Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
I osa – tõe otsing, loodusega võitlemine, naabrid, Jumal, pere, Andres-Krõõt-Mari II osa – noore inimese kujunemine, haridus, Jumala tapmine, noor armastus Miralda-Indrek 11 III osa – revolutsioon, Indrek kujuneb enesekindlaks, jääb kindlaks oma seisukohale IV osa – lahkukasvamise lugu, Indrek-Karin, partnerile tähelepanu pööramine V osa – elutöö, Pearu-Andres – kummal oli rohkem õigust, uus armastus Indrek-Tiina, noorte suheterägastik, sihikindlus (Tiina)
I antiikperiood – vana-kreeka ja –rooma kirjandus, vanimad Euroopas tekkinud kirjandused, 8.saj eKr kuni 4.saj pKr (Aleksander Suure surm 323 e Kr) Jagunes kolmeks: *klassikaline, Homerosest alates *hellenistlik, hellenid – kreeklased, väljaveetud kreeka kultuur *rooma kultuur II keskaeg – 5-15. saj, tõi kaasa suured maadeavastused III renessanss – 16-18. saj, uue maailmapildi teke IV klassitsism – 18-19.saj V romantism-realism – 19.saj VI kirjanduse paljusus
I 1995 – 1997, Waba Riik 1997, Me saame hakkama 2001, Kelgukoerad) Mänginud filmides (Rummu Jüri 1994, Agent Sinikael 2002, Malev 2004, Libahundi needus 2005, Kuldrannake 2006, Meeletu 2006, Jan Uuspõld läheb Tartusse 2007, Nuga 2007, D E T S E M B R I K U U M U S 2008). Kuuldemängus Maailma parim küla 2009. On juhtinud ETV-s saatesarja Teletaip, ETV saatesarja Keelevägi formaadi autor.
I pool – huvi rahvaloomingu vastu • 19. Saj. Kunstmuinasjutu võidukäik (Andersen, Topeliuse looming) • 19.saj. keskpaik- nn. Moodsa lasteraamatu algus („Alice imedemaal”) • 19.saj. 70.a. – kodumaine pildiraamat • S.Lagerlöf „Nils Holgerssoni imeline reis läbi Rootsi” (1906-1907) • 20.saj. algus (kuni 1. Maailmasõjani) – lastekirjanduse õitseaeg.
I periood - Hõlmab enda alla 10 aastat (1590-1600) -Põhirõhk oli ajaloo kroonikatel -käsitleb palju ühiskondlike probleeme -konflikte kuningavõimu ja feodaalide vahel, armastusdragöödiaid TEOSED: „Kuningas Henry IV“ , „Kuningas Henry V“ , „Julius Saecar“, „Romeo ja Julia“, Suveöö unenägu“, „Tõrksa taltsutus“
Idavöllr – jumalate kohtumispaik Suurneitsid – 3 saatusejumalannat Mootsognir - päkapikk Durinn – päkapikk Askri ja Embla – 2 esimest inimest Höönir – aaside soost jumal, mõtlemisvõime toetaja Loodorr – Loki Laufeyjarson on üleannetuse jumal Põhjala mütoloogias, hiiglaste Fárbauti ja Laufey poeg, Odini kasuvend.
I sisulõik – Illimari argipäev Kirjelda väikese Illimari argipäeva (millal ja kuidas ta ärkas, kus ja millises majas elas,millega tegeles, kellega mängis, kellega rääkis, kas Illimaril oli kohustuslikke kodutöid, kuidas ja kas ta vanemaid inimesi aitas jne). Mida detailsemalt ja näideterohkemalt kirjeldad, seda parem.
Idealistliste - romantiliste lõimedega, kaasaja nähtuste vaatlemise ja arvustamise ülekandmine kirjandusse, sealjuures otsekohesema vahekorra loomine enese ja ühiskonna vahel, pettudes ja eemaldudes "kaasvõitlejaist". Kirjaniku järgnevat loomingu arenemist võis jääda ootama huvitusega.
Ibsen – Norra näitekirjanik ja radikaalne lavastaja, kes töötas oma näidendid välja tihedas seoses teatripraktikaga. Kaasaegne inimene ja argikeskkond olid laval, mis osutas valupunktidele – ta tegi seda nii, et see oli teatri moraalinõuetega vastuolus.
I periood – 19.saj lõpu UUSROMANTISM, mis algab dekadentsiga (varane sümbolism), uusromantismi keskmeks saab sümbolism, sümbolismi ümber põimuvad dekadents, estetism ja impressionism. Nende mõistete vahele on raske selgeid piire tõmmata.
I näidend - „Arutu“. Molière elukäik, tohutu elu- ja teatrikogemus ning mitmekülgne looming tegid temast maailma universaalseima teatrimehe, kes avaldas mõju kogu Euroopa lavakunstile, aidates seega kujundada uusaja teatri palet.
I periood – nalja Vilde periood, põnevus – ja naljajutud  „Minu inimesed „Triibulised““- mõisanoorjärra ja Edward lähevad tiigile mingi asjaga sõitma, kukuvad sisse, noorhärrat poputatakse, Edward saab peksa.
Ideaalseisundiks on igavesti kestev hetk, s.o soovideta puhta olemise olevik - nirvaana -, mida piltlikustab samanimeline tekst tsükli lõpus: üksik mees parvel kesk ääretut ookeani, kokku sulanud kõiksuse ja igavikuga.
I 1900 - 1907 • realistlikud külaainelised jutustused „Mäetaguse vanad“ „Vanad ja noored“ • revolutsioonilised jutustused „Päästmisel“ „Raha-auk“ tõetruud elupildid, huvitavad karakterid
I periood - kõige arbujalikum järk , tervikuna vaadates on seeülemlaul kunsti tõearmastusele ja ilule.Varasem luule sümbolistlik ning toetub suuresti maailmakultuuri ja -kirjanduse kujunditele ja nimedele.
Ideaalne romaan on suundumus is algab antiigist peale – tegelased kellel on kindel idee, mis läbi katsumuste jääb samasuguseks (nt truudus), tegelaste kõlbeline moraal mida katsumused ei saa murda.
I periood - 19 saj lõpu UUSROMANTISM, mis algab dekadentsiga, keskmeks saab sümbolism, selle ümber põimvad estetism, impressionism etc. - kõik need voolud vastandavad end realismile.
Ideaalsust on aga kahjuks väga raske või isegi ehk võimatu saavutada. Seda tõestasid ka Zadigi ebaõnnestumised ning tema saatus, mis ikka ja jälle raskusi ta teele veeretas.
Ideaalne maailma on reaalse taga, on hinge- või vaimumaailm; seda ei saa mõistusega tunnetada, vaid väljavalitud (kunstnikud) tunnetavad seda ning annavad edasi sümbolismide kaudu
I osa - võitlus maaga II osa- võitlus Jumalaga III osa- võitlus ühiskonnaga IV osa- võitlus iseenda ja oma eluõnnega V osa- resignatsioon (alistumine, alla andmine)
I laulus - Agamemnon loovutab Chrysese ning võtab Achilleuse orjatari endale, mille peale Achilleus lahkub sõjast ning palub oma ema kaudu, et kreeklased kaotaksid sõja.
I osa on hümn Peeter Suurele, kes rajas linna II osa on Peterburi veeuputusest 1824, kus väikeametnik Jevgeni kaotab oma naise ja neab Vaskratsanikku s.t. Peetri kuju.
I osa - võitlus maaga, II osa- võitlus jumalaga, III osa -võitlus ühiskonnaga, IV osa- võitlus iseenda ja oma eluõnnega, V osa-alistumine ehk resignatsioon.
I osa – võitlus maaga, II osa – võitlus jumalaga, III osa – võitlus ühiskonnaga, IV osa – võitlus iseendaga, V osa – alistumine ehk resignatsioon.
I part – indrustrial towns & unemploiment He lives in Brookers lodging-house Miners work is hard:  “Travel” through a tunnel - ~ high, many km 1m
Idablokis on omad mured, 54. Aastal olid Ungari sündmused, kus ungarlased tõstsid mässu, tõusid üles Nõukogude Liidu vastu, palju ungarlasi sai surma.
Idee armastuses on nii ilus, et ollakse koos inimesega, kellele öeldakse kõiksugu armsaid sõnu jättes sealjuures vaka alla kõik see, mis halb ja ebameeldiv.
I osa on panoraamromaan, teised edendatakse süvapsühholoogiliseks kujunemisromaaniks, midamööda minetab ajalugu loo peamise mõõtkava tähendust.
I tsüklit on sageli nimetatud kroonikate tsükliks, mingit pistmist on sellel kroonikatega “Põlev lipp”, “Viimne linn”, “Surmaratsanikud”
Ideaalset perspektiivi – loomingulisest rahuldamatusest, millele tuuakse ohvriks kõik inimlikud tabud, süüta lapsed, usaldavad neitsid ja abitud vanainimesed.
Ibn rušd - araabia filosoof, viis kooskõlla islami ja Aristotelese õpetuse al-Ghazālī - pärsia päritolu teoloog, filosoof, jurist ja müstik.
I osa on “Lapsepõlve kevadel ja nooruse suvel”; II osa “Arukas õukonnafilosoofia ehk meheea sügisel”; III osa “Vanaduse talvel”.
I periood - uusromantism (19.s II pool), kunst on ilu loomine . Oluline pole mitte elutõdede näitamine, vaid pidevalt uue ja huvitava avastamine.
I concentrated on unscrewing the lid of my lemonade. I took a swig, staring at the table without seeing it. "Aren't you hungry?" he asked, distracted.
Ideaalid on meil kõigil erinevad, samuti on erinev see, kas me nendeni jõuame ja kuidas. Emma jõudis ideaalini aga natuke liiga hilja.
Ibn al - ’Arabi – araabia filosoof ja luuletaja, sufismi ainelised traktaadid ja mõtteluule Tuhat ja üks ööd araabia jutukogu
I nodded — I'd heard of that one. "Are you still angry?" he asked as he carefully maneuvered his way out. "Definitely." He sighed.
I osa – inimese võitlus maaga; Andres tõdeb, et võitlus maaga kestab igavesti ja et see annab tulemuseks heal juhul viigi
Ideaalselt perspektiivi – Faust tunnistab, et ta on õnnelik – siis võib Mefistofeles tema tekib rahuldamatus, mille hinge põrgusse viia.
I maailmasõda – Päts niisiis ei saanud seda riigilt oma teenete eest kingiks nagu Laidoner – ja osteti järk-järgult välja.
Ida teater – etendus, millega palutakse jumalalt head saaki ja mis toob ka elus õnne. (hiljem väljaarenenud näitekunstiks)
I tants - Aiaste perepoeg Jüri ja sulane toovad katelt(vaevaliselt). Vana peremees Mats vaatab toimingut imetlusega.
Idasse – Kreeka, Balkani poolsaar, Väike- 1.Falle maja - esimene Aasia. Seal sai tema uurida juba linna proekt.
I pulled on my brown turtleneck and the inescapable jeans, sighing as I daydreamed of spaghetti straps and shorts.
I 1913 – 1914: „Rohtaed“, luuletused seotud Soome ja armastusega, põhjamaine loodus ja karge armastus.
Ibseni ajaloolis - filosoofilise kontseptsiooniga käis kaasas absoluutse tõetruuduse ja ajaloolise täpsuse nõue.
Ideaalselt on omavahel põimitud tolleaegne poliitiline olukord ja eestlaste vaimne tahe saavutada vabadust.
Ideaalne kangelane - mehine, õiglane ja tahtekindel vaba alupoeg, kelles on kehastunud rahvajuhi parimad omadused.
Iapetos – tema pojad: * Atlas – kandis taevast oma õlgadel * Prometheus – inimkonna päästja
I sat on the floor next to the coffee table, where a tray of food waited, and began picking at it
Ideaalne maailm - seiklused, õilsus, vaprus,sihikindlus, rüütellikkus, abivalmidus, eneseohverdus, aatel
Idealism – belief in the goodness of mankind Revolutionary ides about politics, marriage, women
I concentrated on getting my dinner, taking last night's lasagna from the fridge, placing a square
Iason – kangelane, Aisoni poeg, tõi tagasi kuldvillaku Aieteselt, kosis tütre Medeia
I concentrated on a warped ceiling tile and tried to breathe deeply despite the ache in my ribs.
I faas –  Uurin tegevusprotsessi  Õpilased otsivad õpetaja evokatsioon kohta.
I osa – võtlus maaga, see võttis Krõõda elu, Andrese tervise, Mari elurõõmu.
I lotofaagide ehk lootosesööjate maa. Kõik elanikud on lootose tõttu unustusse vajunud.
I suggested — with casual innocence — that maybe Angela, the shy girl who had Biology
Ida teater – etendus, millega palutakse jumalalt head saaki ja mis toob ka elus õnne.
I plaat – kopeerib 1975. aasta vinüülplaadile loetud luulet („Valik luuletusi.
Ideaalide eest – selle asemel laiusid kildkondlik võimutaotlus ning omakasu tagaajamine.
Idapool on kas Nõukogude Liidu poolt okupeeritud või väga tugevasti mõjutatud.
I osa - ``Päris kriminaalne lugu`` Meelik,Jürnas ja Kaur olid suured sõbrad.
I was on my way to find new clothes when a light tap on the door made me jump.
I pulled on my boots anyway, unclear where I was headed, and went downstairs.
I osa – võitlus maaga Raamatus hakkas tegevus ajast, mil suri Krõõt.
I osas on Andrese tülid naabri Pearuga. Andres on õiglane, Pearu kaval.
I tried on a couple of different tops, not sure what to expect tonight.
I osa – Lilliputid, tegelikult kujutatakse tolleaegset Inglismaad.
Ideaali alus – loodus- Rousseaul on loodusele kolm erisugust tähendust.
Idealistlik - romantiliste joontega), kus hübriidsus väljendub nimedes.
Ideaalide puudumine – nägi, et paljud tahtsid revolutsiooni, et kasu saada.
I d - iri i iy i =4: I E:iiiU r -{ q ')a::- -lvdv Z-s - 't! 4
Ideede ajalugu – ka marsism, rahvuslus, feminism … (Michel Foucault)
I 4 - - o - -- 3 = ; = E 9'- :8 '3.t q =i EE; ou€;;F';t* =
I q - : is eE..tTi s.g ; ==i; tr:JP='dE =*;E-EE R€=-;*; y
Ideede maailm - selle kohta saame mõistuse abil kindlaid teadmisi.
I focused on keeping the vital interest I felt out of my eyes.
I stopped on the porch and took hold of his face in my hands.
I stopped on my way to grab three Tylenol from the bathroom.
I osa – koosneb põhjapoolkerani ulatuvast 9 riigist.
Idamaades on usklikke ~ 70%, Põhjamaades kõvasti vähem.
I 1901 - 1905-Ettevalmistav ja isamaalik-rahvuslik.
I leaned on the back of the couch, looking over her
Ideaalne riik on eesmärk, mille poole maksab püüelda.
I osa - 1926 , võitlus maaga, mats ja vurle
I osa – 12. sajand – Kristuse sünnini.
I799 - I837. Sündis põlisaadlike perest.
I kant - kasuta julgelt oma mõistust.
I triumviraat – Caesar, Pompeius, Grassus
Iapetus – Atlase ja Prometheuse isa
I put on the dark blue blouse he'd
Iago – he is Othello's ensign.
Iason – Kuningas Aisoni poeg.
Ideaalideks on ausus ja otsekohesus.
Vote UP
-1
Vote DOWN
I 1590 – 1600 (komöödiate periood „Suveöö unenägu“)



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun