Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

PUITMATERJALID (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris

PUITMATERJALID


Puit ehitusmaterjalina erineb suuresti tööstuslikult toodetud matejalidest. Kuna puit naturaalsel kujul on looduslik materjal, ei ole tema omadusi võimalik oluliselt mõjutada. Seda enam on vaja tunda puidu anatoomilist ehitust ning selle mõju puidu tehnilistele omadustele. Õnnestunud ehitise eelduseks on nende omadustega arvestamine nii ehitamisel kui ka ehituse projekteerimisel.
Puidu kui ehitusmaterjali keskseteks mõisteteks on puidu niiskuskäitumine ( paisumine ja kokku tõmbumine), bioloogiline kestvus (mädanikud) ning tugevusnäitajad. Põhjus, miks puit on olnud ja on ka edaspidi populaarne ehitusmaterjal, peitub terves reas tema omadusates, millest enamik kandub üle ka puidust valmistatud toodetele - materjalidele:
 • Puit on kerge materjal ning tema kaalu ja tugevuse suhe on optimaalne.
 • Puit on kergesti töödeldabv ning liidete tegemine on lihtne tavapäraste töövahenditega
 • Puit on hea soojusisolaator
 • Puidu välisilme on kaunis ning seda on võimalik mitmesuguste pinnatöötlemisvõtetega veelgi mitmekesisemaks muuta
 • Puit on keskkonnasõbralik: laguneb bioloogiliselt, ei sisalda mürgiseid lisandeid ning on kerga utiliseerida
 • Puit on korduvkasuatav
 • Puit on taastuv loodusvaru ning ühtlasi ei ole puidutööstus nii energiamahukas kui näiteks betooni- või terasetootmine või plastiku töötlemine ja tootmine
  Lisavõimalusi puidu kasutamiseks annab asjaolu, et erinevate puuliikide puit erineb üksteisest värvuse, kaalu, struktuuri, töötlemisomaduste ning ilmastikukindluse poolest. Lisaks puuliigile sõltuvad puidu kui ehitusmaterjali omadused veel sellest, kuidas puu on järgatud, lahti lõigatud või spooniks hööveldatud või treitud.
  Piiravateks faktoriteks on tema niiskuskäitumine, vastuvõtlikkus mikroorganismide tegevusele ning tuleohtlikkus. Viimane – ilma täiendava töötlemiseta – ongi peamine puidu kasutamist piirav faktor, kuna Eestis kehtivad tuleohutusnormid on väga ranged .
  Puidu loomupäraseid omadusi on võimalik mõjutada mitmesuguste töötlemisvõtetega: liimimisega, pinnatöötlemisega, immutamisega, keemilise, surve- või termilise töötlemisega jne., mille tagajärjel on igal juhul ja alati võimalik valida eesmärgipärane ehitusmaterjal.
  Tänapäeval saadakse arenenud tööstusriikides peaaegu kogu puitehitusmaterjal läbi mitmesuguste töötlemisprotsesside. Veel 19. sajandil oli saematerjal ümarpalgi kõrval ainuke puidust ehitusmaterjal. Äsja lõppenud sajandi I poolel aga hakkas levima vineeri tootmine ja kasutamine, millele hiljem järgnesid puitlaast - ning puitkiudplaadid . Kaks viimatinimetetut on ka tänapäeval enimlevinud puitehitusmaterjalideks. Samas on aga nende kõrval tulnud turule ka täiesti uuelaadseid puidust ehitustooteid. Nende väljatöötamise eesmärgiks on olnud puittoorme täielikum ärakasutamine ning spetsiaalsete tehniliste lahenduste kaudu puidu nõrkade külgede kompenseerimine (lõhed, oksad jne.) See on võimaldanud toota madalakvaliteedilisemast ning väiksemast toormehulgast odavamaid ning paremaid ehitusmaterjale kui seda on massiivpuit.Seega on traditsiooniline puitehitusmaterjalide klassifikatsioon , kuhu kuuluvad ainult saematerjal ning puitplaadid , osutunud tänapäeval ebapiisavaks. Siiski ei ole võimalik koostada täiuslikku ja lünkadeta klassifikatsiooni, kuna toodete valmistusmeetodid, struktuur ja koostised varieeruvad laiades piirides. On olemas väga erinevatel põhimõtetel koostatud klassifikatsioone. Alljärgnevas klassifikatsioonis on lisaks tüüpilistele saematerjali- ning plaattoodetele eraldatud omaette rühmana nn. tehnilised puittooted , mis baseeeruvad saematerjalil, plaattoodetel või nende komponentidel. Mõned nendest on saadud eelpoolnimetatud toodete edasise töötlemise teel, teiste juures on neid aga kasutatud struktuurikomponentidena. Mitmesuguste töötlemisvõtete, erinevate liidete kasutamise (liimimise) või keemilise töötlemise teel on välja arendatud täiesti uuelaadsed tooted, mille vorm, struktuur vm. omadused erinevad tunduvalt nende tootmiseks kasutatavate algmaterjalide omadustest. Oluline on ka meeles pidada, et enamik tehnilisi puittooteid on välja töötatud just nii, et nende omadused vastaksid üsna täpselt toote kasutusotstarbele - st., et silmas on peetud nende lõppkasutust.
  Puitehitusmaterjalid
  Plaattooted
  Tehnilised puittooted
  Saematerjal
  Puit-
  mineraal - plaadid
  Puit-plaadid
  Tehniline puit
  Liimitud
  sae-materjal
  Töödel-dud sae-
  materjal
  Höö-
  velda-
  mata
  Höö-
  velda-
  tud
  Tsement - laast -plaadid
  Vineerid
  LVL
  Sõrm-
  jätkatud
  Keemi-liselt
  Välimu-
  se järgi
  sortee-
  riitud
  Tasa-
  pin - naline
  Puit-kips-
  plaadid
  Puit-laast-
  plaadid
  OSL
  Liim-
  pruss e.
  liimpuit
  Termi-liselt
  Tugevus-sortee-ritud
  Profilee-
  ritud
  OSB
  Liimplaat
  Surve-
  töödeldud
  MDF
  Joonis 1 Puitehitusmaterjalide klassifikatsioon H.Juslini järgi
  Erinevatele toodetele on välja töötatud nii rahvuslikud kui rahvusvahelised standardid ja normid. EL ehitusmaterjale puudutav direktiiv CDP ( Construction Product Directive) sätestab, et turule toodavad või seal olevad ehitusmaterjalid peavad oma omadustelt vastama kasutuseesmärgile ja seda vastavust tõendatakse markeeringuga CE. Selle markeeringu kasutamise eelduseks on, et toode vastab euroopa Standardiseerimiskomitee (CEN) normidele või nendega samastatud rahvuslikele normidele. Seega ei ole CE- markeering otseselt kvaliteeti tõendavaks märgiks, vaid tõendab üksnes, et toode vastab CDP nõuetele.
  Puitplaattooted
  Puitplaat - ehitusmaterjalide gruppi kuulub suur huilk välisilmelt ja tehniliste omaduste poolest erinevaid tooteid. Nende kõikide põhikomponendiks on suuremal või vähemal määral puit – spoonina, laastuna, liistudena, lippidena, saepuruna või puidukiududena. Need struktuurikomponendid seotakse liimi abil, rakendades kuumpressimist. Liimikomponentide valik sõltub plaadi kasutuseesmärgist – plaadid võivad olla ette nähtud kasutamiseks kas sise- või välistingimustes. Võimalik on kasutada peale liimi ka teisi siduvaid aineid, milleks on valdavalt kas tsement või kips. Kõikidel plaadiliikidel on ehitustegevuse seisukohalt rida samatüübilisi eeliseid :
 • Nad võimaldavad ehitada kiiremini, kuna on laiemad ning võimaldavad katta sama töökäiguga suuremaiid pindasid või avasid.
 • Plaatide standardmõõtmed (sageli 120 x 240 cm) hõlbustavad nende kasutamist
 • Olles homogeensema ehitusega kui saematerjal, on nad ka oma omadustelt homogeensemad
 • Niiskuskäitumine on väiksemates piirides kui saematerjalil
 • Plaatide värvimine ning pindamine erinevate materjalidega on lihtne
  Peamised puitplaatide grupid on vineerid, puitlaastplaadid ning puitkiudplaadid ning mineraalaine ning puitlaastu sidumise tulemusel saadavad tsement-laastplaadid (TEP) ning kipsplaadid . Puitplaatide edasisel töötlemisel
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  PUITMATERJALID #1 PUITMATERJALID #2 PUITMATERJALID #3 PUITMATERJALID #4 PUITMATERJALID #5 PUITMATERJALID #6 PUITMATERJALID #7 PUITMATERJALID #8 PUITMATERJALID #9 PUITMATERJALID #10 PUITMATERJALID #11 PUITMATERJALID #12 PUITMATERJALID #13
  Punktid Tasuta Faili alla laadimine on tasuta
  Leheküljed ~ 13 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2015-06-15 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 3 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor looxer Õppematerjali autor

  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  26
  doc
  PUITMATERJALID
  49
  pdf
  Puit ja puitmaterjalid
  30
  docx
  Puitplaadid
  6
  doc
  Puitmaterjalid ja nende tootmine
  472
  pdf
  EHITUSMATERJALID
  31
  doc
  Ehitusmaterjalid
  85
  docx
  Materjaliõpetus - Puiduteadus-materjaliõpetus
  34
  docx
  EHITUSMATERJALID

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun