Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Ehitusmaterjalid referaat (1)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Millist edu võib isetihenevalt betoonilt loota elemenditootja ?
 
Säutsu twitteris


TALLINNA TAHNIKAKÕRGKOOL


Marko Pettai
EHITUSMATERJALID

REFERAAT
Õppeaines. EHITUSMATERJALID


Mehaanikateaduskond
Õpperühm: KTI-21
Juhendaja : Sirle Künnapas


Tallinn 2010

SISUKORD
1. SISSEJUHATUS 3
2. NIISKUSE MÕJU PUIDULE JA PUIDU KUIVATAMINE 4
2.1. Niiskuse mõju puidule 4
2.2. Puidu kuivatamine 6
2.3. Teisi kuivatamise variante 7
3. SAVITELLISE TOORMATERJAL, TOOTMINE, OMADUSED JA KASUTAMINE 9
3.1. Savitellise toormaterjal 9
3.2. Savitellise tootmine 10
3.3. Savitellise omadused 11
Tugevus 11
Tihedus 11
Poorsus 12
Õhuläbilaskvus 12
Niiskumisega seotud näitajad 12
Külmakindlus 12
3.4. Savitellise kasutamine 12
Täistellis. 12
Auktellis 13
Kergtellis 13
Viimistlustellis. 13
Šamott- tellis 13
Antiiktellis 13
4. ISETIHENEV BETOON 14
4.1. Isetiheneva betooni omadused 15
4.2. Isetiheneva betooni kasutamine 16
5. SILIKAATTOODETE TOORAINE , TOOTMINE, OMADUSED JA KASUTAMINE 18
5.1. Silikaattooted 18


 • SISSEJUHATUS


  Referaat räägib puidust, savitellisest, isetihenevast betoonist, silikaattoodetest ja vastavalt nende toorainetest, tootmisest , omadustest ja kasutusalast. Kõik on väga laialdaselt kasutusel olevad ehitusmaterjalid. Iga materjal on erineva iseloomu ja kasutusalaga. Järgnevalt tulebki juttu materjalide iseärasustest erinevatel viisidel ja etappidel.


 • NIISKUSE MÕJU PUIDULE JA PUIDU KUIVATAMINE


 • Niiskuse mõju puidule


  Niiskus põhjustab probleeme nii vanades kui uutes majades. Niiskuskahjustuste põhjused on üldiselt lihtsad, kuid tagajärjed võivad olla väga ebameeldivad ja kulukad parandada. 
  Puit on looduslik materjal, mis peaaegu alati sisaldab vett. Võttes arvesse puidu omadust imada kuivana endasse ümbritsevast õhust niiskust ja märjana niiskust välja anda on võimalik teatud aja jooksul puidule omandada vastav niiskustase . Vee hulka puidus näitab puidu niiskus, mida tavaliselt väljendatakse puidus oleva vee massi ja absoluutselt kuiva puidu massi suhtena protsentides. Näiteks sisaldab 10% niiskuse puhul 1 m3 männipuitu 50 kg vett (keskmine tihedus absoluutselt kuivana u 500 kg/m3). Toores puit üle 25% (maksimaalselt 100% ja enam). Puidus olev niiskus jaguneb vabaniiskuseks ja hügroskoopseks niiskuseks. Puusoontes ja rakuõõntes asub vabaniiskus , hügroskoopne niiskus aga rakuseintes ja sageli üksikute veemolekulidena. Kuivamisel eraldub vabaniiskus kiiremini. Niiskus eraldab puurakke üksteisest ja nõrgestab nendevahelist sidet. Seetõttu on niiske puit alati nõrgem.
  Niiskuse järgi jagatakse puitu järgmiselt:
  • toores puit (niiskust üle 30 % kaalust )
  • poolkuiv puit (niiskust 23…30 %)
  • õhukuiv puit (niiskust 15…20 %)
  • ruumikuiv puit (niiskust 8…12 %)

  Standardseks puidu niiskuseks loetakse 12%. Kõik tehnilised andmed puidu kohta esitatakse just selle niiskuse puhul. Kuna puit on hügroskoopne materjal, siis tema niiskus kõigub, sõltuvalt ümbritsevast keskkonnast.
  Niiskuse toimel võib puit mädaneda minna ehk tekib seenmädanik. Ehitistes võivad vähesel või suuremal määral kahju tekitada 180 erinevat liiki mädanikseeni. Ehituspuitu kahjustavad peamiselt pruunmädanikseened. Majavamm on neist kõige ohtlikum. See hävitab puitu ja kahjustab ka kivimüüri ning isolatsioonimaterjali. Seene kasvuks sobilik puidu niiskusesisaldus on 20 – 40% (õhukuiva puidu niiskusesisaldus on ca 18%). Kui puidu niiskusesisaldus on üle 55%, siis seen sureb , kuid alla 15% kasv ainult peatub. Majavamm võib üle elada mitmeaastased kuivad perioodid ja soodsate tingimuste tekkides jätkab hävitustööd täie hooga . Heade tingimuste juures võib kasvada 5 – 6 mm päevas. Majavamm hävitab puidu täielikult.
  MAJAVAMM
  Kõige tõhusam meetod majavammi ja ka teiste mädanikseente vältimiseks on ehituse pidev hooldamine ja niiskuskahjustustest hoidumine. Kui eosed on siiski sobiliku kasvukoha leidnud, siis järjekindel ja tähelepanelik konstruktsioonide kontrollimine aitab kahjustuse kiiresti avastada. Mida suuremaks on kahjustus arenenud, seda keerulisem ja kulukam on selle kõrvaldamine.
  Hoolikas tuleb olla puitmaterjali valikul. Kandvas konstruktsioonis võib kasutada ainult kvaliteetset puitu. Lõhedega ja puidukahjurite rikutud puidus võib niiskus sattuda puidu sisemusse, kust ta raskesti välja kuivab, luues soodsa keskkonna puuseente arenguks. Sinetanud puit imab rohkem vett, see kuivab välja aeglasemalt ning on mädaniku tekkimise oht. Siseseinte puhul tuleb niiskuse mõju ilmsiks kiiresti. Kui seintes on piisavalt niiskust, mis kaetud veeauru raskesti läbilaskva kattematerjaliga, siis pärast kütte sisselülitamist tekib piirdesse aururõhk, mis väljatungimisel lööb seinakatte lahti. Samuti toob konstruktsiooni kuivamine kaasa puidu mahulise kahanemise seintes ja lagedes. Viimistletud pindade puhul avaldub see tavaliselt nähtavate mõradena lae ja seinte ühenduskohtades ning ehitusplaatide liitekohtades. Välisseinte või katuslagede puhul, kui aurutõke on korralikult paigaldatud, ei pruugi niiskuse halvast mõjust siseviimistlusele kohe aru saada, kuna niisugused seinad kuivavad reeglina vaid väljapoole. Sissepoole kuivamist takistab aurutõke ning niiskuse mõju viimistlustöödele ei ole kohe märgatav. Kuivamisest tingitud konstruktsiooni mahumuutused võivad siiski mõne aja pärast põhjustada pragude tekke seintesse, lagedesse, liitekohtadesse.
  Puidu niiskus ei tohi paigaldamisel märgatavalt erineda lõplikust tasakaalustatud niiskusest, st paigaldatud konstruktsioone tuleb kaitsta sademete eest. Selleks peaks ehitusobjektil olema piisav varu kattekilesid.
  Kui hoonel on puittaladel põrand, peab olema tagatud põrandaaluse tuulutus. Põranda alla pinnasele ei tohi jätta puidujäätmeid, see võib põhjustada majavammi
 • Puidu kuivatamine


  Puit kuivab aeglaselt. Väga oluline on, millistes tingimustes seda kuivatatakse - kui kaitstud on ta otsese vihma ja päikese eest, need on väga olulised faktorid , mis võivad puidu omadusi muuta. Puit kahaneb, lõheneb, võib tõmbuda kõveraks. Puidu kuivamise kiirus oleneb ka valitsevast õhuniiskusest ja temperatuurist. Saetud materjal tuleb ilusti virnastada, liistud vähemalt iga meetri taha, peale korralik katusealune , et tuul hästi läbi käiks.
  Sisetöödeks tuuakse puitmaterjal ehitusplatsile väiksemate partiidena vahetult enne töödega alustamist. See tuleb ladustada kinnises ruumis korralikul kuival alusel. Puitmaterjali kohaletoomine ajastatakse võimalikult paigaldushetke lähedale, sest nii säilib puitmaterjali õige niiskusesisaldus ja materjali ladustamiskulud jäävad väikesteks. Kui hoiuaeg on pikem, virnastatakse materjal, asetades kihtide vahele põiklatid. Sellega soodustatakse puitmaterjali püsimist kuivana. Puitmaterjali virna kaitstakse nii, et õhuringlus ei oleks seal takistatud. Kaitsta on vaja juhusliku niiskumise ja eelkõige määrdumise vastu. Voodrilaudu on soovitav ladustada võimalikult kasutamiskoha omadele lähedastes tingimustes.
  Iga puitmaterjal püüab vastavalt seda ümbritseva õhu suhtelisele niiskusele ja temperatuurile oma niiskust ühtlustada. . Kui puitu ümbritseva õhu niiskusolud muutuvad, tõmbub puit niiskuse muutudes kokku või paisub . Tihti otsivad ehitajad odavamat ehituslahendust ostes odavat nn. “õhukuiva” saematerjali, mis võib hilisematel parandustöödel vägagi kulukaks minna. Suuremat kindlust annab kliendile õige tootmistehnoloogiaga valmistatud põrandalaud, kus eelkuivatatud puit pakendatakse peale hööveldamist kilesse, mis tagab paremini puidu niiskussisalduse säilimise ladustamisel enne selle ostmist ostja poolt ja paigaldamist põrandale.
  Kontrollige tarnitud puitmaterjal peale mahalaadimist ja esitage võimalikud kaebused kvaliteedi kohta kohe, enne kauba kasutusele võtmist.
  Puidu kuivamiskahanemine on eriti tülikas muutuva õhuniiskusega ruumides, näiteks suvilas . Kuivamiskahanemist tuleb arvestada ka laudpõranda paigaldamisel: enne põranda paigaldamist peaks ruum olema hilisemale õhuniiskusele lähedase niiskusega, samuti peab paigaldatavatel laudadel olema hilisemale tasakaaluniiskusele lähedane niiskus. Tavaliselt tähendab see seda, et ruum peab
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Ehitusmaterjalid referaat #1 Ehitusmaterjalid referaat #2 Ehitusmaterjalid referaat #3 Ehitusmaterjalid referaat #4 Ehitusmaterjalid referaat #5 Ehitusmaterjalid referaat #6 Ehitusmaterjalid referaat #7 Ehitusmaterjalid referaat #8 Ehitusmaterjalid referaat #9 Ehitusmaterjalid referaat #10 Ehitusmaterjalid referaat #11 Ehitusmaterjalid referaat #12 Ehitusmaterjalid referaat #13 Ehitusmaterjalid referaat #14 Ehitusmaterjalid referaat #15 Ehitusmaterjalid referaat #16 Ehitusmaterjalid referaat #17 Ehitusmaterjalid referaat #18 Ehitusmaterjalid referaat #19 Ehitusmaterjalid referaat #20 Ehitusmaterjalid referaat #21 Ehitusmaterjalid referaat #22 Ehitusmaterjalid referaat #23
  Punktid 5 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 5 punkti.
  Leheküljed ~ 23 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2012-10-01 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 116 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Marko Pettai Õppematerjali autor

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (1)

   profiilipilt
  : hea
  19:30 15-11-2015


  Sarnased materjalid

  22
  doc
  Ehitusmaterjalid
  472
  pdf
  EHITUSMATERJALID
  33
  docx
  Ehitusmaterjalid eksamikskordamine
  74
  docx
  Ehitusmaterjalide eksami materjal 2014
  31
  doc
  Ehitusmaterjalid
  20
  doc
  Ehitusmaterjalide referaat
  24
  docx
  Ehitusmaterjalide referaat
  22
  docx
  Ehitusmaterjalide vastused  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun