Facebook Like
Küsitlus


INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris

EESTI MAAÜLIKOOL
Põllumajandus-ja keskkonnainstituut
Annika Anni, Marilin Palmist, Siiri Paurson , Merilyn Rohi
INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE
Uurimistöö aines looduskaitse alused
Keskkonnakaitse õppekava
Juhendaja : Kaire Lanno, PhD
Tartu 2017

SISUKORD


SISSEJUHATUS 3
1. BIOLOOGILINE MITMEKESISUS 4
2. INVASIIVSED LIIGID 5
2.1 Invasiivsed võõrliigid Eestis 6
2.2 Invasiivsed võõrliigid maailmas 9
3. RAHVUSVAHELISED LEPPED JA EESTI SEADUSANDLUS 12
4. LAHENDUSED 14
KASUTATUD MATERJALID 16

SISSEJUHATUS


Bioinvasioon ehk invasiivsete võõrliikide levik on viimasel sajandil tunduvalt hoogustunud inimtegevuse tõttu. Eri liiki kaubanduse ja transpordi, põllumajandus- ja tööstusettevõtete tegevuse ning turismi kiire leviku tõttu suudavad elusolendid end sisse seada paikades, kuhu nad looduslike levimisviisidega poleks iial jõudnud. ( Kangur jt 2005:4)
Bioinvasiooni peetakse võrdväärseks elustiku ohuteguriks elusvarade üleekspluateerimise, elupaikade muutmise ja killustumise ning reostuse kõrval (Kangur jt 2005: 4). Mõned invasiivsed liigid võivad ohustada kohalikku ökosüsteemi või selle osi, neil võib olla oluline negatiivne mõju keskkonnale, majandusele ning inimeste tervisele (Eek, Kukk 2013:7). “Bioinvasiooni kirjeldab nn. kolme kümne reegel, mis hindab sissetoodud liigi protsendilist tõenäosust muutuda invasiiviks: kümme protsenti sissetoodud liikide koguarvust võib hakata uues piirkonnas juhuslikult kasvama, neist omakorda kümnendik naturaliseerub ja viimastest omakorda kümme protsenti võib muutuda probleemseks“ (Eek, Kukk 2013:11).

1. BIOLOOGILINE MITMEKESISUS


Bioloogiline mitmekesisus ehk elurikkus on eluvormide (organismide, liikide, koosluste, elupaikade) ohtrus , mis on kujunenud miljonite aastate jooksul ja moodustab ühtse võrgustiku ( Keskkonnainfo 2013:1).
Taime- ja loomaliigid on tihedalt seotud keskkonnaga, koos eksisteerides moodustavad nad ökosüsteemid, mis omakorda suudavad toimida ainult tänu liikide ja elukeskkonna vahelistele keerulistele suhetele. Bioloogilisel mitmekesisusel on oluline roll inimeste elus, pakkudes inimestele ökosüsteemi teenuseid. Ökosüsteemi teenused pakuvad inimestele keskkonnakaitselisi, sotsiaalseid ja majanduslikke hüvesid. (Keskkonnainfo 2013:25)
Millenniumi ökosüsteemide hindamise aruanne (2005) jaotab ökosüsteemi teenused ( Sall jt 2012:8):
 • Tugiteenused – teenused nagu aineringe, mullateke , fotosüntees
 • Reguleerivad teenused – teenused, mis mõjutavad kliimat, vee-, õhu- ja mullakvaliteeti, veevarusid ja tolmendamist
 • Varustusteenused – teenused, mida inimene saab ökosüsteemilt
 • Kultuuriteenused – teenused, millega loodus pakub esteetilist ja vaimset naudingut.
  Inimtegevus on üheks oluliseks teguriks , mis mõjutab bioloogilist mitmekesisust, aga sugugi mitte ainus rikkalikkust mõjutav faktor. Bioloogilist mitmekesisust mõjutavad tegurid on järgmised ( Lipp 2008):
  • Elupaikade otsene hävimine
  • Keskkonna saastumine
  • Kliima muutumine
  • Maastike killustumine
  • Võõrliikide esinemine

  2. INVASIIVSED LIIGID


  Võõrliigid ohustavad mitmel moel bioloogilist mitmekesisust. Naturaliseeruvad võõrliigid võivad muutuda invasiivseiks ning hõivata looduslikes kooslustes pärismaiste liikide elupaiku. Kuna uutel asukatel pole kohalikus ökosüsteemis seoseid teiste liikidega sel määral nagu pärismaistel liikidel, siis ökosüsteemi suhtevõrgustikud vaesustuvad ning tavaliselt väheneb ka liigirikkus . Peale selle, et väheneb koosluste mitmekesisus, väheneb ka kooslustevaheline mitmekesisus, sest võõrliike levitades muudetakse eri piirkondade kooslusi ühetaolisemaks. Võõrliikide levimist peetakse maailmas elupaikade killustumise järel suurimaks ohuteguriks bioloogilisele mitmekesisusele. (Eek, Kukk 2013:12-13)
  Invasiivsed liigid mõjutavad kohalikke ökosüsteeme mitmel moel. Järgnevas loetelus on välja toodud peamised viisid, kuidas võõrliigid kohalikele süsteemidele mõju avaldavad ( Keskkonnaamet ):
 • Sisenevad toiduahelasse
 • Konkureerivad teiste organismidega
 • Võivad olla toksilised liikidele ja inimestele
 • Haiguste ja parasiitide levitajad
 • Hübridiseeruvad lähedaste liikidega
  Invasiivsetel liikidel on mitmeid omadusi ning eeldusi , mis aitavad neil edukalt paljuneda ja kasvada uues elupaigas. Invasiivsed liigid (mitmed) on: kiire paljunemise ja kasvuga, hea kohanemisvõimega, taluvad paremini keskkonnatingimusi, taluvad paremini konkurentsi, laia bioloogilise ja ökoloogilise amplituudiga, vähenõudlikud toidu suhtes ja suure viljakusega. ( Ojaveer jt 2011:7)
  Võõrliigid võivad siseneda uude levilasse kas tahtmatu või tahtliku inimtegevusega. Tahtlikult tuuakse sisse võõrliike põllumajanduse, metsamajandamise või ilustaimede kasvatamise tõttu. Tahtmatult võivad võõrliigid siseneda kaubanduse kaudu, kui transporditakse erinevaid kaupu. Võõrliikide seemneid või muid leviseid tuuakse sisse näiteks jõusöödaga, puuvilla ja villaga , mullaseguga, halvasti puhastatud külviseemnega jms. (Eek, Kukk 2013:17-18) Vee võõrliikide invasiooni teed on
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

  Registreeri ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile


  Konto olemas? Logi sisse

  Vasakule Paremale
  INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #1 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #2 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #3 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #4 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #5 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #6 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #7 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #8 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #9 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #10 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #11 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #12 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #13 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #14 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #15 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #16 INVASIIVSETE VÕÕRLIIKIDE MÕJU BIOLOOGILISELE MITMEKESISUSELE #17
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 17 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2017-09-18 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 4 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor arvasa123 Õppematerjali autor

  Märksõnad


  Meedia

  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  32
  docx
  LIIKIDE HÄVIMINE JA BIOLOOGILINE MITMEKESISUS
  528
  doc
  Keskkonnakaitse lõpueksami küsimused-vastused
  90
  pdf
  Öko ja keskkonnakaitse konspekt
  29
  doc
  Mõistete seletav sõnastik-pikk
  26
  pdf
  Eesti looduskaitse
  83
  doc
  Bioloogia õpik 8-kl 2-osa lk 44-110
  30
  doc
  Keskkonnakaitse
  24
  docx
  Liikide kadumise põhjused

  Registreeri ja saadame uutele kasutajatele
  faili e-mailile TASUTA

  Konto olemas? Logi sisse

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  või
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli? | Tee tasuta konto

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun