Facebook Like

Kreeka ajaloo periodiseering (8)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
Kreeka ala. * Joonlased * Doorlased *Aioolased *Ahhaialased.
 • Ioonia piirkond – Väike- Aasia poolsaare ranniku ala koos lähedal olevate saartega.
 • Vahemere saarestik ( Egeuse mere saarestik) – suurim saar oli Kreeta - 100 linnriiki, keskus Knossos .
 • Mandri-Kreeka e Balkani poolsaar – jagunes omakorda kolmeks:
  • Põhja-Kreeka – suurim, majanduslikult ja kultuuriliselt kõige vähem arenenud.
  • Kesk-Kreeka – territoriaalselt väikseim, kultuuriliselt ja majanduslikult arenenuim. Termopüülide kitsastee Põhja- ja Kesk-Kreeka vahel. Korintose maakitsus Lõuna- ja Kesk-Kreeka vahel. Atikasse oli koondunud kogu Kreeka kultuur. Atika keskus oli Ateena . Veel u paarkümmend linnriiki. Deelose saarel oli Kreeka rahakassa. Elanike suurimad tuluallikad olid viinamarjade ja oliivide kasvatamine . Osati väga hästi merd sõita. Hõbedakaevandused. Ateena oli käsitöökeskus. Seal oli üks suuremaid savinõude töötlemise keskusi.
  • Lõuna-Kreeka e Peloponnesos – tasane ala, ideaalne teraviljakasvatamiseks. Nisuga varustati kogu piirkonda. Käsitöö, kaubandus ja meresõit olid nõrgal tasemel. Korintos oli käsitöökeskus. Kokku nim neid Sparta riigiks. Eluiga oli u 40 aastat. 30-aastane oli täisealine. Kui spartalane sündis, siis viidi ta Gerontide nõukogu ette. Nemad otsustasid elu või surma.

  Kreeka ajaloo periodiseering.
  • Kreeta-Mükeene periood: 12. saj eKr, 2 keskust, 2 eri kultuuri:
   • Kreetal polnud ühtegi vaenlast , laevastik oli Vahemere tugevaim. Kaitseehitisi polnud vaja. Kogu raha läks kunsti ja kultuuri arendamiseks. Kunstis puudus jahi ja sõjapidamise motiiv . Metsloomi saarel ei olnud.
   • Mükeene oli mandri-kreeka keskus. Paiknes Lõuna-Kreekas. Ühtset riiki polnud. Väga tugev armee . Tohutud kaitseehitised. Majad ehitati ilma sideaineta. Mükeene sõdis pidevalt. Peale sõjapidamise ja jahi muid motiive kunstis polnud.
  • Homerose periood: 11.-9. saj. Tol ajal elas pime laulik Homeros ja ta koostas oma eepose. Kuningas ja kuninganna olid esimesed võrdsete seas.
  • Arhailine periood: 8.-6. saj. Periood, mil pandi alus Kreeka linnriikidele. Tekkisid käsitöö, kaubandus, merendus, rahandus . Hilisemale võimsusele aluse panek . Kreeka kolonisatsioon .
  • Klassikaline periood: 500-338. Mandri-Kreeka suurima võimsuse tipul . Ateenas kõrgkultuur. 338 makedoonlased vallutasid Kreeka.
  • Kreeka Makedoonia koosseisus e. bellenism: 338-146. Idamaade ja Kreeka kultuuri kokkusulamine. Roomlased vallutavad Kreeka.
  • Kreeka Rooma koosseisus: 146 eKr – 395 pKr (kuni Rooma riigi lagunemiseni). Kui tekkisid Ida- ja Lääne-Rooma läks Kreeka Ida-Rooma koosseisu. 1453 vallutasid türklased Ida-Rooma ala. 19. saj. võitlesid roomlased türklaste vastu. Võitlus kulmineerus 1827 Kreeka taasiseseisvumisega.

  Kreeka ajalooallikad ja ajaloolased.
  • Herodotos – kuulsaim. Peateos „Historia“. „Ajalugu on elu õpetaja ning ajalugu tuleb kirja panna ilma viha ja eelistuseta“. „Historia“ on 9-kõiteline. Seal oli kirjas, mida ta ise oli näinud ja tema enda kindlad teadmised. Teos käsitles Kreekat ja selle ümbruskonda (nt. Kreeka-Pärsia sõjad). On kirjeldatud ka Egiptuse ajalugu ja Lüüdiat. Herodotos soovitas kasutada allikkriitikat ( suhtuda igasse allikasse kriitiliselt).
  • Thukydides – pärit Ateenast , 8-köiteline „Peloponnesose sõja“, lühike ülevaade Ateenast enne sõda. Soovitas allikkriitika kõrval ka analüüsi, võrdlust. Arvas , et midagi ei tule seletada jumalast lähtudes.
  • Xenophor –7-köiteline „Kreeka ajalugu“, ulatub aastani 361 ning räägib nii Kreekast kui Pärsiast, on rohkem seiklusjutt . Võrreldes eelnevatega on usaldusväärsus nõrk. Tema tuntuim teos on „Anabasis“, mis kirjeldab Pärsia teenistuses olnud Kreeka palgasõdurite matka koju.
  • Polybias – elas algul Makedoonias , hiljem Roomas. 40-köiteline „Ajalugu“, mis kujutab kogu Vahemere ümbruskonna riike kuni Puunia sõdade lõpuni. Teos õigustab roomlaste tegevust.
  • Phetarhos – kirjutas üle 200 teose, kuulsaim on „Paralleelsed elulood“. Pani aluse biograafia žanrile. Peateoses võrdleb Kreeka ja Rooma elu erinevaid valdkondi (nt. võrdles Rooma teadlast Kreeka teadlasega jne).

  Sport . Sporditegemine sai alguse Vanast-Kreekast. Olid jumalatele pühendatud sportmängud, mida peeti 2-4 aasta tagant.
 • Apolloni auks peetud Teelose mängud – põhiala oli kettaheide .
 • Poseidoni auks peetud Ismuse mängud Korintose-Ismuse maakitsusel – suur rõhk oli merega seotud aladel, kuid oli ka kaarikute võidusõit.
 • Zeusi auks peetud Olümpiamängud Olympias – ülekreekalised, iga nelja aasta tagant. Terves Kreekas olümpiarahu. Ainult meestele, naised ei võinud isegi pealt vaadata. Auhindu ei olnud, ainus, mille võitja sai oli loorberi - või oliivipuupärg. Võitjale püstitati tema kodukohas ausammas (rinnakuju). 776 eKr esimesed olümpiamängud. Esialgu oli Olümpial ainult üks ala – ühe staadioni ringi jooks täisvarustuses (50 kg sõjavarustust). Siis hakkas spordialasid lisanduma: *Klassikaline viievõistlus – kettaheide, odavise, kaugushüpe, staadioni jooks. Kõik alad läbiti ühegi kehakatteta. *Rusikavõistlus – 1 kreeklaste lemmikalasid. Peksti nahkrihmadega, mis olid käe küljes. Võideldi nii kaua, kuni üks meestest maha kukkus ja võitlusvõimetuks muutus. *Kaarikute võidusõit – kõige ohtlikum spordiala . Staadioni kurv tuli võtta sammaste vahel ning seal oli palju kokkupõrkeid. Staadioni ring oli 300 m. * Maadlus . Hiljem tuli ka maratoni jooks. Olümpiamängud kestsid 4. saj pKr. Siis keelas Rooma keiser mängud ära.
  Kirjandus. Tunti kõiki praeguseid kirjandusžanre. „ Ilias “ ja „Odüsseia“ – koostaja ja ettekandja oli Homeros. Dionysose auks korraldatud pidustustest on välja kujunenud teatrietendused :

  Aisyholos – uus žanr, õpetliku sisuga lood, valmid . Kreeklased lõid ka luuležanri. Sapphoerootilised armastuslood. Naine pühendas luuletusi
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Kreeka ajaloo periodiseering #1 Kreeka ajaloo periodiseering #2 Kreeka ajaloo periodiseering #3 Kreeka ajaloo periodiseering #4 Kreeka ajaloo periodiseering #5 Kreeka ajaloo periodiseering #6 Kreeka ajaloo periodiseering #7 Kreeka ajaloo periodiseering #8 Kreeka ajaloo periodiseering #9 Kreeka ajaloo periodiseering #10
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 10 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2008-11-03 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 221 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 8 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Kadri0017 Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Konspekt - Kreeka, Kreeka ajaloo periodiseering, Kreeka ajalooallikad ja ajaloolased, sport, kirjandus, kunst, teadus, Soloni reformid Kreekas, Ateena valitsemine, Ateena I mereliit, Kreeka-Pärsia sõjad, Peloponnesose sõda, Kreeta kultuur, Mükeene kultuur, Kreeka linnriikide välisilme, Kleisthesene reformid, orjad ja orjandus Kreekas, rahandus, merendus, käsitöö, Kreeka kolonisatsioon, Sparta riik
  kreeka , kreeka ajaloo periodiseering , kreeka ajalooallikad ja ajaloolased , sport , kirjandus , kunst , teadus , soloni reformid kreekas , ateena valitsemine , ateena i mereliit , kreeka-pärsia sõjad , peloponnesose sõda , kreeta kultuur , mükeene kultuur , kreeka linnriikide välisilme , kleisthesene reformid , orjad ja orjandus kreekas , rahandus , merendus , käsitöö , kreeka kolonisatsioon , sparta riik

  Mõisted


  Kommentaarid (8)

  Eesel profiilipilt
  Eesel: Aitas väga.

  Hea konspkt :)
  21:28 11-11-2008
  zeelik profiilipilt
  zeelik: sain palju abi, väga hea!
  17:07 15-02-2009
  mmatuu profiilipilt
  mmatuu: väga hea, abi palju
  20:00 03-03-2009


  Sarnased materjalid

  15
  doc
  Vana-Kreeka ajaloo periodiseering
  9
  docx
  VANA-KREEKA AJALOOPERIOODID
  18
  docx
  VANA-KREEKA AJALOOPERIOODID ja iseloomustused
  52
  doc
  Vana-Kreeka
  35
  doc
  11-klassi ajalooeksam
  26
  doc
  Kreeka Vanim Periood
  88
  rtf
  Ajalugu 1-õppeaasta konspekt 10-kl
  168
  doc
  Ajaloo mõisted ja isikud tähestiku järgi  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun