Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Rna - elu. 1) Abiootiliselt sünteesitakse ribonukleotiididest RNA ahelad ja aminohapetest peptiidid; 2) Isereplitseeruv RNA; 3) Isereplitseeruv RNA lipiidse või peptiidse membraaniga kerakestes; 4) Lihtsad rakud, kus RNA on nii kodeerivaks kui ka katalüüsivaks molekuliks; 5) Sünteesitud valgud võtavad üle osa RNA katalüütilisi rolle; 6) DNA evolutsioon RNA-st; 7) Kaasaegne rakk, milles DNA kodeerib tunnuseid, RNA vahendab info tõlkimist valkude keelde ja valgud katalüüsivad.
Rna e. RIBONUKLEIINHAPE Monomeerid=nukleotiidid=RIBONUKLEOTIIDID Rna ülülesanne on läbiviia valgusünteesi • mRNA(info RNA) – info valgu ehituse kohta, (millised AH-d, millises järjekorras, kui pikk see on, millised aminohapped on ja kui palju) AH- aminohapped • tRNA- transport RNA, toob kohale valgu tootmiseks vajalikud aminohapped 20 erinevad aminohapet, igal on erinev transport RNA • rRNA- ribosoomiRNA, paneb valgumolekule kokku
Rna - ribonukleiinhape RNA on biopolümeer, mille monomeerideks on ribonukleotiidid Koosnevad(kolmeosalised): fosfaatrühmast, riboosist, lämmastikalusest Lämmastikalused: adeniin(A), guaniin(G), tsütosiin(C), uratsiil (U)(uridiinfosfaat)
Rna - viirused on viirused, mille genoomiks on RNA. Mõnede viiruste genoom on üheahelaline RNA (ssRNA), teistel kaheahelaline RNA (dsRNA). Üheahelaline RNA on kas pluss-ahelaline või miinus-ahelaline. Leidub ka viiruseid, mille genoom on osaliselt pluss- ahelaline ja osaliselt miinus-ahelaline. Neid kutsutakse ambisense-viirusteks. 15. Viirustel eristatakse lüütilist ja lüsogeenset elutsüklit.
Rna - d on premRNA intronites (mitte igasugustes geeni intronites) - on TOP geenide intronites (terminal oligopyrimidin track). Need geenid avalduvad kõigis jagunevates rakkudes (ribosoomide, transport jne geenid, põhiainevahetuse geenid). Need geenid on paljudes rakkudes avaldunud, hea intronitesse snoRNA geene 69 panna. St kui rakk jaguneb saadakse rRNA intronites protsessimise teel.
Rna - liigid,komplementaarsus Eristatakse 3 erinevat RNA-d 1.infromatsiooni RNA ehk mRNA –toob geneetilise info raku tuumas asuvatest kromosoomidest, valgu sünteesi toimumise kohta ribosoomides 2.Transpordi RNAehk tRNA ül on geneetilise info lahti mõtestamine 3Ribosoomi RNA ehk rRNA osaleb valkude sünteesil ja on ribosoomide koostises Komblementaarsus
Rna - viirus - viirus, mille päriliku info kandjaks on RNA. Roheline revolutsioon - saagikamate teraviljasortide ja moodsama agrotehnika ning niisutussüsteemide kasutuselevõtt eesmärgiga parandada oluliselt arengumaade toitlusolusid. Selle kandvaks osaks oli lühikõrreliste teraviljasortide (kääbusnisu, riis) aretamine ja viljelemine.
Rna - sünteesiks on vaja nelja ribonukleotiidi: ATP, GTP, CTP ja UTP. DNA- sünteesiks on vaja nelja desoksüribonukleotiidi: ATP, GTP, CTP ja TTP. 26) Milliste polüsahhariididena talletatakse erinevates organismides glükoosivarusid? Taimedes tärklisena ja loomorganismides esineb polüsahhariidi glükogeenina.
Rna - s: - 2’ O suunab kiiremale lagundamisele - esinevad kaheahelalised struktuurid molekuli paardumisel iseendaga - kaksikheeliks jäik ja ebaregulaarne - aluste stäkkumine (järjestikuste nukleotiidide vahel, van der Waalsi jõudude abil – nõrgad elektromagneetilised jõud) - struktuur globulaarne
Rna - protsessing (ingl. RNA processing)- RNA transkriptsioonijärgsel ümberkorraldamisel toimuv translatsioonieelsest RNA-st spetsiifiliste järjestuse kõrvaldamine ning transkripti mõlema otsa modifikatsioon: pre-mRNA 5´-otsa lisatakse 7- metüülguanosiinmüts ja 3´-otsa polü-A järjestus.
Rna - polümeraas transkribeerib DNA’d,kuid toodab umbes 10 “värdjalikku” (lühike, mitteproduktiivne) transkripti. Need transkriptid ei saa polümeraasist väljuda, kuna väljapääs on blokeeritud σ-faktoriga. Lõpuks σ-faktor dissotseerub holoensüümist ja järgenb elongatsioon.
Rna - viiruse paljunemine: Peab sattuma rakku, kus talitleb sarnaselt mRNA-le. Sünteesitakse viirusele omaseid valke, ühtlasi ka replikatsioonivalke, mis sünteesivad viiruse RNA-ga komplementaarse RNA. Matriitsreaktsiooniga moodustuvad uued viiruse RNA osakesed.
Rna - sid - Pärilik DNA modifitseerimise muster - päritav histoonide koht-spetsiifline modifitseerimine - prioni nähtus (valguline pärilikkus) - Hsp 90 osa vaikivate mutatsioonide kogunemisel – heatshock proteins, tekitab fenotüübilise vaigistamise.
Rna - ribonukleiinhape - mitokondris, rakutuumas, tsütoplasmas, ribosoomis, kloroplastis Ehitus: 1 ahel, kohati 2 ahelat, koosneb nukleotiididest, mis koosnevad samuti kolmest osast nagu DNA: lämmastikalusest, fosfaatrühmast ja riboosist.
Rna - d - splaissosoomi moodustavad U2, U4, U5, U6 - splaissingu reaktsiooni alguses U1 RNA seondub 5’ splassingu saidiga ning seonduvad introni 3’ piirkonda (U2AF, BBP). Asuvad hargnemiskoha ja 3’ splaiss-saidi
Rna - viirus talitleb peremeesrakku sattudes sarnaselt mRNA-ga (TMV) või tuleb esmalt peremeesrakus sünteesida viiruse RNA-ga komplementaarne DNA (HIV). Viiruste arvust ega päritolust pole ühtki kindlat tõendit.
Rna - ga seostuv valk, mis reguleerib teiste geenide splaissimist. Splaissitakse välja intron 1 ja 2, eksonid 1, 2 ja 3 ühendatakse ning tulemuseks on mittefunktsionaalne valk, sest eksonis 2. on stoppkoodon.
Rna on peamiselt üheahelaline RNA-s on lämmastikualused A,U,C,G RNA erinevused DNA-st: 1) ei moodusta BIHEELIKsit 2)Ei sisalda T nukleotiidi, sele asemel on U(täht on tulnud lämmastikaluse nimest URATSIIL)
Rna - del. • Tuuma olemasolu tõttu eukarüootidel on DNA replikatsioon ja RNA transkriptsioon täiesti eraldatud tsütoplasmas olevast translatsiooni masinavärgist ja teistest metaboolsetest protsessidest.
Rna – on peamiselt üheahelaline, komplementaarsus A=U, C=G. RNA tekib rakutuumas, tüüpe on kolm; a) Informatsiooni RNA(mRNA) – toob ühe geeni info rakutuumast välja ribosoomi.
Rna - Polymerase transkribiert die Gene des Lactosestoffwechsels • Transkribierten Enzyme spalten die Lactose in Glucose und Galactose -> werden im Stoffwechsel weiterverwertet
Rna - maailma peetakse DNA-põhilisele elule eelnevaks, mis lahendas osa tekkinud probleemid, kuid mitte kõik: Ei olnud saadud polünukleotiidahelate, ei RNA ega DNA sünteesi.
Rna - kontseptsiooni probleemid : 1. seni pole üheski elueelseid tingimusi modelleerivas kaitsesüsteemis saadud polünukleotiidahelate, ei RNA ega DNA sünteesi.
Rna - maailm- arvatakse, et kõik on saanud alguse nukleiinhapetest, millest siis RNA koosneb, sest väikesed molekulid said just tänu nendele hapetele alguse.
Rna - süntees - Ehk transkriptsioon on matriitssüntees, mille käigus saadakse DNA molekuli ühe ahela nukleotiidse järjestusega komplementaarne RNA molekul.
Rna - d on kolme tüüpi: 1)Informatsiooni RNA (mRNA) 2)Trransport RNA( tRNA) toob aminohapped ribosoomi 3) Ribosoomi RNA (rRNA) ribosoomi ehitusmaterjaliks
Rna - sõltuv vaigistamine on loomupäraselt lühiaegne (transient). miRNA (ehk microRNA) on RNA tüüp, mis on seotud geenide aktiivsuse reguleerimisega.
Rna - sõltuv vaigistamine – lühikesed RNAd seostuvad märklaud-mRNAde 3’ UTRidele, mille tulemusena represseerivad märklaudgeenide ekspressiooni.
Rna - indutseeritud vaigistav kompleks (RISC) lõikab märklaud mRNA, mis on täpselt komplementaarne vastavale üksikahelalisele siRNAle, ahela katki.
Rna - sõltuv RNA-polümeraas, mis on seotud nukleokapsiidiga, transkribeerib genoomi, tekib viis mRNA-d, mis transleeritakse viieks viirusvalguks.
Rna - sõltuv DNA polümeraas – pöördtranskriptaas – revertaas – katalüüsib DNA sünteesi RNA matriitsilt, leiti algselt retroviirustelt.
Rna ehk mRNa toob geneetilise info rakutuumas asuvatest kromosoomidest valgusünteesi toimumise pika- tsütoplasmas olevatesse ribosoomidesse.
Rna on üheahelaline koosneb ribonukleotiididejääkidest lämmastikalusteks on A, G, C, U süsivesikutest esinevad riboos ja fosforhape.
Rna - (ribonukleiinhape)- molekulid, mis vastutavad valgusünteesi toeostamise eest (aga on ka muude ülesannetega RNA –molekule).
Rna - info avaldumisel Anorgaanilised ained Veemolekuli tähtsus?- vesi on hea lahusti, ja enamik aineid on lahustunud olekus.
Rna on Polümeer mille monomeerideks on ribonukleotiidid aga DNA on polümeer,mille monomeerideks on desoksüriboNukleotiidid.
Rna - l võib olla ka teist järku struktuur, selle ülesandeks on aminohapete kohale toomine, et sünteesida nendest valku.
Rna - pol. III (tRNA, rRNA, väikesed RNAd) Promootorjärjestus on  asümmeetriline ja määrab RNA sünteesi suuna.
Rna on koondunud tsütoplasmas asuvatesse organellidesse ribosoomidesse.Raku tuumas esineb vähe,peamiselt tuumakeses.
Rna - s on lämmastikalused A-U ja C-G. RNA on palju lühem kui DNA RNA tekib rakutuumas DNA eeskirjade kohaselt
Rna - RNA äratundmine splaissimise käigus U1 RNA e-kompleksi tekkimise käigus paardub introni 5’ otsaga.
Rna - maailm on teooria, mil informatsioonikandjateks olid isereprodutseeruvad RNA- molekulid, ribosüümid.
Rna – ribonukleiinhape on organismi rakkdues esinev biopolümeer, mille monomeerideks on ribonukleotiidid.
Rna - praimerid, millest fragmendid alguse saavad, lõigatakse ära ja asendatakse pikeneva DNA ahelaga.
Rna - l on fenotüüp, DNA-l ei ole RNA suudab järjestusest sõltuvalt moodustada sekundaarstruktuure
Rna - sekundaar (2-ahelaline) tertsiaal- ribosoom, koosneb ribosoomi valkudest, RNA tekib raku tuumas.
Rna - polümeraasi koostisosa, mille funktsiooniks on λ3-polümeraasile spetsiifilisuse andmine.
Rna - gripp, marutaud, mumps, punetised, AIDS, HIV Viirused kanduvad edasi õhu(osaliselt) kaudu.
Rna - l on tümiini asemel uratsiil, seega A, G, C ja U; suhkrujääk riboos, fosforhappejääk.
Rna - viiruste RNA põhjal valmistatakse rakus sellele vastav DNA, mis kromosoomi integreerub
Rna on üheahelaline polünukleotiidide jada, mis on omavahel seotud fosfodiestersidemetega.
Rna - sse. d) fibrinolüsiin - lahustab fibriinikiude soodustades põletikukolde laienemist.
Rna ehk ribonukleiinhape kopeerib DNA informatsiooni ja kannab rakus selle vajalikku kohta.
Rna - ribonukleiinhape Koosneb:süsinikust, vesinukt, lämmastikust, fosforist, hapnikust.
Rna - s on lämmastikualused A U C G RNA Realiseerib päriliku info ehk valmistab valgud.
Rna - d lugeda ei saa – valgu • Seina vähenenud läbilaskvus süntees pärssub.
Rna – ontogeneetilise, elu jooksul kujuneva individuaalse mälu üheks kandjaks.
Rna - ribonukleiinhappe RNA on polümeer, mille monomeerideks on ribonukleotiidid.
Rna – Ribonukleiinhape – Bioplümeer, mille monomeerideks on ribonukleotiidid.
Rna - ahel koosneb järjestikustest nukleotiididest, - esimest järku struktuur.
Rna on biopolümeer, millel olenevalt vormist on mitmeid erinevaid funktsioone.
Rna - sõltuv RNA-polümeraas teeb –ahela, millest uut genoomi sünteesida.
Rna - polümeraas, ATP KOMPLEMENTAAR G-C; C-G; A-T; T-A G-C; C-G; A-U; T-A
Rna - kompleksi, mis saab siseneda rakku või integreeruda sele genoomi.
Rna – 5 süsinikuline suhkur riboos, lämmastikualused on A-U ja G-C.
Rna on biopolümeer, sellel on 4 monomeeri, esineb pärilikkuse aines.
Rna - genoomi, delta-antigeeni või anti-HDV-antikehade määramine.
Rna - polümeraas seostub promootoriga ja hakkab sünteesima mRNAd.
Rna – on biopolümeer, mille monomeerideks on ribonukleotiidid.
Rna - polümeraas – ensüüm, mis viib läbi transkriptsiooni
Rna - polumeraas uhe DNA ahelaga komplementaarse RNA molekuli.
Rna – Lühemad üksikahelad, mille kuju vastab ülesandele.
Rna - kõrgpolumeer, mille monomeerideks on ribonukleotiidid.
Rna - molekulidel on oluline roll päriliku inf. avaldumises.
Rna - viirus - viirus, mille päriliku info kandjaks on RNA
Rna on peamiselt üheahelaline Komplementaarsus A=U ja C=G
Rna - viiruses võib olla aga üks või mitu RNA molekuli.
Rna on päriliku info kandja ja sünteesib valgumolekule.
Rna - l võetakse 5’ cap maha, algab RNA lagundamine.
Rna - polümeraas teostab ka “vigade parandust” ehk
Rna - viirus – viirus, mille päriliku info kandjaks
Rna e. Ribonukleiinhape. RNA koosneb nukleotiitidest.
Rna - s on lämmastikalused A; U; C; G A≈U; C≅G
Rna - d jaotatakse põhiliselt mRNA, tRNA ja rRNA.
Rna - viiruste ehituses 1 või mitu RNA molekuli.
Rna ehk ribonukleiinhape 1) tRNA 2) rRNA 3) mRNA
Rna - pärilikku informatsiooni realiseerimine.
Rna - d sünteesitakse ju 3’ →5’ suunas.
Rna - sse võib mõni desoksüribonukleotiid
Rna on üheahelaline, DNA on kaheahelaline.
Rna - viirused: punetised, puukentsefaliit.
Rna - l esineb mitu funktsionaalset vormi.
Rna - d on vähe, aga olemasolu tähtis.
Rna - d nimetatakse vahel transkriptiks.
Rna on üheahelaline = primaarstruktuur.
Rna on laialt levinud parasiitidel.
Rna - s 4 erinevat nukleotiidi.
Rna - viirused – nt. gripp.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun