Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge

"tõrjumine" - 268 õppematerjali

thumbnail
2
rtf

Minakaitsemehhanismid

Minakaitsmemehhanismid Hakkavad tööle siis, kui inimene on sunnitud kitsendama oma minapiire. Minakaitsemehhanisimid on alateadlikud. 1) Represioon ehk tõrjumine - ärevust tekitavad tunded ja mõted surutakse tedvusest välja. Nii võib inimene ebameeldiva kogemuse unustada. Kuid unustatud kogemus hakkab põhjustama näivalt motiveerimatuid kogemusi, pealegi pole tõrjumine tavaliselt täielik ja seetõttu avalduvad need ärevust tekitavad mõtted ja tunded unenägudes ning keelevääratustes. 2) Regressioon ehk tagasiminek - võib aset leida olukorras, kui inimene ei tea parajasti, kuidas toimida. Siis võib ta appi võtta lapsepõlves omandatud käitumisviise. Raskes olukorras tuleb ikkagi leid oma lahendus, regressioonist ei ole pinge maandamiseks tõelist abi. 3) Ratsionaliseerimine - tähendab, et häiriv asi mõedakse ümber.

Inimeseõpetus → Inimese õpetus
14 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Sallivus, kui ühiskondlik väärtus

allaheitlikkus?» Sama loogikat jätkates: kas ei vii liigne sallivus alandlikkuseni, kus eestlased nõustuvad, et vene keel viks olla teiseks riigikeeleks, lihtsustavad kodakondsuse andmist jne. Kuhu tuleks õmmata sallivuspiir: siiani ja mitte rohkem! Sallivust saab eristada mitut moodi alates tõrjumisest kuni ühtsus- või meie-tundeni. Tõrjumine välistab sallivuse ja vastastikuse heatahtliku suhtumise. Tõrjumine oli Eestile iseloomulik 1990ndate algul, kus konfliktid rahvussuhete pinnal olid sagedased. See lopes kusagil 1990ndate keskel. On olemas vahepealne sallivus viis, mida saab nimetada passiivseks sallivuseks. Passiivne sallivus on tegelikult ükskõiksus: ma võin küll olla viisakas ja sõbralik, kuid mulle ei lähe teine inimene, tema probleemid eriti korda. Eestlased on praegu vljumas passiivse sallivuse faasist ja sisenemas kolmandasse, teadliku sallivuse faasi

Ühiskond → Kodanikuõpetus
188 allalaadimist
thumbnail
3
doc

Koolikiusamine

Koolikiusamine Meie koolis kiusamist ei sallita KOOLIKIUSAMINE on korduv pahatahtlik käitumine mõne kaasõpilase suhtes. See võib olla: kehaline (löömine, tõukamine, asjade ära võtmine, ruumi kinni panemine jne.) hingeline (ähvardamine, alandamine, narritamine, tõrjumine, jälitamine, kuulujuttude levitamine jne.) Sagedamini kiusatakse neid, kes: · ei löö vastu · on targemad kui teised · on väikest kasvu · on paksemad kui teised · on pikemad kui teised · on aeglasemad kui teised · on vaesemad kui teised · on rikkamad kui teised · on lihtsalt teistest erinevad Igaühel on õigus olla erinev, kui ta ei kahjusta teisi. Sallivust on võimalik õppida.

Pedagoogika → Lapse areng
79 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Psühholoogia kontrolltöö

Minakaitsemehhanismid.Hakkavad tööle siis,kui iinmene on sunnitud kitsendama oma minapiire. Nad on alateadlikud,inimene ise neid reguleerida ei saa.Nad on destruktiivsed(lammutav). Töötavad emotsioonide peale ja olukorda ei lahenda.Repressioon e. tõrjumine. Ärevust tekitavad tunded ja mõtted surutakse teadvusest välja.Nii võib inimene ebameeldiva kogemuse unustada.Kuid unustatud kogemus hakkab põhjustama näivalt motiveerimatuid tegurid,pealegi pole tõrjumine tavaliselt päris täielik ja seetõttu avalduvad need ärevust tekitavad mõtted ja tunded unenäosümbolites ning keeleväärtustes. Regressioon e. tagasiminek.Võib aset leida olukorras,kui inimene ei tea parajasti kuidas toimuda.Siis võib ta appi võtta lapsepõlves omandatud käitumisviise.Raskele olukorrale tuleb ikkagi leida oma lahendus,regressioonist ei ole pinge maandamiseks tõelist abi. Ratsionaliseerimine.Tähendab,et häiriv asi mõeldakse ümber.Seeläbi on inimesele võimalik

Psühholoogia → Psühholoogia
15 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Psüühikahäired

*biopsühhosotsiaalsed põhjused-on põhjustatud kolmest eelnevast. ,,MINA" kaitsevõtted. Lapsepõlves varajased kaitsevõtted.Täiskasvanuks saades saavad nendest arenenud kaitsevõtted. Varajased kaitsevõtted:*eitamine-N:mina pole seda teinud,*tükeldamine-maailm jagatakse kaheks- heaks ja halvaks.*samastumine-mõeldakse välja halbade tegudega mingi tegelane. *kõikvõimsuskujutus-kujutatakse ebarealistlikke asju.Arenenud kaitsevõtted:*tõrjumine-teadvusest neg.välja tõrjumine,*reaktsiooni kujundamine vastupidiseks-ei näidata neg.asju välja, *ratsionaliseerimine-loogiline suhtumine,võetakse arvesse ,,+" ja ,,-".*regressioon-taandumine, tagasiminek lapsearengusse.Tänapäeval enamlevinud psüühikahäired: I ärevushäired: tunnused: pinge,närvilisus.Foobiad-hirmus.Foobia-hirm ei vasta realistlikule olule.Foobia on tugev hirm tegevuse,objekti ees.N:avalikkuse hirm,veehirm.II paanikahäire-tekib siis kui kaotame kontrolli

Psühholoogia → Psühholoogia
24 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Poliitilised voolud Eestis XX sajandi alguses.

monarhiaga. Eestlaste võrdsustamine baltisakslastega. Maa- ja haridusreformid Tallinna Konstantin A H Tammsaare, Eduard ,,Teataja" Majanduse edendamine. Baltisakaslaste radikaalid Päts Virgo. Tallinna keskkiht ja kõrvale tõrjumine. Põhja-Eesti taluperemehed Sotsiaal- Peeter Speek Tudengid ja ,,Uudised" Isevalitsusliku riigikorra asendamine demokraadid gümnaasiumiõpilased demokraatliku vabariigiga. Vähemusrahvuste õiguste respekteerimine.

Ajalugu → Ajalugu
39 allalaadimist
thumbnail
1
doc

VÄÄRTUSED - mõiste, tsitaadid

VÄÄRTUSED ­ mõiste, tsitaadid Väärtusteks nimetatakse printsiipe või standardeid, mida inimesed individuaalselt või kollektiivselt kasutavad, otsustamaks olulise üle elus (McEwan, 2001). Väärtused eksisteerivad sotsiaalsete sidemete ja suhtluse kaudu ning võivad seetõttu eri kultuurides varieeruda (Fisher & Lovell, 2003). Väärtus on ükskõik milline asi, materiaalne või ideaalne, idee või institutsioon, tegelik või kujuteldav, kõik see, mille suhtes inimene võtab hinnangulise seisukoha, mille kohta arvatakse, et see on oluline, etendab olulist rolli, ning selle saavutamine, selle poole püüdlemine või selle tõrjumine on vajalik indiviidile või tervele grupile, ühiskonnale. Väärtused on enamuse poolt heaks kiidetud ja omaks võetud arusaamad sellest, mis on hea ja halb, lubatud ja keelatud, ilus ja inetu, kasulik ja kahjulik (Aimre, 2005).

Kirjandus → Kirjandus ja ühiskond
7 allalaadimist
thumbnail
5
odt

Koolikiusamine

Teadmised-tarkused omandatakse koolis. ( T Erinevate maade andmed näitavad, et vägivald ja kiusamine koolis on muutunud viimasel ajal tõsisemaks probleemiks nii toimub see ka eestis. Seetõttu on peamiseks kooli vahetamise põhjuseks kiusamine ja vägivald koolis. KOOLIKIUSAMINE on korduv pahatahtlik käitumine mõne kaasõpilase suhtes. kehaline (löömine, tõukamine, asjade ära võtmine, ruumi kinni panemine jne.) hingeline (ähvardamine, alandamine, narritamine, tõrjumine, jälitamine, kuulujuttude levitamine jne.) Sagedamini kiusatakse neid, kes: ei löö vastu on targemad kui teised on väikest kasvu on paksemad kui teised on pikemad kui teised on aeglasemad kui teised on vaesemad kui teised on rikkamad kui teised on lihtsalt teistest erinevad Igaühel on õigus olla erinev, kui ta ei kahjusta teisi. Sallivust on võimalik õppida.

Kategooriata → Vabaaeg
61 allalaadimist
thumbnail
2
rtf

Kaasuse lahendamise skeem

minimaalsus ­ kas tegemist on kõige vähem isiku (põhi)õigusi riivava meetmega (nii palju kui vaja, nii vähe kui võimalik). 3. Võrrelda õiguste riiveid. 4. Selgitada meetme kohaldamise protsessi. 5. Selgitada meetme kohaldamise dokumenteerimist. 1. Korrakaitseõigus jaguneb: - ohuennetusõiguseks, so avalikku korda ähvardavate ohtude ennetamine ja nn inspektsioonilise järelevalve teostamine; - ohutõrjeõiguseks, so ohu väljaselgitamine, ohu kahtluse korral ohu tõrjumine ja korrarikkumise kõrvaldamine. Avalik kord on korrakaitseõiguse alusmõiste: - õigusnormide järgimine (eelkõige karistusõiguse normide järgimine), - õigushüvede kaitse (individuaalsed, üldised), - isikute subjektiivsete õiguste kaitse (on ainult füüsiliste ja eraõiguslike juriidiliste isikute suhted, ei reguleerita riigi või muu võimukandja suhteid)

Õigus → Õigusõpetus
27 allalaadimist
thumbnail
1
docx

Seened ja bakterid inimeste teenistuses

Baktereid leidub igalpool: õhus, toidus, ravimites. Bakterid on Biotehnoloogia uurimisobjektid (uuritakse organismide elutegevusega seotud protsesse inimesele vajalike ainete tootmiseks) Bakterid inimese elus: Piimatooted- Lactobacillus, Gefilus, ME-3; Hapendatud kurgid, kapsad; Äädikas- veiniäädikas; Alkoholid- õlu, siider.; Lihatööstus- salaamivorst. Ravimitööstus Ravimid, Vitamiinid, Vaktsiinid. Tööstuses: Silo valmistamine, Taimehaiguste ja kahjurite tõrjumine, Bakterväetiste tootmine. Metallurgias ­ metallide tootmine (raud, uraan). Valguliste ensüümide tootmine (juustu valmistamiseks, suhkrutootmiseks), tekstiilitööstuses kangaste töötlemiseks Esimese asjana meenub mul sõnaga "seen" metsas olevad seened. Seentel on aga palju kasutusalasid. Tähtsus inimeste elus, Seened on surnud orgaanilise aine lagundajad. Seened osalevad mulla tekkes. Seened aitavad taimedel omastada toitaineid.Seened põhjustavad organismidel haigusi.

Bioloogia → Ajaloolised sündmused
8 allalaadimist
thumbnail
14
doc

Puitkahjurid ja nende looduslikud tõrjevahendid

Täiskasvanud mardikas on 6­9 mm pikk, vastne kuni 9 mm pikk. Kahjustab puitu kogu ristlõike ulatuses, kuid lülipuidus liikumiseks vajab kõrget niiskusesisaldust või siis seentest kahjustatud puitu. Puuliikidest eelistab lehtpuid, eriti tamme, kuid võib levida ka okaspuus. Raudsepamardika üks eriti erilisi omadusi on võime väga pikka aega püsida liikumatuna. Tihti arvatakse, et mardikas on surnud, kuid tegelikult pole Seenkahjustuste tõrjumine Esmalt on tarvis kindlaks teha, millise puitu lagundava seenega on tegu ning kust ja mis põhjustel on ta hakanud kasvama. Võimalikud niiskusallikad hoonetes on: sademed, läbijooksud; maapinna niiskus; kondensatsioon; ehitusniiskus; hoonesse (pesuköögist, vannitoast jne) kogunev niiskus. Ärge unustage, et seenkahjustustega võitlemisel on kõige olulisem niiskusallika likvideerimine! Kui pole rõskust, siis ei kasva ka seened enam edasi. Hoonet renoveerides tuleb puidu mädanenud osad (NB

Ehitus → Ehitusviimistlus
66 allalaadimist
thumbnail
12
odp

VÕÕRLIIKIDE SISSETUNG

- konkureerib teiste organismidega Põlisliigid kannatavad Võõrliik võtab võimust (Nõrgem liik sureb välja) Tekkepõhjused Tahtlik sissetoomine: Tahtmatu sissetoomine: - jahiloomad - laevadega - lemmikloomad - ballastiveega - lihaloomad - maismaatranspordiga - turism - viljaseemnetega koos - istandused Tagajärjed Põliste asukate välja tõrjumine Majanduslik kahju Liigilise mitmekesisuse vähenemine Evolutsiooni muutmine Loodusliku tasakaalu ohustatus - hübriidide teke - nõrgemate liikide väljasuremine - liigilise mitmekesisuse vähenemine Signaalvähk Mink http://www.keskkonnaamet.ee/public/images/stories/suur_vahk.jpg http://phillanoue.files.wordpress

Bioloogia → Bioloogiline mitmekesisus...
11 allalaadimist
thumbnail
11
ppt

Koolikiusamine

võib koolivägivald kulmineeruda ka tapmisega ja/või enesetapuga. Koolivägivald on samuti tõsine õigusrikkumine, nagu iga teinegi isikuvastane kuritegu Koolikiusamine ehk koolivägivald on korduv pahatahtlik käitumine mõne kaasõpilase suhtes. See võib olla: kehaline (näit. löömine, isiklike asjad ära võtmine, suletakse kaasõpilane kinnisesse ruumi jne). hingeline ( alandamine, ähvardamine, narritamine, tõrjumine, jälitamine, kuulujuttude levitamine jne.) Keda kiusatakse? Sagedamini kiusatakse neid, kes on teistest erinevad: ei löö vastu õpivad paremini/halvemini kui teised on väikest kasvu on paksemad kui teised on pikemad kui teised on aeglasemad kui teised on vaesemad kui teised Kellel on suurem oht sattuda koolivägivalla ohvriks? uutel õpilastel; lastel, kellel on tervisega probleeme, kes

Kirjandus → Kirjandus
33 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Koolivägivald

Ei oska sõpru leida ega ise sõber olla. Puudub süütunne ja võime mõista teiste tundeid. Tal on lihtsalt igav. Kiusamise liigid füüsiline - löömine, tagumine, tõukamine, tee peal ees seismine, takistamine ja asjade peitmine. psühholoogiline - sõimamine, narrimine, ähvardamine, väljapressimine, ahvimine ja kommenteerimine, pilkamine, kuulujuttude levitamine. suhetega seotud - grupist väljaarvamine, tõrjumine, grimassitamine, ignoreerimine jne. 60% kiusajatest saavad kohtuliku karistuse enne oma 25. sünnipäeva.

Eesti keel → Eesti keel
9 allalaadimist
thumbnail
2
doc

„Jevgeni Onegin“ Aleksandr Puškin

,,Jevgeni Onegin" Aleksandr Puskin Jevgeni Onegin oleks minu arvates igale tüdrukule suurepärane kaaslane või siis ka lihtsalt sõber, kuna ta on väga usaldusväärne ning austab naisi. Jevgeni oskas oma tundeid väga hästi paberile panna ning lugedes tema kirja Tatjanale, soovisin, et ka tänapäeval saadetaks sellised armastuskirju. Jevgeni Onegin oli küll veidi elutüdinenud ning arvas, et tõelist armastust ei ole olemas- seepärast tõukaski ta Tatjana endast esialgu eemale, kuid kui ta avastas, et siiski on olemas keegi, kelle nimel elada, tuli ta elutahe tagasi ning ta soovis väga oma armastatut (Tatjanat) tagasi võita. Toonased, 19. sajandi keskpaiga tüdrukud olid tänapäeva omadest natuke erinevad. Nad unistasid rohkem romantikast. Väga olulisel kohal oli kurameerimine ning see, kuidas paar kokku saab. Tänapäeval võivad noored teineteist leida suv...

Kirjandus → Kirjandus
268 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Tootmisviisid

Riigivalitsemise kui riigiorganite ülesehituse vormid on monarhia ja vabarik. Monarhia on riigivalitsemis vorm, mille puhul riigipeal on harilikult eluaegne ja pärilik võim. Abloluutse monarhia puhul kuulub monarhile nii seadusandlik, täidesaatev kui ka kohtuvõim.tema võimu ei piira miski, ainult südametunnistus.(omaan, Kamar) Konstitutsiooniline monarhia puhul on on monarhi võimu ulatus määratud põhiseadustega ja peamine seadusandlik organ riigis on parlament. Täidesaatev võim kuulub valitsusele. Vabariik on riigivalitsemisorgan, mille puhul kõrgemad riigivõimuorganid valib rahvas või moodustab need parlament. Unitaarriik on lihtriik,millesse ei kuulu iseseisva riigi tunnudtega üksusi(vabariike,osariike, liidumaid vms.) Kohalik omavalitsus tähendab kohalike võimuorganite õigust ja võimet seaduse piires ja kohalike elanike huvides korraldada ja juhtida valdavat osa nende vastutusalasse kuuluvast ühiskonnaelust. Föd...

Geograafia → Geograafia
78 allalaadimist
thumbnail
2
rtf

Imperialism ja I Maailmasõda

7.inimeste vabameelsus ja koondumine rahvusvahelised suhted enne I MS 1)Maailmapoliitikas mõju omavad suurriigid olid Suurb.,Saksam.,Prantsus.,Aust.-Ung.,Itaalia,Jaapan. 2)Kõikide huvid olid kolooniate ümber jagamine, võitlus rahvuslusega, konkurentide majandusliku mõjuvõimu vähendamine, maailmaturu ümberjagamine ja relvastusalane ülemvõim. 3)Ameerika Ühendriikide maailmapoliitikasse tulek teravdas rahvusvahelisi suhteid ameerika mandril. Algas Eurooplaste välja tõrjumine. Hispaania ja USA sõda. 4)Toimusid väiksemad rahvusvahelised konfliktid üle kogu maailma: Inglise- Buuri sõda Venemaa - Jaapani sõda Maroko kriisid 5)Toimus 2 Balkani sõda. Ilmnesid rahvuslikud-, usulised vastuolud, põrkusid suurriikide majanudslikud ja poliitilised huvid. Saksamaa iseloomustus Majandus- Euroopa esimene töötusriik toodangu mahult ja arengu tempolt *Tööstus põhines sisseveetaval toorainel *Kujuneisd suurettevõtted ehk monopolid Sisepoliitika- Keiserriik

Ajalugu → Ajalugu
32 allalaadimist
thumbnail
13
pptx

NATO - Euroopa Liit - USA

NATO Euroopa LiitUSA Koostöö julgeolek. Kollektiivkaitse. Rauno Leppik NATO PõhjaAtlandi Lepingu Organisatsioon Loodi 4. aprillil 1949. aastal NATO kõrgeim organ on PõhjaAtlandi Nõukogu NATO peasekretär on alates 2009. aasta 1. augustist Anders Fogh Rasmussen NATO liikmesriigid Alates 2009. aasta 1. aprillist on NATO liikmeid 28. 1949 (asutajad): Ameerika Ühendriigid, Belgia, Holland, Island, Itaalia, kanada, Luksemburg, Norra, Portugal, Prantsusmaa, Suurbritannia ja Taani 1952 Kreeka ja Türgi 1955 Saksamaa LV 1982 Hispaania 1990 laienemine endise Saksa DV alale 1999 Poola, Tsehhi ja Ungari 2004 Eesti, Bulgaaria, Leedu, Läti, Rumeenia, Slovakkia ja Sloveenia 2009 Albaania ja Horvaatia kollektiivkaitse PõhjaAtlandi pakti viienda artikli kohaselt võetakse ühe liikmesriigi vastast rünnakut kui kallaletungi kogu ühenduse vastu. Eesti NATO sõjalistes ...

Sõjandus → Riigikaitse
2 allalaadimist
thumbnail
1
docx

Margus Karu „Nullpunkt“

Autor on öelnud: ,,Ma tean, kui raske võib koolis olla, aga ma tean ka, et negatiivsed olukorrad ja halvad kokkusattumused võivad olla hoopis väikesed sammud millegi suure ja parema suunas. See raamat on iseenda loomisest: sa võid olla see, kes tahad olla, ja elada täpselt sellist elu, nagu soovid, sõltumata sind ümbritsevast ja süüdistamata kedagi." Lugeja peaks eelkõige mõtlema sallivusele. Kiusajad ise ei saa arugi, mida nad teevad. Igasugune tõrjumine, kas siis füüsiline või vaimne, avaldab mõju. See lugu näitab kiusatava sisemaailma, seda, mida tema tunneb. Kui keegi hoolimatult mõnele noorele midagi ütleb, võib väikeste nöögete summa ebakindla inimese elu kokkuvõttes raskeks teha.

Kirjandus → Kirjandus
27 allalaadimist
thumbnail
22
pptx

Nato ajalugu ja sümboolika

omandanud uue tähenduse, kuna esmakordselt Euroopa sõjajärgse ajaloo jooksul on sellesaavutamine saanud reaalselt võimalikuks. NATO raketikilbiprogramm  Juulis 2006 teatas NATO peasekretär Jaap de Hoop Scheffer Euroopat kaitsva raketikilbi rajamise kavatsusest. 18. septembril 2006 sõlmiti esimesed lepingud raketikilbi komponente tootvate firmadega.  Raketikilbi eesmärgiks on Iraanist ja Põhja-Koreast tulevate raketirünnakute tõrjumine. Venemaa juhtkonna arvates on raketikilbi lepe suunatud Venemaa vastu ja on ähvardanud sõjaliste meetmetega raketikilbi rajamise korral Venemaa piiride lähedale.  20. augustil 2008 kirjutasid Ameerika Ühendriikid ja Poola alla lepingule millega Poola nõustus lubama oma pinnale USA globaalse raketitõrjesüsteemi komponente.  Poola ja Tšehhi territooriumile rajatav raketikilp läks 2012. aastani maksma umbes 1,6 miljardit USA dollarit. NATO

Ühiskond → Ühiskond
12 allalaadimist
thumbnail
14
odp

Esitlus Bütsantsi seinamaalidest, mosaiikidest, ikoonidest

sideainega Maalialuseks oli tavaliselt kokkuliimitud laudadest tahvel Kõige levinum aine oli Maarja Jeesus-lapsega Ikoonimaal oli kanooniline kunst Ikoonide ruumikujutis erineb järsult antiikaegsest ja veel enam uusaegsest kunstist Kujutise foon on kuldne ja riietuse rikkalikud ornamenditaolised voldid on sõltumatud nende all asuvast kehast Nägu ja käed, mis on pehmejoonelise ja ümarana maalitud, on kontrastis muu kehaga Keha unustamine või tõrjumine on antiikkunstile vastandlik hoiak Ikoonidel on kujutatud suursugust ja rikast hingelisust Omapärane joonte graatsia ja värvide sära ning eriline ilu Bütsantsi ikoonimaal Tarbekunst Bütsantsi tarbekunst oli väga rikkalik Seal eelistati kalleid materjale, näiteks hõbedat, kulda, kalliskive. Keerulisi tehnikaid (brokaatkangad) Puudus ümarplastika, kuid on säilinud elevandiluust reljeefe Bütsantsi kunstil oli suur mõju vanavene kunstile

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
10 allalaadimist
thumbnail
4
doc

Ladina juriidiline terminoloogia

Seaduse tundmine ei tähenda sõnade teadmist, vaid nende tähenduse ja eesmärgi mõistmist. /seaduse ja jõu (mõtte) meelespidamist. 15. Neminem laedere. – Mitte kedagi (ei tohi, pole lubatud) kahjustada / mitte keegi ei tohi haiget teha. 16. Aliud est vendere, aliud emere; aliud est merx, aliud pretium - Üks asi on müümine/müüa ja teine asi on ostmine/osta, üks on kaup, teine on väärtus/ostu hind. 17. Vim vi repellere licet. - Vägivalla tõrjumine vägivallaga on lubatud/ jõudu on lubatav tõrjuda jõuga 18. Errare humanum est. - Eksimine on inimlik 19. Utile dulci miscere. - Kasuliku ühendamine meeldivaga/kasulikku meeldivaga ühendama 20. Fraus est celare fraudem. - Pettuse varjamine on (samuti) pettus 21. accipere quam facere iniuriam praestat - parem on ülekohut kannatada, kui ise teha 22. iudicis est ius dicere non dare – kohtunik tõlgendab/dikteerib õigust mitte ei loo seda.

Keeled → Ladina juriidiline...
64 allalaadimist
thumbnail
4
docx

Hädakaitse piirid ei ole selged

Hädakaitsepiirid ei ole selged Hädakaitse mõiste on sätestatud karistusseadustiku § 28. Aga mis siis hädakaitse on? Hädakaitse on kaitsjat ennast või teist isikut või nende õigusi ohustava õigusvastase ründe tõrjumine. Tegu, mis on hädakaitse olukorras toime pandud ei ole karistatav, kuid ainult siis kui ei ole ületanud hädakaitse piire. Hädakaitset saab eristada nii tsiviilõiguse raames kui ka karistusõiguse raames. Üldiselt kui inimene paneb toime mingisuguse teo, siis näeb seadusandja ette ka vastavad sanktsioonid ehk rakendatakse õigusnormi rikkunud isiku suhtes karistust. Kuid seaduses on sätestatud ka teo õigusvastasust välistavad asjaolud ehk asjaolud, mille esinemisel rikkujat ei panda

Õigus → Õigus
3 allalaadimist
thumbnail
9
rtf

Puidu kahjurid

Pärnumaa kutsehariduskeskus Referaat Puidu kahjurid Juhendaja:Margus Kasekamp Koostaja:Veronika Noppel 2012 SISUKORD....................................................................................................2 SISSEJUHATUS..........................................................................................3 1.PUTUKKAHJUSTUSED.......................................................................4 1.1Majasikk....................................................................................................5 1.2Sinisikk & Sinkalsed..............................................................................6 1.3Toonesepp ehk puidukoi.....................................................................7 1.4Raudsepp.................................................................................................8 2.PUTUKKAHJUSTUSTE TÕRJUMINE....

Materjaliteadus → Materjaliõpetus
20 allalaadimist
thumbnail
2
doc

NATO

Vastutavad NATO juures tegutsevad vastavad komiteed. Komiteed soovitavad tegevuskavasid Põhja- Atlandi Nõukogule - NATO kõrgeimale otsustusorganile. NATO RAKETIKILBIPROGRAMM Juulis 2006 teatas NATO peasekretär Jaap de Hoop Scheffer Euroopat kaitsva raketikilbi rajamise kavatsusest. 18. septembril 2006 sõlmiti esimesed lepingud raketikilbi komponente tootvate firmadega. Raketikilbi eesmärgiks on Iraanist ja Põhja-Koreast tulevate raketirünnakute tõrjumine. Venemaa juhtkonna arvates on raketikilbi lepe suunatud Venemaa vastu ja on ähvardanud sõjaliste meetmetega raketikilbi rajamise korral Venemaa piiride lähedale. 20. augustil 2008 kirjutasid USA riigisekretär Condoleezza Rice ja Poola välisminister Radek Sikorski alla lepingule millega Poola nõustus lubama oma pinnale USA globaalse raketitõrjesüsteemi komponente. Poola ja Tsehhi territooriumile rajatav raketikilp läheb 2012. aastani maksma umbes 1,6 miljardit dollarit.

Ühiskond → Ühiskonnaõpetus
32 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Psühholoogia - Une faasid, inimese areng, temperamenditüübid

füsioloogilised vajadused nagu eluaseme-, joogi- ja toidu-, une- ja seksuaalvajadus. Sellele toetub turvalisuse vajadus, mis tagab inimesele rahu ja kindlustunde. Turvalisusele omakorda toetub armastuse ja kuuluvuse vajadus ning vajadus tunnustuse järgi. Püramiidi tippu troonib eneseteostuse vajadus, mis Maslow´i teooria kohaselt hakkab inimese puhul tööle alles siis, kui kõik eelnevad vajadused on rahuldatud. 12. Kaitsemehhanismid Repressioon ehk tõrjumine,regressioon ehk tagasimenek,ratsinaliseerimine,vastandamine,projektsioon ehk ülekandmine,eitus,asedamine 13. Eksternaalne kontrollkese v internaalne kontrollkese Eksternaalne-inimene mõtleb,et edu ja ebaedu tuleb välistest tingimustest,inimene on alluv ja pingutavad vähe Internaalne-inimene usub õpingutesse ja oma väimetesse ning üritab saavutada oma eesmärke.nende seisukohta on raske muuta.

Psühholoogia → Psühholoogia
19 allalaadimist
thumbnail
18
pptx

KAALUTLUSÕIGUSE RAKENDAMISEGA SEOTUD PROBLEEME KOHTUPRAKTIKA NÄITEL

DISKRETSIOONI TEOSTAMINE Üksikjuhul- õige otsustus. Üldine- kaalutlusõiguse ühtne käsitlemine Võrdse kohtlemise põhimõte Tegevusruumi määratletus Meetmete programmi väljatöötamise võimalus Eesmärk suunatud tüüpolukorrale KUIDAS KASUTADA 1) olukord, mis vajab õiguslikku lahendust 2) õigusliku küsimuse püstitamine 3) tuleb leida õiguslik alus NÄIDE 1 PPVS §33 3 lg 1 Politsei võib kasutada kõrgendatud ohu tõrjumiseks tulirelva, kui ohu tõrjumine muu vahetu sunni vahendiga ei ole võimalik või ei ole õigel ajal võimalik, ning arvestusega, et tulirelva kasutamisel tehakse kõik võimalik, et sellega ei seataks ohtu muud kaalukat hüvet. OTSUSTUSDISKRETSIOON NÄIDE 2 Kaalutlusotsusest PsAS § 4 p 2 alusel on raviarsti otsus selle kohta, kas anda isikule õigus tutvuda oma ravidokumentidega või mitte, diskretsiooniotsus. Ainult raviarst on õigustatud otsustama seda, kas isiku poolt

Õigus → Õigus
5 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Õppimine kui kasvatuse ja kasvatusteaduse probleem

" (J.Orn, 1993, Haridus, 69 lk). Õppimine kui kasvatusteaduse probleem: Kõik saab alguse sõnapaarist ,,kasvatus on..". Sõnapaaridele järgneb nii argiteadvuslikus kui ka teaduslikus käsituses selle avamine, mis on kasvatus. Kasvatus on väga abstraktne mõiste, millel puudub tegelikkuses vahetu, konkreetne ja teisest eristatav esindatus tegevuse näol. Ainukene tegevus, mis kasvatusega kõige kindlamalt seostub, on karistamine, mistõttu on ka mõistetav tema tõrjumine. Kui aga nüüd kasvatus asendati haridusega kui humaansega, demokraatlikule ühiskonnale omasega, siis paraku ei kaasnenud sellega kasvatuse repressioonide vähenemine. Peksmine jääb peksmiseks, ükskõik kuidas seda nimetada. Kasvatus oma algses ehk ürgses vormis on täitnud ja täidab tänaseni toimetuleku funktsiooni, st kasvatus tagab inimlapsele inimeste maailmas toimetuleku. See on kasvatustegelikkuse kui inimeste elumaailma ühe sfääri põhiline funktsioon ­ reguleerida toimetulet

Pedagoogika → Sissejuhatus...
93 allalaadimist
thumbnail
2
docx

Eesti muinasaeg ja ajalooline aeg

järguline · Asutuse paiknemine, eluase, eluviis Kindlustatud asulad · Matmiskombed Kivikirstkalmed, maapealnekalme + laibamatus, hauapanuseid vähe Rauaaeg al 500 eKr ­ 1227 pKr EELROOMA JA ROOMA RAUAAEG 500eKr-450pKr, kuna Rooma Imp mõjutas Põhja-Euroopa sh Eestit, s.o sõdadeta aeg · Töö-ja tarberiistade materjalid Raud, 1. Raudesemed naaberaladelt, kohalik raua tootmine soorauamaagist al 200 eKr. Kivi lõplik kõrvale tõrjumine. · Tegevus-/elatusalad Põlluharimine koos karjakasvatusega, käsitöö areng. Kaubavahetus Rooma Imp. · Asutuse paiknemine, eluase, eluviis Paikne eluviis, üksiktaluline asetus, varandusliku ebavõrdsuse suurenemine, asutuse tihenemine Kesk-ja Lõuna-Eestis · Matmiskombed Tarandkalmete teke enamasti koos põletusmatustega panuseid vähe. Keskmine rauaaeg ja viikingiaeg 450-1050 nn. Rahutud alad ( linnused, aardeleiud, relvad hauapanustena )

Ajalugu → Ajalugu
18 allalaadimist
thumbnail
3
docx

Külm sõda

Külma sõja avaldusvormid: vastastik propaganda, vastastik ideoloogia, vastastik luure, vastandlikud sõjalised liidud (NATO, VLO), võidurelvastumine Külm sõda lõppes Idabloki ja NSVL lagunemisega ning Saksamaa taasühinemisega. Idablokk- diktatuur, kommunism, sotsialistlik demokraatia, totaalne kontroll, natsionaliseerimine, sõjatööstus Lääneblokk- demokraatia, mitmeparteilisus, õiguste ja vabaduste tagamine, sotsialismi tõrjumine. Trumani doktriin, 1947 President Harry Truman lubas anda majanduslikku ja sõjalist abi neile riikidele, keda ähvardab NSVL poolne ekspansioonioht. Marshalli plaan, 1948-1952 USA jagas Euroopa riikidele laiaulatuslikku majanduslikku abi (16 riigile 13 miljardit dollarit) Eesmärgiks oli Euroopa majanduse taastamine, sest kehvad majandusolud oleksid heaks pinnaks kommunistlike ideede levikule. NATO 1949 Põhja- Atlandi Lepingu Organisatsioon, mille eesmärgiks oli vastu seista NSVL

Ajalugu → Ajalugu
3 allalaadimist
thumbnail
4
odt

Müügitöö alused

1. Ta peaks sisendama midagi saadava kasu ja kvaliteedi kohta. 2. Ta peaks olema kergesti hääldatav , ära tuntav, meelde jäetav. 3. Ta peab olema eristuv/eristatav. 4. Ta peab olema kergesti tõlgitav. 5. Teda peab saama registeerida ja seaduslikult kaitsta. Kannab nelja tasandi tähendust. omadused Kasu Väärtused Individuaalsus Omaduste mark Soovide mark Kogemuste markkaubamärkide tuntusel on viis tasandit. margi tõrjumine eitav suhtumine , potentsiaalsed tarbijad ei osta seda marki enne kui margiimidzit on muudetud. Mark pole tuntud -tarbijaile tundmatu, isegi kui vahendajad Margiteadlikus Margi eelistus Margilojaalsus Kaubamärgi väärtus Mõjuvõimastel kaubamärkidel on kõrge kaubamärgi väärtus. Kõrge väärtusega kaubamärki omavad firmad saavad tänu tarbijate margiteadlikkusele ja margilojaalsusele kokku hoida turunduskulusid. Bränd. Tooted valmivad tehases, brändid luuakse inimteadvuses.

Majandus → Majandus
23 allalaadimist
thumbnail
2
docx

Eesti Vabariik on kui sogasest veest püütud kala

suurele Vene karule vastu seista. Eesti valitsus otsustas siiski astuda vabaduse eest sõtta, lootes saada välisabi. Algus ei olnud eestlaste jaoks edukas, sest enamlased kuulutasid Narvas välja Eesti Töörahva Kommuuni. Jaanuari alguses 1919 alustasid Eesti väed vastupealetungi Punaarmeele. Eesti territoorium vabastati enamlastest ligikaudu kolme nädalaga. Sõjategevus kanti väljapoole Eestit, vähendades enamlaste uue invasiooni ohtu.Vaenlase tõrjumine tõstis rahva silmis Eesti valitsuse mõjukust. Enamlased otsustasid, et parem oleks Eestiga rahu sõlmida, muda üles keerutamine lõpetada. Augustis tegi Moskva Eestile ametliku rahuettepaneku. Eesti kõrgemad pead jõudsid otsusele, et rahu Venemaaga oli ainuke võimalus aidata kriisis kannatavat riiki. 2. veebruaril 1920 allkirjastati Tartu rahuleping, millega Eesti Vabariik ja Nõukogude Venemaa tunnustasid teineteist, kuulutasid sõja lõppenuks ja panid paika riigipiirid

Ajalugu → Ajalugu
4 allalaadimist
thumbnail
2
docx

Koolikiusamine ja vägivald

väärkohtleb või ründab teist kooli kuuluvat isikut. Mis on koolikiusamine? Koolikiusamine on koolivägivalla alaliik. See on korduv pahatahtlik käitumine. Kiusamise liigid: · füüsiline - löömine, tagumine, tõukamine, tee peal ees seismine, takistamine, asjade peitmine jne; · psühholoogiline - sõimamine, narrimine, ähvardamine, väljapressimine, ahvimine ja kommenteerimine, pilkamine, kuulujuttude levitamine jne; · suhetega seotud - grupist väljaarvamine, tõrjumine, grimassitamine, ignoreerimine jne. Kiusatakse neid, kes... · ei löö vastu; · õpivad paremini/halvemini kui teised; · on väikest kasvu; · on paksemad kui teised; · on pikemad kui teised; · on aeglasemad kui teised; · on vaesemad kui teised; · on lihtsalt teistest erinevad. Miks kiusaja kiusab? · Tahab tähelepanu saada. · Arvamus enesest on liiga hea või liiga halb. · Ei oska sõpru leida ega ise sõber olla.

Ühiskond → Ühiskonnaõpetus
4 allalaadimist
thumbnail
6
docx

Külmsõda 1945.a

· Reparatsioone nõuti kaotajatelt: It, Rumeenia, Ungari, Bulgaaria ja Soome. Kõige vähem pidi maksma Bulgaaria, kõige rohkem It, Soomel kõige rängem (elanike arv väike). Külm sõda- propagandistlik ideoloogiline, kultuuriline ja majanduslik ja sõjaline vastasseis USA ja NKLi vahel.Propagandistlik vastasseis- üksteise mustamine. Majanduslik- olla teistest parem. Sõjaline- tuumapommide ja tavarelvade tootmine. · Lääneriikide eesmärgid: Kommunismi tõrjumine. Saksamaa taasühendamine. · NKLi eesmärgid: Maailmarevolutsiooni tagant tõukamine. Sõjast saadud territooriumide kinnistamine. USA mõju vähendamine Euroopas. Alates 1962st majanduslik möödumine Lääne riikidest. Külma sõja algus · 5. märts 1946 Fultoni kõne, Churchilli poolt (ülikoolis). ,,Raudne eesriie"- oli tekkinud infosulg Poolas, Rumeenias, Bulgaarias, Ungaris, Jugoslaavias (kmmunistlikud riigid)

Ajalugu → Ajalugu
99 allalaadimist
thumbnail
2
doc

SUUR REEDE

taevast allaviskamise päev jm. Reede ei sobinud tööde alustamiseks ja suuremate muudatuste ettevõtmiseks, kolimiseks, reisideks, pulmadeks, kosjadeks, ristseteks ega isegi matusteks. Keelatud oli karjalaskmine; lammaste niitmine, loomade tapmine. Reede sobis üksnes selliste tööde puhul, mille sihiks oli millegi kahjustamine, lõpetamine või kahandamine, nagu näiteks tüütute söödikute ja putukate tõrjumine (ehkki sedagi oli soodsam neljapäeviti, eriti vanakuu neljapäeviti alustada). Viie reedega kuud peeti õnnetuks. Reedet peetakse tänini õnnetuks päevaks ja mitmel pool seostatakse ikka veel õnnetusi, sh autoavariisid just halvaendelise reedega.

Kirjandus → Kirjandus
7 allalaadimist
thumbnail
3
docx

Turundus

3 osapoolt: reklaamija, kes pakub oma tooteid. Reklaamiagentuur ja reklaamikanali valdaja Tähtsus Firmale · Maine parandamine · Töötajatefirmapatriotismi suurendamine · Läbimüügi ja kasumi suurendamine · Aitab siseneda uutele turgudele · Uue toote ja margi tuvustamine · Firma teiste toodete toetamine · Konkurentide tõrjumine · Lojaalsete tarbijate säilitamine · Kaotatud tarbijate tagasivõitmine · Uute ostjate ligi meelitamine · Väljakujunenud tootepildi muutmine · Olemasoleva toote kasutusviisi muutmine Tähtsus ühiskonnale · Loob firmasid ja tooteid puudutava kiire infosüsteemi · Õhutab konkurentsi · Avab uutele äridele tegutsemisvõimalust

Majandus → Majandus
12 allalaadimist
thumbnail
6
docx

VAIMNE - JA PSÜÜHILINE VÄGIVALD

väärkohtlemise aktid. Lähisuhetevägivalla võib liigitada ekspressiivseks ja instrumentaalseks. Vaimse –ja psüühilise väärkohtlemise tunnused Kohanemishäired, äge stressreaktsioon , posttraumaatiline stresshäire, ennast-kahjustav käitumine, erakordselt enesesse tõmbunud või agressiivne, väldib füüsilist kontakti, kardab minna koju, kannab keha varjavat, ilmastikule mittevastavat riietust, sageli puudub koolist- hilineb, tõrjumine, emotsioonide puudumine, hooldamatus, peresisesed riskifaktorid, sotsiaalsed riskifaktorid (nt. tervis, haridus, huviringid), peret iseloomustavad riskifaktorid. Väärkohtlemise tagajärjed. Korduv kahjustav käitumismuster, nt. füüsilise ja seksuaalse väärkohtlemise tagajärg, psühhomaatilised haigused, mille põhjustajaks on stress. Hirm loob suhted, kus pole usaldust ning tõe varjamine saab lapse eesmärgiks, sinikat- ja marrastused kehapiirkonnas jm

Sotsioloogia → Sotsioloogia
21 allalaadimist
thumbnail
11
docx

Psühholoogia terve aasta konspek

30.tagasihoidlik 31.atraktiivne 32.elurõõmus hea 33.külm 34.teisimõistev hea 35.alati korrektne 36.agressiivne 37.tahtejõuline edukas 38.põhimõttekindel Minakaitsemehhanismid Minakaitsemehhanismid on alateadlikud. Minakaitsemehhanismid olukorda ei lahenda, kuna neil on destruktiivne (lammutav) iseloom ja nad töötavad ainult emotsioonidel. Need hakkavad tööle siis, kui inimene on sunnitud kitsendama oma minapiire. Repressioon ehk tõrjumine Ärevust tekitavad tunded ja mõtted surutakse teadvusest välja. Nii võib inimene ebameeldiva kogemuse unustada. Kuid unustatud kogemus hakkab põhjustama näivalt motiveerimatuid tegusid, pealegi pole tõrjumine tavaliselt päris täielik ja seetõttu avaldavad need ärevust tekitavad mõtted ja tunded unenäosümbolites ning keeleväärtustes. Regressioon ehk tagasiminek See võib aset leida olukorras, kui inimene ei tea parajasti, kuidas toimida. Siis võib ta appi võtta

Psühholoogia → Psühholoogia
28 allalaadimist
thumbnail
7
doc

Tigu - referaat

5 Teod ­ Aiapidajate õudus unenägu Kuigi teod ja nälkjad on looduslikus aineringes toitainete mulda tagasi viimisel olulisel kohal, puutuvad aiapidajad kokku peamiselt nende elutegevuse negatiivsemaid emotsioone tekitava küljega. Isegi kõige suurem loodusesõber ei saa rahulikult vaadata, kuidas tema lilled, maasikad ning marjapõõsad kõhtjalgsete roaks langevad. Tigude tõrjumine kemikaalide abil on kogu aia elustiku, kuid ka väikelaste ning lemmikloomade jaoks ohtlik ettevõtmine. Metaldehüüdi sisaldavad teotõrjegraanulid on inimeste ja loomade jaoks mürgised otsesel allaneelamisel ning mürgitusnähtusid lindudel ja loomadel tekitavad ka tõrje tagajärjel liikumatult lebama jäävad ning surnud teod ning nälkjad. Seetõttu on mõistlik kasutada loodussõbralikumaid vahendeid, mis on limuste arvukuse vaoshoidmiseks samuti tõhusad.

Bioloogia → Bioloogia
52 allalaadimist
thumbnail
4
doc

Stress

Stress Stress on organismi vastus mingile väliskeskkonna nõudmisele. Põhjused: 1. Katastroofid: a. loodusõnnetused, b. lennu ja autoavariid, c. kuritegude ohvriks langemine jt i. Post traumaatiline stressihäire 1. Tuim maailma suhtes 2. Trauma taaselustamine unes jm 3. Unehäired 2. Elusündmused traumeerivad, suurem tõenäosus haigestuda 3. Tööstress: a. Ülessannetega seotud ohtlikkus, kindlus, vallandamised b. Füüsilised töökeskkond, sisustus, kujundus, temperatuur jm. c. Rollinõuded d. Inimestevahelised suhted, kokkupuude tööl jm. On olemas kolm faasi: 1. Häire faas ­ tekib esmase reaktsioonina mingi stressi põhjustava olukorra poolt. · Ärevus erutus õhin · Kehalised võimed kasvavad · Kiirus ja...

Psühholoogia → Psühholoogia
83 allalaadimist
thumbnail
8
docx

Mitmekultuurilise lasteaia võimalused, tugevused ja väljakutsed

2 võtta kasutusele kehakeel. Näidata ise tegevus ette, mida soovitakse, et laps teeb, ning samal ajal kindlasti nimetada seda tegevust, et laps saaks kokku panna sõna kõla ja tegevuse. See on aega nõudev protsess. Samuti võiks rühmas erinevatele asjadele panna juurde silt selle asja nimetusega, et laps õpiks kirjapilti. Teine aspekt, mis võib probleeme põhjustada, on teise kultuuri esindajast lapse tõrjumine enamuse poolt. Tänapäeva ühiskonnas on surve olla ühesugune ning erinevustele vaadatakse kahtleva pilguga. Sellepärast võib ka võõral lapsel tekkida olukord, kus teised rühmakaaslased ei soovi temaga mängida ning nii jääb ta üksi, sest ka ise ei julge teiste mängu segama minna. Lasteaial võiks olla tugiisiku ametikoht, kuhu vajadusel saab laps või õpetaja pöörduda kui tal on probleeme. Seega, mitmekultuurilise lasteaia põhivõimalusteks on toetava hariduse pakkumine ning

Pedagoogika → Multikultuurne kasvukeskkond
16 allalaadimist
thumbnail
4
doc

Tee iseseisvumiseni

· Tekkisid pankade eelkäijad MAJANDUSÜHISTUD, mis kuulusid talupoegadele. · Tekkisid erinevad poliitilised voolud (sotsialism ja rahvuslus. Liberaalid Seisukohad: · Rahvusliku eneseteadvuse edendamine · Konstitutsioonilise-monarhia pooldamine · Eestlaste kaasamine kohalikku valitsemisesse Juhtfikuur : Jaan Tõnisson Häälekandja: Postimees Radikaalid Seisukohad: · Majanduse edendamine · Aktiivsem osalus poliitikas · Baltisakslaste kõrvale tõrjumine Juhtfiguur: Konstantin Päts Häälekandja: Teataja Sotsiaaldemokraadid (VSDTP ­ Venemaa sotsiaaldemokraatlik töölis partei) Seisukohad: · Demokraatliku vabariigi loomine · Vähemusrahvaste õiguste taotlemine · Eestlaste suurem osalus kohalikus elus Juhtfiguurid: Peeter Speek, Eduard Vilde, M. Martna Häälekandja: ajaleht Uudised 1905. aasta revolutsiooni põhjused ja tagajärjed Põhjused: · Erimeelsused sotsiaalsete kihtide vahel

Ajalugu → Ajalugu
9 allalaadimist
thumbnail
12
doc

INVASIIVSED VÕÕRLIIGID EESTIS – KARTULIMARDIKAS JA TEMA MÕJU PÕLLUMAJANDUSELE

sageli ei toimu nende täielikku hävinemist. Ka on võimalus kartulimardikaid hävitada neid põletades. 9 3.2 Keemilised tõrjevõtted Keemiline tõrje on kõige tõhusam noorte vastsete korral ja õigustab end kõige paremini siis, kui taimedest on hävitatud 2-5%. Munad ja nukud keemilisele tõrjele ei allu ning mardikaid on raske sel viisil kontrollida. Vastsete tõrjumine aitab kahjustada ka tervet populatsiooni, mistõttu resistentsed mardikad peavad paarituma mitteresistentsetega ning kogu populatsiooni resistentsuse tase niimoodi langeb.[4] Erinevad kogemused on näidanud, et kui keemilist tõrjet teha õigeaegselt, on võimalik kõikidest mardikatest lahti saada. [7] Eestis on saadaval palju erinevaid pestitsiide, näiteks: ,,EI putukakahjuritele", ,,Cyperkill 250 EC", ,,Kestac 50" ja ,,Karate Zeon"

Bioloogia → Bioloogia
16 allalaadimist
thumbnail
3
doc

Majandus

Sisemajanduse koguprodukt(SKP)- Kogu ühiskonna rikkuse tase Nominaaltulu- Summa, mida inimene palgana saab Reaaltulu- Summa, mille puhul arvestatakse inflatsioonimäära Ostujõud- Inimene saab palga eest osta sama palju kaupa kui enne Tarbijahinna Indeks(THI)- Inflatsiooni mõju elukallidusele Toimetulekuressursid- Rahaline tulu, füüsiline vara, vaimne vara Absoluutne vaesus- Olukord kus inimesel napib toitu ja riideid eluspüsimiseks Sotsiaalne tõrjutus- Inimese tõrjumine ühiskonna poolt Leibkond- Inimesed kes elavad koos ja jagavad majapidamist Vaesusvastane poliitika- Eesmärgiks parandada vaeste inimeste toimetulekut ja kujundada teisi poliitikaid, et ennetada vaesumist Vaesuse leevendamise meetmed- Abiraha ja toetuse maksmine, vältimatute kulude kompenseerimine Vaesuspiir ehk toimetulekupiir- Arvestuslik väikseim rahasumma, mis katab hädavajalikud kulutused tööjõu säilitamiseks ning millest vähem ei tohi inimesel ühes kuus kasutada olla

Ühiskond → Ühiskonnaõpetus
282 allalaadimist
thumbnail
13
ppt

NATO

lahendada kaitsega seotud ja naaberriike ohustavaid keskkonnaprobleeme, mida on võimalik lahendada üksnes ühiselt tegutsedes. Raketikilbiprogramm · 2006 aasta juulis teatas Jaap de Hoop Scheffer, NATO peasekretär, kavatsusest rajada Euroopat kaitsev raketikilp. · Esimesed lepingud raketikilbi komponente tootvate firmadega sõlmiti 18. septembril 2006. · Raketikilbi eesmärgiks on Iraanist ja Põhja-Koreast tulevate raketirünnakute tõrjumine. · Venemaa juhtkonna arvates on raketikilbi lepe suunatud Venemaa vastu ja on lubanud sõjaliste meetmetega raketikilbi rajamise korral Venemaa piiride lähedale. · Poola ja Tsehhi territooriumile rajatav raketikilp läheb 2012. aastani maksma umbes 1,6 miljardit dollarit. Edasine laienemine · Ameerika Ühendriikide Kongressi Esindajatekoda on nõustunud Albaania, Gruusia, Horvaatia, Makedoonia ja Ukraina liikmeks võtmisega. · 3

Ajalugu → Ajalugu
91 allalaadimist
thumbnail
8
pdf

Andmeturbe

• IPV 6 • Tegelikult IPV4 uuem versioon • Suuremad aadressid – 128 biti • Ipv4 aadressid ammu otsas, töötab, sest kõik aadressid ei ole samal ajal ühenduses. • 2. kiht on sama, 4. kiht ja edasi ei muutu, oluline muutus headeris • Mitu aadressi hostis • ARP asemel ND protokoll • Interface ID viimasel 64 bitil 26.02 • E – ennetamine, A – avastamine, T – tõrjumine • CERT – computer emergency research • Penetration – nö legaalne häkkimine • Sertifitseerimiskeskus • Sun Tzu ütleb tarku asju • Zero-day – turvaauk, mis ei ole arendajale ega avalikkusele veel teada, kuid häkkeritele võib juba olla. Nimi, sest kui arendaja avastab, on tal 0 päeva aega, et selle vastu midagi ette võtta. • RAT – remote administration tool – keegi, kes kontrollib süsteemi eemalt viisil, nagu tal

Informaatika → Andmeturbe alused
22 allalaadimist
thumbnail
5
doc

Nõukogude Liit ja USA peale Teist maailmasõda

· Parteiaparaat ­ Nikita Hrustsov · Üllatavad reformid · Suhete parandamine Jugoslaaviaga · Loobumine Ida-Saksamaast · Rahvusliku Kaadri osakaalu suurendamine liiduvabariikides · Ulatuslik amnestia, ei laienenud poliitvangidele · Beriavastane vandenõu ­ Beria hukkamine dets. 1953 Sulaaeg · Ilja Ehrenburg · 1956 veebruar ­ NLKP XX Kongress isikukultusest ja selle tagajärgedest · Stalini kuritegude avalikustamine · 1957 ­ esimene katse Hrustsovi võimult tõrjumine · Hrustsovi reformid: uudismaade kampaania (hiigelsuurte põldude rajamine), mais sundkasvatamine (ei arvestanud erinevate geograafiliste oludega), loomakasvatussaaduste kolmekordistamine, möödumine USA-st 1980-ndate aastate algul, kommunismi jõudmine 1980. a., elamuehitusprogramm (ükski tema lubadustest ei täitunud), demokraatia ja vabaduste suhteline suurenemine · Kõik jäi endiselt KP kontrolli all olevaks · Tähelepanu pööramine tarbekaupadele

Ajalugu → Ajalugu
45 allalaadimist
thumbnail
56
pptx

Inimene ja õigus: Karistusõigus

• (2) Isik ületab hädakaitse piiri, kui ta kavatsetult või otsese tahtlusega teostab hädakaitset vahenditega, mis ilmselt ei vasta ründe ohtlikkusele, samuti kui ta ründajale kavatsetult või otsese tahtlusega ilmselt liigset kahju tekitab. • (3) Võimalus vältida rünnet või pöörduda abi saamiseks teise isiku poole ei välista õigust hädakaitsele. • Hädaseisund – looduskatastroof või muu ohtlik olukord, mille tõrjumine nõuab kellegi õiguste rikkumist • Kohustuste kollisioon – nt valvur lahkub valvepostilt, et abistada hukkumisohus inimest • Eksimus – oma käitumise asjaolude ebaõige hindamine • Seaduslikkus – nt kuriteo matkimine Mõisted • Tahtlus – kavatsetus, otsene või kaudne tahtlus • Kavatsetus – isik seab eesmärgiks süüteokoosseisule vastava teo toimepanemise • Otsene tahtlus – isik teab, et paneb toime süüteokoosseisule vastava teo

Õigus → Õigus
21 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Eksami abimees

Planseadus 08.05.2005 viimane seadus. Planeering: 1) üleriigiline; 2) maakonna; 3) üldplan.; 4) detailplan. Plan. on avalik. Avalikustamine on kohustuslik, et tagada huvitatud isikute kaasamine, õigeaegne informeerimine ja võimalus kaitsta oma huvisid planeeringu koostamise käigus. Veed: pinnavesi; pinnasevesi ­ kaevuvesi. Rajatakse drenaaz, et hoida ära pinnasevee sattumist keldrisse. Reljeefi analüüs: i = Hmax­Hmin/B*100%. Hmax1,5m; Hmin0,5m. Maja on horisontaalselt või risti horisondiga kui i < 2%. Kui on i = 10, siis st et H=10m tõusu L=100m kohta pikkusel. 1) võimalus kalde vähendamiseks; 2) hoone jaotatud osadeks; 3) astmeline vundament. Elamurajooni plan. üldised eesmärgid: Head om: haljastus; veekogud; reljeef; vaated; tervislikkus; turvalisus; tulekaitse nõuded; vanuseline struktuur; ilu. Plan. elemendid: krunt; hoone otstarve; hoone kõrguspiirangud; liiklus; suletud bruto pindala sb-m² (hoone kõigi korruste pindala + kelder ja...

Ehitus → Plaanimine ja teed
56 allalaadimist
thumbnail
3
docx

Varauusaeg Kordamisküsimused

3) Idamaade kaubad olid araablaste vahenduse tõttu kallid Positiivsed tulemused -Avardas inimeste silmaringi, muutus majanduskorraldus, eurooplased õppisid tundma uusi taimi ja loomi. Ameerikast toodi mitmeid kultuure (kartul,tomat,mais,tubakas) Negatiivne tulemus -Uue haiguse kaasatoomine, süüfilis Eurooplased said uusi kultuure, väärismetalle, rikkusi. Orjapidamise algus. Indiaanlaste jaoks- Kultuuri hävitamine, surm, orjastamine, nende asualade tõrjumine Neegrite jaoks- Orjastamine, orjakaubandus (miks?sest see oli odav tööjõud, indiaanlased ei kohanenud tööga) Maadeavastused täitsid oma eesmärgi saadi uusi valdusi, rikkusi, sai minna Indiasse. 6.Reformatsiooni põhjused ja tagajärjed. REFORMATSIOON ­ ehk usupuhastusliikumine, mis sai alguse 16.sajandil Eeldused: · Renessanss, mis oli katoliku kiriku vastane · Lääne ­ Euroopa valitsejad püüdsid vabaneda paavstivõimu kontrolli alt

Ajalugu → Ajalugu
15 allalaadimist


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun