Sõnu seletav sõnaraamat

Mädane otiit - kr. adhesiivne otiit -kolesteatoom Soodustavad seisundid on kuulmetõrve sulgus (kuulmetõri on käik, mis ühendab ninaneelu keskkõrvaga ja mille funktsiooniks on keskkõrva õhutamine), pikale veninud või korduvad ägedad keskkõrvapõletikud, trauma ja allergia (alandab vastupanuvõimet). Põletiku tagajärjel võib kuulmekile täielikult hävida, kahjustada võivad saada kuulmeluukesed ja ümbritsev luukude.
Mädamuna udukogu on nime saanud oma suure väävlisisalduse tõttu, mistõttu tema spekter meenutab mädamunagaasi H2S oma. Umbes 800 aasta eest sureva tähe tekitatud väga noor udukogu on meile huvitav kahel põhjusel. Ühelt poolt ennustab ta meile tulevikku, sest kunagi kauges tulevikus toimub meie Päikesega umbes samasugune protsess.
Mädaoks – mädanikust kahjustatud oks. • Silmoks – sissekasvanud või osaliselt sissekasvanud terve ümar- või ovaaloks maksimaalse läbimõõduga 5 mm. • Silmokste kogum – tihedalt üksteise kõrval paiknevate silm okste grupp.

– mänd Hb – haab Ku – kuusk Ta – tamm Nu – nulg Lm – must lepp e. Sanglepp Lh – lehis Lv – valge lepp e. hall lepp Ks – kask Sa – saar To – teised okaspuuliigi Ja – jalakas Tl – teised lehtpuuliigid
Mädane ajukelmepõletik on väga raske haigus, mis võib lõppeda koguni surmaga või mille põdemise järgselt võivad jääda püsivad jääknähud kuulmislanguse või kurtuse, vaimse arengu peetuse või krambisündroomi näol.
- mänd Ku - kuusk Nu - nulg Lh - lehis Ks - kask Hb - haab Ta - tamm Lm - must lepp Lv - valge lepp Sa - saar Ja - jalakas Liigid koosseisuvalemis järjestatakse osatähtsuse alanedes.

Mädaniku põhjuseks on perioodiliselt palgi pinnale sattuv vihmavesi, mis niisutab puitu ja ei kuiva kiirelt ära. Vesi võib palgi pinnale sattuda kaldvihma või räästa vigade tõttu.
Mädanikukindlus on suurim maltspuidu ja lülipuidu vahemikus ja väheneb järsult säsi suunas paljudel mädaniku suhtes vastuvõtlikel puuliikidel.
Mädanemis - ja põlemisprotsessides, mille tulemusel eralduvad atmosfääri fotosünteesireaktsioonis kasutatav süsinikdioksiid ja veeaur.

Mädanikutüüp on seeneperekonnale iseloomulik tunnus: igas torikseente perekonnas on kas ainult valge- või pruunmädanikku tekitavad liigid.
Mädanikud – kahjustunud kude muutub kas pudrutaoliseks, sageli haisvaks (märgmädanik) või pulbritaoliseks (kuivmädanik) massiks.
- mänd Ku - kuusk Ts - ebatsuuga Nu - nulg Lh - lehis Ks - kask Hb - haab Ta - tamm Lm - sanglepp Lv - hall lepp Sa - saar

Mädanemis - ja mudalõhn vihjavad intensiivsele bakteritegevusele ning madala kvaliteediga, sageli aga ka kõlbmatuse tunnuseks. [5]
Mädanikest on olulisemad veel ebatuletael (P. igniarus), põhjustades lehtpuudel tüve alumises osas valget südamemädanikku.
Mädanenud on paar palki kahest alumisest palgireast ning ühes otsaseinas vajaksid väljavahetamist umbes pooled palgid.

Mädane kollakas - rohekas voolus, millega võib kaasneda valu alakõhus, temperatuuri tõus, sagenenud valulik kusemine.
Mädandaja – puu viltuvajumise või pikalikukkumise võib põhjustada alles aastakümnetel pärast.
Mädarõigas – toiduks ainult juurt, kõige rohkem juurviljadest C-vit. maitse tuleneb sinigriinist

Mädanikku nimetatakse ka kahanemismädanikkuks ja ta on domineeriv mädaniku liik puit hoonetes.
Mädanedes on tselluloos aga toiduks mikroorganismidele, mis toodavad sellest metaani.
Mäda - lagukolle kopsus, krooniline kopsude- ning südamepuudulikkus.

Mädapuit on pruunikas, sinna moodustuvad iseloomulikud mustad piirjooned.
Mädanemine – puidu riknemine temas arenevate seente tegevuse toimel.
Mädara linnus – Pärnumaa – Vändra vald – Mädara küla


Mädanemis - ja kõdunemisprotsessidel.
Mädanemine – roisubakterite mõjul.

Mädanevad - kõdunevad aeglaselt .
Mädanikseente eoseid on kõikjal meie ümber.Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !


Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !