Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge

"rahvamassid" - 65 õppematerjali

thumbnail
15
doc

Hitler

Carl Robert Jakobsoni nimeline Gümnaasium Christi Oolo 11.a klass Miks olid rahvamassid Hitlerist vaimustuses? Referaat Juhendaja: Erika Rummel Viljandi 2008 Sisukord SISSEJUHATUS 3 1. OLUKORD SAKSAMAAL HITLERI VÕIMULE TULEKU HETKEL 5 2

Ajalugu → Ajalugu
89 allalaadimist
thumbnail
10
pptx

Vladimir Majakovski ( slaidid )

(1893-1930) Elulugu Sündis Gruusias Metsniku poeg Hea Gruusia keele oskus Hea suhtleja Esimesed õpetajad ema ja õed Kutaisi gümnaasium (kunst) ELULUGU Isa surm Puhtusekultus Moskva Venemaa Sotsiaaldemokraatlik Töölispartei Vangistused Maalikunsti, skulptuuri, arhitektuuri kool D.Burljuk TeosteST Linn Inetud inimesed Inimesed, kelle huvideks söömine, joomine, karjumine, räuskamine Rahvamassid Sõnakasutus ülbe ja julge (õrnus ja kaastunne) Palju metafoore Oma loodud sõnad Oma näolisus Teostest Erakordne suurus Jumalasse suhtumine ­ nõudlik Lilja Birk Tunnetest kirjutades halastamatu, salvav / õrn, haavatav Põnevate, meeldejäävate piltide loomine Romantilise poeesia kõrvaleheitmine > poliitilised sündmused mustvalge Lääneelu pahelisus TEOSTEST Esikkogu ,,Mina" (1913) Luuletus ,,Kõrini"

Kirjandus → Kirjandus
13 allalaadimist
thumbnail
1
docx

"Armas" Toni Morrisson

orjadega. Raamat räägibki Sethe ja tema pisikese pere põgenemisest. Küll aga ei lähe asjad nendele plaanipäraselt ning selleks, et vältida enda lapse, kelle nimi oli Armas, piinu, otsustas Sethe ta ise puukuuris lebava saega ära tappa. Pojad jäid küll ellu. Kui ajad natukene rahunesid, sai Sethe enda poja Denveriga rahulikult elada, kuni üks õhtu naases nende tütar Armas. Ta oli tegelikult vaim, kes oli võtnud inimese kuju ning arvati, et ta pärineb Saatanast ning rahvamassid käisin ümber nende maja palvetamas, et see koletis kaoks. Sethe tütar Armas põgenebki. Tegelased: Sethe Suggs ­ mustanahaline orjatüdruk, kes elab piinarikast elu Ameerika Ühendriikides. Terve tema elu on ta elanud kabuhirmus ning põgenenud kurjade ning halba tahtvate inimeste eest. Ta on väga noor ema, kes soovib enda lastele ning teistele inimestele ainult head, vaatamata sellele, kuidas teda ennast koheldud on.

Eesti keel → Eesti keel
12 allalaadimist
thumbnail
14
odp

Kristjan Palusalu

Helsinki, eesti parim Viimane kaotus kodumaal Nimede eestistamine Eesti meistriks Berliini olümpiamängud Palusalu ja Ago Neo Kreeka-rooma Vabamaadlus Viimane mats Hornfischer Palusalul seljataga 5 matsi rohkem Mats lõppes Palusalu kasuks 3:0 Esimene inimene maailmas, kes samadel olümpiamängudel on võitnud nii vabamaadluse raskekaalus kui ka kreeka- rooma maadluses 1935-1966 Triumfisõit läbi Eesti, rahvamassid tervitamas Kingitus Konstantin Pätsilt Hornfischer Abiellus Ellen saidlaga Euroopa meistrivõistlused Pariisis Õnnetus 1935-1966 Karjääri lõpp Mobilisatsioon Punaarmeesse Põgeneb üle rindejoone Vangilaager 1935-1966 Treener, ehitustööline Võistleb mõned korrad peale sõda Vabariikliku kategooria maadluskohtunik Sureb 1987. aasta suvel Tallinnas 97 aastaselt Tema mälestuseks

Sport → Sport
1 allalaadimist
thumbnail
16
pptx

Raffaeli elulugu, teosed ja kuulsad maalid

väljendaja. Raffaeli elu · Raffael on kuulus oma madonnamaalide poolest. · 1508. a. kutsuti Raffael paavst Julius II kutsel Rooma ja ta kaunistas freskodega (seinamaaliliik ja ­tehnika) Vatikani palee nelja ruumi. · Raffael sai oma esimese õpetuse isa juures. · 1514 kihlus Raffael Maria Bibbienaga. · Raffael ei abiellunud kunagi. Maria Bibbiena Raffaeli matused · Raffaeli matus olid väga suurejooneline ja matustel osalesid suured rahvamassid. · Maeti marmorist sarkofaagis millele oli peale kirjutatud: "Siin lebab kuulus Raffael, keda Loodus ise kartis end ületavat, kuni ta elas, ja kui ta suri, kartis ennastki surevat.,, · Tema haud asub Roomas Santa Maria Rotonda kirikus. · Sinna matmist palus Raffael ise oma testamendiga. Sarkfaag Vaarao Mernetaphi sarkofaag Looming · Enamik Raffseli loomingust on säilinud tänasen. · Raffael tegi lisaks seinamaalidele ka tahvelmaale. · Kuulsamad teosed on tal:

Ajalugu → Ajalugu
7 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Sotsialismileeri lagunemine - juhus või paratamatus?

novembril 1989 lõhkus rahvas selle maha. Algasid üleriigilised meeleavaldused, mida juhtis opositsiooni liikumine Uus Foorum. Saksamaa taasühines. 1968 aastal maha surutud Praha kevad oli jätnud rahva meelsussesse sügava jälje. Maha surumisele järgnenud repressioonid olid inimesed ära hirmutanud. Peale Berliini müüri langemist toimus Prahas üliõpilaste meeleavaldus, mis politsei poolt laiali aeti. Inimestes oli tekkinud lootus ja kogunema hakkasid üha suuremad rahvamassid. Haveli juhtimisel moodustati opositsiooniline kodanike foorum. Havel ja Praha kevade läbiviija Dubcek korraldasid 24. novembril 1989 kõnekoosoleku. Sotsialismi leeri lagunemine oli nii juhus kui ka paratamatus. 1980 aastate teiseks pooleks oli Nõukogude Liit välja kurnatud ja madalseisus. Majanduslikult rasked tingimused nõudsid muutusi, mida Gorbatsov pakkus. Perestroikaga kaasnenud meedia kontrolli kadumine tõi inimeste ette sotsialismi valukohad, mis nõrgestas selle

Ajalugu → Ajalugu
186 allalaadimist
thumbnail
4
docx

Eesti Taasiseseisvumine

tegevusele, tänu perestroika (majandusreformide) üldiseks demokraatiaks arenemisele.- Iseseisvumisel puudus iseseisva riigi ülesehitamise kogemus. Taasiseseisvumisel oli kogemus olemas - iseseisvumisel võideldi kahe vaenlasega – Venemaa ja Saksamaaga, iseseisvumisel NSVLst lahkulöömise nimel. - Iseseisvumine toimus rohkem illegaalse tegevuse tulemusel. Taasiseseisvumisel osalesid suuremad rahvamassid j a üritused olid avalikud, legaalsed. - 1917- 18. a. andis rahvusväeosade olemasolu võimaluse relvavõitluseks, taasiseseisvumisel puudus. - Iseseisvumine oli eestlastele raske, kuna polnud võimalik loota abile väljastpoolt. taasise¬seisvumist toetasid paljud maailma riigid. Suure panuse andsid ka pagulased (väliseestlased), kes meie rahvusküsimust üleval hoidsid. - Kõige tähtsam on see, et kui iseseisvuti esmakordselt, taasiseseisvumisel see lihtsalt taastati.

Ajalugu → Ajalugu
15 allalaadimist
thumbnail
6
docx

Sotsiaalsed muutused

 Polüteism  Monoteism - kõige keerulisem/täiuslikum Ray Kurzweil- singulaarsuse tulek. Singulaarsus- Pidevalt toimub midagi uut, uued muutused, uued leiutised Tsükliteooriad  Ühiskonna ajalugu koosneb korduvatest tsüklitest  Giovanni Baptista Vico  Maailma ajaloos kordub tsükkel:  Jumalata aeg- religioon domineerib  Kangelaste aeg- suured juhid domineerivad  Inimeste aeg- rahvamassid domineerivad  Oswald Spengler  Primitiivsed kultuurid- seisavad väljaspool ajalugu, neis ei toimu arengut  Kõrgkultuurid- tekivad aeg-ajalt primitiivsest kultuurist mingi idee mõjul  Kõrgkultuuri arengufaasid  Kultuur: kasvufaas  Tsivilisatsioon: languse faas Spengler: kõrgkultuurid  Egiptuse, Babüloonia, Hiina, India, Araabia, Mehhiko, Antiik -kultuur: Vana-Kreeka, tsivilisatsioon:

Sotsioloogia → Sotsioloogia
9 allalaadimist
thumbnail
1
doc

11.kl.

Nii pärinebki sageli tema teoste ainestik ajaloost.Tema helikeel oli oma aja kohta uudne ja julge,eirates rangeid harmoonia reegleid.Tema varajase surma nädal enne 42. sünnipäeva põhjustas alkoholism. Looming põhineb rahvalaulu elementidel­ kare,konarlik,vaba kompositsioon,põhiliselt vokaallooming. Laulud moodustasid portreed vaestest inimestest Ooperid "Boriss Godunov" ja "Hovanstsina" on muusikalised rahvadraamad, selles osalevad rahvamassid, palju stseene, koore, tavalistest erinev ­ palju tegelasi. Rahvas tegelaseks, kes muutis ooperi sündmustekäiku. Tähtsal kohal kurjus. M juttu peeti tõeks. Mõlemad ooperid ajaloolise sisuga.Rimski Korsakovi looming: oli marinist e meremaalija.Teostele omane rahulikult jutustav ja kirjeldav väljenduslaad.Tal oli ,,värviline kuulamine" st iga duur/noot oli tema jaoks erinevat värvi.Loomingul tugev side rahvapärandiga. Kirjut 15 ooperit(,,Tsaari mõrjsa","Hispaania kapritso")

Muusika → Muusika
70 allalaadimist
thumbnail
2
rtf

Kuidas mõjutasid valgustusideed Euroopa valitsejaid ?

sõdasi palju uut ja vaba maad. Euroopa valitsejatele ei pruukinud meeldida valgustuse ideed aga tänu rahva peale surumisele viidi palju reforme läbi ja pikkas perspektiivis tõid enamus neist reformidest euroopa riikidele kasu. Tänu valgustatud absolutismile sai euroopa edasi areneda ja hoidis arvatavasti ära mitu vägivaltset rahvamässu. Kui euroopa valitsejad poleks viinud läbi neid reforme, kes teab, kui kaootiline koht oleks võinud olla 18 ja 19 saj. euroopa, kus rahvamassid jooksevad ringi ja nõuavad reforme või valitsejate eemaldamist. Enamustele valitsejatele ei pruukinud meeldida valgustajate ideed, aga nad nägid et riik vajab muutust ja nad tegid seda mis oli vajalik et enda troone säilitada.

Ajalugu → Ajalugu
19 allalaadimist
thumbnail
6
odt

Eesti ajaloo kokkuvõte

Rootsist, 2) 1944 Island eraldus Taanist, 3) 1964 Malta lõi lahku Briti impeeriumist, 4) 1991 Eesti (NB! Eesti küll taasiseseisvus) 2) iseseisvumisel polnud eelnevat oma riigi kogemust, taasiseseisvumisel oli 3) iseseisvumisel oli 2 vaenlast ­ Nõukogude Venemaa ja Saksamaa, taasiseseisvumisel võideldi NSV Liiduga (vanameelsetega) lahkulöömise nimel 4) iseseisvumise juures oli tegev väiksem hulk inimesi, tegevus oli illegaalne; taasiseseisvumisel osalesid suured rahvamassid, toimusid legaalsed üritused 5) iseseisvumisel eestlased ei saanud loota välisabile, taasiseseisvumisel toetasid paljud maailma riigid, samuti väliseestlased 6) iseseisvumisel eestlastel olid oma relvajõud, taasiseseisvumisel polnud Sarnasused: 1) kasutati soodsat olukorda, kui Venemaa/NSV Liit oli nõrk ja kriisis 2) mõlemal juhul eralduti suure riigi küljest (Venemaa/NSV Liit) 3) mõlemal juhul eelnes eestlaste pikaajaline vaimne ja füüsiline kurnamine

Ajalugu → Ajalugu
18 allalaadimist
thumbnail
4
doc

Omariikluse taastamine

Vene väed pidi Eestist lahkuma 1994. 31. augustiks. IV Eesti iseseisvumise ja taasiseseisvumise võrdlus iseseisvumine 24. veeb. 1918. taasiseseisvumine 20. aug. 1991. iseseisvumiseks tuli pidada maha Vabadus- iseseisvumine toimus rahumeelselt tänu NL-s sõda 1918.-1920. alanud perestroikale, nn laulev rev. puudus iseseisva riigi ülesehitamise koge- kogemus oli olemas mus iseseisvumisel ei osalenud rahvamasse, töö osalesid suured rahvamassid ja toimus pal- ju tehti ära rohkem salaja, üldrahvalikke üritusi polnud loota mingit välisabi, sest paljude Eestit toetasid paljud maailmariigid, suure suurriikide arvates pidi Eesti olema töö tegid ära väliseestlased, Venemaa võõrandamatu osa, loodi Eesti Vabariik taastati EV majanduslikult tasemelt oli Eesti võrdne majanduslik tase tunduvalt madalam Euroo Euroopa riikidega, sest sõda oli muutnud pa riikide omast

Ajalugu → Ajalugu
61 allalaadimist
thumbnail
2
doc

New York, tekst tõlgitud

Ta sai oma autogrammi ja võttis pildi temast. Mike: Võib-olla peaksime minema New Yorki ja võtma mõned fotod kuulsatest inimestest ka. Louise: Hmm. Seal on ainult üks probleem. Mike: Mis sa sellega mõtled? Louise: piletid on liiga kallid! Pat: tere tony , ma pole sind aastaid näid Tony: tere pat , jah , ma olen olnud ära , ma olin reisil hiinas . Pat: sul vead , milline see oli ? Tony: nii, kõik linnad , mida ma külastasin, olid üle rahvastatud / seal olid suured rahvamassid , aga inimesed olid väga sõbralikud . Pat: kas sul oli tore? Tony: oh , jah . see on kõige imelisem koht , kus ma olen olnud . ainuke probleem oli see , et lennuliin oli jätnud mu pagasi londonisse , nii et see ei tulnud välja / ei saabunud kohale kuni kolme päevani , peale seda , kui ma olin sinna saabunud . ma pidin ostma mõned riided ja üksikuid teisi asju Pat: oh jumal , see ei rikkunud su reisi , rikkus ? Tony: mitte kõige vähimatki

Keeled → Inglise keel
7 allalaadimist
thumbnail
3
doc

Eesti ajalugu

kom.reziimid enam rahuldada ühiskonna vajadusi, majanduse allakäik. Probleemid- Berliini müüri lagunemine- Saksa DV vanameelne juhtkond ei läinud kaasa I- Euroopa uuenemisp uuenemisprotsessiga ja püüdis valitsevat reziimi kindlustada, lõpuks Ida-Saksamaal 89.ulatuslik massiliikumine. Saksa DV sisepoliitilist arengut mõjutas Ungari-Austria piiri avamine, see lihtsustas idasakslaste pagemist läände. 89.astus Honecker tagasi ning rahvamassid lõhkusid Berliini müüri. 90-l ühendati Saksamaa. Kommunistliku reziimi taandumine Rumeenias- diktaator Nicolae Ceausescu oli kujun kujundanud Rumeeniast kõige karmima reziimiga sotsialismileeri riigi, 89 nõudis ta teistelt liikmesriikidelt sõjajõu kasutamist, et lämmatada vabaduspüüdlused Poolas jt riikides, kuid dets.vallandunud rahvaülestõusu ei suutnud maha suruda. Vihatud diktaator arreteeriti, mõisteti süüdi ja hukati Eesti taasiseseisvumine: 1.1886 Fosforiidikampaania 2.23

Ajalugu → Ajalugu
20 allalaadimist
thumbnail
3
docx

Raffael - kõrgrenessanssi maalikunstnik

Raffael suri kõrgesse palavikku. Arstid andsid kunstnikule valesid rohtusid. Raffaeli haigus kestis 15 päeva ning see andis talle aega, et oma maapealsed asjad korda ajada. Ta dikteeris oma testamendi, milles määras Margherita Lutile ülalpidamiseks piisavalt raha, ja määras testamenditäitjaks oma ustava teenri Baviera. Enamiku töökoja sisustusest määras ta oma õpilastele Giulio Romanole ja Gianfrancesco Pennile. Tema matus oli eriti suurejooneline ja sellel osalesid suured rahvamassid. Ta maeti marmorist sarkofaagis, millele oli kirjutatud: "Ille hic est Raffael, timuit quo sospite vinci, rerum magna parens et moriente mori." See tähendab, et : "Siin lebab kuulus Raffael, keda Loodus ise kartis end ületavat, kuni ta elas, ja kui ta suri, kartis ennastki surevat." Tema haud asub Roomas Santa Maria Rotonda kirikus, mis rajati Panteonina juba Vana-Rooma keisri Hadrianuse ajal. Sinna matmist palus Raffael ise oma testamendiga. Kasutatud kirjandus

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
15 allalaadimist
thumbnail
2
docx

Jimi Hendrix

The Jimi Hendrix Experience. Tollest ansamblist sai 1966.aasta sügiseks Londoni üks kuumimaid kõneaineid. Bändi esimene singel, "Hey Joe" veetis 10 nädalat Suurbritannia edetabelites, jõudes 1967.aasta alguses 6.kohale. Edukale singlile järgnes peagi täispikk album "Are You Experienced" , mis on seniajani jäänud üheks edukaimaiks rokkalbumiks, mis kunagi välja antud. Ameerika. Jimi oli Inglismaal üliedukas, kuid alles 1967.aastal Ameerikasse tagasi tulles süütas ta meeletud rahvamassid Monterey Rahvusvahelisel Pop Festivalil , oma versiooni esitlusega laulust "Wild Thing". Sõna otseses mõttes üleöö sai Jimi Hendrix Experience'ist üks maailma populaarsematest ja kõrgemini tasustatud ansamblitest. Nüüd oli Jimil võimalik ehitada isiklik plaadistusstuudio, Electric Lady stuudio New Yorgis.Läbi 1968.aasta toimunud turneed ja plaadilindistused nõudsid oma osa ja 1969.aastaks oli ansambel laiali läinud. 1969.aasta

Muusika → Muusika
8 allalaadimist
thumbnail
4
doc

Eesti taasiseseisvumine

Rootsist, 2) 1944 Island eraldus Taanist, 3) 1964 Malta lõi lahku Briti impeeriumist, 4) 1991 Eesti (NB! Eesti küll taasiseseisvus) 2) iseseisvumisel polnud eelnevat oma riigi kogemust, taasiseseisvumisel oli 3) iseseisvumisel oli 2 vaenlast ­ Nõukogude Venemaa ja Saksamaa, taasiseseisvumisel võideldi NSV Liiduga (vanameelsetega) lahkulöömise nimel 4) iseseisvumise juures oli tegev väiksem hulk inimesi, tegevus oli illegaalne; taasiseseisvumisel osalesid suured rahvamassid, toimusid legaalsed üritused 5) iseseisvumisel eestlased ei saanud loota välisabile, taasiseseisvumisel toetasid paljud maailma riigid, samuti väliseestlased 6) iseseisvumisel eestlastel olid oma relvajõud, taasiseseisvumisel polnud Sarnasused: 1) kasutati soodsat olukorda, kui Venemaa/NSV Liit oli nõrk ja kriisis 2) mõlemal juhul eralduti suure riigi küljest (Venemaa/NSV Liit) 3) mõlemal juhul eelnes eestlaste pikaajaline vaimne ja füüsiline kurnamine

Ajalugu → Ajalugu
188 allalaadimist
thumbnail
7
rtf

"Eesti uus algus"

1. iseseisvumine käis sõja kaudu, taasiseseisvumine läks rahulikult 2. iseseisvumisel polnud eelnevat oma riigi kogemust, taasiseseisvumisel oli 3. iseseisvumisel oli 2 vaenlast ­ Nõukogude Venemaa ja Saksamaa, taasiseseisvumisel võideldi NSV Liiduga (vanameelsetega) lahkulöömise nimel 4. iseseisvumise juures oli tegev väiksem hulk inimesi, tegevus oli illegaalne; taasiseseisvumisel osalesid suured rahvamassid, toimusid legaalsed üritused 5. iseseisvumisel eestlased ei saanud loota välisabile, taasiseseisvumisel toetasid paljud maailma riigid, samuti väliseestlased 6. iseseisvumisel eestlastel olid oma relvajõud, taasiseseisvumisel polnud Sarnasused: 1. kasutati soodsat olukorda, kui Venemaa/NSV Liit oli nõrk ja kriisis 2. mõlemal juhul eralduti suure riigi küljest (Venemaa/NSV Liit) 3

Ajalugu → Ajalugu
7 allalaadimist
thumbnail
10
doc

Kristjan Palusalu

Ja siis oligi lõpp. Ei olnud kohtunikel pikka mõtlemist, 3:0 Palusalule. Vihane füürer lahkus kiirustades. I Palusalu, II Nyman, III Hornfischer, IV Çoban, V Nyström, VI Donati. Kristjan Palusalu on maailmas ainus, kes samadel olümpiamängudel võitnud nii kreeka-rooma kui ka vabamaadluse raskekaalus. Olümplaste tagasitulek (rongiga Valga kaudu) kujunes triumfisõiduks läbi Eesti. Tallinnas Balti jaamas ja austamistseremoonial Kadrioru staadionil tunglesid tohutud rahvamassid. Riigivanem Konstantin Päts kinkis Palusalule Pillapalu asunduses Harjumaal maakoha "Kungla nr. A-94" suurusega 42,312 ha. 22. detsembril 1936 abiellus Kristjan Palusalu Tallinna Kaarli kirikus Ellen Saidlaga, laulatas Friedrich Stockholm. 1936 Palusalu tuli Eesti meistriks mõlemas maadlusviisis. 1937 Palusalu tuli Eesti meistriks nii kreeka-rooma maadluses kui ka vabamaadluses. Euroopa meistrivõistlused 1937. aasta Euroopa meistrivõistlustel Pariisis Palusalu külmetas ning oli

Ajalugu → Ajalugu
18 allalaadimist
thumbnail
3
rtf

Võimas rühm

Realistlikud kunstnikud: Repin, Surikov, Siskin. Taheti kuulutada elu ilma kassikullata. Looming põhineb rahvalaulu elementidel ­ kare, konarlik, vaba kompositsioon, põhiliselt vokaallooming. Satiirilised, sotsiaalsed teemad. Laulud moodustasid portreed vaestest inimestest: "Vaeslaps", "Hällilaul Jerjomuskale", "Kalistrat", "Seminarist", populaarseim on "Kirp" (õukonna lipitsemine ja rumalus). Ooperid "Boriss Godunov" ja "Hovanstsina" on muusikalised rahvadraamad, selles osalevad rahvamassid, palju stseene, koore, tavalistest erinev ­ palju tegelasi. Rahvas tegelaseks, kes muutis ooperi sündmustekäiku. Tähtsal kohal kurjus. M juttu peeti tõeks. Mõlemad ooperid ajaloolise sisuga. "BG" on 16. sajandist, tsaar Borissi ajal. Algab B. kroonimisega kirikus. Rahvas aetud Punasele väljakule B. austama. Rahvas laulab "Slava". M. näitab rahvast tuima ja ükskõiksena. B. valitsemisaeg ei kujunenud õnnelikuks. Poola tahab sõda. B. ei saanud õigesti troonile, lasi

Muusika → Muusika
35 allalaadimist
thumbnail
4
pdf

Rahvuslik ärkamine ja laulupeod

Au sees hoiti I üldlaulupeo traditsioone ­ toimusid võistulaulmised ja hommikused äratusmängud. Lauldi Kunileiu ja Koidula 'sind surmani'. Laulupeol osales 771 kollektiivi 30 230 laulja ja mängijaga. 18. laulupidu ­ 1975 18-20 juuli. Laulupidude traditsioonilise kava osana kinnistus 1969. aastal alguse saanud traditsioon laulda laulupeo alguses Mihkel Lüdigi "Koitu". 19. laulupidu ­ 1980 5-6 juulil. Moskva olümpiamängude purjeregati toimumine tõi Tallinnasse suured rahvamassid. 20. laulupidu ­ 1985 19-21 Juuli tallinnas. 1985. aastal peetud üldlaulu- ja tantsupidu jäi viimaseks nõukogude ideoloogia poolt politiseeritud üldpeoks. Peost soovis osa võtta üle 44 000 osavõtja, kellest pääses Tallinnasse peole 34 800 esineja. Kuigi laulupeo kavas oli palju ideoloogilise sundrepertuaari teoseid, kõlasid ka mitmed eesti koorimuusika tuntud ja armastatud teosed 21. laulupidu - 29 juuni ­ 1 juuli 1990 Tallinnas. Laulu- ja tantsupeo repertuaari valikut ei piiranud

Muusika → Rahvuslik ärkamine
18 allalaadimist
thumbnail
3
odt

Olla nagu kõik või jääda iseendaks

kunstnik iseenda tõekspidamist ja ei riputanud uusi maale üles. Sarnaselt kunstnikega, kes maadlevad enda olemuse üle, samamoodi peavad oma eksistentsi tõestama ka muusikud. Maailma üks edukamaid ja kuulsamaid bände "The Beatles" , kellele üks plaadifima ütles, et nende muusika on lääge ning akustiline kitarr ei lähe rahvale peale. Kuid siiski, ei muutnud The Beatles oma imagot ja neil on tuhandeid fänne ka tänapäeval. Bändi saatsid rahvamassid nagu kuninglikke perekondi tänapäeval. Nende muusika müüb endiselt hästi. Neli vaprat meest, kes otsustasid mitte alla anda ja jääda truuks oma loomingule. Kuulsus ja rikkus mis neid saatis tänu sellele, et nad jäid iseendaks ning ei sarnanenud tolleaegse halli massiga. Sama võib öelda ka Elvis Presley kohta, kes elab mingis mõttes tänapäevalgi edasi, sest tema järgijaid on lihtsalt niivõrd palju

Kirjandus → Kirjandus
62 allalaadimist
thumbnail
6
docx

Traditsioonilised kultuuriga seonduvad üritused Eestis

SÜNDMUS- JA KOOSOLEKUKORRALDUS Traditsioonilised kultuuriga seonduvad üritused Eestis Pärnu 2011 Koostasid: TÜ Pärnu kolledzi 2. kursuse üliõpilased Liivi Hiienurm , Kati Kalden ja Janika Laas Käesolevas referaadis kirjutatakse traditsioonilistest kultuuriga seonduvatest üritustest Eestis. Mõistmaks traditsioonilise kultuuriga seonduva sündmuse sisu on vaja kõigepealt mõista, mis on traditsioon, mis on kultuur ja mis on üritus. Esialgu seletataksegi lahti nende kolme mõiste sisu. Järgnevalt selgitatakse traditsiooniliste kultuuriga seonduvate sündmuste olemust ja eripära, tuuakse näiteid konkreetsetest sündmustest Eestis ja ka kultuurisündmuste eripäraga seonduvaid näiteid mujalt maailmast. Turismi entsüklopeedia andmetel on kultuurilised traditsioonid need harjumused ja tegevused, mis ei ole mitte ainult pikaajalised, aga ka defineerivad mingit kindlat kultuuri. Veel ...

Turism → kultuurid ja kombed
7 allalaadimist
thumbnail
20
odt

KEHAKEEL

Sisukord SISUKORD...................................................................................................... 2 SISSEJUHATUS................................................................................................. 3 1. KEHAKEELE LUGEMINE................................................................................ 4 2.KEHAKEELE ALUSED..................................................................................... 5 1. Geneetilised alused..................................................................................................................... 5 2.Ümbrusest tingitud kehakeele alused........................................................................................... 6 3. Kultuurilised alused.....................................................

Psühholoogia → Enesejuhtimine
12 allalaadimist
thumbnail
20
pdf

Eesti ajalugu arvestus

Ühel ülikul oli 2-3 vakust. 2) Maarahva usk. Reformatsioon (Õ lk 78-81)  Keskajal püüti luua kristlik keskkond ja eeldati, et rahvas muutub ise kristlikuks. Kirikud ja kabelid olid rajatud muistsetele pühapaikadele.  Rahvas austas salaja oma hiisi, puid ja allikaid, kuid tõid ohvreid ka kirikule.  1517. aastal algatas Martin Luther usupuhastuse ehk reformatsiooni. Liivimaal 1523.  1524. pildirüüste – kirikutesse tunginud rahvamassid purustasid kraami. Järgmisel aastal pääses usupuhastuse mõõdukam suund kõigis linnades võidule.  Liivimaa meistrile pakuti võimalust muuta luterlus Liivimaa ametlikuks usuks, aga tüüp keeldus. Linnades säilis katoliiklus, maarahvas oli nvn oma mõisniku usku. Luterlus sai valdavaks alles Rootsi ajal. Selle tagajärjel hakati eesti keeles kirjutama. PILET 9 1) Muinasusundi allikad, põhimõisted ja jumalad (Õ lk 36-40)

Ajalugu → Ajalugu
6 allalaadimist
thumbnail
17
docx

M.Mussorski ja M.Glinka

SISSEJUHATUS Mihhail Glinka ja Modest Mussorgski olid mõlemad 19.sajandi suured vene heliloojad. Glinka sündis 35 aastat varem(01.06.1804). Ta püüdis murda domineerivat prantsuse ja saksa romantilist stiili. Välismaal õppides hakkas ta huvi tundma oma kodumaa rahvamuusika vastu. Esimene tõeline vene rahvuslik teos oli tema orkestrifantaasia´Kamarinskaja´´ ja ooper ´´Ruslan ja Ludmilla´´. Tema ideed võttis omaks rühmitus, kes nimetas end ´´Võimsaks rühmaks´´ Üks mõjukamaid selles rühmas oli Modest Mussorgski, kelle sünnist möödus selle aasta 21.märtsil 170 aastat. Minu referaadi eesmärgiks on rohkem teada saada nende kahe suure vene helilooja elust ja loomingust ning seeläbi rohkem mõista nn. ´´vene hinge´´. 1. MIHHAIL GLINKA 1.1Elulugu Mihhail Ivanovits Glinka (vene keeles ; 1. juuni (vana kalendri järgi 20. mai) 1804 Novospasskoje küla, Smolenski kubermang ­ 15. veebruar (vana kalendri järgi 3. veebruar) 1857 Berliin) oli vene he...

Muusika → Muusikaajalugu
43 allalaadimist
thumbnail
16
doc

Modest Mussorgski

Abja Gümnaasium MODEST MUSSORGSKI Referaat Koostaja: Sigrite Laidmets XI klass Juhendaja: Kadi Kask Ülemõisa 2010 SISUKORD SISUKORD.................................................................................................................................2 SISSEJUHATUS ....................................................................................................................... 3 1. ROMANTISM........................................................................................................................ 4 1.1. Romantism muusikas.......................................................................................................... 4 2. MODEST MUSSORGSKI.................................................................................................... 6 2.2. Looming...................................

Muusika → Muusikaajalugu
101 allalaadimist
thumbnail
10
doc

10. klassi ajalugu (19. sajand)

Ajalugu V periood 3 Prantsuse revolutsioonile järgnes Napoleoni ajajärk 1799-1814- 1815 1814 oli tema esmakordne loobumine troonist. Siis tuli 1815 tagasi 100ks päevalt ja siis loobus teist korda võimust. 1799 aasta kui Napoleon võimu enda kätte haaras. Napoleon viis väed, mis talle kuulusid seadusandlikusse korpusesse ning lasi seadusandliku korpuse ja direktooriumi laiali saada. 1799 saab prantsusmaal alguse selline valitsusvorm nagu Konsulaat. See oli kuni 1804. Prantsusmaal vormiliselt oli tegemist vabariigiga, aga reaalselt kuulus võim kolmele konsulile. Kolmest konsulist kõige tähtsam oli esimene konsul, Napoleon, sest 1799 aastal koostati Prantsusmaal järjekordne põhiseadus. Selles oli sõnaselgelt kirja pandud, et võim kuulub esimesele konsulile ja selleks on Napoleon. Seadusandlik võim esinduskogude näol jäi külll püsima, kuid reaalselt sellel esindus kogudeel võimu ei olnud. Tal olid need ...

Ajalugu → Ajalugu
42 allalaadimist
thumbnail
11
doc

Eesti Taasiseseisvumine

maa hakkas sündima rahvarinde tugirühmi nagu seeni pärast vihma. Rohelised ja muinsuskaitsjad, rahvusliku sõltumatuse partei ja rahvarinne asusid kordamööda kruvima vabadusliikumise tempot. Kõige tagatipuks ja otsekui julgustavaks märguandeks võttis aga Eesti NSV Ülemnõukogu vastu seaduse sinimustvalgest Eesti rahvusvärvide ja rahvuslipuna!" Nii on kirjeldanud 1988. aasta kevadet Mihkel Tiks, tollane ,,Teater. Muusika. Kino." peatoimetaja ja aktiivne kodanik. Rahvamassid oli võtnud tuld, pärast miitinguid või kontserte koguneti lauluväljakule ning lauldi seal varaste hommikutundideni. Mihkel Tiks on öölaulupidusid kirjeldanud nõnda: ,,Kik olid elevil, üksteise vastu heasoovlikud ja viisakad. Lauluväljakul valitses ülev, pühalik ja lõbus meeleolu. Polnud näha ühtki purjus inimest. Ei toimunud ainsatki korrarikkumist, kui mitte arvestada EKP KK esimese sekretäri Sillari mahaplaksutamist. Lauludega vaheldumisi peeti sütitavaid

Ajalugu → Ajalugu
49 allalaadimist
thumbnail
15
doc

Winston Chruchill

Üleandmis tseremoonia toimus Pariisis. Seda tseremooniat võib 11 pidada kahe suure juhi leppimiseks, need mehed võitlesid koos Hitleri vastu, kuid nende arvamused olid väga vastandlikud. Hüvastijätt 20. sajandi iidoliga 1965 aasta alguses ta külmetus ja pidi seetõttu jääma voodisse. 15.jaanuaril 1965. a tabas Churchilli teine rabandus ja Winston kaotas teadvuse. Sellest teada saades kogunesid rahvamassid tema Londonis asuva maja ette. teadvuseta lamas Churchill üle nädala ja ta suri üheksa päeva hiljem 90 aastasena. Rahvas jättis Suurbritannia päästjaga jumalaga 30 jaanuar sir Winston Churchill maeti st. martin`i kirikuaeda Oxfordshire`i, oma sünnipaiga Blenheim`i palee lähedusse. Sinna olid maetud ka tema vanemad ta oli ise oma matusetseremoonia ette planeerinud ja ta tahtis, et teda maetakse, kui sõdurit.

Ajalugu → Ajalugu
28 allalaadimist
thumbnail
18
docx

Turismitrendid

massiturism ja esimesteks sihtkohtadeks oli Vahemere rannik ning saared. Inimeste eesmärgiks oli puhata soojas kliimas. Hakati rajama ka hotelle uutesse sihtkohtadesse. Aastal 1958 võeti kasutusele esimene reaktiivlennuk regulaarsete reiside sooritamiseks. Sellest ajast alates hakkas turism arenema hüppeliselt ja väga kiiresti. Tekkis ka ostuturism ning 1970. aastast hakati ametlikult korraldama tellimus- ehk tsarterreise. Puhkereiside hinnad alanesid ja reisida said veelgi suuremad rahvamassid. (Jakobson, 2003) 20. sajandi lõpukümnetel oli aktiivne puhkus ja ekstreemspordialad harrastusena levinud suurematele inimestehulkadele. Reisipaketid muutusid odavamateks, sest hakati üha enam tegelema omal käel toitlustamisega (self-catering). Samuti suurenesid võimalused turistidel iseseivalt reis kokku panna. Pakuti ka pakette, kus kõik teenused on hinna sees (all-inclusive-paketid) ja reisija ei pea ise millegi pärast muretsema, sest kõik on tema eest ära tehtud

Turism → Turism
53 allalaadimist
thumbnail
6
doc

10kl. Muusika kokkuvõte

Hipiliikumine ja rock Need kaks nähtust põimusid 60- ndate lõpus, keskuseks oli San Francisco. Hipiliikumine kutsus üles sõdimise asemel üksteist armastama (käimas oli Vietnami sõda), paraku kaasnes sellega ohjeldamatu narkootikumide tarvitamise kultus. Esile kerkis mitmeid omapäraseid soliste ja ansambleid, mille saatus kujunes sageli traagiliseks.(Jimi Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin) Sel perioodil läksid moodi ka suured vabaõhukontserdid majakõrguste võimendussüsteemide ja sadade tuhandete kuulajatega (Woodstock 1969). Janis Joplini tegelik tähendus ei ilmne küllap muusikas. Pigem on asi olnud tema vastuseisus naiselikkuse toonastele stereotüüpidele, tema pöördumises meeste kontrakultuuri (ennast)hävitavate liialduste poole (alkohol + narkootikumid). Sellest omamoodi vabadusihast sugenes tema kehasse nii lopsakat hedonismi kui ka piinavat masohhismi ning see kombinatsioon ta lõpuks ka tappis. Meile nüüd ja praegu pole tema trag...

Muusika → Muusika
124 allalaadimist
thumbnail
13
doc

Nimetu

Rootsist, 2) 1944 Island eraldus Taanist, 3) 1964 Malta lõi lahku Briti impeeriumist, 4) 1991 Eesti (NB! Eesti küll taasiseseisvus) 2) iseseisvumisel polnud eelnevat oma riigi kogemust, taasiseseisvumisel oli 3) iseseisvumisel oli 2 vaenlast ­ Nõukogude Venemaa ja Saksamaa, taasiseseisvumisel võideldi NSV Liiduga (vanameelsetega) lahkulöömise nimel 4) iseseisvumise juures oli tegev väiksem hulk inimesi, tegevus oli illegaalne; taasiseseisvumisel osalesid suured rahvamassid, toimusid legaalsed üritused 5) iseseisvumisel eestlased ei saanud loota välisabile, taasiseseisvumisel toetasid paljud maailma riigid, samuti väliseestlased 6) iseseisvumisel eestlastel olid oma relvajõud, taasiseseisvumisel polnud Sarnasused: 1) kasutati soodsat olukorda, kui Venemaa/NSV Liit oli nõrk ja kriisis 2) mõlemal juhul eralduti suure riigi küljest (Venemaa/NSV Liit) 3) mõlemal juhul eelnes eestlaste pikaajaline vaimne ja füüsiline kurnamine

Ajalugu → Ajalugu
535 allalaadimist
thumbnail
15
doc

Gustav Vasa Uurimus

ja seega jumala kindla toetuse. Gustavi kroonimine oli viibinud mitmel põhjusel. Enne Västeråsis tehtud otsuseid ei olnud kuninga finantsbaas piisavalt heas seisus et suurejoonelist kroonimist korraldada. Peale seal tehtud otsuseid murdus ka kiriku ilmalik positsioon ja Gustav sai end rahus kuningaks kroonida lasta. Kroonimisega kaasnesid suured pidustused kõrgemast seisusest rahvale, mille kõrgpunktiks oli kindlasti rüütlikslöömine. Muud rahvamassid said eemalt jälgida kõrgete härrade pidustusi, kuid samas said ka kõige väetimad kuninga lahkuse osaks. Näiteks 10 kostitati kogu rahvast mehiste kõhutäite ja õluga vähemalt kolmel päeval. Kõik see tõstis Gustavi rahva silmis kõrgemale. ABIELUD Kuninganna Katarina Kuningas oli juba rohkem kui kolmkümmend aastat vana ja ikka veel vallaline. Abielu

Ajalugu → Ajalugu
16 allalaadimist
thumbnail
32
doc

Demokraatia

DEMOKRAATIA Referaat SISSEJUHATUS Käesoleva töö eesmärgiks on tuua lugejateni demokraatia olemus. Saame aimu selle kujunemisest antiikajast tänapäevani välja. Demokraatia all mõistame rahvavalitsust. See tähendab, et riigi siseelu ei ole tänapäeva demokraatia tingimustes võimalik korraldada ilma kodanike aktiivse osaluseta. Aktiivne inimene kui elujõulise kogukonna kõige olulisem lüli määrab meie ühiskonna tugevuse. Kodanikul peab olema võimalus oma riigi asjades kaasa rääkida ja omaenda tulevikku kavandada. Mõisteid "vabadus" ja "demokraatia" kasutatakse sageli sünonüümidena, kuid see ei ole õige. Demokraatia on ühiskondlikult korraldatud vabadus. Kõik demokraatlikud riigid on süsteemid, milles kodanikud teevad poliitilisi otsuseid, tuginedes enamuse võimule. Enamuse võimuga peab kaasnema vähemuse õiguste kaitsmine. Demokraatlikus riigis on valitsus ainult üks osake paljude teiste asutuste, erakondade, seltside ja ühenduste kõr...

Ühiskond → Ühiskond
11 allalaadimist
thumbnail
8
docx

Ideoloogiad

SÜNDIKALISM ja BOLSEVISM Protestiks sotsialistlike parteide mõõdukamaks muutumise vastu kujunes romaanikeelsetes maades 1870. aastail välja uus revolutsiooniline vool sündikalism. Reformide asemel toonitasid sündikalistid leppimatut klassivõitlust, mis pidi toetuma revolutsioonilistele ametiühingutele (kr syndikos õiguskaitsja). Sündikalism muutus üsna mõjukaks XX sajandi alguses Prantsusmaal. Sündikalismi tuntuim teoreetik Georges Sorel väitis, et kuna rahvamassid on manipuleeritavad ja lollitatavad, siis peab ühiskonda juhtima väikesearvuline eliit. Eliit mõtleb masside suunamiseks välja müüte ja õhutab vihkamist. Lääne ühiskonna allakäigu peatab Soreli arvates uus eliit, mis tõmbab töölismassid endaga kaasa ning kukutab ametiühingute organiseeritud üldstreigi abil kodanliku eliidi võimult. Soreli õpetust kasutasid hiljem edukalt nii bolsevikud kui fasistid.

Ühiskond → Ühiskonnaõpetus
264 allalaadimist
thumbnail
8
docx

Demokraatia vormid ja areng

DEMOKRAATIA ANTIIKAEG Ateena linna ümber koondunud väikeriiki valitsesid kuningad, see oli iseloomulik ka teistele antiikaja linnriikidele. VII saj eKr asendus linnriikide kuningavõim hõimuaristokraatia valitsusega. Ülikud valisid igal aastal endi seast riiki juhtima 9 arhonti (kr archon ülem, valitseja). Väiketalunikud jt rahvakihid polnud rahul, sest nad sattusid järjest suuremasse sõltuvusse aristokraatidest suurmaaomanikest. Eriti pahandas rahvast sagedane võlaorjusse langemine. Aastal 594 eKr valiti riiki reformima arhont Solon. Solon pani aluse timokraatiale (kr timema - varandus, kratos - võim). Kui seni kehtisid sünnipärased eesõigused võimule, siis nüüd sai määravaks rikkus. Kodanikud jagati omandi suuruse järgi nelja varanduslikku klassi. Mida jõukam klass, seda suuremad olid kohustused riigi ees ja õigused riigi juhtimisel. Solon asutas heliaia (valitud vandemeeste kohus) ja bulee (kõrgeim rii...

Ühiskond → Ühiskonnaõpetus
199 allalaadimist
thumbnail
6
doc

"Sada aastat üksildust"

Kui poja jälle külla tulid tuli ka Rukki- Aureliano. Nad ehitasid raudtee ja küsisid kolonel andis selleks raha ja varsti oligi rong seal. Pimestatud nii paljudest ja nii imeväärsetest... ...leiutistest. Ei saanud Maconda rahvas rahu. Toodi kino, millest rahvas aru ei saanud, kuna sama näitleja mängis eri osi. Grammofon...Mister Herbert tuli rongiga ja sõi Buendiade pool banaane. Tänu temale tuli rongiga palju biolooge ja hüdrolooge. Rahvamassid hakkasi kohele voorima, kes ei hoolinud arhidrktuurist ja ehitasid sinna kuhu tahtsid. Buendiate maja oli kui võõrastemaja, mis pidi kõigile süüa pakkuma. Varsti tulid linna veel kaks koloneli last. Ilus Romedios ajas meestel pead segi kaks olid end juba tema pärast tapnud ja mehed hakkasid kahtlustama needust. Kolmas oli, kui Romedios end pesi vaatas mees katuse pilust sisse ja kukkus end surnuks. Siis alles hakati tast eemale hoidma. Kui Romedios koos Amarantaga

Kirjandus → Kirjandus
457 allalaadimist
thumbnail
17
doc

Marie-Antoinette

· Kui riigid ja valitsused ei suuda sisekriisidest enam jagu saada, püütakse pingeid väljapoole juhtida. · 20. aprillil 1792 ­ sunnitakse Louis XVI Austriale sõda kuulutama. · Marie-Antoinette ihkas selles sõjas prantsuse vägede allajäämist, ta süda on vana isamaa poolt. · Sõda ei peeta riigi huvides vaid vaimse idee, kas suveräänsuse või vabaduse huvides. Mõisted isamaa ja rahvus polnud 18. sajandil veel selgunud. · Rahvamassid tungivad Tuilries' lossi. Viimsed karjatused · Marie-Antoinette'i üks suurimaid soove on, et vähemalt tema lapsed saaksid elada õnnelikku elu.Kuninganna tahab täita oma viimast kohust: hukkuda sirgelt ning püstipäi. · Kuninga ja kuninganna elu on ohus. Päästa võib kuninglikku perekonda ainult ime või preisi ja austria armeede kiire ja hävitav pealetung. · Fersen üritab kuningapaarile liitlasi leida.

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
10 allalaadimist
thumbnail
15
docx

Ameerika Ühendriigid 1945-1963

oli astunud. Kodanikuõigused Eisenhower ei meeldinud rassiliste küsimustega tegelemine, kuid ta ei suutnud neid vältida. Riigikohus otsustas 1954. aastal Brown vs Board of Education of Topeka kohtuasjaga, et rassieraldus avalikes koolides on põhiseadusega vastuolus. Eisenhowerile ei meeldinud kohtu otsus, ja ta keeldus seda kinnitamast.. Kuigi Eisenhower ei nõustunud Riigikohtu otsusega oli tal põhiseaduslik kohustus seda täita. Ta tegi seda 1957. aastal, kui rahvamassid takistasid rassilise eraldamise lõpetamist Central High School´is, Arkansases. Eisenhower saatis kooli föderaalsed väed ja ütles, et tal on pühalik kohus seadust jõustada . Sõdurid jäid kooli kogu õppeaastaks, mustanahalisi õppureid turvama 1955 aastal toimus intsident seoses mustanahaliste ja valgete bussis istumisega. Sel ajal olid bussides eraldatud nii valgest kui mustast rassist kodanike istekohad. Rosa Parks keeldus bussis valgele meeskodanikule istet andmast

Ajalugu → Ajalugu
20 allalaadimist
thumbnail
22
doc

Maailmasõda

järgmisel päeval. Igapäevase toidupalu puudumisel langes ka metsikult sünniindeks. Maksud olid ajavahemikul 1925 kuni 1931 tõusnud kuni 45% ning selleks hetkeks oli surmade arv ületanud sünde 60%- ga . Poliitikuid tekkis juurde aga nagu seeni pärast vihma. Ajavahemikul 1919 kuni 1932 oli Saksamaa üle elanud 23 erinevat valitsust. 43-aastane Hitler oli 11 pika poliitilise võitluse järel suutnud rahvamassid juubeldama panna. ,,Meie käes on võim. Nüüd algab gigantne töö." Just nii lausus Adolf Hitler 30. jaanuaril 1933 Berliinis Riigikantselei rõdul, olles äsja saanud Riigikantsleriks.(Leon Degrelle) 9 NSDP populaarsus ning liikmete arv kasvas tohutu kiirusega, sest trumbiks peeti seda, et Hitleri vastased olid tähtsusetute pisitülidega ametis, kuid tema pooldajad olid kui ühtne rusikas valmis võitluseks tuleviku nimel

Ajalugu → Ajalugu
28 allalaadimist
thumbnail
21
docx

Winston churchill

Kohila Gümnaasium Winston Churchilli poliitiline karjäär Juhendaja: Koostanud: 2009 Sissejuhatus valisin oma uurimistöö isikuks Winston Churchill`i, mehe, keda ma olen alati imetlenud ning, kes aitas kaasa maailma muutumaks selliseks nagu ta praegu on. Oma uurimustöö käigus tuttvusin paljude uute faktidega, mis panid mind neel rohkem seda meest imetlema. Ning kohati hakkasingi uskuma, et ka kõige madalamalt võib tõusta tippu. Nüüd arvan ma, et on aeg teha tutvust minu väljavalitud poliitiku eluloo ja karjääriga. Winston Churchill oli range radikaalne ja väsimatu väejuht. Riigiarhiivi poolt avalikustatud märkmetest selgub samuti ka see, et Churchill oli halastamatu väejuht, kes oli Saksamaa purustamise nimel valmis üle astuma igasugustest moraali- ja seaduse nõuetest. Seetõttu kehtib tema kohta lause, et eesmärk pühitseb abinõu....

Ühiskond → Ühiskonnaõpetus
66 allalaadimist
thumbnail
15
doc

Venemaa enne 1917. aastat

meelestatud rikkad vene noored olid ühtlasi kirjanikud, kirjanduskriitikud või poeedid ning omasid tihedaid sidemeid saksa ja prantsuse revolutsiooniteoreetikutega. Herzenist tugevasti mõjutatud oli radikaalne sotsialist Nikolai Tsernõsevski (1828-1889), kelle revolutsioonile kutsuv raamat ,,Mida teha?" (1863) kujunes üheks mõjukaimaks teoseks 19. sajandi II poole vene radikaalide seas. Valdavaks sai idee, et revolutsiooni tuleb teostada läbi masside. Rahvamassid tuleb üles ärritada, nii et nad pühivad vana iganenud keisrivõimu minema ja loovad uue maailma. Seetõttu ei olnud revolutsioonile kasulik rahva elujärje paranemine. Ainult väljakannatamatutes tingimustes oleks mass liikuma saadud. Rahvas, kes keisrivõimu pidi kukutama, elas 19. sajandi keskpaiga revolutsiooniteoreetikute arvates maal. Vene talupoeg oli kuni 1861. aastani pärisori ja ka peale vabanemist jäi talupoeg sõltuvaks maaomanikust

Ajalugu → Ajalugu
29 allalaadimist
thumbnail
26
doc

12. klassi ajaloo konspekt

c) Augustiputs ­riigipöördekatse 19. aug. 1991: · vanameelsed püüdsid takistada liidulepingu sõlmimist, korraldades päev enne selle allakirjutamist võimuhaaramise · RESK ­ 8liikmeline riigipöörajate organ (asepresident G. Janajev, kaitseminister, KGB esimees jt) · Gorbatsov oli Krimmis puhkusel ja võeti koduaresti · Venemaa demokraatlikud jõud eesotsas B. Jeltsiniga astusid riigipöörajate vastu · Moskvas vastandusid tankid ja rahvamassid · olulised sõjaväeüksused ja rahvas olid B. Jeltsini poolel d) NSVL lagunemine: · augustiputsi läbikukkumine kiirendas seda protsessi · septembris 1991 tunnustas NSVL Baltimaade iseseisvust · detsembris 1991 vormistasid ülejäänud liiduvabariigid NSVL laialisaatmise · 25. detsembril 1991 pani Gorbatsov presidendiameti maha e) SRÜ (1991) - uus sõltumatute riikide ühendus endistest liiduvabariikidest (v.a. Baltimaad): · asutajariikideks Venemaa, Valgevene ja Ukraina

Ajalugu → Ajalugu
51 allalaadimist
thumbnail
18
doc

Tuulepealne maa

Paljudel juhtudel liitus sellega ka isiklik kibestumus kehva elujärje või takerdunud karjääri pärast. Kes tagab stabiilsuse? Tooma huvi vapside tegevuse vastu on seepärast täiesti loogiline, samuti kui energilise tegudemehe Ploompuu kaasaminek liikumisega. On oluline mõista, et tollal aimasid vaid vähesed, kuhu fasistlikud-natslikud ja nendega sarnased liikumised välja viivad. «Kõva kätt», st korda ja seaduslikkust ei nõudnud rahvamassid mitte ainult Itaalias, Saksamaal või Eestis, vaid peaaegu kogu Euroopas ja Ameerikas. Ei ole õige suhtuda vapslusega kaasaläinutesse kui mingitesse ebarditesse. Selles segases olukorras ei olnud kaugeltki selge, kes suudab võimule tulla ja nõutava stabiilsuse tagada. Tõnissoni valitsus ägas pahameelekoorma all, vapside võimed polnud veel selged, ülejäänud tuntud poliitikud ­ Päts, Teemant, Einbund (Eenpalu), Rei, Uluots jt ­ olid aga rahva silmis

Kirjandus → Kirjandus
29 allalaadimist
thumbnail
15
doc

Ühiskonnaõpetuse riigieksamiks

ÜHISKONNAÕPETUSE RIIGIEKSAMI AINESISU NÜÜDISÜHISKOND Nüüdisühiskonna kujunemine Ühiskonna mudel Asustus Majanduse eripära Küttide ühiskond Ajutine Jaht Nomaadide ühiskond Ajutine Karjakasvatus Agraarühiskond Püsiv, hajali, linnad kui Kõige olulisem on maaomand halduskeskused Industriaalühiskond Püsiv, suurlinnad Maastootmine, tootmisvahendid Postindustriaalühiskond Püsiv, metropolid, tööjõu vaba Teenused, oskused liikumine Nüüdisühiskonda iseloomustavad ühiskonnasektorite eristatavus ja vastastikune seotus, tööstuslik kaubatootmine, rahva osalemine ühiskonnaelu korraldamises, vabameelsus inimsuhetes ja vaimuel...

Ühiskond → Ühiskonnaõpetus
839 allalaadimist
thumbnail
32
doc

Rassid, rahvad ja usundid

Klassikaliseks aristokraatlikuks riigiks oli Sparta. Aristokraatlikul riigil on alati suured eeldused muutuda oligarhiliseks riigiks. Oligarhia - Kreeka keeles väheste- ehk gildkonna valitsus. Kui esialgsesse, avatud aristokraatiasse, võis koonduda rahva paremik, siis tasapisi muutub võimu nautiv vähemus kinniseks seltskonnaks, mis klammerdub oma eesõiguste külge. Ka kommunistlik aristokraatia - nomenklatuur. Ohlokraatia - Kreeka keels jõuguvalitsus ehk anarhia. Kui rahvamassid hakkavad vägivallatsema ning seaduslikkus ja ajutiselt kaovad. Riigivõimu kolmikjaotus 1. Seadusandlik ehk legislatiivne võim - parlamendid. Seadusandlus. Riigieelarve vastuvõtmine. 2. Täidesaatev ehk eksekutiivne võim - valitsus või riigipea. Seaduste elluviimine. 3. Kohtuvõim - tegeleb õigusemõistmisega. Võimude lahusus - põhimõte, mille kohaselt riigivõim tuleb selle õiglase rakendamise huvides ja täidesaatva võimu omavoli vältimiseks jaotada

Ühiskond → Ühiskonnaõpetus
477 allalaadimist
thumbnail
64
doc

Antiigi pärand Euroopa kultuuritraditsioonis

sajand pKr. 59. Miks räägitakse ladina keelest kui korduvalt surnud keelest? Ladina keele pärandist rääkides aktsepteeritakse seisukohta, et ladina keel on surnud keel. Kui defineerida keele surma kui asjaolu, et kõik selle emakeelena kõnelejad on surnud või läinud üle teise keele kasutamisele, saab ladina keele surmast rääkida juba alates 9.saj algusest, mil endisel ladina keele alal hakati ladinakeelseid tekste tõlkima romaani keeltesse, sest muidu neid laiad rahvamassid enam ei mõistnud. Surnud keele määratlemise aluseks võib võtta ka mõne teise definitsiooni- keel on surnud siis, kui selle areng on seiskunud ja keel enam ei muutu, seda nii oma väljendusvahendeilt kui ka nt tekstihulgalt (s t kui selles keeles enam aktiivselt uusi tekste ei looda). Selle definitsiooni järgi ei surnud ladina keel veel 9. Sajandi algul, vaid läks üle nö pool-elava keele faasi. Ta elas kõigil keeletasanditel, toimusid muutused nii hääldamises,

Ajalugu → Antiigi pärand euroopa...
66 allalaadimist
thumbnail
39
pdf

Lähis-Ida piirkond Kuveit, Katar, Bahrein, Omaan ja Jeemen

seal viis korda päevas palvetama ning olulisim on reedene (sabat) päev. Ramadaani ajal (moslemi aasta viies kuu) on kohustuslik paastuda päikesetõusust päikeseloojanguni. 6 Vähemalt korra elus peavad moslemid käima palverännakul (ehk hadzil) Muhamedi sünnipaigas, pühas linnas Mekas. Palverännak toimub moslemi aasta kaheteistkümnendal kuul ning sel ajal liiguvad Meka suunas väga suured rahvamassid. (Ibid.). Asukohta ja ressursse arvestades on Lähis-Ida regioonil rahvusvahelises turismimajanduses väike osa ­ vaid 6% rahvusvahelistest reisidest tehakse sellesse piirkonda. Lähis-Ida lääneosa panustab põhiliselt rannapuhkusele ning kuna see regioon asub Euroopa turismituru lähedal, võib sellesse piirkonda suhtuda kui Euroopa Vahemere rannakuurortide jätku. Üsna suur tähtsus on maa siseturismil, kus reisivad

Turism → Maailma turismigeograafia
37 allalaadimist
thumbnail
53
doc

Sissejuhatus sotsioloogiasse konspekt

Tulevikus raketijaam, autokingad, korrespondent kino, maasikad on sama suured kui õunad, naised kannavad pükse ja võistlevad spordis meestega Tsükliteooriad · Klassikaline sotsioloogia muutuse teooria · Ühiskonna ajalugu koosneb korduvatest tsüklitest Giovanni Baptista Vico · Maailma ajaloos kordub tsükkel: - Jumalate aeg ­ religioon domineerib - Kangelaste aeg ­ suured juhid domineerivad - Inimeste aeg ­ rahvamassid domineerivad · Saab ühendada ka evolutsiooni teooriaga Oswald Spengler (1880 ­ 1936) · Primitiivsed kultuurid ­ seisavad väljaspool ajalugu, neis ei toimu arengut · Kõrgkultuurid ­ tekivad aeg-ajalt primitiivsest kultuurist mingi idee mõjul · Kõrgkultuuri arengufaasid - Kultuur: kasvufaas - Tsivilisatsioon: languse faas Spengleri kõrgkultuurid · Egiptuse · Babüloonia · Hiina · India · Araabia · Mehhiko (Asteegi)

Sotsioloogia → Sissejuhatus sotsioloogiasse
74 allalaadimist


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun