Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Fantaasiakirjandus - ebareaalseid ja üleloomulikke elemente, imepäraseid tegelasi või sündmusi käsitlev kirjandus; igapäevamaailma probleeme käsitletakse metafoorselt.
Fantaasia - ja huumoriküllased on tema lasteraamatud ,,Kaelkirjak”, ,,Sirli, Siim ja saladused” ning ,,Leiutajaküla Lotte”, samuti laste animafilmide stsenaariumid, näiteks ,,Tom ja Fluffy ”. Tema näidendid: ,,Eesti matus ”, ,,Kalevipoeg”, ,,Teatriparadiis”. Ta on kirjutanud ka lastenäidenid, mis on ilmunud kogumikus ,,Sibulad ja šokolaad”. Kõige menukam raamat oligi ,,Rehepapp’’ , mis on siiamaani Eesti raamatumüügi edetabelites.
Fantaasia - ja huumoriküllased on tema laste animafilmide stsenaariumid, näiteks ,,Tom ja Fluffy” ja ,, Lepatriinude jõulud”. Andrus Kivirähk on kirjutanud Mart Juurega koos ka telesarja ,,Wremja”, mille lood ilmusid kahes raamatus: ,,Wremja:Zorro märk”(2004) ning ,,Wremja: Timur ja tema meeskond”(2004). Ta on kirjutanud ka lasteraamatuid: ,,Kaelkirjak”, ,,Sirli, Siim ja saladused” , ,, Lotte reis lõunamaale ”, ,,Limpa ja mereröövlid” ning ,,Leiutajaküla Lotte”.
Fassaad on   aiakese   poole;   maja   moodustab   täisnurga   Neuve­Sainte­Genevieve  tänavaga, kust näete vaid tema otsmist seina. Värava külge on kinnitatud silt: Vauguer’ maja ja allpool Perekondlik pansion mõlemast  soost isikuile ja teistele. Pansionaadis   võte   ennast   turvaliselt   tunda,   sest   öö   tulekul   asendatakse   maja   võreuks 
Faktumi uuringud on kindlaks teinud, et ligi 2,4% Eesti inimkonnast,mis on ligi 25.000, kannatab hasartmängu sõltuvuse all. 40% aga tunnistavad, et mängivad kasiinoaparaatidel maha enam kui 1000 krooni päevas .Kas need numbrid pole mitte hirmuäratavad?Kes juba kord kasiinosse ehk musta auku on sisse astunud peab olema väga tugev ja enesekindel inimene, et sealt ka puhta nahaga välja tulla.
Farmerid - kapitalistid ning töölised- põlluharijad. Ta propageeris suurpõllumajandust, mis on rajatud kapitali mahutamisele. Pärisorjuslikul Venemaal ei võinud see olla teostatav.
Fantaasiakirjandus - kirjandusteosed, mis sisaldavad ebareaalseid või üleloomulikke elemente, imepäraseid tegelasi või sündmusi, käsitlevad igapäevamaailma probleeme metafooriselt.
Faehlmannil on olnud see mõte üsna vara, loomise idee võis olla juba enne „Kalevalat”. 1839 pidas Faehlmann ÕESis ettekande “Muinaslugusid”:  räägib Kalewiidist – hiid-Kalevist. On seesama lugu, kus üks mees pidi maskeeruma jne. Esitab sisuliselt valmis eepose, loo, kust tunneme ära suure osa tulevasest struktuurist.
Fablioo – rahva lõbustamiseks loodud ning sageli sotsiaalse suunitlusega lühike värssjutustus või naljand argielu sündmustest.
Faehlmanni kalevipoja - ainelise töö jätkaja ja eesti rahvuseepose “Kalevipoeg” looja (ilmus tervikuna esmakordselt 1857 – 1861 ÕES-i toimetistes). See on eesti rahvuskirjanduse esindustekst, mida on tervikuna tõlgitud saksa, ungari, läti, vene, soome, tšehhi, leedu, inglise, rootsi ja prantsuse keelde.
Faehlmann on loonud kaks pikemat eestikeelset luuletust – oodi ´´Suur on, Jumal, su ramm´´ ja värssdialoogi ´´Piibu jutt´´. ´´Piibu jutus´´ mõtisklevad kaks sõpra Jaan ja Mihkel maise õnne ja elu kaduvuse üle. Ta kirjutas ka kümmekond epigrammi.
Fanaatik - millegi kirglik kaitsja v harrastaja
Farss – algselt pikema usulise näidendi jämekoomiline vahemäng; hiljem iseseisev draamaliik; sarnaneb fabiloode ja švankidega; kujutletakse argielu, tegelasteks kelm, kõlvatu munk, šarlatanist arst  ohtralt sõna- ja situatsioonikoomikat
Farss - (pr. k. farce - jant, kometimäng) jämedakoeline olustikuline lühinäidend, kus olid kindlad väljakujunenud tegelased või kindlate omadustega tegelased Francois Villon - Pr. luuletaja, aga mitte renessanssiajastu ideedega.
Faehlmanni jutu - ja luulelooming moodustab XIX sajandi esimese poole eesti kirjanduse kunstiväärtuslikuma osa. „Kalevipoja“ kirjutamise algatus ja müüdid on esimesi katseid kasutada rahvaluule rikkusi kirjandusliku algmaterjalina.
Facebook on ju tegelikult suhteliselt mõttetu koht, kus poole ajast sa näed, kuidas sinu „sõbrad“ teevad mingeid teste ja küsitlusi, et saada teada, kas nad surevad homme või siis järgi uurida, mis on nende hingevärv.
Fagin –  Röövlite ja murdvaraste jõugu juht. Andis küll Oliverile süüa ja peavarju, kuid  sellegipoolest ei olnud ta hea inimene. Bill Sikes – Varas ja mõrvar, Fagini partner.
Faktumi uuringud on kindlaks teinud, et ligi 2,4% Eesti inimkonnast,mis on ligi 25.000, kannatab hasartmängu sõltuvuse all. 40% aga tunnistavad, et mängivad kasiinoaparaatidel maha enam kui 1000 krooni päevas.
Farss – ehk jant on lühike jämekoomiline näidend keskajal Prantsusmaal.Miljöö – keskkond (aeg ja ruum). Kogum väliseid elutingimusi, milles tegevus toimub.Dekoraator – dekoreerija, kunstnik.
Falck on kahemõttlelises seisundis, kaitstes erinevatel eluhetkedel nii Gertrude von Tisenhauseni (Rakvere mõisaomanik, kelle tütrepoegade koduõpetaja Falck on) kui ka linnahallide huve.
Faehlmanni müüdid on oluliselt mõjutanud eesti kirjanduse, laiemalt kogu meie kunstiloomingu arengut. Eesti rahvaluule väljapaistvate näidetena hinnati neid müüte väga kõrgelt välismaal.
Fantaasiaküsimused – lugejalt eeldatakse kujutluslikku süsseelamist teosesse, sh sündmuste edasise käigu ja tegelaste tuleviku ennustamist, ent ka üldisemat loomingulist teemaarendust.
Fantaasia on tähtsaimaks faktoriks inimese inpiratsiooni jätkuks- see aitab inimesel unistada ning leida elu erinevatest külgedest pooli, mida varem võib-olla poleks märganud.
Fantastilis - groteskses kujundikeeles räägib kirjanik inimese tasalülitamisest massiühiskonnas, mis avaldub mõttestampides ning kõne ja suhtlemise muutumises automaatseks.
Faddejev – Jaan Undusk B O U L G A K O F F Biff, Willy Lomani poeg – Arthur Miller M Ü Ü G I M E H E S U R M Eric Swan – Michael Cooney R A H A U P U T U S
Fantaasia - mida vohavam on kuntsniku kujutusvõime, seda parem kuntsnik ta on. Grotesk - ilusa ja inetu segamine, maailma kujutatakse groteskselt ja koomiliselt.
Faktina on kirjas, et porgand on juurvili ja soolane, kuid kas need, kes porgandikooki teevad ja selle magusaks tembeldavad on siis millestki valesti aru
Faehlmanni - Kreutzwaldi mõttekäigu aluseks võib olla Tarapita nime tõlgendamine palve-sõjahüüuna “Taara, avita!”, siit ka Taara-nimeline jumal.
Farss –  keskaegses prantsuse teatris algul põhinäidendi jämekoomiline  vahemäng, hiljem iseseisev tüüptegelastega lühikomöödia.
Faehlmanni loomingul on selle vähesusest hoolimata eesti kirjanduse rajamises keskne tähtsus. Ta avaldas olulist mõju 19. sajandi II poole eesti kultuurielule.
Fablioode keel on mahlakas, täis rahvalikke kõnekäändusid ja vanasõnu. Saksamaal levisid analoogse malliga švangid, mida hiljem kirjutati proosaski.
Fabula palliata - mantlikomöödia, olid kreeka rõivastuses, fabula togata-toogakomöödia, olid juba rooma riided . Tulid žanrid- atellaan ja miim.
Faehlmanni –  ja  Fr.R.Kreutzwaldiga. • 1853.a valiti ta Helsingi Ülikooli  esimeseks soome keele ja kirjanduse  professoriks.
Fantasia g - moll“. Peale selle hakkas Ristikivi tihedalt puhkusreisidel käima, tänu millele on tema sulest ilmunud ka mitu reisipäevikut.
Fablioos – Prantsusmaa rahva seas ülipopulaarne lühike värssjutustus, mis oli loodud rahva lõbustamiseks. Sisuks argielu sündmused.
Fablioode häälestus on elurõõmus, stiil jõuline ja keel mahlakas; omalt poolt lisavad sellele värvikust rohked kõnekäänud ning vanasõnad.
Fantaasia - ja folkloorilembust näitab tema sügav usk kõigesse müstilisse ja maagilisse, ennustused ja ended lähevad talle korda.
Faehlmanni epigrammid on luuletustega võrreldes tugevama õpetliku hoiakuga, neis sõitleb ta inimest laiskuse, hooletuse ja teiste pahede eest.
Fablioode stiil on jõuline ja keel mahlakas, värvikust lisavad rohked kõnekäänud ning vanasõnad. Lõpus esitatakse loo moraal.
Farss – labasevõitu situatsioonikoomika (nt libastumine banaanikoorel), liialdused, tüüptegelasel põhinev naljalugu
Faehlmanni jutud on õpetliku sisuga ja filosoofilised mõtteterad, vaated). Tema looming - kirjutatud kalendrite tarbeks.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Farss – jämekoomilised olustikuised lühinäidendid, kus väljakujunenud kindlateks tegelastüüpideks olid patune munk, pedandist nurgaadvokaat, hooplev palgasõdur, truudusetu abielunaine jt. Sotii e. narrimäng – teksti kohati improviseeriti, võis nalja ja jandi taha peita teravat poliitilist satiiri.
Farss – lühike jämekoomiline lugu moralitee – kôlbelise sisuga sotii – e. narrimäng narripühadel
Fantastilis - intellektuaalsed novellid on leidnud vaieldamatu koha 20. sajandi maailmakirjanduse klassika seas.
Fantine – Cosette ema. Noor naine, kes vaesuse tõttu oli sunnitud lapse ära andma. Heauskne ja alandlik.
Facebook on interneti lehekülg, kus kunagi hiljem võivad ülemused sattuda ja, näiteks, tausta uurida.
Farss - Õpetlik näidend allegooriliste tegelastega, nt pahed ja voorused kui konkreetsed tegelased.
Faktikirjandus on teadaolevaid tõsiasju esitav kirjandus, sageli populaarteadusliku kirjanduse sugemetega.
Falourdeli - eit, «ma tunnen nad mõlemad väga hästi ära!» Jacques Charmolue võttis nüüd sõna.
Fantasia g - moll“ kirjeldatakse võõrsilolekut kui sihitult ekslemist, pidevat võitlust iseendaga.
Fantaseerimine on laste seas vägagi levinud, sest enese lapsepõlvest on sarnane tegevus selgelt meeles.
Fablioo - Kõige esimesena välja arenenud üks populaarseimaid kirjandusžanreid Prantsusmaal.
Faehlmanni müüdid on oluliselt mõjutanud eesti kirjanduse, laiemalt kogu meie kunstiloomingu arengut.
Fablioo - Prantsusmaal populaarne rahva lõbustamiseks loodud jutt, lühike värsijutustus.
Faehlmann on eepose eeltööde juures olnud oluline isik – ettevalmistav persoon.
Fantaasia – võimas anne, mis on antud pea kõigile lastele, kelle arengut pole
Fantastika - ulmeline, fantastiline kirjandus, fantastilised tegelased /sündmused
Faabula - segipaisatud (“Meie aja kangelane”). Teoses on oluline ideestik.
Farss – ehk jant on lühike jämekoomiline näidend keskajal Prantsusmaal.
Fabiloo –  värsivormis rahvanaljand keskaegses prantsuse kirjanduses.
Fabliood - lühikesed anekdootlikud värssjutustused lõbusatest eluseikadest.
Farss – jämekoomiline olulistikuline lühinäidend, komöödia alaliik.
F hegel on lausunud: „Ajaloost õpime seda, et inimesed ei õpi ajaloost.
Fairy - tale struggles with wolves and witches may be ways of expressing
Fantaasia on lapsemeelselt loogiline ja humoorikas ning loob elavaid pilte.
Falloselaul - fallosele kui sigivussümbolile pühendatud laul Vana-Kreekas.
Fantaasia - ja huumoriküllased on tema laste animafilmide stsenaariumid.
Farmasoon - vabamüürlane Et cetera- jne Belle endarmie- uinuv kaunitar
Fagin – võimukas vargakamba juht, keda huvitas vaid suur varandus
Faabula - teose sündmuste loogiline ajalis-põhjuslik järgnevus.
Fablioode keel on mahlakas, täis rahvalikke kõnekäände ja vanasõnu.
Farid ad - Din Attar - kirjutas raamjutustuse „Lindude keel“
Faehlmanni jutud on õpetliku sisuga ja kirjutatud kalendrite tarbeks.
Faiaagid – müütiline rahvas eeposest O. Faun – metsvaim.
Faktorid - udu, niiskus, melanhoolia, alateadvuslikud tungid.
Fanatism - fanaatikule omane kirglik andumus, pühendumus
Faabula - teose sisu ajalikuses ja loogilises järjekorras.
Faabula – teose sündmuste ajalis-põhjuslik järjekord.
Farss - arenes 14. sajandil iseseisvaks draamazanriks.
Farss – iseseisev tüüptegelastega lühikomöödia.
Fantaasia on lastekirjanduses nüüd väga-väga tähtis.
Faelman on kirjutanud 8 müüti : ,,Emajõe sünd”
Faiaagid – hiiglased, kes võõrustasid Odysseustop
Fanatism on termin, mille Voltaire pakub välja.
Farss – jämekoomiline lühinäidend, jant.
Fantaseerimine on normaalne. See on teie eravaldus.
Farss – jämekoomilised lühinäidendid.
Fairy - tale heroes eventually earn the
Fantastika - ebatõeline, mõttekujutuslik.
Faabula on amorfne, nõrgalt esindatud.
F 1e - Et: s R gET,€aEi9,t =i E q
Farss - ajuvaba olukord komöödias.
Facebook on noorte seas väga levinud.
Faehlmann on kirjutanud ka luuletusi.
Familiaarne - pealetükkivalt sõbralik
Vote UP
-1
Vote DOWN
Farss - keskaegse prantsuse teatris algul põhinäidendi jämekoomiline vahemäng, hiljem iseseisev tüüptegelastega lühikomöödia.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Faabula – teose sündmuste loogiline ajalis-põhjuslik järgnevus; sündmusi antakse edasi nii, nagu need elus enamasti esinevad.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Faabula - sündmuste ajalispõhjuslik järjekord (luuakse tavaloogika alusel) Klassikalise (suletud) narratiivi skeem.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun