Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Puhastuse konspekt (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Kust on mustus pärit ?
 • Mida tähendab aseptiline tööviis ehk ,,targalt loodud puhtus" ?
 • Mida tähendab biofilm ?
 • Kuidas pehmendada vett ?
 
Säutsu twitteris
MUSTUS
OHTLIK MUSTUS
KAHJULIK MUSTUS
H Ä I R I V M U S T U S
S A L L I T A V M U S T U S
Mustuse eemaldamise vajaduse kiirus
Mustus on mitme erineva aine (keemilise ühendi) segu, näiteks rasvad , õli, nõgi, savi, mikroobid jms. Mustus võib olla kinnistunud, vedel/märg või kuiv.
Kust on mustus pärit?
Veest (lubjasete, lubjaseep )
Inimestelt ( rasv , kõõm, mikroobid, eritised )
Inimeste tegevusest (toiduvalmistamine, kosmeetikatoodete kasutamine, kütmine)
Materjalidest (kemikaalide aurud, kulumine )
Loodusest (loomade – ja taimede jäägid, muld , õietolm, mikroobid)
Liiklusest ja tööstusest (nõgi, õlid, rasvad )
Mustus laskub pinnale (tolm laskub mööblile, tuletikk kukub põrandale) mustem pind puutub kokku puhtama pinnaga (jalajäljed põrandal, sõrmejäljed ukselingil). Suurem osa mustusest satub ruumidesse jalatsitega jne (80%), vaid 20% olmeruumides olevast mustusest annab inimene ja tema tegutsemine seal ruumis.
Mustuse tüübid
Praht – eraldi tükkidena, eemaldatav käsitsi või kuivade meetoditega
Lahtine mustus – kuiv või märg, ei ole kinnistunud. Eemaldatav kuivade, väheniiskete või niiskete meetoditega.
Kinnistunud mustus – kergelt kinnistunud, kuivanud või kergelt kleepunud mustus. Eemaldatav niiskete või märgade meetoditega.
Plekid – üksikud kinnistunud plekid, eemaldatav erimeetoditel.
Vastavalt mustuse tüübile ja pinnakattematerjalile valitakse koristamisel kasutatavad meetodid, ained ja töövahendid.
Soovitusi :
Pühkige tolmu hoolikalt ja võimalikult sageli.
Tehke koostööd kliendiga, et oleks võimalik lauad, aknalauad jms hoida puhtana ja seeläbi siseõhk puhtana.
Umbes kord kuus puhastage tolmust ülemised tasapinnad.
Parim tolmu eemaldamise viis on rahul pühkimine mikrokiudlapiga, - mopiga või põrandakuivatajaga.
Tolmu saab eemaldada kõige paremini väheniiske meetodiga.
Koristamisel kasutage õiget ainet, mis on õigesti doseeritud.
Mikroobiline mustus
Mikroobid pinnal või õhus olevad ohtlikud või kahjulikud väikesed osad: bakterid , hallitused , pärmid, viirused . Üksik mikroob ei ole palja silmaga nähtav, võib näha mikroobide kogumit ( hallitus ).
Mikroobide elutegevust mõjutavad:
Niiskus
Mustus
Temperatuur (ohtlik tsoon 36 – 38 kraadi)
Happesus
Soola sisaldus
Õhu hapniku sisaldus
Sageli kannab mikroobe edasi inimene, näiteks kätega. Meie kätel on tavaliselt miljoneid mikroobe, eriliselt heaks pelgupaigaks on sõrmuste alused, küünte alused jne. Seega on väga oluline just käte hügieen. 80% infektsioonidest kandub edasi mustade kätega. Nendest miljonitest ja miljarditest mikroorganismidest on patogeensed ehk haigusttekitavad vaid alla 1 %. Ülejäänud on kas meile kasulikud või lihtsalt neutraalsed: ei tee halba ega head.
Eritiseplekkide eemaldamine:
Eritised (lima, väljaheide, okse , veri jms):
Plekk eemaldatakse võimalikult kohe peale selle tekkimist. Vastutus eritiseplekkide eemaldamise eest peaks olema tervel personalil.
Kasutatakse ühekordseks kasutamiseks mõeldud kindaid .
Suurem osa plekist imendatakse ühekordsesse lappi.
Paber või lapp ja ühekordseks kasutamiseks mõeldud kinnas pannakse eraldi kilekotti
Plekile kallatakse piisavalt eritise eemaldamiseks mõeldud desinfitseerivat puhastusvahendit ja lastakse mõjuda.
Kasutatakse taas ühekordseks kasutamiseks mõeldud lappi.
Plekikoht pühitakse uuesti desinfitseeriva ainega ja ühekordse lapiga.
Kindad ja lapid visatakse eraldi kilekotti.
Kui tavaliselt tuleks puhastusainet panna pigem miinimum kogus etteantud doseeringust, siis desinfitseerivate puhastusainete puhul pigem maksimum. Desinfitseeriva aine aladoseering viib bakterid „koomasse“ aga ei tapa neid, kui ta siis uuesti ärkab on ta topelt „ tige “ ja paneb paremini vastu ka desinfitseerivatele ainetele. Ei tohi unustada, et desinfitseerivate ainete kasutamisel on olulised faktorid veel aine mõjuaeg (sisaldavad ained vajavad toimeks 20 minutit) ja koristuslahuse tegemisel kasutatava vee temperatuur (liiga soojas vees aurustuvad aine desinfitseerivad komponendid). Pindade desinfitseerimiseks kasutatavaid lahuseid ei tohiks ka liiga suures koguses valmistada, kuna nende toime pikaaegsel seismisel väheneb. Valmis tehtud kasutuslahuse säilivusaeg on desinfitseerivatel ainetel mitte rohkem kui 24 tundi. Korraliku desinfitseerimise puhul tuleb esmalt pinnad puhastada ja alles siis desinfitseerida .
Mida tähendab aseptiline tööviis ehk „ targalt loodud puhtus “?
Mõtlematu koristamisega võime sageli liialt keskenduda tegevusele, mitte tulemusele. Peaasi , et põrand pestud, järelikult ka puhas, aga millise lapiga, millises järjekorras, sellele enam ei mõtle. Nii võime mõtlematult töövahendiga mikroobe ühest kohast teise kanda. Koristuses on oluline teada, et puhtust saab luua vaid puhtaid töövahendeid kasutades. Seega on oluline, et kasutatav lapp oleks puhas. Oluline on koristamist alustada puhtamatelt pindadel ja liikuda mustemate suunas. Lappi voltides saame uuele pinnale minnes pöörata ette uue ja puhtama pinna. Koristamise puhul tuleb välistada olukord, et puhastusteenindaja kannab mustust (sh mikroobilist) ühelt pinnalt teisele.
Mida tähendab biofilm ?
Mikroorganismid eritavad pooldumise käigus „lima“. Kui lastakse neil tegutseda pikka aega segamatult, siis moodustavad nad limakorgi ehk biofilmi. Biofilm kaitseb mikroobe koristusainete eest. Biofilmist lahti saamiseks ei piisa koristuskeemiast, vajalik on mehhaaniline töö. Tavaliselt ei eraldu biofilm täielikult ühe korra pesuga, vaid mikroobilise mustuse täielikuks eemaldamiseks on vaja pesta korralikult mitu korda.
Soovitusi mikroobilise mustuse eemaldamiseks:
 • Olulisem on pindade korralik puhastamine kui liiga sage mustade pindade desinfitseerimine .
 • Võimalusel kuivatage pesuruumides kasutamise järel pinnad (sein ja põrand). Nii väldime niiskel ja soojal pinnal mikroobide paljunemist ning setete tekkimist, kuna vee setted on mikroobidele sobiv elu – ja paljunemiskeskkond (pseudomoonas). Selline pindade kuivatamine kergendab märgatavalt koristamist ja tagab hügieeni.
 • Desinfitseerivate puhastusainete doseerimisel hoolega jälgida õigeid doseeringuid ja vee temperatuuri ning ainete mõjuajast kinni pidamist. Mitte lasta lahusel pinnale kuivada!
 • Kui trappidest tuleb ebameeldiv lõhn, siis esmalt peske trapid aluselise puhastusainega puhtaks, alles siis võib soovi korral sinna kallata desinfitseerivat ainet.
 • WC-s lisaks poti seest puhastamisele, pöörake tähelepanu puutepindadele: nupp, kaas, prilllaud. Puutepindade puhastamisel piisab regulaarsest niiskelt pühkimisest.
 • WC harja eelistage asetada rippuvasse asendisse. Topsikud, kus hari seisab puhastusaine lahuses, on soodne elukeskkond mikroorganismidele.
 • Puhastage regulaarselt arvutiklaviatuuri, telefoninuppe, ukselinke, lüliteid, trepikäsipuid jms.
 • Nõudepesemisel eelistage nuustikule head ja korralikku nõudepesuharja. Nuustik on mõnusaks elukeskkonnaks mikroobidele: soe, niiske ja küllap jätkub ka rasvast mustust.
  PLEKKIDE EEMALDAMINE
  Plekke tekib kogu aeg. Neutraalse või nõrgalt aluselise puhastusainega saab värskena enamus veeslahustuvaid plekke eemaldada. Plekid on tavaliselt erinevate ainete segud , mis raskendab nende eemaldamist. Plekid tuleb eemaldada nii, et pinnad ei kahjustuks. Vale plekkide eemaldamine võib tekitada tekstiilides värvimuutusi. Hoolduskoristuses tekkinud kahjustusi ei ole võimalik parandada suurpuhastusega.
  Plekkide eemaldamise põhimõtted:
  • Pleki tundmine
  • Eemaldatakse kohe (leotamine, mehhaaniline või keemiline eemaldamine, valgendatavad meetodid)
  • Ei aja plekki laiali, liigutakse servadest keskkoha suunas
  • Kasutatakse plekieemaldamisel õigeid aineid
  • Kontrollitakse tekstiilkatete värvi ja hõõrumise taluvust
  VESI
  Vesi on tähtsaim puhastusaine.
  Vee osa puhastusprotsessis :
  • Niisutab puhastatava pinna
  • Leotab ja transpordib ära mustuse
  • Eemaldab mustust mehhaaniliselt
  • Toimib soojusenergia toojana
  • Lahjendab puhastusaineid
  • Loputab mustuse pinnalt.
  Vee karedus
  Veel on ka halbu omadusi puhastusprotsessis. Kuna vesi on hea lahusti, siis vees lahustuvad ka maapinnas sisalduvad soolad . Mida rohkem on vees sooli lahustunud, seda karedam on vesi. Vee kareduse all mõistetakse vees lahustunud Ca- ja Mg- ioonide hulka, mida mõõdetakse kareduskraadides. Kare vesi raskendab pesemist .
  Kuidas pehmendada vett?
  • Vee kuumutamisega
  • Karedasse vette lisatakse aineid, mis seovad Ca- ja Mg- ioone.
  Vee pindpinevus
  Vee pinnal on justkui pingul kile. Sellist vee omadust nimetatakse pindpinevuseks. Vee pindpinevus on tingitud vee molekulide vahel olevatest vesiniksidemetest. Mida külmem on vesi seda rohkem on seal vesiniksidemeid, seega on suurem ka pindpinevus (vee tihedus on suurim 4 kraadi juures). Pindpinevuse tõttu on veepiisk kerakujulisel pinnal ja ei valdu pragudesse ning seetõttu ei saa seal mustust eemaldada. Vee pindpinevust saab vähendada tensiite sisaldavate ainete lisamisega vette. Puhastusained segunevad paremini sooja veega, kuna pindpinevus on väiksem.
  TENSIIDID
  Tensiidid on puhastusainete olulisemad komponendid.
  Tensiitidel on kolm ülesannet:
  • Alandavad vee pindpinevust
  • Aitavad mustust eemaldada.
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Puhastuse konspekt #1 Puhastuse konspekt #2 Puhastuse konspekt #3 Puhastuse konspekt #4 Puhastuse konspekt #5 Puhastuse konspekt #6 Puhastuse konspekt #7 Puhastuse konspekt #8 Puhastuse konspekt #9 Puhastuse konspekt #10 Puhastuse konspekt #11 Puhastuse konspekt #12 Puhastuse konspekt #13 Puhastuse konspekt #14 Puhastuse konspekt #15 Puhastuse konspekt #16 Puhastuse konspekt #17 Puhastuse konspekt #18 Puhastuse konspekt #19 Puhastuse konspekt #20
  Punktid 5 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 5 punkti.
  Leheküljed ~ 20 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2014-05-27 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 48 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor GZXDQW Õppematerjali autor

  Mõisted


  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  146
  pdf
  KORISTAMINE - SEE ON LIHTNE
  168
  pdf
  E-kursuse-Eripuhastustööd-materjalid
  27
  doc
  Puhastusained
  25
  doc
  Puhastusteenindus
  937
  pdf
  Erakorralise meditsiini tehniku käsiraamat
  91
  doc
  Eksami konspekt
  34
  doc
  Sportlase lihashooldus konspekt
  74
  docx
  Lambakasvatuse konspekt

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun