Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Ajalugu §11-14 (2)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
Ajaloo kordamine - §11-14 Maailm kahe maailmasõja vahel
 • Poliitiline kaart pärast I maailmasõda (uued riigid)
  Austria-Ungari laguneb  Austria, Ungari ja Tšehhoslovakkia. Serbia ja Tšernogooria piirkonnad liitusid Serbia-Horvaatia-Sloveeni (hiljem Jugoslaavia ) kuningriigiks. Venemaast eraldusid Poola, Leedu, Läti, Eesti, Soome. Uued riigid veel Ukraina , Valgevene ja Taga- Kaukaasia .
 • Rahvusvahelised suhted 1920ndatel: Pariisi rahukonverents, Versailles ’i rahu tingimused, reparatsioonide küsimused, Rahvasteliidu asutamine, Ruhri okupeerimine, Dawesi plaan, Locarno konverents , Briand - Kellogi pakt, patsifism
  Pariisi rahukonverents  18.01.1919 avati Pariisis rahukonverents, millest võttis osa 27 Saksamaa ja tema liitlastega kas sõdinud või diplomaatilised suhted katkestanud riiki. Konverents lükkas tagasi Ameerika presidendi Wilsoni laiahaardelise rahuplaani ning keskendus peamiselt Prantsusmaa (Clemenceau) ja Inglismaa (Lloyd George) huve arvestavate rahulepingute koostamisele. Kaotanud riikide esindajad kutsuti Pariisi alles rahulepingute allakirjutamiseks.
  Versaille rahu Kirjutati alla 28.06.1919 Versailles’i peeglisaalis. Põhipunktid:
  • Saksamaa loovutas alasid Elsass -Lotringi alad Prantsusmaale, Poola sai tagasi nn Poola koridori (Ida- Preisimaa polnud enam Sks koos) ja Danzig ehk Gdansk ; Tšehhoslovakkiale anti Sudeedi alad; Leedule Memeli ehk Klaipeda alad, Taanile – Sks piiri nihutati lõuna poole. Saksamaalt võeti ära kõik kolooniad – Vaikse ookeani saared Jaapanile, Aafrikas asuvad kolooniad jagati ära Prantsusmaa ja Suubritannia vahel. Kokku jäeti Saksamaa ilma ligi 1/8 territooriumist.
  • Reini vasakkallas ning parema kalda ala 50km raadiuses kuulutati demilitariseeritud tsooniks
  • Saksamaa sõjavägi võis olla vabatahtlik, sõjaväekohustus keelati. Lisaks pidi Saksamaa vähendama oma sõjaväge 100 000 mehele, kellest vaid 4000 võisid olla ohvitserid
  • Saksamaa ei tohtinud omada tanke, allveelaevu, sõjaväelennukeid. Sõjalaevade hulka piirati
  • Saksamaa pidi tunnistama end sõjasüüdlaseks ja pidi hakkama tasuma reparatsioonimakse sõjas tsiviilisikutele tekitatud kahjude eest ( summat kirja ei pandud)

  Võitjariigid ei suutnud omavahel kokku leppida reparatsioonide suuruses. Kui Prantsusmaa nõudis ränki kahjutasusid, siis Inglismaa ja Ameerika Ühendriigid olid leebemal seisukohal. Et Saksamaa täidaks Versailles’i lepingu tingimusi, hõivasid liitlased 15 aastaks Reini jõe piirkonna, kuulutades selle demilitariseeritud tsooniks. Amaloogsed rahulepingud sõlmiti Saksamaa liitlaste Austria, Bulgaaria , Ungari ja Türgiga. Eriti rängalt kannatasid rahulepingute tulemusena Ungari jaTürgi, kes kaotasid suured territooriumid.
  Rahvasteliit Loomise ideega tuli välja Woodrow Wilson. Põhikiri panddi kirja Versailles’i rahulepinguga. Asutati seega 1919.a. Põhieesmärgid:
  • Rahu- ja julgeoleku tagamine
  • Majandus- ja kultuurilise koostöö korraldamine rahvaste vahel

  Kokku oli 32 asutajaliiget. Eesti võeti RL 1921.a. Kaks tähtsamat organit: Täiskogu ja Nõukogu. Täiskogus olid kõikide riikide delegatsioonide esindajad. Nõukogus oli otsuste vastuvõtja. Sinna kuulusid 5 alalist liiget (UK, USA, FRA, ITA ja JPN) ning 4 vahelduvat liiget (vaheldus igal aastal).
  Ruhri okupeerimine  Sõja nõudmistele vastanud majandus ei suutnud rahuaja tingimustega kohaneda, maailmakaubandus ei taastunud oodatud kiirusega, ebakindel oli olukord rahanduses. Kasvas tööpuudus, mis oli eriti suur sõjast naasnud meeste seas. Kõige keerulisemaks kujunesid majandusprobleemis Saksamaal, mille majanduslikku olukorda raskendasid Antandi riikidele makstavad reparatsioonid. Kui Saksamaa ei suutnud neid maksta, okupeeris Prantsusmaa 1923.a. Saksa suurima tööstuspiirkonna Ruhri. Saksamaal algas hüperinflatsioon, mille käigus raha kaotas väärtust kiiremini, kui seda jõuti trükkida. Eriti raskelt kannatas keskklass , kes kaotas raha väärtuse kadumise tõttu kõik säästud. Saksamaa majanduslik nõrkus aeglustas kogu Euroopa majanduse arengut. See tõi kaasa tööpuuduse ning inflatsioonu mujalgi. Kasvavad sotsiaalsed probleemid lõid soodsa pinnase äärmusliikumiste levikuks.
  Dawesi plaan USA rahandusministri Dawesi ettepanekul kergendati sakslaste reparatsioonikoormat ning pikendati maksete tasumise tähtaegu, Ameerika andis Saksamaale reparatsioonide maksmiseks ka laenu. Saksa majandusele mõjusid sellised sammud elustavalt, rahandus stabilieerus, majandus pöördus ülesmäge kogu Euroopas. Inimeste elujärg hakkas paranema ning maailmasõja haavad kaduma.
  Locarno konverents 1925.aastal, millest võtsid osa Inglismaa, Prantsusmaa, Itaalia, Belgia, Poola, Tšehhoslovakkia ning Saksamaa, kes esimest korda pärast maailmasõda osales mitte võidetu, vaid võrdõigusliku partnerina. Konverentsil sõlmiti Reini tagatispakt, mis kindlustas Saksamaale Versailles’s paika pandud läänepiiri. Sarnased lepingud sõlmis Saksamaa ka Poola ja Tšehhoslovakkiaga.
  Briand-Kellogi pakt 1928.a. sõlmitud leping, millega kohustuti loobuma sõjast kui rahvusliku poliitika vahendist ning lahendama kõik konfliktid rahumeelselt. Paktile kirjutas alla 15 riiki, hiljem ühines veel 48 riiki.
  Patsifism – maailmavaade, mis mõistab hukka kõik sõjad ja üldise vägivalla. Püüd vägivalda ja sõjalisi vahendeid iga hinna eest vältida.
 • Majandus pärast I maailmasõda: sõjajärgne kriis, kriisist välja tulek, Suur majanduskriis 1929-1932
  Keeruline olukord pärast sõda – maailmakaubandus ei elavnenud, ebakindel olukord rahanduses. Kasvas tööpuudus ja inflatsioon . Sotsiaalsed probleemid. Seejärel rakendati Dawesi plaani, mille tulemusena olukord Saksamaal ja Euroopas hakkas paranema ning seejärel ka ülejäänud maailmas. Eriti kiire oli majanduskasv 1920ndate teisel poolel Ameerikas. Tegemist oli tõelise majandusbuumiga. Inimesed rikastusid kiiresti ning tarbisid üha rohkem. Paraku tugines majanduskasv pigem soodsatele laenuvõimalustele kui suuremale tootlikkusele. Rikastumise lootuses osteti kokku väärtpabereid ehk aktsiaid , mille
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Ajalugu §11-14 #1 Ajalugu §11-14 #2 Ajalugu §11-14 #3 Ajalugu §11-14 #4 Ajalugu §11-14 #5 Ajalugu §11-14 #6 Ajalugu §11-14 #7 Ajalugu §11-14 #8 Ajalugu §11-14 #9 Ajalugu §11-14 #10 Ajalugu §11-14 #11
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 11 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2010-12-06 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 40 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 2 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor KristinKartsep1992 Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Mõisted


  Kommentaarid (2)

  summerbeauty profiilipilt
  summerbeauty: oli abiks :)
  06:56 08-12-2010
  serty profiilipilt
  serty: aitähh
  22:43 10-11-2011


  Sarnased materjalid

  89
  doc
  Ajalugu
  33
  docx
  11-klassi ajaloo üleminekueksam
  43
  docx
  12 klassi esimese kursuse ajalugu
  20
  docx
  AJALUGU II MS 1939-1945
  16
  docx
  Ajalugu - I MS
  48
  docx
  LÄHIAJALUGU
  19
  docx
  AJALUGU-I ja II maailmasõda
  41
  doc
  Ajalugu TH  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun