Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Ideaalselt hävi - tustöödeks, kui nende sooritajal pole erilist sissekukkumisohtu. Vaid kaks pooli 500 jala pikkuse juhtmega ja autoaku, ning saabki ohutust kaugusest laengu õhku lennutada ja veenduda, et keegi juhuslikult viga ei saa. Sekundi täpsusega võib paika panna ka plahvatuse aja. Ka saab plahvatuse vähem kui sekundiga ära hoida, kui keegi äkitselt kipub plahvatuskoha poole või kui politseiauto juhtub mööda sõitma.
Identifitseerimine - nimi, valmistaja nimi jm.; 2. Koostis- keemiline koostis, CAS, EINECS jt. nr.; 3. Ohtlikkus- omaduste kirjeldus jm. vajalik; 4. Esmaabi viisid kemikaali sissehingamisel, allaneelamisel ja sattumisel nahale; 5.Tegutsemine tulekahju korral; 6. Õnnetuste vältimise abinõud (kaitsevahendid, seadmed); 7. Käitlemine ja hoiustamine, kusjuures enamuses SC-del puuduvad sellele ainele iseloomulikud keemilised reaktsioonid.
Iii a – VIII A rühm s-element I A ja II A rühm d-element (B- rühma metallid) keemiline side ♥ Aatomite vaheline seos keemilistes ühendustes ♥ Keemiline side on tingitud ühiste elektronpaaride moodustumisest või ühe elektronpaari moodustumisest või seotud elektronide liitmise ja loovutamisega ♥ Elektronegatiivsus (EN) – aatomi võime siduda elektrone keemilise sideme moodustumisel
Iii fruktoos - 6-fosfaat fosforüleeritakse ensüümi fosfofruktoosi kinaasi vahendusel (see on glükolüüsi keskne ensüüm, allosteeriliselt reguleeritav) fruktoos-1,6-bisfosfaadiks. Reaktsioon on pöördumatu ja vajab 1 molekuli ATP-d. IV Fruktoos-1,6-bisfosfaat lõhustatakse glütseraldehüüd-3-fosfaadiks (GAP) ja dihüdroksüatsetoonfosfaadiks (DAP) ensüümi aldolaas vahendusel.
Ii tüüp – Reageerimine betooniga kokkupuutuvas keskkonnas olevate ainetega (nt. Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O; Ca(OH)2 + SO2 → CaSO3·H2O + H2O; magneesiumühendid; leeliste lahused; hapete lahused; rasvhapped, suhkrud). Selle tulemusena langeb betooni esialgne pH 12,5 tasemeni, kus betoon pole enam aluseline, mistõttu algab terasarmatuuri intensiivne korrosioon.
I vi – II I VI -II H2SO4 ↔ Na2SO4 Ioonis on aatomite oksüdatsiooniastmete summa võrdne iooni laenguga -III I (NH4 ) + 1∙(-3) + 4∙(+1)=1 Ühendites on leelismetallidel o.a. I, leelismuldmetallidel II, alumiiniumil III, halogeenidel –I. Polaarse kovalentse sidemega ühendis on elektronegatiivsemal elemendil negatiivne oksüdatsiooniaste.
I faasi nimetatakse ka heksoosifaasiks – kõik intermediaadid on heksoosid (6C suhkrud). Toimub energia investeerimine – 2 ATP molekuli muudetakse ADP-ks. II faasi nimetatakse trioosifaasiks – kõik intermediaadid on trioosis (3C suhkrud). Toimub energia genereerimine – sünteesitakse 4 ATP ja 2 NADH molekuli.
Icp - kvartstoru ota ümber on mähitud pool, läbi mille voolab vahelduvvool; kvarsttoru on kolmekordsete seintega, läbi toru suunatakse argooni voog; proovi aatomid, sattudes koos argooni vooga plasmasse, ergastuvad ja kvartstoru otsa tekib kiirgav „tõrvik“, mille kiirgust analüüsitakse monokromaatoriga.
Iatrokeemia on meditsiiniline alkeemia, mis on mõningate inimeste arvates klassikalisest alkeemiast erinev osa, kuid teiste arvates renessansiajastu alkeemia arengujärk. See levis 16-18 sajandis üle maailma läbi erinevate teoste, eriti populaarne oli see meetod tänapäeva Holland ning Belgia aladel.
Idamaine ehk orientaalne lõhn: sisaldab lille-, ambra-, muskuse- ja vaniljenoote.
Igm - esmase immuunvastuse antikeha, seostub erütrotsüütidega ja bakteritega(B-rakkude pind,vereplasma) IgE- Peamine kaitse parasiit-tingitud infektsioonide vastu(vereplasma). Ak-ag on valgu ja ligandi komplementaarne interaktsioon,mida hoivad koos mittekovalentsed sidemed.
I vi - II III 2- H2 S O4 SO 4 Fe2(SO4)3 x = 3 2x + 3⋅2- = 0 Kolm sulfaatiooni annavad laengu -6. Molekuli elektroneutraalsuse tõttu peab kahe raua aatomi summaarne laeng olema +6. Seega oksüdatsiooniaste (ühe raua aatomi laeng) on III.
Ideaalseld lahused - nende moodustamisel ei esine ruumala ega soojusefekte . Raoult´i seadus- aine aururõhk ideaalse kohal on võrdne puhta aine aururõhk ja moolimurru korrutisega vedelas faasis. Lahuse aururõhk kui puhta lahusti aururõhk.
I etapp – eelpaisutus • II etapp - graanulite stabiliseerimine • III etapp – plokid vormitakse vormimisseadmes • IV etapp - vahtpolüstüreenplokkide stabiliseerimine • V etapp – tooted lõigatakse termolõikeseadmega
Ii lahus - lahuseks on NaCO3, millele on lisatud ff ning selle pH on üle 10. Lahus on violetne ning neeldumismaksimum on 552nm juures 1,589 ja neeldumismiinimum on 419nm juures 0,032. Absorbeeritavaks värviks on rohekaskollane.
Igale teadusele on omane teatud meetodite (kr. methodos-uurimistee, -viis) kompleks, mille oluliselt määrab objekt ja mis sisaldab empiirilisi (katse, vaatlus) ja teoreetilisi (analüüs ja süntees, abstraktsioon jt.) meetodeid.
Igapäevaelust on tuntud põldude lupjamine nende happelisuse vähendamiseks, samuti neutraliseeritakse ravimite abil mao ülehappelisust Kui ühti mainitud ainetest ei teki, siis reaktsioon ei lähe lõpuni: NaCl + K2SO4= -
I faas – terved vabatahtlikud - II faas – vähestel patsientidel, terapeutilise efekti kontrolliks, samuti annustamisrežiim doosi suuruse leidmiseks - III faas – platsebo kontrolliga topelt pime metoodika.
Ideaalsed lahused on sellised, kus sama- ja erinimeliste osakeste vaheline toime on ühesugune. Sellisel juhul üleminekul puhtast komponendist lahusesse (lahuse tekkel) osakestevahelise toime iseloom ja suurus ei muutu.
Igas sektsioonis on küttesärk (4) ning roostevabast küttespiraal, et hoida hoida temperatuuri vajalikes piirides (lugedes ülalt alla, 100-200°C-ni). Soojuskandjana kasutatakse segu difenüüli ja difenüüloksiidi.
Igasugune lipiid on põhimõtteliselt vaadeldav alkoholi ja rasvhappe (RH) segaühendina st estrina; • Lipiidid ei lahustu vees, on hüdrofoobsed; • Nende eritihedus on vee omast väiksem, jäävad pinnale ujuma.
Identifitseeritud on Reaktsioon klooriga viiakse läbi kas gaasifaasis voi Kogu seade koosneb kahest toruahjust ning kahest 16 ühendit, mis sisaldavad 2-6 aromaatset tuuma, osa vedelfaasis pehmetes tingimustes.
Ideaalgaas on paljudest kaootilises soojusliikumises olevatest molekulidest koosnev süsteem, kus • molekulidel puudub ruumala, on ainult mass (punktmass); • molekulide vahel puuduvad vastasmõjud.
Ideaallahused – saadakse lähedaste füüsikaliste ja keemiliste omadustega ainete segamisel (nt. gaasid) Lõpmata lahja lahus – väga väike lahustunud aine hulk ei muuda oluliselt lahusti omadusi.
I etapp – ahela teke . sellel etapil tekivad aktiivsed osakesed, antud juhul radikaalid . Cl2 à 2 Cl Näiteks valguse toimel mõni kloori molekul laguneb II etapp – ahela kasv.
I tüüpi - tsementkivi korrosioon 1) Esmalt oksiidikiht, edasi kastetakse värvaineid sisaldavasse lahusesse või Vältida läbivoolavat vett ja perioodilist märgumist ja kuivamist.
Ideaalses lahuses on vastasmõju lahusti ja lahustunud aine vahel sama nagu lahusti molekulide vahel, s.t lahustumisentalpia on 0. Nende moodustumisel ei esine ruumalaefekti ega soojusefekti.
Ide kontsentratsioone on leitud näiteks röstitud kohvist ja kuivatatud teelehtedest). Loomkatsetes on PAHid, sealhulgas benso(a)püreen (BaP), näidanud erinevaid toksilisi vastuseid, nagu
Identifitseerimine - nimi, valmistaja nimi jm.; 2. Koostis- keemiline koostis, CAS, EINECS jt. nr.; 3. Ohtlikkus- omaduste kirjeldus jm. vajalik; 4. Füüsikalised ja keemilised omadused.
Ideaallahused – ideaallahus moodustub ühesuguses dP ∆H dP ∆HdT P ∆H 0 1 1 ; ∆H ≠ f ( T ); pV = RT ; agregaatolekutes vabalt valitud vahekorras komponentidest.
I tüüpi - tsementkivi korrosioon Võib toimuda väljakanne veega st Ca(OH)2 lahustumine -> hakkavad hüdrolüüsuma ka tsementkivi teised materjalid poorsus suureneb.
Ideaalne lahus – puudub osakestevaheline toime, puudub soojusefekt ja ruumalaefekt; lõpmata lahja lahus – väga lahja lahus, käitub peaaegu ideaalse lahusena.
Ideaalgaaside seadused – Boyle´i seadus – Konstantsel temperatuuril on kindla koguse gaasi maht (V) pöördvõrdelises sõltuvuses rõhuga (P). P ⋅ V = const P1 V2
Ii pimedusstaadium – fotobiokeemiline faas Aluseks on CO2 sidumine ja muundamine stroomas paiknevate ensüümide poolt. CO2 seotakse viie süsinikulise ühendina.
Iii lahus - lahuseks on II lahus, millele on lisatud HCl. Lahus on taas värvitu ning puuduvad neeldumismaksimumid ja –miinimumid. Lahuse pH on alla 8,3.
Igas elusorganismis on vett ja ilma veeta (nagu ka õhuta) poleks elu. Vee keemistemperatuur on 100 C°, sulamistemperatuur 0 C°. Vesi (H 2O) on mittemetalloksiid.
Idamaine ehk orientaalne lõhn: sisaldab lille-, ambra-, muskuse- ja vaniljenoote. Lillelõhn: koosneb kas ühe konkreetse lille või lillede buketi
I v - II N H4 N O3 x +4 +5 -6 = 0 x +4 +5 -6 x = -3 Vastus: Lämmastikuaatomite oksüdatsiooniaste ammooniumnitraadis NH4NO3 on vastavalt -
Ideaalgaas - gaasilises olekus aine molekulidevahelised kaugused on suured, mistõttu jõud nende vahel on väikesed ja jäetakse arvestamata.
I tüüpi - tsementkivi korrosioon Võib toimuda väljakanne veega st Ca(OH)2 lahustumine-> hakkavad hüdrolüüsuma ka tsementkivi teised
Ii lüofiilsed – nõrk vastastoime III Assotsieerunud kolloidid: seebid Koloidosakese laengu tekkimine: Ioniseeruvad rühmad osakeste pinnal.
Ief - lahutamine laengu järgi 2. SDS-PAGE - proovi lahutamine suuruse järgi SDS-PAGE eesmärk on lahutada valke suuruse alusel.
Ideaalgaas – gaasilises olekus aine molekulid täidavad ühtlaselt kogu ruuni, molekulid on pidevas korrapäratus soojusliikumises.
Ideaalgaas – oletatav gaas, mille molekulidel puudub ruumala, on ainult punktmass ning molekulide vahel puuduvad vastasmõjud.
Icrp on arvamusel, et elanikke ohustavate riskide vastu tuleb võidelda, kui nad ületavad taseme üks 10 OOO-st aastas.
Iatrokeemia on tugevate alkeemiliste mõjutustega ravimiteaduse osa. Sellega tegeleti 16 kuni 18 sajandil renessansi ajal.
I atsetüül - CoA atsetüülgrupi ülekandega oksaloatsetaadile tekib ensüümi tsitraadi süntaas vahendusel tsitraat.
Identifitseerimiseks on vaja standardeid). Massispektromeetria lisamine toob sisse lisavõimalusi nende puuduste ületamiseks.
Ideaalne gaas – kujuteldav gaas, mille molekulid on omaruumata ja omavaheliste vastasmõjudeta massipunktid.
Igas perioodis on kõige suurema aatomraadiusega leelismetalli aatom ja kõige väiksemaga väärisgaasi aatom.
I katse - klaasis olev lahus katseklaas: 1 ml muutus oranzi värvi ja II katseklaasis glükoosi lahust.
Ideaalgaasis on molekulid pidevas korrapäratus soojusliikumises ning molekulidevahelised jõud on olematud.
Ideaalgaas - on gaaside mõtteline mudel, kus molekulide vahel puudub vastasmõju ja neil puudub ruumala.
Igatahes moo - dustuvad muuhulgas ka kondensatsioonisaadused (tsüklite ühinemisega), mis on värvilised.
Identifitseerimine - nimi, valmistaja nimi jm.; nimi valem 2. Koostis- keemiline koostis, CAS, EINECS jt. nr.;
Identifitseerimine – nimi, valmistaja nimi jm. 2) koostis – keemiline koostis, CAS, EINECS jt nr. 3)
Ii meetod - Rasvhape + NaOH/KOH = Seep Pesemise olemus- Pesemisaine vähendab pindpinevust.
Igast üllatuste - või kingitustepoest osta, võib küllaltki edukalt viitsüütena kasutada.
Igas asjas on alati äärmusi ja need on head selleks, et näha, kuhu pole vaja jõuda.
Ii tüüp - Tsementkivi komponentide reageerimine betooniga kokkupuutuvate ainetega.
I fotosüsteem – absorbeerib kiirgust max 700nm juures (klorofüll a ja lisapigmendid.
Ideaalgaasis on osakeste omaruumala tühine võrreldes ruumalaga, milles nad liiguvad.
I v – II II –II 0 I V –II I -II 6KJ + 8HNO3 > 2NO + 3J2 + 6KNO3 +H2O
Iii etapp – ahela katkemine toimub siis, kui põrkuvad kaks aktiivset osakest.
I v – II II –II II V –II I -II 3Zn + 8HNO3 > 2NO + 3Zn(NO3)2 + 4H2O
I vii - II I -I I -I II -I 0 2KMnO4 + 16HCl = 2KCl + 2MnCl2 + 5Cl2 + 8 H2O
I vi - II H2SO4 Aatomi “laeng(uid)” märgitakse araabia numbritega.
Ideaalvedelik – vedelik, millel on konstantne tihedus ja nulliline viskoossus.
Iii tüüp – Faaside muutused betoonis, millega kaasneb mahu suurenemine.
I faasid - ruumiliselt üksteisest eraldatud homogeensed süsteemiosad.
Iii etapp – süsivesikute süntees glütseeraldehüüd-3-fosfaadist.
I tüüp – Tsementkivi komponentide väljakanne betoonist veega.
Igaüks meist on kasutanud broomiühendeid, ilma et ta ise seda aimaks.
Ideaalsed lahused – lahjad lahused, st. käituvad nagu ideaalsed gaasid.
Igale jõule on olemas vastassuunaline jõud, mis on sellega võrdne.
Iii hingamisahel – toimub mitokondri sisemembraani harjakestel (sopiste
Igf - I pidurdab hüpotalamusele toimides STH sekretsiooni.
I alkeemia - EELNE PERIOOD IV saj. Keraamika, metallisulatus.
Igale radioisotoobile on omane temale iseloomulik lagunemise kiirus.
Ihupiim - Aldo Vardini, neroli ja mandariini lõhnaga.
I a – leelismetallid IIA – leelismuldmetallid
Ideaalgaas - lihtsustatud mudel, reaalsuselähedane.
I vi - II H2SO4 2∙ (+1) + 6 + 4∙ (-2) = 0
Ideaalgaasi korral on kokkusurutavustegur z võetud üheks.
I lahus - lahuseks on NaCO3, mis on aluseline.
Ideaalne gaas – mudelgaas, milles kõik osakesed
Igale elemendile on omane oma komplekt spektrijooni.
Ii fotosüsteem on osa fotosünteesi mehhanismist.
Igf - insuliinisarnased kasvufaktorid
Ii tsitraaditsükkel – toimub mitokondri maatriksis
Igale ensüümile on ka süstemaatiline nimetus.
I osa – Kvalitatiivne analüüs
Ii osa – Kvanitatiivne analüüs
Vote UP
-1
Vote DOWN
Igapäevaelus korrosioon on raua roostetamine, vase kattumine paatinakihiga, alumiiniumi tuhmumine, hõbeda tumenemine jne. Korrosioon kujutab endast redoksprotsessi, mille käigus metalli aatomid oksüdeeruvad.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Idüll on tagatud tänu bakteritele.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun