärel avanenud menüüst esimene käsk.

Üksuse lohistamine hiirega


Viige kursor mõnele ekraaniüksusele, vajutage põhinuppu, hoidke seda all ja lohistage üksus uude asukohta, seejärel laske nupp lahti.

Otseteemenüüde avamine hiire abil


Viige kursor mõnele ekraaniüksusele ning vajutage lisanuppu. Seda nimetatakse hiirega paremklõpsamiseks ning kasutatakse Windowsis erinevate toimingute tegemisel sageli.

Kerimisratta kasutamine


Kui teie hiirel on kerimisratas, liigutage dokumendis või veebilehel üles või alla liikumiseks ratast nimetissõrmega.

Hiire isikupärastamine


Kui arvuti sisse lülitate, peaks teie hiir tööle hakkama. Saate selle toimimist ning kursori ilmet ja omadusi pisut muuta. Näiteks saate hiirenuppude funktsioonid ära vahetada või reguleerida topeltklõpsamise kiirust. Saate ka muuta ka kursori ilmet, teha selle paremini nähtavaks või peita teksti tippimise ajaks.
Hiirt ja kursorit saate muuta teha hiire juhtpaneelil.

Hiire juhtpaneeli avamine


Klõpsake nuppu Start ja käsku Juhtpaneel ning topeltklõpsake ikooni Hiir.

Juhtpaneel


Juhtpaneel on täis tööriistu, mida saate kasutada Windowsi ilme ja toimimise muutmiseks.
Juhtpaneeli avamiseks klõpsake nuppu Start ja käsku Juhtpaneel.
Mõned nendest tööriistadest aitavad teil reguleerida sätteid, mis isikupärastavad teie arvuti vastavalt teie soovidele. Kui avate juhtpaneeli esmakordselt, näete kategooriate kaupa mõningaid kõige sagedamini kasutatavaid juhtpaneeli üksusi. Kui soovite kategooriavaates rohkem teavet mõne juhtpaneeli üksuse kohta, hoidke kursorit vastaval ikoonil või kategooria nimel ning lugege kuvatavat teksti. Üksuse avamiseks klõpsake selle ikooni või kategooria nime. Mõne üksuse klõpsamisel kuvatakse võimalike tegevuste loetelu koos juhtpaneeli ikoonide valikuga. Näiteks kui klõpsate linki Ilme ja kujundused, näete loetelu toimingutest, nagu näiteks Vali ekraanisäästja ning kindlaid juhtpaneeli ikoone.
Kui te ei leia juhtpaneeli avamisel soovitud üksust, klõpsake linki Kuva klassikalises vaates. Üksuse avamiseks topeltklõpsake selle ikooni. Kui soovite klassikalises vaates mõne juhtpaneeli üksuse kohta rohkem teavet, hoidke hiire kursorit vastaval ikoonil ning lugege kuvatavat teksti.

Arvude, valuuta , kellaaja ja kuupäeva sätete muutmine


Klõpsake nuppu Start, juhtpaneeli käsku Kuupäeva-, kellaaja-, keele- ja piirkonnasuvandid ning seejärel ikooni Piirkonna- ja keelesuvandid. Valige vahekaardi Piirkonnasuvandid jaotises Standardid ja vormingud piirkond, mille kuupäeva-, kellaaja-, arvu- ja valuutavormingut soovite kasutada. Kui soovite määrata isiklikud kuupäeva-, kellaaja- arvu- või valuutasätted, klõpsake nuppu Kohanda.
Muud tööriistad võivad teile abiks olla Windowsi programmide haldamisel. Näiteks käsku Programmide lisamine või eemaldamine saate kasutada uue programmi lisamiseks, installitud programmi komponentide eemaldamiseks või programmi installi muutmiseks.

Programmi muutmine või eemaldamine


Klõpsake nuppu Start, käsku Juhtpaneel ja seejärel käsku Programmide lisamine või eemaldamine.
Klõpsake nuppu Programmide lisamine või eemaldamine ning programmi, mida soovite muuta või arvutist eemaldada. Klõpsake vastavat nuppu:
 • Programmi muutmiseks klõpsake nuppu Muuda/eemalda või Muuda.
 • Programmi eemaldamiseks klõpsake nuppu Muuda/eemalda või Eemalda.

Printimine


Windowsis printimiseks ühendage arvuti printeriga ning kontrollige, kas teie printeri tarkvara on arvutisse installitud. Seejärel saate printida faile, jälgida oma printimistööde käiku , neid tühistada või taasalustada. Printeri lisamiseks või häälestamiseks peavad teil olema ülema õigused.
Järgmised teemad juhendavad teid protsessi algusest lõpuni.

Arvuti ühendamine otse printeriga


Ühendage printeri kaabel oma arvuti sobivasse porti vastavalt printeri tootja juhistele. Ühendage printeri toitejuhe vooluvõrku ja lülitage printer sisse. Kui kuvatakse uue riistvara võlur, märkige ruut Installi tarkvara automaatselt (soovitatav), klõpsake nuppu Edasi ja järgige juhiseid. Kui võlurit ei kuvata, klõpsake nuppu Start, käsku Juhtpaneel, seejärel käsku Printerid ja muu riistvara ning käsku Printerid ja faksid .
Printerilisamisvõluri avamiseks klõpsake jaotises Printeritoimingud linki Lisa printer ja seejärel nuppu Edasi. Klõpsake raadionuppu Selle arvutiga ühendatud kohalik printer, tühjendage ruut Tuvasta automaatselt ja installi minu isehäälestuv printer ning klõpsake nuppu Edasi. Loendis Kasuta järgmist porti valige LPT1: (Soovitatav printeriport) ning klõpsake nuppu Edasi. Järgige kuvatavaid juhiseid. Kui olete lõpetanud, ilmub printer aknas Printerid ja faksid. Kui soovite testlehte printida, kontrollige, kas printer on sisse lülitatud ja printimiseks valmis.

Dokumendi printimine


Avage dokument, mida soovite printida. Klõpsake kasutatava programmi menüüs Fail (File) käsku Prindi ( Print ). Dokumendi printimise ajal kuvatakse olekualal printeriikoon. Kui see ikoon kaob, on dokumendi printimine lõpetatud .

Printimisjärjekord


Windowsis saate vaadata printimisjärjekorda, kus kuvatakse printerisse saadetud dokumentide olek.

Printimisjärjekorra avamine


Klõpsake nuppu Start, käsku Juhtpaneel ja seejärel käsku Printerid ja
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile

Vasakule Paremale
Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #1 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #2 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #3 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #4 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #5 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #6 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #7 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #8 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #9 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #10 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #11 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #12 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #13 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #14 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #15 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #16 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #17 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #18 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #19 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #20 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #21 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #22 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #23 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #24 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #25 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #26 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #27 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #28 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #29 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #30 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #31 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #32 Tekstitöötlus-Alustamine Windows XP-ga #33
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 33 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-05-17 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 1 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor saarepiiga82 Õppematerjali autor

Märksõnad


Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

142
doc
Arvutite riistvara
48
doc
Personaalarvutite riistvara ja-arhitektuur
19
docx
Moodul 1 – Info- ja sidetehnoloogia-IST-mõisted
50
pdf
Uurmiustöö Windows Xp
575
docx
Nimetu
50
doc
Exami materajal
1072
pdf
Logistika õpik
24
rtf
Wordi kasutusjuhend

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun