Facebook Like

Organismide koostis. (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Miks peab inimese toit sisaldama ka mineraalaineid ?
 • Millistes igapäevase elu valdkondades puutute kokku valkude denaturatsiooniga ?
 • Millest tulenevad eri valkude erinevad funktsioonid ?
 • Milles seisnevad RNA ja DNA molekulide erinevused ?
 • Miks on DNA molekul keemiliselt stabiilsem kui RNA molekul ?
 • Missugused molekulide omadused ühendavad kõiki biopolümeere ?
 
Säutsu twitteris

Bioloogia kontrolltöö nr 2 – Organismide koostis
 • Organismi üldine keemiline koostis.
  Kogu loodus koosneb anorgaanilistest ja orgaanilistest ainetest (eluta loodusel peamiselt anorgaanilised, elusloodusel peamiselt orgaanilised ühendid). Iga organismi ehituses on nii orgaanilisi kui anorgaanilisi aineid, mis koosnevad mitmesugustest keemilistest elementidest. (Tabel 1)
  Kõige enam on rakkudes hapnikku, süsinikku ja vesinikku. Mõnevõrra vähem on rakkudes lämmastikku, fosforit ja väävlit, sest need esinevad peamiselt valkude ja nukleiinhapete ehituses. Kõik kuus elementi (O, C, H, N, P ja S) moodustavad kokku üle 98% raku keemiliste elementide kogumassist. Neid elemente nimetatakse makroelementideks. Kümnendik- ja sajandikprotsentides on rakkudes K, Cl, Ca, Na ja Mg. Ülivähe leidub Fe, Zn, Cu, I, F jt. Kokku on organismides avastatud 16 sellist keemilist elementi, mis esinevad küll väga väikestes kogustes , kuid on siiski hädavajalikud normaalseks elutegevuseks. Neid nimetatakse mikroelementideks. (Tabel 2)
  Organismides on kõige enam anorgaanilisi aineid (enamasti üle 80%). Nende põhiosa moodustab vesi(organismis 70-95%) Orgaanilistest ainetest on rakkudes kõige rohkem valke. Nende kõrval on enim esindatud lipiidid ( rasvad , õlid, vahad) ja sahhariidid (glükoos, tärklis, tselluloos ). Ehkki nukleiinhapete (DNA – pärilikkuse kandja ja RNA – päriliku informatsiooni avaldamine) sisaldus on suhteliselt madal, on nad vajalikud kõigile rakkudele.
  Tabel 1: Keemiliste ühendite keskmine sisaldus rakkudes
  Anorgaanilised ained
  Orgaanilised ained
  Vesi
  Teised anorgaanilised ühendid (soolad)
  80
  1.5
  Valgud
  Lipiidid
  Sahhariidid
  Nukleiinhapped :
  DNA
  RNA
  Madalmolekulaarsed orgaanilised ühendid
  14
  2
  1
  0.4
  0.7
  0.4
  Tabel 2: Keemiliste elementide keskmine sisaldus rakkudes
  Element
  Keskmine sisaldus elementide kogumassist (%)
  Makroelemendid
  Hapnik
  süsinik
  vesinik
  lämmastik
  fosfor
  väävel
  65 – 75
  15 – 18
  8 – 10
  1.5 – 3
  0.2 – 1
  0.15 – 0.2
  Kaalium
  kloor
  kaltsium
  naatrium
  magneesium
  0.15 – 0.4
  0.05 – 0.1
  0.04 – 2
  0.02 – 0.03
  0.02 – 0.03
  Mikroelemendid
  Raud
  tsink
  vask
  jood
  fluor
  u. 0.01
  u. 0.0003
  u. 0.0002
  u. 0.0001
  u. 0.0001
 • Anorgaanilised ained – vesi + katioonid ja anioonid.
  Vesi on kõigi organismide peamine koostis. Seda on isegi rohkem, kui kõiki teisi anorgaanilisi ja orgaanilisi aineid kokku.
  Vesi täidab rakus mitmesuguseid funktsioone: ta on hea lahusti ja osaleb enamikus keemilistes funktsioonides. Veel on ka suur soojusmahtuvus. Ta soojendub ja jahtub aeglasemalt võrreldes teiste looduses esinevate ainetega. Seetõttu aitab vesi säilitada organismisisest püsivat temperatuuri.
  Lisaks veele esineb rakkudes ka teisi anorgaanilisi aineid: happeid, aluseid, sooli . Et need ühendid on organismis enamasti dissotsieerunud olekus, siis käsitleme järgnevalt anorgaanilise ainete funktsioone mitte ühendite klasside,vaid nendest moodustunud ioonide – katioonide ja anioonide kaupa.
  Positiivselt laetud ioonidest ehk katioonidest on organismis olulisel kohal H+, NH4+, K+, Na+, Ca2+, Mg2+. Fe2+ ja Fe3+. Kaalium- ja naatriumioonid osalevad närviimpulsi moodustumises. Lämmastikku sisaldavate ühendite lagundamise käigus eraldub ammoniaak, mis rakus teiseneb ammooniumiooniks või muudetakse karbamiidiks. Kaltsiumsoolad annavad luudele tugevuse. Suur osa magneesiumi aatomitest on rakkudes seotud nukleiinhapetega (taimedes pigem klorofülli koostises). Raua aatomid esinevad punalibledes.
  Negatiivselt laetud ioonidest ehk anioonidest on olulised hüdroksüül – (OH-), karbonaat – ( HCO3 - ja CO32-), fosfaat – (H2PO4- ja HPO42 -), kloriid – (Cl-) ja jodiidioonid (I-). Hingamise käigus koguneb rakkudesse süsihappegaas. See lahustub vees ja tulemusena moodustuvad karbonaatioonid. Fosfaatrühmad on kõigi nukleiinhapete ja fosfolipiidide koostisosad. Seejuures kuuluvad fosfolipiidid rakumembraani ehitusse. Joodi on vaja kilpnäärmehormoonide sünteesiks. Inimene saab organismile vajalikud anorgaanilised ühendid peamiselt igapäevase toiduga. Suur osa sooli omastatakse joogiveest.
 • Orgaanilised ühendid organismis.
  Kõik organismid sisaldavad orgaanilisi ühendeid (üks elu tunnustest). Valdav osa orgaanilisi aineid koosneb süsinikust, vesinikust ja hapnikust. Nende kõrval on enamlevinud keemilised elemendid lämmastik, fosfor ja väävel. Organismide koostisse kuuluvateks põhilisteks orgaanilisteks aineteks on sahhariidid, lipiidid, valgud ja nukleiinhapped. Nad kuuluvad rakkude ehitusse, reguleerivad rakkude talitlusi ja nende omavahelist koostööd ning osalevad organismide aine- ja informatsioonivahetuses ümbritseva keskkonnaga. Biomolekulideks nimetatakse orgaanilisi ühendeid, mis moodustuvad elutegevuse tulemusena. Lisaks sahhariididele, lipiididele, valkudele ja nukleiinhapetele kuuluvad biomolekulide hulka mitmed madalmolekulaarsed orgaanilised ained ( aminohapped , nukleotiidid , vitamiinid jt.). Mõnikord käsitletakse biomolekulide all eraldi veel bioaktiivseid aineid. Need on ühendid, mis juba väikestes kontsentratsioonides mõjutavad organismide ainevahetust ja reguleerivad nende elutalitlusi (põhilised:
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Organismide koostis #1 Organismide koostis #2 Organismide koostis #3 Organismide koostis #4 Organismide koostis #5 Organismide koostis #6 Organismide koostis #7 Organismide koostis #8 Organismide koostis #9 Organismide koostis #10 Organismide koostis #11 Organismide koostis #12
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 12 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2011-11-05 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 20 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor sillukiisu Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Õpikust lk 24-45. Lisaks lk 44 asuvad mõisted ja lk 44-45 asuvad testküsimused.
  sahhariidid , lipiidid , nukleiinhapped , dna , rna , valgud , aminohapped , keemia , organism

  Mõisted


  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  10
  doc
  Organismide koostis
  5
  doc
  Organismide koostis
  7
  rtf
  Organismide koostis
  10
  doc
  Organismide koostis
  14
  doc
  Organismide koostis
  4
  doc
  Konspekt - Organismide koostis
  10
  doc
  Organismide koostis
  3
  doc
  Organismide koostis  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun