Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Mikrobioloogia 3.kt konspekt (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
Sissejuhatus
Ainete ringetes osalevad kõik organismid, kuid eriline ja põhiline osa on prokarüootidel.
Pärmjahallitusseened
Hallitusseened on aeroobsed organismid, kes kasutavad elutegevusel orgaanilisi aineid. Neil on oluline osa orgaaniliste ühendite lagundamisel. Pärmseened on võimelised kasvama ka anaeroobsetes tingimustes, võttes osa fermentatsiooni protsessidest. Põhiline roll mikroskoopilistel seentel keskkonnas (eeskätt mullas) on osalemine süsiniku ringes, lagundades orgaanilisi ühendeid.
Vetikad Vetikatel on samuti oluline osa süsiniku ringes. Nad on organismid, mis põhilised osalevad veekeskkonnas toimuvas fotosünteesis. Vetikad on autotroofid, kes kasutavad elutegevusel süsiniku allikana CO2, muundades selle orgaaniliseks materjaliks. Fotosünteesi käigus produtseerivad nad keskkonda hapnikku. Sini- rohevetikad (tsüanobakterid) on prokarüoodid, kellel on tavavetikatega sarnane ainevahetus . Fotosünteesil osa võtvaid vetikad ja tsüanobakterid võib leida kõikidest keskkondadest, kus on piisavalt valgust ja niiskust. Nad moodustavad ka põhilise osa merevee planktonist. Algloomad Algloomad kuuluvad heterotroofsete organismide hulka, kes toituvad teistest organismidest. Toituvad põhiliselt bakterirakkudest ning sageli võidakse neid pidada organismideks, kes hoiavad bakterite populatsioone erinevates keskkondades kontrolli all.
Prokarüootsed organismid oma laia leviku ning unikaalse ainevahetusega on võimelised osalema erinevate ainete ringetes. Kahel juhul omavad nad aga unikaalset rolli: metanogeneesis (süsiniku muundamine süsihappegaasiks) ja lämmastiku fikseerimises ( molekulaarne lämmastik seotakse orgaanilistesse lämmastikühenditesse). Seega on nad asendamatud nii süsiniku kui ka lämmastiku ringes.Prokarüoote iseloomustavad veel teisedki metaboolsed protsessid, mis on unikaalsed ainult neile, põhinedes erinevate keemiliste elementide ringetel. Näiteks litotroofsed bakterid kasutavad anorgaanilisi ühendeid, nagu lämmastikku ja vesiniksulfiidi, energia allikatena. Teised mikroobid , kes kuuluvad hingamistüübilt anaeroobide hulka, kasutavad nitraatides või sulfaatides esinevat hapnikku molekulaarse hapniku asemel. Seega saavad nad areneda ka hapnikuvabas keskkonnas. Põhiline osa arhedest on litotrioofid, kes kasutavad energia allikana H2S või H2-te. 
Heterotroofsed protsessid saavad toimuda bakterite kaudu. Enamus baktereid mullas, vees, taim- ja loomorganismiga seonduvalt, on heterotroofid . Heterotroofsed organismid kasutavad elutegevuseks orgaanilisi ühendeid hingamiseks või fermentatsiooniks (nt pärmseened, piimhappebakterid ). Heterotroofid süsiniku ringes on olulised lagundamise protsessides nii aeroobsetes kui ka anaeroobsetes tingimustes.Fotosünteesis osalevate bakterite juures on iseloomulik fotosünteesi tüüp, kus ei kasuta vett ja ei produtseerita hapnikku.Tsüanobakterid fikseerivad CO2 ja produtseerivad hapnikku fotosünteesi käigus ning omavad väga olulist osa süsiniku ja hapniku ringetes.
Mikroobide osalemine erinevates ringetes tagab elussüsteemide kestmise ning iga mikroob , on selles süsteemis seotud omal kindlal unikaalsel moel. 
Lämmastikuringe
Lämmastikuühendite bioloogiline tsükkel
Gaasilise lämmastiku varud on atmosfääris praktilistelt ammendamatud, sest iga ruutmeetrit meie planeedi pinnast katab õhu kiht, mis sisaldab ligikaudu seitse tonni gaasilist (molekulaarset) lämmastikku. See varu oleks küllaldane, et saada 80 miljoni aasta jooksul ühelt hektarilt ligikaudu 30 ts teravilja. Taimedele on aga vajalik mineraalne lämmastik ja just sellest on neil sageli kõige enam puudus. Loomad omastavad lämmastikku orgaanilistest ühenditest. 
Lämmastikuringe on lämmastiku tsükliline liikumine atmosfääri gaasilisest vormist anorgaaniliste ja orgaaniliste ühendite seotud lämmastikuks ning tagasi atmosfääri gaasiliseks vormiks. Lämmastikuringe on üks peamisi looduse aineringeid, mida inimene oma huvides mõjutab. Lämmastik on tähtis taimede toitaine. Looduslikes oludes on tavaline taimedele kättesaadava lämmastiku defitsiit. Põllumajanduses kasutatakse taimede kasvatamiseks lämmastiku peamise allikana mineraalväetisi ja sõnnikut. Mineraalväetistes sisalduvad nitraadid on taimedele ja paljudele mikroobidele lämmastiku allikaks, nende elutegevuses redutseeritakse nitraatlämmastik taas ammooniumlämmastiku tasemele . Lämmastikuringe tasakaalu rikub lämmastikväetiste järjest suurenev tootmine ja kasutamine, selle tagajärjel väheneb lämmastiku tagasipöördumine atmosfääri. Samas õigel ajal ja paraja normiga antud mineraalväetiste lämmastikust satub pinna- ja põhjavette kuni 3%. Taimekatteta aladelt on väetiste leostumine ja väljapesemine suurem. 
Ülemäärased nitraatioonid põllumaade aluses põhjavees pärinevad taimede poolt kasutamata jäänud lämmastikust. Osa taimede poolt kasutamata jäänud lämmastikust kandub mullast sademetega välja. Üks osa väljakantavast lämmastikust läheb pinnaveekogudesse, teine aga läheb põhjavette. Osa põhjavette jõudnud lämmastiku ühenditest denitrifitseerub mikroorganismide toimel ja lendub. See toimub siis, kui põhjavees või maa sees elavatel mikroorganismidel on anaeroobsed tingimused. Aeroobsesse põhjavette jõudvad lämmastikuühendid liiguvad allikate kaudu pinnavette. 
Ammoniaak , mis moodustus orgaanilise aine lagunemisel mullas, sõnnikus, vees jne., oksüdeeritakse kiiresti nitrititeks ja nitraadiks. Seda protsessi  nimetatakse nirtifikatsiooniks.
Looduses on mikroorganisme , mis võivad omastada molekulaarset lämmastikku ja sünteesida sellest oma rakus kõik vajalikud lämmastikku sisaldavad orgaanilised ühendid. Nad esinevad keskkonnas kas vabalt või sümbioosis kõrgemate organismidega, näiteks: taimedega.
Süsinikuringe
Looduses on kaasatud süsiniku ringesse organismid ja neid ümbritsev keskkond. Anorgaaniline CO2 muudetakse taimede poolt lihtsamateks süsivesikuteks, mida kasutatakse keerulisemate ühendite moodustamiseks. Osad loomad toituvad taimedest ja loomad on omakorda toiduks teistele loomadele jne. Surnud organismid lagundatakse paljude teiste ühendite seas ka CO2. Taimed ja loomad eraldavad samuti CO2 hingamisprotsesside käigus. Loomad ja paljud mikroorganismid vajavad süsinikku sisaldavaid aineid, et saada algmaterjali biokeemiliste protsesside tarvis. Protsessi, kus CO2 seotakse vastavate molekulidega elusorganismides, nimetatakse süsihappegaasi fikseerimiseks. Süsihappegaasi sidumises osalevad taimed, vetikad ja tsüanobakterid (sini-rohevetikad). Selles etapis toimub CO2 redutseerimine ja vabanenud süsinik seotakse orgaanilistesse ühenditesse. Samal ajal eritub keskkonda molekulaarne hapnik (O2).
Peaaegu kogu CO2 sidumine toimub fotosünteesi
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Mikrobioloogia 3 kt konspekt #1 Mikrobioloogia 3 kt konspekt #2 Mikrobioloogia 3 kt konspekt #3 Mikrobioloogia 3 kt konspekt #4 Mikrobioloogia 3 kt konspekt #5 Mikrobioloogia 3 kt konspekt #6
Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
Leheküljed ~ 6 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2013-11-20 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 47 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Unista Edasi Õppematerjali autor

Lisainfo

Mõisted


Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

19
doc
Mikrobioloogia kordamiskusimused
98
docx
Kogu keskkooli bioloogia konspekt
22
docx
Mikrobioloogia konspekt
45
docx
Mikrobioloogia I konspekt
50
doc
Hüdrobioloogia konspekt
20
docx
Mikrobioloogia I eksam
39
docx
Mikrobioloogia
74
odt
Ökoloogia konspektFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun