Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Arvestuse Alused (0)

1 HALB
Punktid
 
Säutsu twitteris

Majandusarvestus
Kaugõppe osakong


ARVESTUSE ALUSED
Ainetöö


Üliõpilane:
Juhendaja:
Aino Sillamaa


Tallinn 2005
SISUKORD
SISSEJUHATUS 3
1. MAJANDUSAASTA ARUANDE KOOSTAMINE 4
2. TEGEVUSARUANNE 9
3. ASTAARUANDE ARVESTUSPÕHIMÕTTED 10
3.1. Nõuded ostjate vastu 10
3.2. Raha ja raha ekvivalendid 10
3.3. Varud 10
3.4. Materiaalne põhivara 11
3.5. Immateriaalne põhivara 12
3.6. Kapitali- ja kasutusrendid 13
3.7. Finantskohustused 13
3.8. Ettevõtte tulumaks 13
3.9. Tehingud välisvaluutas ning välisvaluutas fikseeritud finantsvarad ja kohustused 13
3.10. Tulude arvestus 14
3.11. Kohustuslik reservkapital 15
3.12. Eraldised ja potentsiaalsed kohustused 15
KOKKUVÕTE 15
VIIDATUD ALLIKAD 16
Lisa 1 AS Tartu Õlletehase Bilanss 2003 17
Lisa 2 Kasumiaruanne 18

SISSEJUHATUS


AS Tartu Õlletehas on pika traditsiooniga ettevõte. Selle ettevõtte ajalugu sai alguse aastast 1807, kui belglane Albert Le Coq asutas õlletehase Inglismaale , kuid aastal 1913 müüdi firma A. Le Coq kohalikule õlletehasele „ Tivoli “. 22. aprillil 1913. aastal hakkas kohalik õlletehas “Tivoli” kandma AS A. Le Coq nime.
AS Tartu Õlletehas kuulub holdingfirmale AS A. Le Coq, mis omakorda kuulub Soome kontsernile Olvi OY. Olvi OY kuuluv AS A. Le Coq omab täna 100% Tartu Õlletehase, 90,87% Läti õlletehase Cesu Alus, 83,07% Leedu õlletehase Ragutis AB, 100% AS Saare Õlu ja 100% OÜ Finelin aktsiatest kellele kuulub 100 protsendiliselt AS Ösel Foods .
2004. aasta oktoobris muutis AS Tartu Õlletehas oma ärinime AS A. Le Coq Tartu Õlletehaseks. Nimemuutuse eesmärk on seniste AS Tartu Õlletehase ja AS Ösel Foodsi koondumine ühtse ärinime A. Le Coq alla, mis toimub 2007. aastal kui ettevõte saab 200 aastaseks. Sellega seoses muutub ka Baltikumi tasandil tegutseva holding-ettevõtte A. Le Coq nimi A. Le Coq Group’iks.
Holdingfirma AS A. Le Coq Group asub sisuliselt Tartus ja funktsioone täidavad samad isikud, kes töötavad AS Tartu Õlletehases. Mõningatel juhtudel AS A. Le Coq Group ja AS A. Le Coq Tartu Õlletehase tegevused ühtivad kuna juhtkond on seotud holdingfirmaga. Praegu lasub AS A. Le Coq Tartu Õlletehasel ülesanne aidata teisi holdingkompaniisse kuuluvaid ettevõtteid, kuna ettevõttel on oluline ajalooliselt väljakujunenud roll.
Referaadi eesmärk on uurida, kuidas on ettevõtte majanduslik oluord ja kas ettevõte on piisavalt tugev, et turul järjest suuremat edu saavutada. Peamised allikad töö koostamisel on A. Le Coq Tartu Õlletehase arvandmeid ja sealt talletatud informatsioon.

1.MAJANDUSAASTA ARUANDE KOOSTAMINE


Majandusaasta
Majandusaasta pikkus on 12 kuud.
Raamatupidamiskohustuslase asutamisel, lõpetamisel, majandusaasta alguskuupäeva muutmisel või muul seadusega ettenähtud juhul võib majandusaasta olla lühem või pikem kui 12 kuud, kuid ei tohi ületada 18 kuud.
Majandusaastaks on kalendriaasta , kui raamatupidamiskohustuslase põhikirjas või muus raamatupidamiskohustuslase tegevust reguleerivas dokumendis ei ole sätestatud teisiti.
Majandusaasta aruande koostamine
Raamatupidamiskohustuslane on kohustatud lõppenud majandusaasta kohta koostama majandusaasta aruande, mis koosneb raamatupidamise aastaaruandest ja tegevusaruandest. Majandusaasta aruandele lisatakse audiitori järeldusotsus, kui audiitorkontroll on kohustuslik, ja äriühingute puhul majandusaasta kasumi jaotamise ettepanek.
Majandusaasta aruande koostamise ja esitamise käik hõlmab järgmisi tegevusi:
1) raamatupidamise aastaaruande koostamine;
2) tegevusaruande koostamine;
3) audiitorkontroll;
4) äriühingute puhul majandusaasta kasumi jaotamise ettepaneku koostamine;
5) majandusaasta aruande esitamine kinnitamiseks.
Lisaks muudele seadustes sätestatud juhtudele on majandusaasta aruande audiitorkontroll kohustuslik raamatupidamiskohustuslasele, kellel vähemalt kaks järgmisest kolmest näitajast on aruandeaasta bilansipäeva seisuga suuremad kui: äriühingul müügitulu (netokäive) ja teistel raamatupidamisekohustuslastel tulu 6 miljonit krooni, bilansimaht 3 miljonit krooni ja töötajate arv 5.
Raamatupidamise aastaaruanne
Raamatupidamise aastaaruande eesmärk on õigesti ja õiglaselt kajastada raamatupidamiskohustuslase finantsseisundit, majandustulemust ja rahavoogusid.
Raamatupidamise aastaaruanne koosneb põhiaruannetest (bilansist, kasumiaruandest, rahavoogude aruandest ja omakapitali muutuste aruandest) ning lisadest.
Raamatupidamise aastaaruande koostamise aluseks on raamatupidamisregistrites kirjendatud majandusaasta majandustehingud ja reguleerimiskanded. Aastaaruande koostamiseks inventeeritakse raamatupidamiskohustuslase varade ja kohustuste saldod , hinnatakse registrites kajastatud varade ja kohustuste väärtuse vastavust käesoleva seaduse §-des 16 ja 17 sätestatud arvestuspõhimõtetele, tehakse reguleerimis- ja lõpetamiskanded ning koostatakse põhiaruanded ja lisad.
Raamatupidamise aastaaruande koostamisel kasutatavate arvestuspõhimõtete ja avalikustatava informatsiooni valikul lähtutakse raamatupidamisseaduses sätestatud nõuetest. Raamatupidamise aastaaruanne koostatakse eesti keeles ja Eestis ametlikult kehtiva vääringu järgi.
Raamatupidamise aastaaruande koostamise alusprintsiibid
Raamatupidamise aastaaruande koostamisel tuleb lähtuda eelkõige järgmistest rahvusvaheliselt tunnustatud arvestuse ja aruandluse põhimõtete osaks olevatest alusprintsiipidest:
1) majandusüksuse printsiip – raamatupidamiskohustuslane arvestab oma vara, kohustusi ja majandustehinguid lahus tema omanike, kreeditoride, töötajate, klientide ja teiste isikute varast, kohustustest ning majandustehingutest;
2) jätkuvuse printsiip – raamatupidamise aruande koostamisel lähtutakse eeldusest, et raamatupidamiskohustuslane on jätkuvalt tegutsev ning tal ei ole tegevuse lõpetamise kavatsust ega vajadust. Juhul kui raamatupidamise aruanne ei ole koostatud jätkuvuse printsiibist lähtudes, tuleb aruandes märkida rakendatud arvestusprintsiip;
3) arusaadavuse printsiip – raamatupidamise aruandes avalikustatav informatsioon peab olema esitatud nii, et see oleks ülevaatlik ja üheselt mõistetav aruande kasutajatele, kellel on aruandest arusaamiseks piisavad finantsalased teadmised;
4) olulisuse printsiip – raamatupidamise aruandes peab kajastuma kogu oluline informatsioon, mis mõjutab raamatupidamiskohustuslase finantsseisundit, majandustulemust ja rahavoogusid. Oluline on selline aruandeinformatsioon, mille avaldamata jätmine võib mõjutada aruande kasutajate poolt aruande põhjal tehtavaid majandusotsuseid . Väheolulisi objekte võib arvestada ja aruandes kajastada lihtsustatud viisil;
5) järjepidevuse ja võrreldavuse printsiip – raamatupidamise aruande koostamisel kasutatakse jätkuvalt varem kasutatud arvestuspõhimõtteid, aruandlusviise ja aruandeskeeme;
6) tulude ja kulude vastavuse printsiip – aruandeperioodi tuludest arvatakse maha nendesamade tulude tekkega seotud kulud. Väljaminekuid, millele vastavad tulud tekivad mingil muul perioodil, kajastatakse kuludena samal perioodil, mil tekivad nendega seotud tulud;
7) objektiivsuse printsiip – raamatupidamise aruandes esitatav informatsioon peab olema neutraalne ja usaldusväärne;
8 ) konservatiivsuse printsiip – raamatupidamise aruannet tuleb koostada ettevaatlikult ja kaalutletult, et vältida varade ja tulude ülehindamist või kohustuste ja kulude alahindamist. Samas ei ole aruandes õigustatud varade ja tulude sihilik alahindamine või kohustuste ja kulude sihilik ülehindamine ning aruande kasutajate eest varjatud reservide tekitamine;
9) avalikustamise printsiip – raamatupidamise aruandes esitatakse kogu informatsioon, mis võimaldab saada raamatupidamiskohustuslase finantsseisundist, majandustulemusest ja rahavoogudest õige ja õiglase ülevaate;
10) sisu ülimuslikkuse printsiip – majandustehingute
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Arvestuse Alused #1 Arvestuse Alused #2 Arvestuse Alused #3 Arvestuse Alused #4 Arvestuse Alused #5 Arvestuse Alused #6 Arvestuse Alused #7 Arvestuse Alused #8 Arvestuse Alused #9 Arvestuse Alused #10 Arvestuse Alused #11 Arvestuse Alused #12 Arvestuse Alused #13 Arvestuse Alused #14 Arvestuse Alused #15 Arvestuse Alused #16 Arvestuse Alused #17 Arvestuse Alused #18 Arvestuse Alused #19
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 19 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-04-23 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 101 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Gildner Õppematerjali autor

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

60
docx
Arvestuse alused eksamikonspekt
24
docx
Arvestuse alused
22
docx
Arvestus alused
34
docx
Raamatupidamise alused
54
docx
Raamatupidamise alused
35
doc
Majandusarvestuse vastused
60
doc
Ettevõtluse alused
11
doc
Arvestuse alused kokkuvõte

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun