Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Maailmaruum (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Mis on Maailmaruum ?
  • Kus on Maa peal ülal ja kus all ?
  • Mis on maailmaruum ?
  • Kui aga maailmaruum on kõige vanaema ema, kes ta siis on ?
  • Mida kõike ta võiks meile jutustada ?
  • Kus sa sel ajal olid ?
  • Kus on Maa peal ülal ja kus all ?
 
Säutsu twitteris
23
Sisukord
Maailmaruum
Mis on maailm?
Tähistaevas ja tähtkujud
Mis on Maailmaruum?
Kokkuvõte
Päikesesüsteem
Päike
Päike on Maa energiaallikas
Planeedid ja nende kaaslased
Planeet Maa
Maa kaaslane Kuu
Kuusirp , poolkuu ja täiskuu. Kuuvarjutus
Kokkuvõte
Maa külgetõmbejõud
Kus on Maa peal ülal ja kus all?
Raskusjõud
Kokkuvõte
Mis on maailm?

Maailm jaguneb kaheks: eluslooduse maailmaks ja eluta looduse maailmaks.
Elusloodus jaguneb taimeriigiks ja loomariigiks.
Taimeriik
Loomariik
Eluta loodus on liiv, kaljud, vesi , õhk ja maavarad mis on olemas olnud pikka aega.
Kõik mis on inimeste tehtud eluta loodusest on tehismaailm . Inimesed on pikka aega kujundanud eluta looduse osa ja see muutub järjest keerulisemaks tehismaailmaks.
Linn on tehismaailm
Loodusõpetus õpetabki elusloodust, eluta loodust ja tehismaailma tundma õppima.

Tähistaevas ja tähtkujud
Tähistaevas on miljonite tähtede kogum , mida võib selge ilmaga õhtul näha. Ka päike on täht ja ta asetseb meile teistest tähtedest kõige lähemal.
Tähtkujud. Õige ammu aega tagasi kujutasid inimesed ette ,et tähed taevas moodustavad erinevaid loomade või esemete kujusid . Neid nimetataksegi tähtkujudeks.
Ka vankrid on taevalistele taevasse pandud. Suurt Vankrit tunneb vist küll igaüks, Väikest Vankrit teame, aga ehk enam ei leia, Kaarikutest ja Sandivankrist aga ei ole me enamasti kuulnudki.
Suur Vanker on tuntud kõigile rahvastele, kus teda vaid näha on. Koos Orioniga on nad niivõrd kindlapiirilised tähtkujud, et neid on täiesti võimatu kuidagi teisiti ette kujutada. Klassikalises astronoomias on Suur Vanker Suur Karu, ingliskeelsetes maades veel ka Big Dipper (Suur Kulp ). Paljudel rahvastel on olnud seos Suure Vankril ja Plejaadidel, põhjuseks on ilmselt tähtede paigutuse mõningane sarnasus. Osal jahti pidavatest põhjarahvastest on Suur Vanker Päikesepõder, tema liikumine ümber Põhjanaela ( jahimehe ) aga kujutab mütoloogilist jahti. Suure Vankri asend taevas on olnud peamiseks ajamäärajaks. Liivlastel on kolm sirges reas paiknevat tähte kandnud lisaks veel ka nime Sandisau, meil on Sandisauadega seostatud Orioni . Saaremaal on Suur Vanker kandnud nime Rattad , Suured Rattad, Setus Rikka Mehe Rattad. Väga tuntud on Jakob Hurda poolt avaldatud lugu peremees
Peedost ja hundist-härjast (Mizar ja Alkor). Suure Vankri rataste eelne nimetus on olnud Odamus. Suures Vankris asuvaid tähepaare on kutsutud Taevapaarideks.
Tähtedest moodustunud silmapaistvamatele kujunditele ja heledamatele tähtedele on inimene andnud nimed. Läbi aegade  on pandud neile väga erinevaid nimesid . Nüüdisaegsed nimed ja tähtkujude piirid on kehtestatud 1920a. Siis jagas Rahvusvaheline Astronoomiaühing tähistaeva 88 tähtkujuks ja määras neile ringjoonte kaartest moodustatud piirid.
 Taeva tundma õppimist on targem alustada põhjasuunast. Kuna sealsed tähtkujud on nähtavad alati, kui ainult sobiv ilm on. Otsime üles Põhjanaela, (asub Suure Vankri tagumise telje pikendusel, 5 teljepikkuse kaugusel vankrist.) Põhjanaela ümber liiguvad kõik tähed, tehes täisringi 23t 56min. Maa aga teeb täispöörde 24t! Erinevus tuleneb sellest, et Maa ööpäeva ei mõõdeta mitte tähtede, vaid Päikese järgi. Ja tähtede ööpäev on sellest u 4min lühem. Põhjus on lihtne, kuna Maa teeb aastas Päikese ümber täistiiru, läheb igast täheaastast üks ööpäev kaduma.
 Põhjanael asub 60° horisondist ning näitab põhja suunda. Teeme Põhjanaela ümber mõttelise ringi, mille raadius on võrdne tema kõrgusega silmapiiri põhjapoolsemast punktist. Selle ringi sisse jäävad tähed ei looju kunagi. Mis aga sellest väljapoole jäävad need on loojuvad tähed ja neid ei ole võimalik alati vaadelda. Veerand tähetaevast (lõuna taevas) ei ole võimalik Eestist vaadelda.


Mis on maailmaruum?
Meie maakera on väga suur. Taevas on aga maakerast veelgi suurem, sest sinna mahuvad nii maakerast suurem Päike kui ka maakerast suuremad tähed, taevasse mahub isegi meie Galaktika , millesse mahuvad maakera, Päike ja veel tohutu hulk tähti, et neid ei jaksa keegi terve elu jooksul kokku lugeda.
Taevas meie kohal on tohutult suur. Kuid kaugeltki mitte kõige suurem. Kõige suurem on meie maailmaruum, sest sellesse mahuvad ära nii taevas kui ka kõik galaktikad , üldse kõik, mis on olemas. Meie maailmaruum koosnebki kõigest, mis on olemas.
Tänaval käies sa loomulikult astud mööda tänavat, kuid peale selle lähed sa ka läbi maailmaruumi. Maailmas ei ole sellist tänavat, mis ei asuks maailmaruumis.
Meie jaoks on maailmaruum seega kõige suurem, midagi sellest veel suuremat pole olemas. Maailmaruum on ka kõige vanem, sest pole midagi sellest vanemat. Kuigi meie Galaktika koosneb väga vanadest tähtedest, on see maiilmaruumiga võrreldes vaid tüdrukutirts. Või ka mitte päris, rohkem siiski nagu vanaema, sest meie nimetame vahel maakera kõige emaks , ja kui Galaktika on omakorda maakera ema, siis on ta ju kõigile nagu vanaema.
Kui aga maailmaruum on kõige vanaema ema, kes ta siis on?
Loomulikult vaarema!
Kõik vaaremad on vanad, kuid maailmaruum on neist kõige vanem, seepärast on ta ka oma olemasolus kõige rohkem näinud.
Kas sa kujutad ette, mida kõike ta võiks meile jutustada?
Maailmaruum ei jutusta aga meile midagi, kuni teda pole kõvasti palutud. Mitte igaüks ei oska kenasti paluda , kõige paremini teevad seda teadlased. Nad esitavad maailmaruumile küsimusi ja hiljem, kui vastused käes, jutustavad sellest kõigile teistele.
Võib-olla õpid sinagi kunagi maailmaruumiga vestlema, õpid niimoodi küsima, et saad temalt igale küsimusele selge ja täpse vastuse. Siis nimetatakse sind teadlaseks, palutakse kõige vaaremaga kõnelda ja tema käest välja uurida midagi sellist, mida veel keegi ei tea.
Kõige vaarema on juba kord niisugune: et temaga rääkida, pead ise palju teadma.
Mida rohkem sa ise tead, seda enam võid temalt teada saada. Kõigil on siis sinuga huvitav vestelda , sealhulgas ka vaaremal.
Tuhanded Maa pealt nähtavad galaktikad, tähed ja planeedid on osa miljarditest objektidest , mis moodustavad Universumi. Astronoomia uurib Universumit ja kuidas see ajas muutub.
Tähti ja planeete on uuritud sellest ajast peale, kui esimesed inimesed öösel üles taevasse vaatasid. Nad otsisid mõtet nendes säravates täppides, rühmitades neid tähtkujudeks. Nad jälgisid Kuu ja planeetide liikumisi ja lõid Universumi lihtsa mudeli. Hiljem on teadlased uurinud, millest on tehtud tähed ja kuidas need moodustuvad, arenevad ja surevad. Enamik teadlasi usub, et Universum sündis Suures Paugus – hetkel, mil tekkis kogu aine ja algas aeg.
Peaaegu kõik objektid Universumis on liiga kaugel, et saadikud Maalt võiksid neid külastada. Astronoomid kasutavad Maa peal ja selle orbiidil asuvaid teleskoope, et koguda informatsiooni, mida valgus, röntgenikiired, raadiolained ja infrapunakiirgus toovad kaugetelt objektidelt. Kosmosesonde on saadetud mitmetele planeetidele, komeetidele ja asteroididele ning kaksteist meest on kõndinud Kuul. Astronoomid ja kosmoseteadlased avastavad igal aastal kosmoses ikka rohkem objekte ning õpivad tundma uusi üksikasju ka nende objektide kohta, mida nad on juba mõni aeg tundnud .
Kokkuvõtte
Maakera asustavad elusolendid ja nad moodustavad eluslooduse. Elusolendeid taime ja loomariigist ümbritseb eluta loodus. Kui inimesed kujundavad ümber eluta loodust siis tekib tehismaailm.
Inimestele
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Maailmaruum #1 Maailmaruum #2 Maailmaruum #3 Maailmaruum #4 Maailmaruum #5 Maailmaruum #6 Maailmaruum #7 Maailmaruum #8 Maailmaruum #9 Maailmaruum #10 Maailmaruum #11 Maailmaruum #12 Maailmaruum #13 Maailmaruum #14 Maailmaruum #15 Maailmaruum #16 Maailmaruum #17 Maailmaruum #18 Maailmaruum #19 Maailmaruum #20 Maailmaruum #21 Maailmaruum #22 Maailmaruum #23
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 23 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-05-08 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 69 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor karin1509 Õppematerjali autor

Lisainfo


Maailmaruum
Mis on maailm?
Tähistaevas ja tähtkujud
Mis on Maailmaruum?
Kokkuvõte
Päikesesüsteem
Päike
Päike on Maa energiaallikas
Planeedid ja nende kaaslased
Planeet Maa
Maa kaaslane Kuu
Kuusirp, poolkuu ja täiskuu. Kuuvarjutus
Kokkuvõte
Maa külgetõmbejõud
Kus on Maa peal ülal ja kus all?
Raskusjõud
Kokkuvõte

päikesesüsteem , päike , maailmaruum

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (1)

Tondu profiilipilt
Liisa Kask: Ülevaatlik materjal. Mõnus lugeda.
16:16 24-01-2012


Sarnased materjalid

477
pdf
Maailmataju
112
docx
Megamaailma füüsika
990
pdf
Maailmataju ehk maailmapilt 2015
34
docx
Füüsika kontrolltöö-KOSMOLOOGIA-universum-galaktika
343
pdf
Maailmataju uusversioon
27
odt
Maateaduste alused-kordamisküsimused
33
doc
Päikesesüsteem - referaat
49
pdf
Keskkonnafüüsika kordamisküsimuste vastused

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun