Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Sotsiaalpoliitika (1)

1 HALB
Punktid

Esitatud küsimused

  • Kellegile eelarve tuludes-kuludes. pensionikindlustus KÜSIM ?
 
Säutsu twitteris
Liberaalse mudeli puhul tagab riik vaid minimaalse toimetuleku ja vältimatud teenused. kasutusel ning on levinud  USA-s, Kanadas ja Austraalias.
Korporatiivse mudeli puhul on sotsiaalkaitse tugevalt seotud töösuhetega. See on kasutusel näiteks Itaalias, Austrias , Prantsusmaal ja Belgias.
Sotsiaaldemokraatliku mudeli puhul on kõigil elanikel õigus üldisele sotsiaalkaitsele, mis püüab maksimaalselt tagada võrdõiguslikkust ja vähendada klassierinevusi. Rootsi Norra ja Soome sotsiaalpoliitika .
Marginaalne sotsiaalpoliitika on suunatud puudust kannatavatele indiviidele, kulutused sotsiaalsele kaitsele on väikesed ja toetuste saajate ring on piiratud.
Universaalne sotsiaalpoliitika on suunatud oma riigi kodanikele ( arvestab kodakondsust), finantseerimine toimub reeglina üldiste maksutulude arvel.
Institutsionaalse sotsiaalpoliitika korral sõltub toetuste suurus tehtud maksete suurusest . Euroopa Liidu maades on tihti nimetatud sotsiaalpoliitika kolm pōhimõtet üheaegselt kasutusel: vanaduspensionide ja lastetoetuste süsteemid on universaalsed, tööpensionid (lisapensionid) institutsionaalsed ning muud sotsiaaltoetused marginaalsed.  Toodud sotsiaalpoliitilisi mudeleid arvestades on enamuses Euroopa riikides kasutusel nn segasüsteem: lastetoetused, töötutoetused, toitjakaotuspensionid ja invaliidsuspensionid , samuti arstiabi on universaalse iseloomuga (toetused sõltuvad vastavalt kas laste arvust või töövõime kaotuse – invaliidsuse astmest , mitte perekonna sissetulekust või eelnevate tulude suurusest). Toimetulekutoetused on marginaalse iseloomuga (sõltuvad sissetulekust). Vanaduspensionid põhinevad üheaegselt nii universaalsel (baaspensioni osas) kui institutsionaalsel (tööaastatest, tulevikus ka töötasust sõltuvas osasa) alusel. 
 Heaoluökonoomika (welfare economics ) on majandusteooria haru, milles uuritakse seda, kuidas majandustegevus peaks olema korraldatud, et saavutada suurimat hüvede hulka ning sotsiaalset õiglust. Seda teooriat kasutatakse eristamaks olukordi, kus turg toimib hästi nendest olukordadest, kus turg ei tule oma ülesannetega toime. 
Heaoluökonoomika üheks keskseks probleemiks on olnud erinevate kaubahulkade kasulikkuse omavaheline võrdlemine.
Tootmisvõimaluste kõver – see on joon, mis graafiliselt näitab kahe hüvise või toote erinevaid kombinatsioone, mida majanduses võib toota, kui kasutada kõiki kättesaadavaid ressursse ja antud tehnoloogiat. 
Ükskõiksuskõver – see on joon, mis väljendab graafiliselt seost, mille iga punkt esitab kahe toote tarbijaid võrdselt rahuldavaid kombinatsioone.  Ükskõiksuskõver väljendab erinevate kaupade tarbimise kasulikkust või nende tarbimisest saadavat heaolu. Kõvera koostamisel lähtutakse muutumatutest tingimustest.

Piirkasulikkus on täiendav kasu lisanduva kaubaühiku tarbimisest ja väljendab rahulolu kasvu.

 Nähtamatu käe teoreem väidab, et turud on automaatselt efektiivsed siis ja ainult siis, kui on olemas teatavad eeldused. Need tingimused on seotud täieliku konkurentsi, turutõrgete puudumise ja täieliku teabega. Kui need tingimused ei ole täidetud, on riigi sekkumine põhjendatud. 
Täielik konkurents peab olema kõigil sisendi- ja väljunditurgudel, samuti kapitaliturgudel (s.t ligipääs laenudele). Kaks tingimust peavad paika pidama : indiviidid peavad olema hinnavõtjad ja neil peab olema võrdne võim. Võimu võrdsust rikub iga erinevus (peale erinevuste individuaalsetes sissetulekutes) indiviidide võimes valida oma tarbimist. See eeldus välistab igat liiki diskrimineerimise ; kui see eeldus ei toimi, põhinevad lahendused (kui need on olemas) tavaliselt regulatsioonil .
 Turutõrkeid tekib nelja liiki: üldkasutatavad hüved, puudulikud turud, välismõjud ja mastaabiefektid. Üldkasutatavatel hüvedel on nende puhtal kujul kolm tehnilist iseärasust: mittekonkureerimine tarbimises, välistamatus ja mittetagasilükatavus, mis üheskoos näitavad, et turg võib toota ebaefektiivselt, kui ta seda üldse teeb. Puudulikud turud tekivad juhul, kui teenuse pakkumisel esineb spetsiifilisi riske teenuse pakkuja jaoks, kes on nõus turu nõudlust rahuldama nende riskide kõrvaldamisel või vähendamisel riigi poolt (näit. õppelaenud)
 Välismõjud tekitavad era- ja sotsiaalsete kulude ja kasude lahknevuse. Need tekivad siis, kui ühe indiviidi A tegu tekitab teisele indiviidile B kulusid või kasu, mida aga A B-le ei hüvita ega B A-le ei tasu.  Juhtumeid, kus üksikisik tekitab oma tegevusega teistele kulusid, nimetatakse negatiivseteks välismõjudeks. Samas võib esineda ka positiivseid välismõjusid, mille korral üks isik toob oma tegevusega teistele kasu. Niisuguste välismõjude esinemise korral võib turu poolt loodav ressursside jaotus osutuda ebaefektiivseks. Kuna üksikisikud ei kanna nende poolt tekitatavate negatiivsete välismõjude täit kulu, ei piira nad vastavaid tegevusi. Samas kehtib ka vastupidine - kuna üksikisikud ei saa mingit tulu positiivsete välismõjude loomisest, pööravad nad nendele liiga vähe tähelepanu. 
Mastaabiefekt tekib siis, kui kõigi sisendite kahekordistamisel suureneb väljund üle kahe korra. Kui tootmisfunktsioonil ilmneb kõigil väljunditasanditel mastaabiefekt, ületab keskmine kulu alati piirkulu . Sellisest tootmisest tulenevad kahjumid pikema aja vältel sunnivad firmasid turult lahkuma ning selle vältimiseks tuleb tegutseda riigil.
 Täielik teave tähendab, et tarbijad ja firmad peaksid olema toote olemusest ja ka hindadest hästi informeeritud. See on usutav mõnede kaupade puhul (nt toiduained ja rõivad), vähem aga teiste puhul (nt tervishoid ). Turud on üldiselt seda efektiivsemad:
Riik võib sekkuda neljal viisil:
Regulatsioon Rahastamine e. finantseerimine Avaliku sektori
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Sotsiaalpoliitika #1 Sotsiaalpoliitika #2
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-04-13 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 126 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor summerbeauty Õppematerjali autor

Lisainfo

spikker tähtsamate mõistete ja seletustega
tervishoiuteenuste nõudlus , sotsiaalpoliitika mudelid , sotsiaalpoliitika

Mõisted


Kommentaarid (1)

blondy2323 profiilipilt
blondy2323: Materjalid on väga kokkuvõtlikud ja head, aga Jüri Kõre aine läbimiseks Tartu Ülikoolis ei piisa nendest.
18:37 24-01-2013


Sarnased materjalid

100
ppt
Sotsiaalpoliitika
78
ppt
Sotsiaalpoliitika
320
doc
Majanduspoliitika
5
doc
Sotsiaalpoliitika konspekt
7
doc
Poliitika
90
docx
Tänapäeva sotsiaalprobleemid
62
doc
Ühiskonna riigieksami kokkuvõte
56
doc
ÜHISKONNAÕPETUSE RAUDVARA

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun