Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Psühholoogia (0)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Kuidas on seotud tegevus ja motivatioon ?
 
Säutsu twitteris
Psühholoogia teoreetilised suunad
Psühhodünaamiline – varajaste eluaastate mõju isiksuse arengule ja alateadvuse mõju käitumisele. Sigmund Freud ,kes töötas välja Vabade assotsiatsioonide meetodi ja unenägude analüüsi ning palus patsiendil suvaliselt öelda välja mõtteid. Alateadlikud tungid ja vastuolud meie teadvustatud mõtteid ja tegusid ning neist sõltub suures osas meie käitumine.
Biheiviorism – saab uurida vaid seda,mida on võimalik objektiivselt vaadelda ehk käitumine.John Watson ,pani aluse sellele suunale ning kogu käitumist võib määratleda kui lihtsat vastust stiimulile(Stiimul-sisemine ehk väline objekt või sündmus,mis stimuleerib ehk kutsub esile organismi vastuse),Biheiviorism uuris inimeste tegevust hommikust õhtuni, eesmärgiks oli saavutada selline tase,et nad oleksid võimelised käitumist ette ennustama. Tekib kognitiivne kaart ehk loom õpib mingile mõjutusele vastama teatud viisil.
Humanistlik lähenemissuund – toonitatakse eelkõige inimeste erinevust loomast – nende inimlikud tunded,kogemused ja eneseaktualisatsioon(inimese olemuse ja võimete realiseerimine ).Carl Rogersi arvates peaks just see suund uurima inimese eesmärke,väärtusi,valiku tegemine, enese ja teiste tajumine,need elemendid konstruktid ,mille alsel me loome omaenda maailma. Humanistlik suund keskendub eelkõige inimese sisemisele,subjektiivsele minale,teadvusele ja tunnetele,rõhuasetus on inimese vabal tahtel. Inimesel on vaba tahe ; abivajajad pole mitte patsiendid ,vaid kliendid; inimene on loomult positiivne.
Kognitiivne psühholoogia – ehk tunnetuspsühholoogia, mis uurib eeskätt info vaimset töötlemist, huvitab , kuidas inimesed loovad maailma kujundeid enda sees ning peas. Kui on tekkinud teatud mudelid ja skeemid , siis kasutades neid skeeme ,hangib inimene maailmast valikuliselt infot ning tõlgendab seda valikuliselt. Uusi mudeleid saadakse õppimise kaudu. Teadmiste omandamine õppimise teel;nende korrastamine;teadmise organiseeritus inimese mälus;kuidas toimub info töötlemine.Mälus ei korrata seda mida kuuleme ja näeme,vaid seal toimub pidev info tõlgendamine.Jean Piaget.
Psühholoogia – käitumist seletatakse ,kui ajus toimuvate keemiliste ja bioloogiliste protsesside tulemust. Uuritakse erinevate eri aju osade rolli, mitmesuguste ainete ja välistegurite mõju aju funktsioonile. Aju uurimine tänapäeva tehnikaga .
Psühholoogia uurimismeetodid
Juhtumi analüüs – meetod,mille puhul uuritakse ühte või mitut inimest väga põhjalikult.
Vaatlus – uuritava objekti sihipärast jälgimist selleks,et kirjeldada fakte ja neid üldistada.Keskendub kõigele,mis toimub väliselt.
Küsitlused – on tähtsad inimeste arusaamade selgitamisel . Igaühe arvamus mingi kindla asja kohta ning hiljem üldistatakse tulemus.Väga oluline on sõnastus,kas küsitleda tervet rühma või vaid osa rühmast.
Testid – kindlate protseduuride alusel saab võrrelda kahte või enamat isikut mingi tunnuse suhtes; paiknemine grupis (liider kaaslane ,tõrjutu). Näiteks inimese intelligentsi (IQ-test) või isiksuseomadusi
Eksperimendid ehk katsed – selgitamaks põhjuslikke seoseid , on võimalik teatavaid tegureid kontrollida ja teisi muuta; kontrollitakse kõrvalmõjusid; kõik katsealused on samalaadses olekus ja antakse samad ülesanded.
Isiksuse psühholoogia

Sigmund Freud lõi 19.saj lõpul isiksuseteooria ,selle järgi peituvad inimeses konfliktid,millest ta on teadlik või mitte. Isiksuse struktuuri moodustavad;
Miski(Id) – inimese „ tuliste tahtmise katel“ ,alateadvus,mille keskmeks on sugutung ehk libiido .See juhib otseselt või kaudselt inimese tegevust,ohjeldamatu naudinguhimu võib põhjustada inimese hukkamist.
Mina(Ego) – vahelüli tegeliku Maailma ja Miski vahel,et kontrollida Miski impulsse ja tunge ,justkui ratsaniku ja hobuse vahekord ; ratsanik peab hobust juhtima ,pidurdama,vastasel korral võib ta surma saada. Kõige keerulisem olukord-peab oheldama Miskit,arvestama olemasolevat tegelikkust ning arvestama Ülimina reegleid.
Ülimina(Super-Ego) – südametunnistus, inimese moraali alus;kui rikutakse Ülimina nõudeid,tekib süütunne;vanemate ja kasvatajate ettekirjutustele tuginev;eksisteerib nii teadlikult,kui ka alateadlikult,tänu Üliminale ei saa otsene seksuaalne käitumine väljenduda,vaid energia suunatakse mujale,kuigi inimene ei saa enda seksuaaltunge muuta,saab ta muuta nende objekti(laulmine,maalimine,luuletused, sport ).
*Maailma sündides on inimesele vaid Miski.6-8.elukuul hakkab arenema ning areneb välja 2-3.eluaastaks Mina,5-6 eluaastal hakkab arenema ning kujuneb välja 10-11 eluaastal Ülimina*
Kaitsemehhanismid ;
Need mehhanismid aitavad vastu panna negatiivsetele emotsioonidele,kuid samas moonutavad reaalsust,tähendades seega mingil määral eesepetmist.
Repressioon ehk tõrjumine – surutakse ärevust tekitavad mõtted ja tunded teadvusest välja;ebameeldiv kogemus unustatakse,kuid mitte täielikult esinevad unenägused või keelevääratustes.
Regressioon ehk tagasiminek – leiab aset olukorras,kus inimene ei tea,kuidas toimida,võetakse appi lapsepõlves omandatud käitumisviise.
Ratsionaliseerimine – häirib asi mõeldakse ümber;leevendatakse ebaõnnestumisi;leitakse tegevusele õigustust,et parem enda silmis paista.
Vastandreaktsioon – käitutakse alateadlikel mõtetel ja tunnetel vastupidiselt;varjatakse
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Psühholoogia #1 Psühholoogia #2 Psühholoogia #3 Psühholoogia #4 Psühholoogia #5 Psühholoogia #6 Psühholoogia #7 Psühholoogia #8
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 8 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2013-09-12 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 11 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor psts Õppematerjali autor

Lisainfo

Materjal koolieksamiks*Psühholoogia teoreetilised suunad*Psühholoogia uurimismeetodid*Isiksuse psühholoogia*Teadvuse tasandid*Motivatsioon*Emotsioonid*Arengupsühholoogia
emotsioon , psühholoogia , emotsioonid , intellekt , tekita , hinga , olemuse , teadlik , kognitiivne

Mõisted


Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

106
pdf
PSÜHHOLOOGIA ALUSED
524
doc
Arengupsühholoogia
36
docx
Psühholoogia konspekt
74
docx
Psühholoogia konspekt
37
odt
Psühholoogia
31
doc
Psühholoogia
178
docx
ISIKSUSEPSÜHHOLOOGIA
148
docx
NEUROPSÜHHOLOOGIA

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun