Mis veebilehti külastad? Anna Teada Sulge
Facebook Like
Küsitlus


Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks (1)

3 HALB
Punktid

Esitatud küsimused

 • Mis ja milleks on biosensor ?
 
Säutsu twitteris
Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks
 • Rakendusbioloogia mõiste, valdkonnad. Näiteid rakendusbioloogia saavutustest. GMO, näiteid, ohud.
  Rakendusbioloogia- erinevate haruteaduste avastatud seaduspärasuste kasutamine inimkonna huvides.
  Biofüüsika- käsitleb organismides toimuvaid füüsikalisi protsesse.
  Biokeemia - uurib organismide keemilist koostist, ainevahetusprotsesse, keemilisi muundumisreaktsioone, nende regulatsiooni jne.
  Biomeetria - on matemaatiliste meetodite kompleks (statistika) organismide ja nendega seotud protsesside modelleerimiseks ning organismidega katsete planeerimiseks.
  Biotehnoloogia- on organismidele omastel protsessidel põhinev tehnoloogia mitmesuguste ainete saamiseks tehistingimustes.
  Geenitehnoloogia - kasutab organismide pärilikkuse muutmiseks DNA siirdamist, mille tagajärjel luuakse uut pärilike omadustega organismid (transgeensed organismid)
  Looduskaitse- on elukeskkonna, loodusvarade ja bioloogilise mitmekesisuse säilitamine.
  Meditsiin- tegeleb pärilike haiguste sünnieelse diagnoosiga ja hilisea raviga . Samuti päriliku eelsoodumusega haiguste profülaktikaga ja nakkushaiguste tekitajate uurimise ja raviga, inimese tervise kaitse ja tugevdamisega.
  Taime- ja loomageograafia- uurib taimede ja loomade ning nende koosluste levikut Maal.
  Tõu- ja sordiaretus- eesmärk on uute koduloomade tõugude ja kultuurtaimede sortide aretamine.
  Veterinaaria ja taimekaitse - tegelevad koduloomade ja kultuurtaimede haiguste ennetamise ning raviga.
  Paljude bakterite, taimede ja loomade pärilikkust on muudetud sellega, et neisse on viidud teiste organismide geene.
  On konstrueeritud uute omadustega organisme, kes toodavad bioloogiliselt aktiivseid aineid: raviühendeid, antikehi, verehüüimisfaktoreid, kasvufaktoreid jne.
  Transgeenseid loomi saab kasutada mudelitena inimese pärilike haiguste uurimiseks ja uute ravimeetodite rakendamiseks.
  Püütakse konstrueerida loomi, kes kannaksid inimese koesobivusantigeene, et antud loomade organeid (südant, neere, maksa jm) siiradada inimese organismi, ilma et inimese organism koesobimatuse tõttu selle ära tõukaks.
  Transgeensetel kultuurtaimedel on suurendatud nende haigus-, lamandumis-, põua- ja külmakindlust, saagikust ning säilivust. Samuti on parandatud nende maitseomadusi.
  EELISED
  PROBLEEMID
 • suurem saagikus leevendab inimkonna toiduprobleeme
 • kultuurtaimede suurem elujõulisus ja haiguskindlus
 • keskkonna saastatuse vähendamine, kasvatatakse kahjuritele mürgiseks muudetud transgeenseid kultuure
 • eetikaprobleemid- igale organismile jäägu oma normaalne genoom
 • võib olla kahjulik inimese organismile. Mõni allergiat põhjustav valk võib sattuda toitu, kus teda normaalselt ei leidu
 • võimalik negatiivne mõju keskkonnale. Kahjurid muutuvad looduslike toimeainete suhtes immuunseks
 • põllukultuuridesse kantud muundatud geenid võivad üle kanduda umbrohule, muutes need samuti elujõulisemaks

 • Mikroobide, seente ja viiruste kasutamine biotehnoloogias . Viirusvektori kasutamise skeem.
  Põhilised biotehnoloogias kasutatavad organismid on bakterid ja seened. Paljud bakteri- ja seenetüved on majanduslikult tähtsad, sest neid kasutatakse laialdaselt toiduainetööstuses, antibiootikumide, vitamiinide, aminohapete jt ainete tootmisel.
  Ensüümid
  Toiduainetööstuses kasutatakse paljusid seent produtseeritud ensüüme toiduainete lõhna, värvi omaduste parandamiseks. Näiteks proteaase kasutatakse piima kalgendamiseks juustu tootmisel, õlle läbipaistuvuse suurendamiseks ja leiva omaduste parandamiseks. Pintselhalliku erinevate liikide baasil toodetakse valget ja sinist (rokfoori) hallitusjuustu ning salaamit. Bakterite ja hallitusseente toodetud amülaase rakendatakse tärklise hüdrolüüsiks siirupi tootmisel.
  Taimekaitsevahendid - seeni kasutatakse taimepatogeenide tõrjeks.
  Pesuvahendid sisaldavad bakterite ja seente sünteesitud ensüüme, millel on valke, lipiide ja polüsahhariide lagundav toime.
  Tekstiilitööstuses kasutatakse amülaasi tärklise lagundamiseks.
  Antibiootikumid
  Antibiootikumid on ravimid, mida kasutatakse bakterhaiguste raviks.
  Tootjateks on aktinomütseedid ja seened. Näiteks rohehallikutest saadakse penitsiliini, aktinomütseetidest tetratsükliini.
  Alkaloidid
  Tungalterast eraldatakse alkaloide, mida kasutatakse migreeni ja Parkinsoni tõve raviks.
  Transgeensed organismid
  Transgeensete kultuurtaimede ja koduloomade pärilikkust on muudetud, neisse on viidud teiste organismide geene eesmärgiga tõsta haiguskindlust ja suurendada saagikust.
  Transgeensetest organismidest saadud toidus pole taimekaitsemürke. Toiduained on tervislikumad, odavamad ja maitsvamad. Kuna ei kasutata mürke, väheneb ka keskkonna saastatus .
  Funktsionaalne toit
  Biotehnoloogiliselt toodetakse ka funktsionaalset toitu, s.o toitu, mille komponendid mõjuvad positiivselt inimese organismile.
  Funktsionaalne toit tõhustab inimese seedekulgla talitlust, aktiveerib immuunsüsteemi, vähendab haigusriske (kaaries, kõhulahtisus, kõhukinnisus, veresoonkonnahaigused), stabiliseerib organismi seisundit.
  Piimatoodetele (biojogurtile, biokeefirile) on lisatud probiootilisi baktereid, mis parandavad inimese seedetegevust, tugevdavad imuunsüsteemi, soodustavad sooletegevuse taastumist pärast antibiootikumidega ravi, vähendavad piimavalkude allergeenset toimet.
  Tervisejuust, mida toodetakse bakteri Lactobacillus fermentum ME-3 abil. Bakter hävitab seedetraktist düsenteeria ja salmonelloosi tekitajaid, aeglustab veresoonte lupjumist, aitab taastuda rakkudel, mida nakkus on kahjustanud.
  Toiduainetele lisatakse teatud keemilisi elemente. Näiteks jodeeritud sool, kaltsiumiga rikastatud mahlad ja piimatooted, rauaga rikastatud maisihelbed jne.
  Toiduainetest (näiteks riisist) eemaldatakse allergiat põhjustavad valgud ja kohvist kofeiin .
  Funktsionaalne toit saadakse loomorganismi füsioloogilise seisundi mõjutamisel ( tervisemunad ) või valitakse bioaktiivse mõjuga toiduaine ( mesi , küüslaauk, astelpaju viljad jne).
  Bioplasti tootmine
  Teatud mikroobid võimaldaksid toota looduses lagunevat bioplasti.
  DNA elementide trantspordiks kasutatakse viirusvektoreid, mis on saadud viiruste geneetilise materjali modifitseerimisel, asendades viiruse genoomis mõne geeni rakulise geeniga. Seejuures kasutatakse viiruse omadust tungida inimese rakkudesse ja viiruse nukleiinhappe seostumist peremeesraku DNA-ga. Seega on viiruse abil võimalik rakku toimetada vajalikud geenid ja muuta raku omadusi inimesele sobivas suunas. Viiruste ohtlikkuse vältimiseks eemaldatakse neist pärilik materjal, mis tagab viiruse paljunemise. • Molekulaarmeditsiin. Tsüstilise fibroosi
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

  Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile

  Vasakule Paremale
  Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #1 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #2 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #3 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #4 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #5 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #6 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #7 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #8 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #9 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #10 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #11 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #12 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #13 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #14 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #15 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #16 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #17 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #18 Rakendusbioloogia teemad üldbioloogia ja biotehnoloogia kursusteks #19
  Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
  Leheküljed ~ 19 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2008-08-28 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 148 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Kadike Õppematerjali autor

  Lisainfo

  rakendusbioloogia mõiste, Mikroobide, seente ja viiruste kasutamine biotehnoloogias. Viirusvektori kasutamise skeem, molekulaarmeditsiin, vähkkasvajate tekke mehhanismid, kloonimine, rakkude programmeeritud suremine, biosensor

  Märksõnad

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (1)

  san123 profiilipilt
  san123: Väga suureks kasuks!
  20:35 11-06-2009


  Sarnased materjalid

  5
  doc
  Rakendusbioloogia ja biotehnoloogia
  150
  docx
  Bioloogia gümnaasiumi materjal 2013
  83
  pdf
  Esimese nelja kursuse materjal
  98
  docx
  Kogu keskkooli bioloogia konspekt
  23
  doc
  Bioloogia konspekt - 12 klass
  15
  pdf
  Bioloogia eksamiks
  5
  rtf
  Rakendusbioloogia
  62
  doc
  Üldbioloogia materjal

  Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele
  faili e-mailile TASUTA

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  või
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun