Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Lagunemispinge on tavaliselt <10V. Lagunemispinge suurus oleneb galvaanielemendi EMJst, mis moodustub antud süsteemis ehk potentsiaalide erinevusest. Ülepinge: (nüü) on lagunemispinge ja süsteemis moodustunud galvaanielemendi elektromotoorjõudude vahe (h=Elag-EGE). Elektrolüüsi kasutamine: Elektrolüüsi abil toodetakse NaOH-d, mida ongi võimalik ainult elektrolüüsi teel saada.
L väärtused on täisarvud vahemikus 0 - (n-1). Kui n = 1 siis l saab olla vaid 0; kui n = 2 siis l saab olla 0 või 1 jne. l väärtusi tähistatakse tavaliselt tähtedega.
Lahuse külmumistemperatuur on madalam puhta lahusti külmumistemperatuurist: Ts  i * K k * C m kus Kk - krüoskoopiline konstant, sõltub ainult lahusti omadustest (molaarmassist, sulamissoojusest ja külmumistemperatuurist). Kasutatakse: jää sulatamiseks maanteedel; jahutussegude valmistamisel; ainete puhtuse hindamisel; molaarmassi leidmisel (krüoskoopia).
Lagunevad uv - kiirguse toimel radikaalideks, näiteks: CF2Cl2 → * CF2Cl + Cl* . Moodustunud radikaalid lagundavad osoonikihti, mis kaitseb maapinda ohtlikku UV-kiirguse eest. Peale osoonikihi lagundamise on freoonidel ka kasvuhooneefekti tekitaja toime, kuna nad on võimelisemad neelama 1500 korda rohkem soojuskiirgust kui süsinikdioksiid.
Lagunemisreaktsioon – ühe aine lagunemisel tekib kaks uut ainet (hüdroksiide, hapnikhapete, karbonaatide lagunemine).
Lahuse ekvivalentjuhtivuseks nimetatakse sellise lahusekihi juhtivust, mis sisaldab 1 g- ekvivalendi elektrolüüti ja asub elektroodide vahel, mille vahekaugus on 1 m. Ekvivalentjuhtivuse ühikuks on S m2 g-ekv-1 ja ta avaldub valemiga , kus n - normaalne kontsentratsioon (g-ekv l-1); 1000 on üleminekutegur m3 liitritele.
Lagunemisreaktsioonid on reaktsioonid, kus ühe aine lagunemisel tekib kaks või enam uut ainet
Lahuse kontsent - Pind-pinevus ratsioon c Tilkade arv σ mol/L I katse II katse III katse Keskmine mJ/m2 0 39 40 40 40 71,72 0,0625 43 43 42 43 66,6771875 0,1250 46 46 45 46 62,29693431 0,2500 51 51 51 51 55,78222222 0,5000 59 59 59 59 48,21853107 1,0000 72 71 72 72 39,69618605
Lahjemad glükoosilahused ehk lahjendused. Lahjendusi tuleb teha standardlahusest kolm lahjendust, milles glükoosi kontsentratsioon on siis 0,25 mg/ml (4 kordne lahjendust), 0,125 mg/ml (8 kordne lahjendust) ja 0,062 mg/ml (16 kordne lahjendus).
Lahesõda 1990 - 1991 oli lääneriikide sekkumine kohalikku konflikti, et säilitada kontroll Pärsia lahe naftavarude üle. Teises maailmasõjas tungisid saksa väed Venemaale, et sealt saada naftat, millest teha energiat.
Lagundamis - ja sünteesiprotsesside orgaaniliste ühendite koosseisust anorgaaniliste ühendite koosseisu ja tagasi (hapnikuringe, veeringe, lämmastikuringe, süsinikuringe, fosforiringe, väävliringe). - Veeringe
Vote UP
-1
Vote DOWN
Lagunemisreaktsioon on reaktsioon, kus ühe aine lagunemisel tekib kaks või enamat uut ainet Ca CO3 = Ca O + CO2 (kuumutamine) 3. Asendusreaktsioon on reaktsioon, kus lihtaine aatomid asenduvad liitaine koostisesse kuuluva teise elemendi aatomiga Zn + 2H Cl = Zn Cl2 + H2 4. Vahetusreaktsioon on reaktsioon, mis toimub kahe liitaine vahel ja mille tulemusel tekib kaks uut liitainet Na2 O + 2 H Cl = 2 Na Cl + H2O
Lahuse ekvivalentjuhtivus on selise lahusekihi juhtivus, mis sisaldab 1 g-ekv elektrolüüti ja asub elektroodide vahel, mille vahekaugus on 1 m. , kus n-normaalne kontsentratsioon, 1000 on üleminekutegur liitritele.
Lagunemisel 400 - 500C juures: 2NH4VO3 →V2O5 + 2NH3 + H2O. Ta on efektiivne katalüsaator teatud oksüdatsioonireaktsioonides, eriti oluline on see SO2 oksüdeerimisel SO3-ks väävelhappetööstuses.
Ladinakeelne nimetus on nitrogenium, mille võttis teaduses kasutusele Chaptal ning tähendab “salpeetri tekitaja” ja elemendi sümbol on N. Lämmastiku avastas Daniel Rutherford 1772 aastal Edinburgis.
Laguneb hco3 - →H+ +CO3²-, siis sadestub välja CaCO3,mis on katlakivi põhikomponent, milles on veel Fe2O3*n∙H2O ja CaMg(CO3)2 – need on vee aurumisjäägi põhikomponendid.
Laagriõlled on heledama värvusega, suure gaasisisaldusega, keskmise kuni tugeva humalamaitsega ning 3-5-protsendise alkoholisisaldusega. Laager on maailma populaarseim õlleliik.
Lahter - Perioodi rühmad- eemiliste elementide perioodilisussüsteem on süsteem, mis jaotab keemilised elemendid nende tuumalaengute järgi rühmadesse ja perioodidesse.
Lahuse keemistemperatuur on alati kõrgem kui puhta lahusti keemistemperatuur. ∆Tk=i*Ke*Cm, kus Cm - lahuse molaalne kontsentratsioon; Ke- ebulliskoopiline konstant; i-isotooniline tegur.
Lahuse isotoonilisustegur on 1,60 ja dissotsiatsiooniaste on 0,6 aga puhta aine dissotsiatsiooniaste on ligikaudu 1. Termopaar võis olla kallibreerimata ning sellega võis kaasneda viga.
Lagunemispinge - pinge, mille juures algab elektrolüüs, ülepinge η- pinge, mille juures elektrolüüs lõpeb, on võrdne lagunemispinge ja süst moodust GE emj vahega.
Lagusaaduseks on hapnik. Heitvett on peamiselt kahte liiki – tööstuslik ja olmeheitvesi. Mõlemad on tugevasti reostunud, kuigi reostavad ained on kummaski erinevad.
Lahendustena on välja pakutud kas elektron või röntgenlitograafia kasutuselevõtt, kuid jällegi on nende meetodite mittekasutuselevõtu suureks põhjuseks raha.
Laboratooriumis valmistada on võimatu. Keemia algusaastatel arvati orgaanilisest keemiast ainult väikest keemia haru, kuhu hulka kuuluvad mõned üksikud orgaanilised ained.
Lah - nud aine hulka kindlas hulgas lahuses või lahusest lähevad Cu2 + ioonid vaskplaadile, kus nad neutral-ruvad. Summeerimisel tuleb arvest reakts.
Lagunemisprotsessi nimetatakse tiksotroopiaks. Koagulatsioonigeeli omandavad negatiivse laengu ja sadenevad anoodil, millelt nad monomolekulaarse kihi tekkimisele.
Lagunemisreaktsioon –  reaktsioon, mille puhul tekib ühest lähteainest mitu saadust. Need on valdavalt  endotermilised(neeldub energiat ▲H>0).
Lahuse faasis on erinev. Sellel põhjusel hakkavad metalli ioonid läbi piirpinna minema üle sellesse faasi, milles nende keemiline potentsiaal on madalam.
Laborites on teda uuritud kui alternatiivset voolu saamise allikat ja on ka saadud tulemusi, mis ületavad tavaliste patareide või akude võimsust.
Lahuse ekvivalentjuhtivuseks nimetatakse sellise lahusekihi juhtivust, mis sisaldab 1g- ekvivalendi elektrolüüti ja asub elektroodide vahel, mille vahekaugus on 1 m.
Laboritevahelised võrdlusmõõtmised on selliselt korraldatud mõõtmised, kus erinevad laborid analüüsivad sama koostisega proove ja seejärel võrreldakse nende tulemusi.
Lagunemispinge on tavaliselt <10V. Ülepinge: (h) on lagunemispinge ja süsteemis moodustunud galvaanielemendi elektromotoorjõudude vahe (h=Elag-EGE).
Laenguga osakese e. nukleofiiliga Amiinid on mürgised ja ebameeldiva lõhnaga Nukleofiil saab olla neg. Laenguga või vaba elektronpaariga osake.
Lagunemise kiirused on peaaegu võrdsed ning vaheprodukti kontsentratsioon jääb reaktsiooni ajal püsivaks, nimetatakse statsionaarseks olekuks):
Lagunemisreaktsioonides on enamasti ülekaalus energia neeldumine vanade sidemete lõhkumisel, seetõttu on enamik lagunemisreaktsioone endotermilised.
Lagunemispinge on tavaliselt <10V. Elektrolüüsi abil toodetakse NaOH-d, mida ongi võimalik ainult elektrtolüüsi teel saada.
Lagunemisreakts - d. Põhitunnus – igale keemilisele reaktsioonile kaasneb kas energia eraldumine või energia neeldumine.
Lahjendatud väävelhappel on mineraalhappele iseloomulikud omadused: ta reageerib metallide, aluseliste oksiidide ja hüdroksiididega.
L ühendil on kindel paar elektronneg-ma aatomi poole s.t.mok-s on orb-de kattumis- ja mille mok-d ei oma ruumala.
Laboritarbed on endiselt asendamatud, plaatinaserviisid on muutunud aga muuseumieksponaatideks. Kasutatud kirjandus
Ladaan – Magusalõhnaline õlivaik, mida koguneb tilkadena Lähis-Idas kasvava ladaanipõõsa lehtede alla.
Lahuse külmumistemperatuur on madalam puhta lahusti külmumistemperatuurist: ∆Tk=i*Ke*Cm, kus Ke-ebulliskoopiline konstant.
Lahjem on lahus) Tugevad elektrolüüdid - Tugevate elektrolüütide lahused koosnevad ainult ioonidest.
Lahuse konts - entratsioon C(M) κ 0,12 f(x) = 0,1665749569 x^0,4797047394 0,1 0,4 0,1077851236 0,08 k (S/mol)
Laenguga osakese e. nukleofiiliga Amiinid on mürgised ja ebameeldiva lõhnaga H3C - Cl madalam, kui alkoholidel.
Lahjendatud sool – ja väävelhappega reageerivad vaid need metallid, mis asuvad pingereas vesinikust vasakul.
Lagunemisreaktsioon - Lagunemisreaktsioon on keemiline reaktsioon, milles aine laguneb kaheks või enamaks aineks.
Lahjendatud väävelhappes nimetatakse ooleumiks. Ooleumi lahjendamisel veega saadaksegi kontsentreeritud väävelhape.
Lahtikeerdunud kaksik - heeliksi segment, mis näitab komplementaarsete N-aluste antiparalleelset orientatsiooni.
Lahuse maht on 59.00 ml = 0.05900 L, seega on Hg22+ lahus 0.489 × 10−4 = 8.29 × 10 −4 M 0.05900
Lagunemispinge on tavaliselt < 10V. Ülepinge () – pinge, mille juures elektrolüüs lõpeb.
Lahus i - katseklaasis (kus oli äädikhape) jäi muutumata, aga teises tekkis sade.
Labora - toorne Töö pealkiri: töö nr. 4 Reaktsioonid elektrolüütide lahustes
Lagunevad kuumutamisel - --> aluseline oksiid ja vesi Ei lagune IA-Rühma metallide hüdroksiidid.
Lagunemisreaktsioon - on reaktsioon mille käigus aine laguneb kaheks või enamaks aineks
Laboris o - ühendite lagundamisel 2KClO3  2KCl + 3O2 2KNO3  2KNO2 + O2
Lahjendatud hno3 - ga. Lisasin 4 tilka AgNO3 lahust, mille tagajärjel tekkis sade.
Lagunemispinge – elektroodidele antav pinge, mille juures hakkab elektrolüüs
Lagunemisreaktsioon – keemiline reaktsioon, milles aine laguneb kaheks või enamaks
Lahendamata samuti on probleem, kuidas vesinikku paakides hoida: vedelana peaks teda
Lahkuvaks rühmaks on hüdroksiid. Eemaldub vesi ja moodustub ka teinegi kaksikside.
Laengu viiruki - pulga teise otsa, saame viitsüüte kestusega kuni pool tundi.
Lagunemis pinge on elektroodidele antav pinge, mille juures algab elektrolüüs.
Labori töötajatel on käes kummikindad, ees kaitseprillid ja seljas kaitsekittel.
Lagunemispinge on pinge, mis tuleb anda elektroodile, et algaks elektrolüüs.
Lagunemisreaktsioon – ühe aine lagunemisel moodustavad kaks või enam uut ainet.
Lahuse kontsentratsioon – mida suurem lahuse kontsentratsioon seda suurem on osmootne
Lagunevad kuumutamisel - > vastav oksiid ja vesi kuumuyamisel lagunevad hapnikhapped
Lahuse konsentratsiooniks nimetatakse lahustunud aine hulka kindlas lahuse või lahusti
Lahuse kontsentratsioon on lahustunud aine hulk kindlas lahuses või lahusti koguses.
Lagunemisreaktsioon – reaktsioon, kus aine laguneb kaheks või enamaks aineks.
Lagunemist nimetatakse denaturatsiooniks. Taastumine on renaturatsioon.
Laenguga osakestega - > tekkivad suurehelbelised agregaadid, settivad kiiresti.
Laengu saad - +12 – 2 – 8 = +2 On positiivse laenguga ehk KATIOON
Lahus h2so4 - s), mida väävelhappe saamiseks lahjendatakse veega.
Laboratoorne rotaatoraurusti on ette nähtud preparatiivsete tööde teostamiseks.
Lahuse leemistemperatuur on alati kõrgem kui puhta lahusti keemistemperatuur.
Lahkuv rühm – asendusreaktsiooni korral väljatõrjutav osake
Lahkuv rühm - rühm, mis tõrjutakse välja asendusreaktsioonid
Lahuse konts - entratsioon C(M) λ 0,0035 0,003 Lamda (S*m2/mol)
Laboris klaas - ja portselannõude efektiivse puhastusvahendina.
Lahuse külmumistemperatuur on madalam puhta lahusti külmumistemperatuurist.
Laengu delokalisatsioon – elektronide või laengute jaotumine aatomite
Lahjendatud hno3 - ga reageerib tina metallina – tekib Sn(NO3)2
Lahuse elektrijuhtivus – kui lahuses on ioonid, juhib lahus elektrit.
Laenguarv on prootonite arv selle elemendi aatomi tuumas.
Lahuse kontsentratsioon on 20 kraadise ehk tavalise vee omast suurem.
Lagunemispinge – Pinge, mille juures algab elektrolüüs.
Lagunemisreaktsioon – aine laguneb kaheks või enamaks aineks.
Lagunemisreaktsioon - saadusteks on aatomid või uued lihtained
Lahuse kontsentratsiooni on võimalik leida kaliibrimiskõvera abil.
Lagunemisproduktiks on tina stabiilne isotoop massiarvuga 115
Lahus lillakas - siniseks, mis näitab valgu olemasolu.
Lahenduseks on toota vähem ahneid autosid.
Lahjendatud äädik - või sidrunhappe lahusega.
Lagunemine on aga keemiline nähtus.
Lagunemine kuumutamisel – lagunemisreaktsioon.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun