Facebook Like
Küsitlus


VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris

Muusikaajalugu: I kursus, I semesterVanamuusika:
Vanaaeg
Keskaeg
Renessanss
Abi- ja lisamaterjal õpiku
(Toomas Siitan. Õhtumaade muusikalugu I, 1998)
ja isikliku konspekti kõrvale

Koostas: Oliver Vatsfeldt
2010

LOODUSRAHVAD JA NENDE MUUSIKA


EE: „Loodusrahvad: ühiskonna ja majanduse arengult ürgkogukonna tasemel elavad, algelise kultuuriga (minu kurs. – v.j.) rahvad , kes sõltuvad elatusvahendite hankimisel otse looduskeskkonnast.”
Umbes 40 000 aastat tagasi ilmus Euroopasse homo sapiens e tarkinimene. Alles tarkinimesel arenes heatasemeline häälikuline kõne (varasemate inimtüüpide lõualuu kuju ei võimaldanud veel kõnelemist). Häälitsused, mida see inimene kuuldavale tõi, on vaadeldav ühe vanima muusikana.
Taolise inimese põhitegevuseks oli küttimine, kalapüük, korilus – toidu hankimine . Kiviaja inimene oli loodusega väga tihedalt seotud. Tunti oma elupaiga loomi ja linde ning nende käitumist, taimi ja nende toite- ning raviomadusi. Loomade kinnipüüdmist hõlbustas nende käitumise ja tavade tundmine , samuti ka oskus nende hääli järgi aimata. Ka loomade-lindude häälte matkimine on käsitletav muusikana.
Samas koges ürginimene ümbritsevas maailmas palju seesugust, mida ei osatud seletada: uni, unenäod, surm ja haigused, äike, tormid . Püüd neid nähtusi mõista tekitas kujutelma, et looduses elavad ja tegutsevad silmale nähtamatud jõud. Arvati, et igal inimesel, loomal, linnul, aga ka puul, kivil, tuulel, vihmal jne loodusobjektil ja -nähtusel on oma hing, et kogu loodus, kõik ümbritsev, on hingestatud. Hinge peeti elu asukohaks ja näiteks magamise ajal (või haiguse korral) võis see kehast lahkuda. Surm tähendas niisugust und, mil hing oli keha jäädavalt hüljanud. Usku olendite ja loodusesemete hingedesse ning iseseisvatesse vaimudesse nim. animismiks.
Loodusrahvaste elu kulgeb kooskõlas looduse rütmidega. Kõike looduses toimuvat seletatakse vaimude , hingede tegevusega. Selleks et säiliks olemasolev maailma harmoonia või vastupidi, kui inimeste suhe vaimude/hingedega on sassi läinud (hädad, õnnetused, haigused) ja on vaja vaimudega hea suhe taastada, viiakse läbi rituaale – kindla korra järgi peetavaid maagilisi kombetalitusi. Rituaal on toiming, kus laul, tants, pillimäng, liikumine, maalingud , kostüümid jne on põimunud ühtseks lahutamatuks tervikuks. Loodusrahvad ei tunne veel eri kunstiliike.
Esmalt võis muusika koosneda üksnes häälitsemisest, käte plaksutamist, jalgade trampimist. Edasi avastati juba, et igasugu puutükid, kivid (löökpillide eelkäijad), sarved , merikarbid, õõnsad pillirood (puhkpillide eelkäijad) jne annavad erinevaid kõlasid. Kõik mis kätte puutus ja heli tekitas sobis kasutada. Heliallikatena võidi kasutada ka muuks tarbeks valmistatud riistu – vibu (keelpillide eelkäija), kaabitsad. Edasi hakati valmistama juba eri liiki instrumente.
Loodusrahvaste muusika on näiliselt lihtne: 1-häälne, meloodiad on lihtsad, sageli korduvad, väga suur roll on rütmil. Ometi ei ole korrektne nimetada seesugust musitseerimist või kultuuri „algeliseks”, nagu ülal toodud eesti entsüklopeedia tsitaadis. Sõna „algeline” sisaldab endas hinnangut ja on selgelt taolist kultuuri alavääristav. Tänapäeva maailmas peaks olema juba elementaarseks saanud, et euroopalik kultuur ja valge inimene ei ole ülejäänutest ei „parem” ega „vägevam”. Euroopa kultuur on lihtsalt täiesti teistsugune. Kaugemate regioonide kultuur sisaldab enamasti seesuguseid teadmisi ja oskusi, mis jäävad valgenahalisele haritud inimesele varjatuks. Teisi sõnu: ta ei taju selles kultuuris peituvat keerukust.
Paljudel loodusrahvastel on šamaanid.
Šamanism – animismil põhineva usundi erivorm. Šamanism on animismi alaliik (ka: vaimne distsipliin , tervistamispraktika). Šamanism on eri vormides levinud üle maailma.
EE: „Šamaan – arhailistes ühiskondades inimene, kes on teatud meeleseisundeis (ekstaasis, loves, transis) võimeline lahkuma kehast irdkehana, suhtlema vaimolenditega ning käima üleloomulikes maailmades (maailmapuu). Loves täitub šamaan üleloomuliku väega ning on seetõttu suuteline olema selgeltnägija ja parandaja, kuid ta võib muutuda ka ohtlikuks (nõid). Hõim on šamaani vahendusel ühenduses ülemaiste vägedega, saab tema kaudu abi ja kaitset (looma-, vilja-, jahiõnne). Tihti täidab šamaan hõimu preestri rolli ning on hõimule olulise teabe (pärimused, müüdid) säilitaja. Ta on oma ühiskonnas eriline isiksus – ta ei saa šamaaniks mitte omal vabal tahtel, vaid vaimud valivad ta selleks; sageli on oluline pärilikkus.” Lühidalt: šamaan on üleloomuliku väega, teistes „ilmades” liikuv inimene, hõimu kaitsja.
Transs – muutunud teadvuse seisund. Selle saavutamiseks kasutatakse abivahendeid: meelemürgid, pillimäng ( trummi löömine).
Šamaani hing võib kehast lahkuda ja lennata teistesse „ilmadesse”. Rituaali läbiviimiseks on tal spetsiaalne varustus . Siberi šamaanidel näiteks on kostüüm, millele tehtud kaunistused kujutavad šamaani abistavaid kaitsevaime ja on seega justkui jutustus šamaani vägevusest (mida rohkem kaitsevaime, seda vägevam šamaan). Kostüüm peab olema varustatud tugevdatud osadega, et kurjad vaimud ei saaks šamaani vigastada (eriti nt. terav otsik peaehte küljes), kostüüm peab šamaani kaitsma. Sageli on kostüümi küljes ka helisevaid-tilisevaid kellukesi, seega on tema kostüüm ka omamoodi muusikaline instrument, mis täiendab ja mitmekesistab šamaanirituaali muusikalist tausta .
Transsi langemiseks kasutavad šamaanid ka pille. Siberi rahvastel on selleks sageli trumm . (Trumm omakorda polnud lihtsalt pill, vaid nt. põder, kelle seljas šamaan teistesse ilmadesse lendas.) Transsi aitab esile kutsuda rütmiline pillimäng ühes laulu ja tantsuga. Mõnel pool tugevdatakse nende mõju ka meelemürkidega.
Trummi purunemises nähti märki
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

Registreeri ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile


Konto olemas? Logi sisse

Vasakule Paremale
VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA #1 VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA #2 VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA #3 VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA #4 VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA #5 VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA #6 VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA #7 VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA #8 VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA #9 VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA #10 VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA #11 VANAD KULTUURRAHVAD JA NENDE MUUSIKA #12
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 12 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2011-11-28 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 17 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Olkuolen Õppematerjali autor

Lisainfo

Andmeid vanaaja muusika kohta.
LOODUSRAHVAD JA NENDE MUUSIKA.
Arhailine ajajärk – eepika ja lüürika.
Klassikaline ajajärk – dionüüsiad, teatrikunst.
Hellenism ja Rooma võimu ajajärk.
VANA IISRAEL.

Märksõnad

Mõisted


Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

19
doc
Vana Kreeka muusika
7
doc
Vanade kultuurrahvaste muusikaajalugu
39
odt
Ajalugu muusikaajalugu ja kunstiajalugu üleminekueksam 10-Klass
168
doc
Ajaloo mõisted ja isikud tähestiku järgi
52
doc
Vana-Kreeka
49
doc
Suur Kokkuvõte Ajaloo 9 kl õpikust
116
doc
Vanaaeg
60
rtf
10nda klassi ajaloo konspekt

Registreeri ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Konto olemas? Logi sisse

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli? | Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun