Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Kunstiajalugu 10. klass (5)

3 KEHV
Punktid

Lõik failist

Kunstiajalugu
Kunstiajalugu
– kunstiteadus, mis uurib kujutava kunstiteoste liikide ajaloolist
arengujärku.
Maale
vaadates pööran tähelepanu:

 • Teema – kõigil maalidel on teema, mis sõnamit ta kannab. Sageli on teema hõlpsasti äratuntav. Varasemate tööde puhul on kunstnikud valinud teema piiblist või antiiksed lood Kreeka- ja Rooma mütoloogiast. Maale luues eeldasid kunstnikud, et vaataja tunneb neid lugusid . Tänapäeval vanade lugude taasavastamine võib olla maalide vaatamise juures nauditav tegevus.
 • Tehnika – iga maal on ühel või teisel viisil loodud ja seejuures on kunstnik rakendanud oma oskusi.
 • Sümbolism – paljud tööd kasutavad keerukat sümbolite keelt ja allegooriat, mida mõistsid kunstnikud kui ka vaatajad .
 • Valgus ja ruum – kunstnikud, kes püüavad tasapinnalisel lõuendil taasluua veenvat kujutist ümbritsevast maailmast, peavad saama kätte ruumi ja valguse käsitlemise meisterlikuse.
 • Ajalooline stiil – iga ajaloo periood kujutab oma kuulsate kunstnike töödes äratuntava stiili.
 • Isiklik vaatenurk – maalide mõistmisel on palju lähenemisvõimalusi. Igaühel on õigus tõlgendada maali nii nagu ta seda näeb ja uskuda , mida ta arvab nägevat.


Mis
teeb maalist meistriteose:

 • Meisterlikus – kunstnik peab valdama oma erialal nõutavaid tehnilisi oskusi meisterlikult , kuid tal peab ka olema oskusi ja kujutlusvõimet, mis sunniks neid oskusi ja kehtivaid piire laiendama.
 • Uuenduslikus – alates renesanssist on lääne ühiskond taodelnud ja hinnanud uuenduslikust. Olla esimene mistahes alal tähendab olla ajalooline võtmeisik.
 • Kunstiteoste tellijad – enne 19.sajandit tellisid enamiku kunstiteostesst metseenid (kunsti-ja kultuuritoetajad), kes sageli seadsid täpsed tingimused ning mängisid erilist rolli maali teemavaliku juures määrates nii ka teose üldnime. Peamised tellijad olid katolikukirikud ja Euroopa kuningapojad. Alles pärast romantismi liikumist 19.sajandil hakkas kosuma kunstniku, kui iseseisva looja tähtsus.
 • Kunstiline visioon – kunstniku jäägitu usk sellesse, mida nad teevad ja pühendumine tellitule st. püüti luua teoseid, mis väärivad Jumalat ennast.
 • Kunstniku roll – et massist esile kerkida on vaja suurt julgust ja isikupära, need omadused võivad tagada kiire edu, kuid vaid neil, kellel on sügavam visioon ning kes ei kasuta kunsti, kui viimast võimalust vaid kui vahendit suuremate tõdede kuulutamiseks. Neil õnnestub luua meistriteoseid, mis suudavad panna vastu ajale ning kõige karmimale kriitikale

Ajalugu
Juba
kiviajal anti kunstipärane välimus tarbeesemetele. Miks seda tehti,
miks sündis kunst – sellele ei ole ühist vastust, inimese
loomuses on see sees, et oma ümbrust kaunistada.
Eriaegadel
loodud kunstiteosed näitavad oma loojate välimust ja jutustavad
nende arusaamadest ning ideaalidest.
17.-18.sajandil
arvati Euroopas, et visuaalse kunsti ülesanne on luua iusaid
objekte. Ilus on see, mille vaatamine teeb rõõmu. Iluhinnangud
muutuvad ajaga ja sõltuvad paljudest teguritest.
Üks
tugev tegur on harjumus. Väga võimsad iluhinnangute kujundajad on
massimeedia ja reklaam .
Rahvusi
liidavad ühtseks traditsioonilised iluhinnangud, mis on ühtsed.
Visuaalse
kunsti teosed on ilusad, kuid ilu pole ainus eesmrk. Kunsiteosed on
sidunud inimesi ja on väljendanud religioosseid ja poliitilisi või
eetilisi ideid.
Teoste
loomine on olnud eneseväljendamiseks ja teostuseks.
Kunstelu
keskmeks sündmusteks on näitused.
Kunstiliigid

Sakraalarhitektuur(religioosne)
Profaanarhitektuur(ilmalik)
Kirikud
Elamud
Templid
Lossid
Mošeed
Linnused
Kloostrid
Mõisad
Katedraalid
Kindlused
Raekojad


 • Graafika
 • Kõrgtrükk
 • Lametrükk
 • Süvatrükk

 • Tarbekunst
 • Tekstiilikunst
 • Nahkehistöö
 • Puitehistöö
 • Metallehistöö
 • Keraamika
 • Klaasehistöö

Neoliitikum
Kunsti
tekkimine

Esimesed
kujutised, mida võib nimetada kunstiks valmisid juba 40 000
Vasakule Paremale
Kunstiajalugu 10-klass #1 Kunstiajalugu 10-klass #2 Kunstiajalugu 10-klass #3 Kunstiajalugu 10-klass #4 Kunstiajalugu 10-klass #5 Kunstiajalugu 10-klass #6 Kunstiajalugu 10-klass #7 Kunstiajalugu 10-klass #8 Kunstiajalugu 10-klass #9 Kunstiajalugu 10-klass #10 Kunstiajalugu 10-klass #11 Kunstiajalugu 10-klass #12 Kunstiajalugu 10-klass #13 Kunstiajalugu 10-klass #14 Kunstiajalugu 10-klass #15 Kunstiajalugu 10-klass #16 Kunstiajalugu 10-klass #17 Kunstiajalugu 10-klass #18 Kunstiajalugu 10-klass #19
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 19 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2010-08-27 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 186 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 5 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Birgita Kõrvek Õppematerjali autor
Terve 10.da klassi kunstiajaloo materjal.

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
10
docx

Kunsti 10. klassi materjal

Neid nimetati kanoniseeritud figuurideks. Pilte täiendasid hieroglüüfid. Sel ajal ei tuntud perspektiivi ­ tagumised esemed asetati esimeste peale. Esimese õitsengu tõi kaasa vaarao Echnatoni valitsusaeg 14.sajand eKr. Sellest ajast on alles vaimustavad teosed vaarao abikaasast Nofretetest ja nende tütardest. Egiptuse kunst püsis muutumata umbes 2500 aastat. 332.aastal eKr vallutas selle Aleksander Suur. Peale tema surma sai valitsejaks Ptolemaias. Tem dünastia järel sai Egiptusest Rooma riigi koloonia. Rtolemaiosed lisasid Egiptuse kunsti palju kreekalikku. Pärast Kleopatra surma algas Egiptuse romaniseerumine. Vana-Mesopotaamia kunst Mesopotaamia asus Tigrise ja Eufrati vahel (tänapäeva Süüria, Iraak) Paremini arenesid piirkonnad, mis asusid veekogude ääres.

Kunstiajalugu
thumbnail
12
doc

10. klassi konspekt

asemel ehitama. (ehitati jumalatele templid,kuid maeti tegelikutl Kuningate Orgu). Püloon ­ värav. Erinevad kapiteelid(samba ülemine osa,laienev osa, mis asetseb samba tüve ja talastiku või võlvi vahel) sammastel(lootuse,papüüruse jm.) Suurimad templid uue riigi ajal - Karnaki, Luxori, RamsesII tempel Teeba lähedal, Abu Simbel(RamsesII 4 hiiglaslikku kuju) 4. Egiptuse pinnakunst ja skulptuur. Kujutav kunst ­ surnutele oli vaja kindlustada hauatagune elu. Skulptuur ­ kujud,mis kujutasid vaaraoid (suurejoonelised,ranged,üldistatud), seotud arhitektuuriga. Sfinks (ühest tükist välja raiutud). * Skulptuurid olid ainult eestvaadeldavad, valitsejate skluptuurid tehti alati kivist, lihtrahva omad puidust, olid väiksemad ja värvilised. Egiptuse skulptorid teadisd anatoomiat väga hästi. Reljeef ja maalikunst ­ madalreljeefid ja sünvedreljeefid . Maalikunstis kraabiti piirjooned

Kunstiajalugu
thumbnail
10
docx

Kunstiajaloo eksamiks õppimise I osa portfoolio

Paleoliitine kunst/ kiviaja kunst 60 000-4000 eKr vanem kiviaeg- paleoliitikum pärast jääaja lõppu- mesoliitikum noorem Kiviajainimesed tegelesid keraamika ja põlluharimise ga. Kasutati lihvitud tööriistu. Usuti hõimude sugulusse loomadega (tootemid) ja austai ka esivanemaid. Tarbeesemeted olid valmistatud savist, luust ja keraamikast. Need olid kaunistatud lihtsa

Kunsti ajalugu
thumbnail
27
doc

Kunstikultuuri ajalugu

Kunstikultuuri ajalugu Ürgajast gootikani Küsimuste vastused Kunsti tekkimine ja neoliitiline kunst 1. Millal valmisid esimesed kujutised, mida võiks pidada kunstiks? Kujutised, mida võib pidada kunstis valmisid umbes 40 000 aastat tagasi. 2. Millisest ajastust on küsimus? Mille järgi on see saanud nimetuse? Need on valmistatud vanema kiviaja ehk paleoliitikumi hilisemas järgus. Selle ajastu tähtsaim tööriistamaterjal oli kivi. 3. Teades, et kreeka keeles paleo = vana, meso = keskmine, neos = uus, noor ja lithos = kivi, meenuta, millisteks perioodideks jaguneb kiviaeg.

Kunstiajalugu
thumbnail
22
doc

Kunstiajaloo konspekt 10.klassile

MIINA HÄRMA GÜMNAASIUM KUNSTIAJALUGU. KONSPEKT. 10C. juhendaja: Mare Toompere Kristi Heinaste 2011/2012 Kunstiajalugu. 1. Millest räägivad eeposed Ilias ja Odüsseia? 2. Kaksteist jumalat. Jumal + Rooma vaste. 3. Heraklese 12 vägitegu. 4. Üheksa muusat. 5. Mõisted (tänapäevane mõiste + 34 lausega jutt, kuidas tuli) Parise otsus tüliõun Achilleuse kand Ariadne lõng Prokrustese säng Olümposelt alla vaatama Sisyphose töö Pandora laegas

Kunstiajalugu
thumbnail
8
docx

Kunstiajalugu (kokkuvõte: esiaeg kuni keskaeg)

Mis on kunst? Meisterlikkus mingil alal; tegevuse tulemus: pildid, kujud; kunstlik, tehis; tegevus. Kultuur- (laiem tähendus) inimeste poolt loodu. Ilus- nägemine teeb rõõmu; harmooniline, tasakaalus. Kunstiajalugu tegeleb visuaalsete, staatiliste objektide, kujundite vaatlemisega. Kunsti liigid: 1.Arhitektuur e ehituskunst: Sakraalarhitektuur (usuga seotud ehitised: kirikud, kabelid, kloostrid, hauakambrid jne.) Profaanarhitektuur (ilmalik: lossid, paleed, linnused, raekojad, elamud, poed jne.) 2.Skulptuur ( kõvast materjalist valmistatud mahulised vormid või kujundid) e. voolimiskunst, raidkunst:

Kunstiajalugu
thumbnail
8
docx

Kunstiajaloo kokkuvõte esiajast keskajani

Mis on kunst? Meisterlikkus mingil alal; tegevuse tulemus: pildid, kujud; kunstlik, tehis; tegevus. Kultuur- (laiem tähendus) inimeste poolt loodu. Ilus- nägemine teeb rõõmu; harmooniline, tasakaalus. Kunstiajalugu tegeleb visuaalsete, staatiliste objektide, kujundite vaatlemisega. Kunsti liigid: 1.Arhitektuur e ehituskunst: Sakraalarhitektuur (usuga seotud ehitised: kirikud, kabelid, kloostrid, hauakambrid jne.) Profaanarhitektuur (ilmalik: lossid, paleed, linnused, raekojad, elamud, poed jne.) 2.Skulptuur ( kõvast materjalist valmistatud mahulised vormid või kujundid) e. voolimiskunst, raidkunst:

Kunstiajalugu
thumbnail
27
docx

Kunstiajaloo konspekt 10. klass

omadele aga etruskidel olid puitlaed ja vähem sambaid. Skulptuure tehti põhiliselt terrakottast. Silmapaistvad on terrakota sarkofaagid, millel kujutati abielupaari aega veetmas. Etruskidel olid hauakambritest linnad. Nad olid väga osavad Kapitooliumi pronksivalajad. Üks silmapaistvamaid emahunt teoseid on ,,Kapitooliumi emahunt''. Rooma kunst 753 eKr Rooma linna loomine. Roomas oli tähtsamaks kunsti valdkonnaks arhitektuur. Roomlased said etruskidelt kivist võlvide, kaarte ja kupplite ladumisoskuse. Roomlased hakkasid seda väga osavalt kasutama. Kasutati ka siduvat mörti (lubja,kruusa ja vulkaanilise liiva segu). Iseloomulikud on pilastrid ehk poolsambad ja Colosseum nelinurkne fassaad

Kunstiajalugu
Kommentaarid (5)

Reininho profiilipilt
Reininho: Täielik pask. Ausalt ka, sain eelnevalt töö kahe. Lootsin siit abi saada aga suurt targemaks ei saanud. Ei tasunud 50 punni ära. Imege munni
19:59 06-04-2011
bbritu profiilipilt
bbritu: täpselt see mida vajasin
23:24 16-10-2010
ploomk profiilipilt
Kristen Ploom: korralik ja informatiivne
15:50 09-04-2011Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun