Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Elektrotehnika eksami kordamisküsimused (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
Elektrotehnika eksami kordamisküsimused
1. Seadused alalisvooluringis
a)Takistite jadaühendus
Takistite jadaühenduse korral on ühenduse otstele rakendatud pinge võrdne üksikute takistuste pingete summaga . U=U1+U2+...+Un
Voolutugevus on kõigil takistitel sama. I=const.
Kogutakistus jadaühenduse korral võrdne üksiktakistuste summaga. R=R1+R2+...+Rn
b)Takistite rööpühendus
Takistite rööpühenduse korral on pinge igal takistusel sama. U=const.
Voolutugevus ühenduse otstel on võrdne takistusi läbivate voolude summaga. I=I1+I2+...+In
Rööpühenduse korral on kogutakistuse pöördväärtus võrdne üksikute takistuste pöördväärtuste summaga. 1/R=1/R1+1/R2+...1/Rn. Kui kõik takistused on samad, siis kogutakistus R=R1/n (n – takistuste arv).
c)Ohmi seadus
Vooluahelat läbiva voolu tugevus on võrdeline selle lõigu otstele rakendatud pingega ja pöördvõrdeline lõigu takistusega. I=U/R
Suletud mittehargnevas vooluringis on voolu tugevus võrdeline elektromotoorjõudude summaga ja pöördvõrdeline ahela kogutakistusega. I=E/R
Vooluringis, mis koosneb, ühest või mitmest järjestikku ühendatud toiteallikast ja ühest või mitmest samasse ahelasse järjestikku ühendatud takistist, saab arvutada voolutugevust järgnevalt: I=E/R+r
d) Kirchhoffi seadused
I Seadus: Hargnemispunkti sisenevate voolude summa võrdub sealt väljuvate voolude summaga. ∑I=0
II Seadus: Valitud kontuuris(kinnises ahelas) on elektromotoorsete jõudude algebraline summa võrdne voolutugevuste ja takistuste korrutiste summaga. ∑E=∑IR
2. Alalisvooluringide arvutamine Ohmi ja Kirchhoffi seaduste alusel
a)Ohmi seaduse alusel:
b)Kirchhoffi seaduste alusel:
Esmalt märgime skeemis vabalt voolude suunad. Siis märgime voolu liikumise suuna, (pingeallika järgi plussilt miinusele). Koostame võrrandisüsteemi ja lahendame selle.
*Võrrandisüsteemi lahendamine: Valid 2 võrrandit, eemaldad ühe tundmatu. Valid jälle 2 võrrandit ja eemaldad sama tundmatu, mis ennemgi. Mõlemad võrrandisüsteemide lahendid paned võrrandisüsteemi ja lahendad ära.
3. Siinuselise vahelduvvoolu väärtused
a) Hetkväärtus
Hetkväärtus on muutuva suuruse väärtus mingil ajahetkel. Tähistatakse väiketähega, näiteks voolu hetkväärtus i, pinge hetkväärtus u.
b) Amplituudväärtus
Amplituudväärtuseks ehk maksimaalväärtuseks nimetatakse perioodiliselt muutuvat suuruse suurimat hetkväärtust. Tähistatakse koos alaindeksiga m. Im, Um
c) Efektiivväärtus
Efektiivväärtus on võrdne niisuguse alalisvooluga, mis samas takistis sama aja jooksul eraldab vahelduvvooluga võrdse soojushulga.
Ief=Im/=0,707 Im
Uef=Um/=0,707 Um
d) Keskväärtus
Keskväärtus saadakse voolu hetkväärtuste aritmeetilise keskmisena.
Ik=(2/π)*Im=0,6371 Im
4. Ideaalsed vahelduvvooluringi takistused ja nende vektordiagrammid
a)Aktiivtakistus
Tähistatakse tähega r. Aktiivtakistuses eraldub energia ainult soojusena. Aktiivtakistus on alati faasis takistile rakendatud pingega.
b)Induktiivtakistus
Induktiivsusega vooluringis tekib voolu takistav endainduktsiooni elektromotoorjõud . Lenzi seaduse kohaselt tekib voolu kasvamisel elektromotoorjõud, mis on võrdeline voolu muutumise kiirusega
; eL=-L . Endainduktsiooni elektromotoorjõud jääb voolust maha 90 kraadi ehk π/2 võrra.
Vool jääb pingest 90 kraadi ehk π/2 võrra maha. Induktiivsuse mõjul tekkivat takistust nimetatakse induktiivtakistuseks ja tähistatakse XL. XL=2πfL (Ω).
c)Mahtuvustakistus
Mahtuvustakistust tähistatakse xC. xc=1/ωC=1/2πfC (Ω). Vool on pingest 90 kraadi ehk π/2 võrra ees.
5. Aktiiv -, induktiiv - ja mahtuvustakistuse jadalülitus. Pingeresonants .

Ühine vool nagu ikka jadaühenduse korral. Aktiivpingevektor on vooluvektoriga faasis. Induktiivpingevektor on 90 kraadi võrra vooluvektorist eespool, mahtuvuspinge 90 kraadi võrra tagapool. Kõikide pingevektorite geomeetriline summa on võrdne klemmipinge vektoriga.
Pingeresonantsiks nimetatakse olukorda, mille korral xL=xC (siis ka UL=UC) ning pingekolmnurk taandub sirglõiguks, vool on pingega faasis ja vooluringi kogutakistuse määrab ainult aktiivtakistus.
6. Aktiiv-, induktiiv- ja mahtuvustakistuse rööpühendus. Vooluresonants.
Ühine klemmipinge, vektordiagrammi joonestamist alustatakse pingevektorist. Pingega faasis aktiivvooluvektor Ia. Aktiivvooluvektori lõpust joonestatud pingest 90° mahajääv induktiivvoolu IL vektor . Selle lõpust on joonestatud mahtuvusvoolu IC vektor, mis on täpselt vastupidise suunaga ehk 90° pingest ees. Kuivõrd kõik voolud on kantud vektordiagrammile, saab koguvoolu vektori, kui ühendada koordinaatide algpunkt viimasena joonestatud vooluvektori lõpuga.
Faasinihkenurk leitakse avaldisest
Vooluresonantsiks nimetatakse sellist olukorda, kui IL=IC, mis tekib siis, kui xL=xC. Niisugusel juhul võivad haruvoolud olla suuremad, kui koguvool.
7. Võimsused vahelduvvooluringis
a) Aktiivvõimsus
Toiteallikast ei saabu võimsus ühtlase voona, vaid kahe impulsina perioodi vältel.
Keskmist võimsust perioodi vältel nimetatakse aktiivvõimsuseks ja tähistatakse tähega P.
P=U I=I2r
b)Induktiivvõimsus
Voolu ja magnetvoo vähenemisel teise ja neljanda veerandperioodi vältel muutub magnetvälja energia maksimaalväärtusest nullini. Võimsuse keskväärtus P on puhtinduktiivses vooluvõrgus võrdne nulliga, sest toimub perioodiline energiavahetus vooluringi magnetvälja ja generaatori vahel. Niisuguse vahetusenergia suurust iseloomustatakse induktiivse vooluringi hetkvõimsuse maksimaalväärtusega, mida nimetatakse induktiivseks reaktiivvõimsuseks ehk induktiivvõimsuseks, tähistatakse tähega QL.
Reaktiivvõimsuse mõõtühik on varr (volt- amper -reaktiivne).
c)Mahtuvuslik reaktiivvõimsus
Pinge kasvamisel esimesel ja kolmandal veerandperioodil suureneb elektrivälja energia generaatorist (elektrivõrgust) saadava energia arvel nullist maksimaalväärtuseni ning teise ja neljandal veerandperioodil väheneb elektrivälja energia maksimaalväärtusest nullini. Sellise generaatori kondensaatori vahetusenergia suurust iseloomustatakse mahtuvusliku vooluringi hetkvõimsuse maksimaalväärtusega, mida nimetatakse mahtuvuslikuks reaktiivvõimsuseks ja tähistatakse QC.
8. Kolmefaasiliste vooluringide neutraaljuhtmega tähtühendus . Liini- ja faasisuurused.
9. Kolmefaasiliste vooluringide neutraaljuhtmega kolmnurkühendus
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #1 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #2 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #3 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #4 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #5 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #6 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #7 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #8 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #9 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #10 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #11 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #12 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #13 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #14 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #15 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #16 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #17 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #18 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #19 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #20 Elektrotehnika eksami kordamisküsimused #21
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 21 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-12-07 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 69 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor K S Õppematerjali autor

Lisainfo

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

13
pdf
Elektrotehnika eksamiküsimused
138
pdf
Elektrotehnika alused
12
pdf
ELEKTROTEHNIKA Kordamisküsimused
34
doc
Elektrotehnika vastused
10
doc
Elektrotehnika kordamisküsimused ja vastused
8
docx
Füüsika ja elektrotehnika alused-eksamiküsimused
19
doc
Elektrimasinate lõpueksami kordamis küsimuste vastused
5
docx
Elektrotehnika kordamineFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun