Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Add link
Skandinaavia - Norra oli Taani võimu all. Rootsis põimusid reformatsioon ja püüded vabaneda Taani võimu alt. 1523 Rootsi kuningaks valitud Gustav I Vasa lõi Taanist lahku. Soome oli Rootsi võimu all.Itaalia-poliitiliselt killustunud, jõukas, meelitas ligi vallutajaid. Põhja-Itaalia pärast pidasid Itaalia sõdu Hispaania ja Prantsusmaa.
Skandinaaviamaades on mitmed uurijad osutanud ringvall-linnustele kui võimalikele kultuskohtadele. Sama võib kehtida ka Eesti ringvall-linnuste puhul (eeskätt näiteks Võhma ja Pidula linnused Loode-Saaremaal). Üks funktsioon ei välista siiski teist ning kindlustatud kultuskohta võidi koguneda ka vaenlase kallaletungi korral.
Skandinaavia ruunikiri - algselt 24 ja hiljem 16 tähemärgist koosnev kiri oli tuletatud kas kreeka, ladina või etruski tähestikus.

Skandinaavias on vähe vange, ka Lääne-Euroopas. Ida-Euroopas on omakorda neist mõlemast suurem (enamasti alla 150 / 100 00 kohta). Endised nõukogude riigid on hullemas olukorras, Baltimaad on kõrgel kohal (u 350 / 100 000). Balti riigid eristuvad vangide arvu põhjal selgelt uutest demokraatlikest Euroopa riikidest.
Skandinaaviamaades on vabatahtliku sektori ajalugu seotud nüüdisaegse heaoluriigi kujunemisega. On ilmne, et arvestada tuleb faktiga, et (demokraatliku) heaoluriigi kujunemine eeldab tugevat kodanikuühiskonda, nagu ka elujõuline kodanikuühiskond vajab valitsuse tuge ja kaitset (Habermas, 1992; Lefort, 1988).
Skandinaaviamaad - kõrge tööhõive ja võrdsuse saavutamine läbi avaliku sektori töökohtade arvu suurendamise Liberaalsed riigid- palju erasektori teenindusvaldkonna (odavaid) töökohti, järgides neoliberaalset dereguleerimise ja retrenchment’i joont.

Skandinaavia – Rootsis – Uppsala toomkirik, Norras – Trondheimi katedraal, mis lähtub inglise eeskujudest, Soomes – Turu toomkirik (algselt kodakirik, hiljem ümberehitatud basiilikaks). Saksa tellisarhitektuur oli eeskujuks Läti keskaegsele
Skandinaavias on sündivuse määra suudetud stabiliseerida eritingimuste loomisega noortele emadele, tugev ravikindlustussüsteem, kohakaaslusega töökohad, ning noortele peredele loodud hea rahaline toetus motiveerivad noori laste peale mõtlema.
Skandinaavia ühiskond – bond-taluperemees,ting- kohalik rahvakoosolek,allting- maakonnakoosoled,komeng–kogukonnapealik,nim ka kuningaks ,trääl-ori. 9-11 saj viikingite saj. Skan jumalad: 2 perekonda:Aasid ja Vaanid.

Skandinaavia - Skandinaavia stiil eristub paljudest teistest stiilidest oma lihtsuse ja naturaalsusega absoluutselt kõiges: alustades põrandatest ja seintest ja lõpetades väiksemate dekoorelementidega.
Skandinaavia kristluse - eelne usund -Allikad: saagad ,,Beowulf’’& ,,Inglite saaga’’, eepos ,, Edda’’, ruunikirjad(5.-6saj) kestis kuni 10.sajandini,kristlik usund oli olnud polüteistlik,usuti mitmesse
Skandinaavia süsteem on lähedane saksale – Soome, Rootsi, Norra, Taani, Island Eestis on pigem germaani süsteemile lähedal Louisiana ja Puerto Rico on mõjutatud Prantsuse ja Hispaania eraõigusest.

Skandinaavia - pärane arhitektuur tähendas pehmemat lähenemist modernismile, inimsõbralikkust, ehitise maastikku sulandamist ja naturaalseid kohalikke materjale nagu puit, tellis ja krohv.
Skandinaavias on lasteaedades saama aina populaarsemaks organiseerida õuekoole, kus lapsed veedavad terve päeva või suurema osa päevast looduslikus keskkonnas.
Skandinaavias on uruhiirte ja leethiirte arvukus valdavalt tsüklilises muutumises, siis samadel liikidel Kesk-Euroopas seda mustrit tavaliselt ei kohta.

Skandinaaviamaad on Norra, Rootsi ja Soome (järjestus ei ole oluline). Eesti väliskaubanduse tähtsamad partnerid on: 1) Soome, 2) Venemaa ja 3) Läti.
Skandinaavia leiud on väga põnevad, sest lisaks relvadele ja tööristadele on olnud seal ka levinud inimeste ohverdamine nii vette kui ka soo laukasse.
Skandinaavias – Uppsala ülikool 1477. Ülikooli ülesehitus: Õppejõudude ja üliõpilaste ametiühendusena korraldati tsunftikorra eeskujul.

Skandinaavia laenud on nt jõulud, kari ‘veealune kõrgendik’, kult, noot ‘teatud võrkpüünis’, paat, riid, saad, särk, taud, tõld.
Skandinaavia – vaesed, barbaarsed, kultuuriliselt mahajäänud jne, Norra kohta ka 1950ndatel kui vaesest kalameesteriigist) Euroopa
Skandinaavia mütoloogia on Skandinaaviat ja Islandit asustanud põhjagermaani hõimude ja rahvaste ristiusu eelsete müütide ja legendide kogum.

Skandinaavia ühiskond – põhilised tegevused olid põlluharimine, karjapidamine, küttimine, kalapüük. Enamik inimesi olid vabad.
Skandinaavia riigid on ahvatluseks paljudele eestlastele, kes hea õnne ja suurema palga nimel eestimaa tolmu jalgealt pühivad.
Skandinaavia keel ehk põhjagermaani keel tekkis, kui indoeuroopa keel jõudis soome-ugri keele alale 23 ehk Põhjamaadesse.

Skandinaaviamaadest on samas teada, et viikingiajal käisid nii tüdrukud kui ka abielunaised pikkade lahtiste juustega.
Skandinaavia saagadest on välja tulnud, et mõõgatupp on sageli tehtud lambanahast ning lambavill on sissepoole.
Skandinaaviamaades on õpetajatel sotsiaalpedagoogiline roll, mis hõlmab õppimise ja hoolivuse meetmeid.

Skandinaaviamaad – Rootsi, Taani, Norra – Kalmari unioon(1397). Tugevad naabrid tekivad samal ajal.
Skandinaavias on täiesti tavaline, et nädalalõppudel korraldatakse ühiseid väljasõite.
Skandinaavia riik – Soome sõlmis 1922. aastal Varssavis Soome-Eesti-Läti-Poola liidu.

Skandinaavia - Jaan Tõnisson Saksamaale ja Šveitsi - Karl Menning, Mihkel Martna.
Skandinaavia – üksikud seadused, mandrieuroopa – kodifitseeritud süsteem.
Skandinaavia riikides on ombudsman isik, kes tegeleb lihtkodanike õiguste kaitsmisega.

Skandinaavia riikidest on Soomes suhteliselt vähe võõrtöölisi ja põgenikke.
Skandinaavia mäestik - tekkinud Galedoonia ja hetüüdia kurrutus perioodil.
Skandinaavia mudel on koostatud eeldusel, et riigis on tootmine jaotatud:

Skandinaavia firmadel on see eelis, et me kasutame oma krediidiressurssi.
Skandinaaviamaades on pronksiajal nii pikk kui lühike periodiseering.

Skandinaavia - väga tugevad, olulised poliitika kujundajad
Skandinaavia loitsumaagial on igalühel oma selgesti eristatavad jooned.
Skandinaaviapärane on ka siinne kalmetüüp – kivikirstkalme.

Skandinaavia on mitu korda olnud kaetud mandrijääga.
Skandinaavia — Island, Taani, Norra, Rootsi, Soome


Skandinaavia – iseseisvalt kasvanud.
Skandinaaviasse on hundid juba jõudnud.Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli? | Tee tasuta konto


Uutele kasutajatele e-mailiga aktiveerimisel
10 punkti TASUTA

Konto olemas? Logi sisse

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun