Mis veebilehti külastad? Anna Teada Sulge
Facebook Like
Küsitlus


Ameerika Ühendriigid 1945-1963 (0)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
Nõo Reaalgümnaasium
Ameerika Ühendriigid 1945-1963
Referaat
#########
12a
Juhendaja : Ege Lepa
Nõos
2012

Sisukord


Sissejuhatus 3
Külm sõda 4
Sisepoliitika ja majandus 8
Välispoliitika 10
Sisepoliitika ja majandus 11
Kodanikuõigused 12
Välispoliitika 14
Sisepoliitika ja majandus. 16
Kodanikuõigused 16
Atendaat 18
Kokkuvõte 20
Kasutatud kirjandus 21

Sissejuhatus

"PEAME EHITAMA UUE,
TUNDUVALT PAREMA MAAILMA-
SELLISE MAAILMA,
KUS ALATI AUSTATAKSE
INIMVÄÄRIKUST."
President Harry S. Truman , 1945.
II maailmasõjale järgnenud aastatel olid Ameerika Ühendriigid globaalsetes küsimustes juhtpositsioonil. Olles suures sõjas võidukad, jäid Ühendriigid ise sõjast purustamata ning rahvas oli kindel oma missioonis nii kodu- kui ka välismaal. USA liid­rid tahtsid säilitada riigi demokraatlikku struktuuri, mida nad olid kaitsnud tohutu hinnaga, ning jagada jõuka riigi hüvesid nii laialdaselt kui võimalik. Nende jaoks oli see "Ameerika sa­jand".
Ameeriklased jäid sellele põhimõttele kindlaks kaheküm­neks aastaks. Nad tunnistasid, et pärast 1945. aastat alanud kül­mas sõjas on vaja säilitada tugev positsioon Nõukogude Liidu vastu. Ameeriklased kiitsid heaks valitsuse volituste laienemise ja uue kursi ajal formuleeritud heaoluriigi kavandi ning nautisid sõjajärgset jõukust.
Ajapikku hakkasid mõned siiski kahtlema Ameerika elu põ­hialustes. Paljud üleskerkinud probleemid purustasid valitseva konsensuse . 1950. aastatel alustasid afro-ameeriklased "ristiret‑ ke", millega hiljem ühinesid teised vähemusgrupid ja naised, et nn. Ameerika unelmast rohkem osa saada. 1960. aastatel pro­testeerisid poliitiliselt aktiivsed üliõpilased riigi tegevuse vastu välismaal, eriti Vietnami söjas, ning noorte kontrakultuur esitas väljakutse Ameerika väärtuste status quole . Erinevatest seisus­test ameeriklased püüdsid leida Ühendriikide jaoks uut tasa­kaalu.
Harry Trumani Ametiaeg
Harry Truman asus 33. presidendina Franklin D. Roosevelti järel kohale juba enne sõja lõppu 12. aprilill 1945. aastal. Truman, olles pretensioonitu ini­mene ning varem tegutsenud Missouri demokraate esindava se­naatorina ja siis asepresidendina, tundis ennast algul Ameerika Ühendriikide juhtimiseks halvasti ette valmistatuna. Roosevelt ei olnud talle keerukaid sõjajärgseid küsimusi usaldanud ja te­ma rahvusvaheliste suhete alane kogemus oli väike. "Ma pole selle töö jaoks küllalt hea," kurtis ta kord ühele endisele kollee­gile.
Truman sündis 8. mail 1884 Lamaris, farmeri perre vanima pojana. Tal oli naine Bess Wallace ning tütar Margaret . Enne presidendiks saamist oli poodnik ning farmer . Ta teenis Esimeses maailmasõjas Missouri Armees, kussaavutas koloneli auastme.
Truman reageeris üleskerkivatele problemidele kiires­ti. Impulsiivse inimesena suutis ta võtta vastu kiireid otsuseid. Tema töölaual Valges Majas oli silt , mis on sestpeale ameerika poliitikas kuulsaks saanud: "The Buck Stops Here ," – deviis, mis iseloomustas Trumani valmisolekut võtta vastu otsuseid ja ka tehtu eest vastutada. Tema otsustustel ja reageeringutel su­hetes Nõukogude Liiduga oli tähtis mõju külma sõja algusele.
Hüüdnimi "Give ’Em Hell Harry"

Külm sõda


Külm sõda kasvas välja kauaaegsetest lahkarvamustest Nõukogude Liidu ja Ameerika Ühendriikide vaheI Teise maailmasõja ajal leidsid kaks riiki teineteist Iiitlastena ja eirasid oma erimeelsusi, et võidelda ähvardava natsismi vastu. Sõja lõpul kerkisid aga vastuolud uuesti esile. Ühendriigid lootsid teiste riikidega jagada oma vabaduse, võrdsuse ja demokraatia põhimõtteid.
Suutmata unustada suure majanduskriisi (1929-1940) tagajärgi, arendas Ameerika nüüd edasi juba tuttavat vabakaubandust ja püüdis kõrvaldada kaubandusbarjääre. Usuti , et madalamad kaubandusbarjäärid aitavad ergutada majanduskasvu nii kodu- kui välismaal ning toetada USA söprade ja liitlaste stabiilsust.
Nõukogude Liidul oli aga oma tegevuskava. Venemaa ajalooline tsentraliseeritud ja autokraatliku valitsuse traditsioon vastandus Ameerika demokraatiale. Nõukogude Liit püüdis kõigest väest end taas üles ehitada ja kindlustuda uue konflikti vastu.
Esimene konflikt tekkis seoses Poolaga. Moskva nõudis Nõukogude mõjule alluvat valitsust, Washington soovis iseseisvamat, Lääne mudelit järgivat riigikorraldust. 1945. aasta veebruaris Jalta konverentsil oli jõutud kokkuleppeni, mis võimaldas aga erinevaid tõlgendusi. Üks selle kokkuleppe punkte lubas Poolas läbi viia vabad ja takistamatud valimised.
Oma esimesel kohtumisel NSV Liidu välisministri V. Molotoviga ilmutas Truman kavatsust seista kindlalt Poola enesemääramisõiguse eest, noomides Nõukogude diplomaati ja tuletades talle meelde kohustust täita Jalta kokkuleppeid. Kui Molotov protesteeris: „Minuga ei ole kunagi varem elus niimoodi räägitud,“ väitis Truman vastu: „Täitke kokkuleppeid ja teiega ei räägitaks niimoodi.“ Sellest hetkest hakkasid kahe riigi suhted oluliselt halvenema. Truman ja molotov kätlevad.
Sõjajärgsetel aastatel nägi USA poliitika ette Nõukogude Liidu vaoshoidmist. Vaoshoidmise doktriini rakendati esmakordselt Vahemere idaosas. Suurbritannia oli osutanud abi Kreekale , kus kommunistlikud jõud ähvardasid käimasolevas kodusõjas valitsevat monarhiat. 1947. aastal teatas Suurbritannia Ühendriikidele, et ei suuda abistamist endale enam lubada. USA Riigidepartemang töötas kiiresti välja USA abiplaani. Trumani doktriinina tuntuks saanud plaani avalduses ütles Truman: „Ma arvan, et Ühendriikide poliitika peab toetama vabu rahvaid, kes võitlevad sõjaliste diktatuuride rõhumise või välise surve vastu.“ Selle mõtte teostamiseks palus Truman Kongressilt 400 muiljonit dollarit majanduslikku ja sõjalist abi Kreekale ja Türgile, ning see ka eraldati.
Vaoshoidmispoliitika nägi ette ka ulatuslikku majandusabi sõjas purustatud Lääne-Euroopa ülesehitamise toetamiseks. Riigisekretär George Marshall märkis, et midagi tuleb ette võtta, sest „ patsient sureb , samal ajal kui arstid nõu peavad“. Marshall oli olnud USA relvajõududes kõrge ametnik ja hinnatud kui Teises maailmasõjas saavutatud võidu peamisi organisaatoreid. 1947. aasta keskel palus Marshall hädasolevail Euroopa riikidel koostada programm, mis „oleks suunatud mitte ühegi riigi või doktriini, vaid nälja, vaesuse, meeleheite ja kaose vastu“. Esimesel abi planeerimisel alasel kohtumisel osales ka NSVL , kuid jäi hiljem kõrvale, et mitte avaldada andmeid oma majanduslike ressursside ja probleemide kohta ning alluda Lääne kontrollile abi kulutamise üle. Ülejäänud 16 riiki esitasid oma ettepanekud, mille kogumaksumus ulatus lõpuks 17 miljardi dollarini, jagunedes nelja-aastase perioodi peale. 1948. aastal aktsepteeris Kongress Euroopa
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile

Vasakule Paremale
Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #1 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #2 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #3 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #4 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #5 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #6 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #7 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #8 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #9 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #10 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #11 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #12 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #13 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #14 Ameerika Ühendriigid 1945-1963 #15
Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
Leheküljed ~ 15 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2012-11-29 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 15 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor muhkel666 Õppematerjali autor

Märksõnad

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

23
doc
Ameerika Ühendriigid
8
pdf
Ameerika Ühendriikide presidendid
12
xlsx
Ameerika Ühendriikide kronolooiga
89
doc
Ajalugu
44
docx
Lähisajalugu-Külm sõda
48
doc
Ajaloo kordamismaterjal eksamiks
12
pdf
Üldajalugu 20-sajandil
22
docx
Ajalooarvestus

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun