Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Nakkushaigusi on viirustekkelised. DNA (rõuged ja tuulerõuged, herpes, papilloom)- ja RNA-viirused (gripp, marutaud, mumps, punetised, HIV, hepatiit). Suur osa tõvestavaid viirusi kandub edasi õhu kaudu, haigestumine toimub enamasti piisknakkuse kaudu- gripp, tuulerõuged, punetised, leetrid, herpes.
Nakkushaigustest on oluline veel teetanus, mis varasematel aegadel tappis enamuse haavatuist (kes haavapõletikku ei surnud). 1915. aastast alates aga vaktsineeriti teetanuse vastu ning sellesse haigusse suremus muutus sõjas tühiseks.
Nakatunute arv on tõusnud oletatavalt juba üle 15 000 inimese, kuid reaalselt saavad ravi neist väga vähesed, kuna HIV viiruse ravimine on väga kallis (umbes 6400 eurot aastas). Samuti teeb murelikuks see, et Eesti on Euroopas HIV levimise kiiruselt esimesel kohal ning see, et nakkuse võib saada ka püsisuhetes, kui ei olda kindel oma partneri HIV staatuses ja kindel saab selles olla vaid testi tegemisel.
HIV
Nakatumine std - sse toimub peamiselt seksuaalse vahekorra ajal, mil terve limaskest satub otsesesse kontakti haigust kandvate kehavedelikega (nagu seemne- ja tupevedelik). Enamus suguhaigused, eriti herpesviirused, levivad ka oraalseksi, suudlemise vōi intiimse puudutamise läbi (jällegi läbi nakkust kandvate kehavedelike). Ka ema vōib oma sündimata vōi vastsündinud last nakatada.
Nakkepüünis on püünis, millega püügi põhimõte seisneb kala takerdumises või sissemässumises võrgulinasse või kiilumises selle silma.
Nake alus - 1kg materjali m/s alusmaterjalidele materjaliga pealekandmise suhteline maksumus Leekpihustus 40...80 Kuumeneb vähe Halb 1,25 o (kuni150 C) Detonatsioon- 700...900 Ei kuumene Keskmine 3,0 pihustus Plasmapihustus 100....200 Kuumeneb Vähene 2,5 (kuni 800 oC) Kaarpihustus 40...60 Kuumeneb vähe Halb 1,0
Nakkusohtlikud jäätmed – sisaldavad elujõulisi mikroorganisme või nende toksiine, mida teatakse või oletatakse esile kutsuvat haigusi inimestel ja teistel elavatel organismidel (Ebola viirus, rõugeviirus). Pakendile märgitakse jäätmete tekitaja (tervishoiuasutus, osakond) ning pakkimiskuupäev.
Nakatamine – emotsioonide ülekanne vahetul suhtlemisel toimub alati nakatamise teel. Kõige nakkavam emotsioon – paanika (USA-s 1938.a. 1 200 000 inimest elasid üle peale kuuldemängu).Nakatumine võimendub inimmassis, kuid ka organiseeritud suurtes gruppides (nt teatriauditoorium)
Naka - tumine toimub pinnases leiduvates solkmemunade alla neelamisel.
Nakatumine – haige looma süljega kokkupuude, haavad kriimud , inimeselt inimesele praktiliselt ei levi, haiguse etapid – 1. Melanhoolne periood, valud ja hammustuskohakurbustunne. 2 Erutusstaadium peavalu, palavik, sülje ja janu suurenemine, neelamishäired ja valud.
Nakatavad bakterit E. Coli. T-faagid on virulentsed, lineaarse dsDNA genoomiga. terminaalsed kordusjärjestused on DNA molekulil üheahelalised, seepärast on faagi geneetiline kaart kujutatud rõngasmolekulina. Faagi T7 ehitus: Sabas toru, mille kaudu DNA pääseb rakku.
Nakkavaks vormiks on paksukestalised elementaarkehad (tumedad), mis tungivad rakku ja diferentseeruvad vakuoolis jagunemisvõimeliseks retikulaatkehaks (heledad). Jagunenud retikulaatkehad muunduvad uuesti elementaarkehadeks, mis vabanevad rakust selle lõhkedes.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Nakkushaiguste kulg - Peiteperiood e. inkubatsiooniperiood on aeg, kus inimene on nakatunud haigustekitajatega, kuid haigustunnuseid veel ei ole, samas on aga teistele nakkusohtlik. • Eeljärk e. üldised haigusnähud, kus täpset diagnoosi esialgsel vaatlusel panna on raske (tunnused sarnanevad teise haigusega). • Haigusnähtude periood on teatud haigusele omaste tunnustega aeg. • Paranemisperiood haigusnähud kaovad, tervenemise periood.
Nakkusturundusel on siiani suurim efekt, kui ettevõtte toodet on võimalik haarata kahe inimese vahelisse suhtlusse. See võib hõlmata telefoni, elektroonilisi postkaarte, e-maile, kiirsuhtlust jms., ent sobivad ka mitmed teised viisid.
Nakatatud röövikutele on iseloomulik, et nad lahkuvad oma toitumiskohal ja/või ronivad taimede kasvude otstesse, kus nad jäävad oksa või lehe tippu rippuma (seda käitumist põhjustav ptp-geen, mis on ilmselt omistatud putuka genoomist).
Nakkusallikas - Nakkusallikaks on inimene (haige, paranev haige, bakterikandja), kanad, kanapojad, kalkunid, veelinnud, sead, veised, närilised, lemmikloomad (kilpkonnad, sisalikud, roomajad, närilised), koerad ja kassid.
Nakatumise sagedus on küll madal, kuid kõrge suremuse tõttu, ilma abi saamata, on murettekitav (Lampel, 2013). Nakatunud inimesed muutuvad nõrgaks ja uimaseks 1 – 3 päeva jooksul pärast saastunud toidu tarbimist.
Nakkus on levinud. Kui haiglas puudub mikrobioloogia laboratoorium, peab nakkustõrjerühm saama tervisekaitse mikrobioloogialaboratooriumist iga päev kirjalikke teateid oma haigla külvide kohta.
Nakkusallikaks on inimene (haige, paranev haige, bakterikandja), kanad, kanapojad,kalkunid, veelinnud, sead, veised, närilised, lemmikloomad (kilpkonnad, sisalikud,roomajad, närilised), koerad ja kassid.
Nakkusohtlik on materjal, mis sisaldab baktereid, viiruseid, mikroskoopilisi seeni, nakatatud rakukultuure, inimese endoparasiite või nakkushaigusi põhjustavaid muid bioloogiliselt aktiivseid tegureid.
Nakatumist on lihtne vältida, kui ühiskondlikes dušširuumides kasutada kummisandaale, peale igapäevast pesemist hoolikalt jalgu kuivatada (eriti varbavahed) ja kanda puhtaid kingi ning sokke.
Nakkushaigus on haigus, mis on põhjustatud nakkustekitaja sattumisest organismi ja levib või mille puhul on alust oletada levikut inimeselt inimesele või loomalt inimesele otseselt või kaudselt.
Nakatasid E. coli tüve kahe erineva faagi T2 tüvega – rh+ ja r+h (seda protseduuri nimetatakse faagide ristamiseks) ning seejärel nende järglaskonnaga bakteritüvede B ja B/2 segu.
Nakkus - ja viirushaiguste eest kaitsmisel; nad kaitsevad organismi vabade radikaalide kahjuliku toime eest, seetõttu nimetatakse A-, D- ja E-vitamiine antioksüdantideks.
Nakkusallikaks on ainult lahtist tuberkuloosi põdeja. Nakatumine toimub põhiliselt õhu kaudu rögapiiskadega (5 m kaugusele). Tuberkuloos ei levi haige isiklike asjade kaudu.
Nakatatavaid peremees - faile kohe peale käivitamist, sobivaid leides paljundavad end ning annavad seejärel kontrolli üle protsessi esile kutsunud põhiprogrammile.
Nakkust on saadud juba esimesest vahekorrast ainsa seksuaalpartneriga, oma abikaasalt, vigastatut abistades, vägistamise ohvrina, põhjusi on veelgi.
Nakatumisel on oluline roll peremeestaime juurestikul, mükoriisal ja mulla mikroflooral. Metsas kasvavad puud on resistentsemad kui põllumaal kasvavad.
Nakkus on toimunud 75 päeva jooksul pärast külvi, siis on saagi vähenemine märgatav kuna nakatumine hiljem ei põhjusta saagi olulist langust.
Nakatudes ON IMMUUNSÜSTEEM ÕPPINUD NEID ÄRA TUNDMA JA NENDEST JAGU SAAMA- HAIGUS EI TEKI VÕI TEKIB KARGEMAL KUJUL ehk INIMENE MUUTUB IMMUUNSEKS.
Nakkustõrjekomisjoni kohustus on määrata haigla nakkustõrjepoliitikat, s.t asjakohased metoodikad ja nõuded, ning üldiselt parendada haigla nakkustõrjetegevust.
Nake on liimi omadus, mille tõttu moodustub mõõdetava tugevusega liimliide kohe, kui liim ja substraat puutuvad kokku vähese rõhu all.
Nakkusallikaks on haiged loomad, kes hammustades eritavad süljega viirust. Karnivoorid võivad nakatuda viirust sisaldavat pea- ja seljaaju süües.
Nakatumistee on see, millele tuleb haigete inimestega töötamisel tähelepanu pöörata, sest just nakatumisteed on siin võimalik katkestada.
Nakkusallikaks on haiged või viiruskandjad loomad, kes eritavad viirust roojaga 10 päeva jooksul pärast kliiniliste sümptomite teket.
Nakkusallikaks on tuberkuloosihaige, kes levitab tuberkuloositekitajaid, mükobaktereid, ümbritsevasse keskkonda oma röga ja süljega.
Nakkushaiguste puhul on rusikareegele, et rakuväliste patogeenide puhul tulevad antikehad ja rakusisese (viirus) puhul rakuline immuunvastus.
Nakkusallikateks on haiged koduloomad ja tõvestavate mirkoobidega väliskeskkond, kus mirkoobid püsivad tükk aega eluvõimelistena.
Nakkus - ja viirushaiguste eest kaitsmisel; lihas, kalas, puuviljades, köögiviljades, seentes, täisteraviljatoodetes.
Nakkusallikas on haiged või haiguse läbipõdenud kodu- ja uluksead. Viirus eritub nina- ja silmaeritisega, uriini ja roojaga.
Nakkusoht elanikkonnale on väga suur, on olemas ka epideemiate tekke võimalus  Tavaliselt puuduvad tõhusad ennetus ja ravivahendid
Nakkustõrje on haiglas tehtud uuringutel põhinev tegevus, mille alusel on tõestatud haiglanakkuste esinemise vähenemine.
Nakatamissüsteem on kolmest loetletud komponendist viiruse kõige olulisem osa. Ülejäänud osad võivad isegi puududa.
Nakatumiseks on vaja kontakti teise inimese kehavedelikega – sperma, tupevedeliku, rinnapiima või verega.
Nak - Noorte Autorite Koondis Poliitiline tegevus Hainsalu on olnud EV sotsiaalkomisjoni esimees.
Nakatunute arv on tõusnud oletatavalt juba üle 11 000, kuid reaalselt saavad ravi neist vaid pooled.
Nakkus annab - nahalööve kontakt eluaegse -palavik immuunsuse selle -areneva loote viiruse suhtes.
Nakkusele on vastuvõtlikud kõik koerlased, kuid enam vastuvõtlikud on kutsikad 2—12 kuuni.
Nakkuse saamiseks on väiksem. · Pole kõrvalnähtusid · Võib asetada kohale igal hetkel enne seksi
Nakatunud lestades on kolmanda staadiumi larvid (550 μm-1,1 mm) soolestiku limaskestas, harva maost.
Nakatamine – emotsioonide ülekanne vahetul suhtlemisel toimub alati nakatamise teel.
Nakatumise vältimine – ei tohi süüa toorest liha , kala . Vältida saastunud vee joomist :).
Nak on loominguline klubi, mis võimaldab noortel kirjanikel ennast teostada.
Nak - id oli tollal väga tähtsad asutused, Tallinna oma juhtis Oskar Kruus.
Nakkusallikaks on tavaliselt jalad ning klassikaliselt on kahjustatud ainult üks käsi.
Nakatamine – viirusosake kinnitub ankurmolekulide abiga peremeesraku membraanile.
Nakatamissüsteem on viiruse kõige olulisem osa, ülejäänud osad võivad isegi puududa.
Nakkusohtlikum periood on infektsiooni esimene aasta, mil nakatub 2/3 seksuaalpartneritest.
Nakatavaid viirused – bakteriofaagideks ehk faagideks, genoom pakitud valkkattesse.
Nakatada – Vietnamis nakatunud kaheksast inimesest kuus surid kiiresti.
Nakatuda jõe - või järvett juues või luhakarjamaalt rohukõrt suhu pannes.
Nakkus - ja viirushaiguste eest ning vabade radikaalide kahjuliku toime
Nak - i liige ja kuulub alates 1993. aastast Eesti Kirjanike Liitu.
Nakatise ülekandefaktoriteks on haigete lindude munad, suled, hädatapetud lindude rümbad.
Nakkusallikas – kliiniliselt haige või haigusetekitajate kandja organism.
Nakkusallikaks on haiged või haiguse läbipõdenud viirusekandjad linnud.
Nakkuslik - kasjutatud koe piirilt on võimalik leida mikroorganisme
Nakkusallikaks on haiged ja haiguse läbipõdenud viirusekandjad loomad.
Nakkuse maksa - kakssuulase, mis võib kaasa tuua kogu karja hukkumise.
Nakkusallikas on haiged või haiguse läbipõdenud kodu- ja uluksead.
Nakatumistõenäosus on suurem imikutel, vanuritel, kroonilistel haigetel.
Nakkus - või külmetushaiguse puhul läheb rõhk ise normi.
Nakkusallikaks on haiged, kes eritavad viirust rõugevillide sisuga.
Nakatumise tõenäosus on määratud nakkava haigustekitaja omaduste poolt.
Nakkusallikaks on haiged ja viiruskandjad loomad, nende eritised.
Nakkust on võimalik kindlaks teha ka veenivere uurimisel
Nakatumishirmu korral on kõige targem end peatselt kontrollida lasta.
Nakkushaigus – süüfilis ehk AIDS, tomat, uba, maapähkel.
Nakkusohtlikud on saastunud esemed, käed, vesi ja toiduained.
Nakatumisprotsent on suure niiskusega troopilistes piirkondades.
Nakatumist hiv - i on võimalik peaaegu 100%-liselt vältida!
Nake kividega - sõltub nii mördi kui ka kivide omadustest.
Nakatumine hiv - i ei tähenda veel, et inimene haige oleks.
Nakkus — sissejuhatus hügieeni ja nakkusõpetusse
Nakatub 8 - 60 sekundi jooksul esimesse ussviirusesse.
Nakatamine - emotsioonide ülekanne nakatamise teel.
Nakatamisel on kõige olulisem jälgida temperatuuri.
Nakatuda on võimalik ka vaktsineerimise kaudu.
Nakkus - ja viirushaiguste eest kaitsmisel;
Nakkatumisvõimalused on otsesel kontaktil (kokkupuutel),
Vote UP
-1
Vote DOWN
Nakkushaigus - ’’hispaania gripp’’. Sakslaste takerdumine võimaldas liitlasvägede ülemjuhatajal kindral Fochil koondada jõud ostustavaks vastulöögiks, kasutades selleks ka järjest suuremas ulatuses rindele saabuvaid ameerika üksusi.
Nakkushaigust – marutõbe ja ehhinokokoosi.
Nakatunud peremees - programmi ümbertõstmisel.
Nakatumisest on looma käitumine erinev.
Nakatuda silma - või kurgupõletikku.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Nakkepüünised ehk võrgud 2. kurnpüünised 3. traalpüünised 4. lõkspüünised 5. õngepüünised 6. valguse, elektrivoolu või teiste bioloogilise toimega ärrituste kasutamisel põhinevad kalapüügivahendid.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun