Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Kromatograafia on üldmõiste mitmesuguste laboratoorsete füüsikalis-keemiliste meetodite kohta, mida kasutatakse ainete segu komponentide lahutamiseks paljukordse sorptsiooni( gaasi, vedeliku või mõne nende komponendi neeldumine vedelikus või tahkes aines või kogunemine tahke aine pinnale) ja desorptsiooni(sorptsiooni pöördprotsess) tingimustes.
Kromatiin on kromosoomi koostisaine, mis koosneb peamiselt DNA-st ja valkudest (RNA’st ka). Valgud võivad olla aluselised (histoonid (H1, H2a, H2b, H3, H4) ja protamiinid spermides) või happelised (mittehistoonsed valgud). Histoonid on madalmolekulaarsed valgud, mis on DNA-ga spetsiifiliselt komplekseerunud, moodustades nukleosoome.
Kromatiin on kromosoomi koostisaine, mis koosneb peamiselt DNA-st ja valkudest (RNA’st ka). Valgud võivad olla aluselised (histoonid -H1, H2a, H2b, H3, H4- ja protamiinid spermides) või happelised (mittehistoonsed valgud). 32. FISH analüüs (Fluorescent In Situ Hybridisation) - kromosoomiaberratsiooni määramine.
Kromatiin –  Nukleiinhappe valkkompleks, nähtav interfaasis kui rakud ei jagune. Rakufaasis on  jaotunud ühtlaselt üle kogu tuuma. Struktuur sarnane kõigil eukarüootidel. Kromatiin pakkimise  käigus moodustab mitoosi ajal (metafaasis) nähtavaid kromosoome.
Kromatograafia on sisuliselt meetodite grupp segudes ainete eraldamiseks üksteisest (proovi komponendid lahutatakse kolonnis üksteisest kuna nad interakteeruvad erineval määral liikuva ja liikumatu faasiga ). Ained eraldatakse nende adsorptsiooni- või jaotusomaduste erinevuste järgi.
Kromatogramm - eluaadi fraktsioonides sisalduva aine kontsentratsiooni ja eluaadi mahu vahelist graafilist sõltuvus Kui kromatografeerimissüsteemi kuulub automaatse tööreiimiga analüsaator koos isekirjutajaga, siis saadakse kromatogramm isekirjutajalt.
Kromat - seks tuleb valida selliseid tingimused (sorbendi materjal ja eluendi koostis) et Rf väärtus erineks nullist (aine ei lahku stardijoonelt) ja ühest (aine liigub frondijooneni). Lisanditel ja põhiainel peavad olema erinevad Rf väärtused.
Kromatiin - DNA ja valkude kompleks kromosoomis, valku 2x rohkem kui DNA Kaks põhilist valku: Histoonid aluselised valgud, positiivse laenguga, seovad DNA. 5 põhitüüpi: H1, H2A, H2B, H3, H4. Võrdne DNA massiga, evolutsiooniliselt konserveerunud.
Kromatogramm – kromatografeerimisprotsessi visuaalne väljund, reeglina kolonnist väljuvate komponentide kontsentratsioonide ja retentsiooniaja vaheline sõltuvus; geelkromatograafias ainete kontsentratsioonide ja eluaadi mahu vaheline sõltuvus.
Kromatiin - rakutuumas paiknevad lahtikeerdunud kromosoomid Kromosoom- DNA ja valgu kompleks, milles sisalduvad geenid määravad pärilikkuse Homoloogilised kromosoomid ehk paarilised kromosoomid sisaldavad samu tunnuseid määravaid geene
Kromatiini koosseisus on histoone viit tüüpi – H1, H2A, H2B, H3, H4. Nukleosoom koosneb histoonidest ja nende ümber keerdunud DNA-st. Ühes nukleosoomis on kokku kaheksa histooni molekuli: iga nelja histooni (H2A, H2B, H3, H4) on kahes korduses.
Kromatograafia - üldmõiste mitmesuguste laboratoorsete füüsikalis-keemiliste meetodite kohta, mida kasutatakse uuritavate ainete segu komponentidel lahutamiseks paljukordse sorptsiooni ja desorptsioon tingimustes.
Kromatograafia on segu komponentide lahutamise meetod, mis põhineb nende erineval jaotumisel liikuva, mida nimetatakse ka mobiilseks faasiks, ja liikumatu, mida saab nimetada ka statsionaarseks, faasi vahel.
Kromatograafia – analüüsimeetod, kus uuritav segu juhitakse läbi sobivat adsorbenti sisaldava kolonni, milles segu komponendid jaotuvad adsorptsioonivõime erinevuste tõttu piki kolonni tsoonidesse.
Kromatiin ehk rakutuumas paiknevad lahtikeerdunud kromosoomid (DNA koos valkudega). Tuumake on piirkond, kus kromosoomidelt toimub intensiivne rRNA süntees ja ribosoomide moodustumine.
Kromatograafial on palju alaliike.Väga levinud on gaaskromatograafia (eriti orgaaniliste ainete analüüsil).Põhineb lenduvate ainete erineval jaotumisel (kinnipidamisel) adsorbendi pinnal.
Kromatiini ümberkujundaminel – DNA ja temaga seotud valkude kompleksi struktuuri muutmine, mis saavutatakse tavaliselt histoonide keemilise modifikatsiooniga transkriptsiooni ettevalmistavas faasis.
Kromatograafia on andnud väga efektiivsed meetodid, mida kasutatakse peaaegu kõigis keemialaborites. Umbes kolmandik kõigist analüüsidest tehakse tänapäeval kromatograafia abil.
Kromatiin – DNA+valgud • Kromosoom – kokkupakitud kromatiin • Igal liigil on igas keharakus liigiomane arv kromosoome (inimesel 46), sugurakkudes poole vähem Ribosoomid
Kromatograafia - meetod, millega saab ainete segu lahutada komponentideks ning mis põhineb nende erineval jaotumisel liikuva (mobiilse) ja liikumatu (statsionaarse) faasi
Kromatiidid on omavahel ühendatud tsentromeeri kaudu. Tsentromeeridele kinnituvad kääviniidid, mis mitoosi anafaasis tõmbavad tütarkromatiidid vastaspoolustele.
Kromatiin - lahtikeerdunud kromosoom Seenerakk: üherakulised, ümarad päristuumsed rakud; vereplasmas, lümfides; reguleerib organismi veetaset; e DNA ahel.
Kromatograafia on meetod, mille abil saab segusid üksikuteks komponentideks lahutada, teostatakse kolonnis, mis on täidetud statsionaarse (liikumatu) faasiga.
Kromatograafia on segu komponentide lahutamise meetod, mis põhineb nende erineval jaotumisel liikuva (= mobiilse) ja liikumatu (= statsionaarse) faasi vahel.
Kromatograafilist meetodit – segu komponentide lahutamise meetod, mis põhineb nende erineval jaotumisel liikuva (= mobiilse) ja liikumatu (=statsionaarse) faasi vahel.
Kromatiin – Nukleoproteiidne kompleks, mis sisaldab DNA-d, valke ja RNA-d DNA kromosoomides Igal kromosoomil on oma territoorium Ka kromosoomisisene
Kromatiin - DNA ja sellega seondunud valkude (histoonide) kompleks, millest moodustuvad eukarüootide ehk päristuumsete kromosoomid.
Kromatograafiline kolonn – metallist, klaasist või kvartsklaasist kolonn, milles on liikumatu faas ja milles toimub segu komponentide lahutumine.
Kromatograafia tüübid - Ioonvahetus kromatograafia: 􀂄􀂄 Komponendid liiguvad piki kolonni, rohkem kinni peetud komponent asendab vähema.
Kromatism - Juhuslikud kõrgendused ja madaldused 3 SÕNAPAARI:vokaal-Instrumentaal, polüfoonia-homofoonia, vaimulik-ilmalik.
Kromatograaf on kompleksne seade, mida kasutatakse ainete segu kromatograafiliseks lahutamiseks koos tulemuste registreerimisega.
Kromatogrammiks nimetatakse eluaadi fraktsioonides sisalduva aine kontsentratsiooni ja eluaadi mahu vahelist graafilist sõltuvust.
Kromatograafia on segu komponentide lahutamise meetod, mis põhineb nende erineval jaotumisel liikuva ja liikumatu faasi vahel.
Kromatogramm on eluaadi fraktsioonides sisalduva aine kontsentratsiooni ja eluaadi mahu vaheline graafiline sõltuvus.
Kromatografeerimise protsess on lõpetatud, kui kolonnist väljunud vedeliku (eluaadi) üldmaht võrdub ligikaudu kolonni kogumahuga.
Kromatiini - moduleerivad faktorid võivad aktiveerida või represseerida teatud geenide promootoreid.
Kromatiini kondenseerumisaste on pk-de erinevates piirkondades erinev; see võimaldab analüüsida kromosoomi struktuuri.
Kromatogramm – kõver, mis moodustab rea piike – nii palju pike, kui palju oli uuritavaid aineid.
Kromatiid - 1st DNA mol-ist koosnev päristuumse kromosoomide arvu püsivus tütarrakkudes.
Kromatiini domeenid on ehitatud Kromosoomid koosnevad diskreetsetest mitmetest kromatiini silmustest.
Kromatograafiliselt on võimalik kindlaks teha et segus on aine kuid, mitte seda mis ainega on tegu.
Kromatiin - tuumas asuvate kromosoomide koostisaine, DNA ja sellega seotud valkude kogum.
Kromatograafia korral on eesmärk saada teatud hulk lahutatud komponenti(te) edasiseks kasutamiseks.
Kromatofoorid on pürenoididega, spiraalselt keerdunud lindid, sageli täkiliste servadega.
Kromatiid – on üks kahest kromosoomi osast, mis on tekkinud DNA jagunemise käigus.
Kromatogrammil on ainete kontsentratsioonide üleminekud kindlalt piiritletud ning sujuvad.
Kromatiinist on rakutuumas tugevasti kokku pakitud ja moodustab nn. heterokromatiini.
Kromatiin - rakutuumas paiknevad lahtikeerdunud kromosoomid (DNA koos valkudega).
Kromatiin - kromosoomid lahtikeerdunud kujul;DNA mis on seotud histoonvalkudega.
Kromatograafia on meetod (meetodite grupp) komponentide eraldamiseks ainete segudest.
Kromatogramm – graafiline sõltuvus aine kontsentratsiooni ja eluaadi mahu vahel
Kromatograafia on sisuliselt meetodite grupp segades ainete eraldamiseks üksteist.
Kromatografeerimine – ainete lahutamise protsess mingi kromatograafilise meetodi abil.
Kromatiin – rakutuumas asuv pärilikkusaine koos selle pakkimises osalevate
Kromatograafia on segu komponentide lahutamise meetod, mis põhineb nende erineval
Kromatograafiline kolonn on tihedalt täidetud statsionaarse faasiga (liikumatu faasiga):
Kromatografeerimise tingimuseks on teatav afiinsuse tasakaal liikumatu ja liikuva faasi vahel.
Kromatiid - ühest DNA molekulist koosnev päristuumse raku kromosoom.
Kromatograafia on ainete segu üksikuteks komponentideks lahutamise meetod.
Kromatofoor on rõnga või poolrõnga kujuline ja paikneb seinmiselt.
Kromatiini kondenseerumisaste on polüteenkromosoomide erinevates piirkondades erinev.
Kromatograafia - on meetod komponentide eraldamiseks ainete segudest.
Kromatiin on rakutuumas paiknevad lahtikurdunud kromosoomid.
Kromatiin - DNA+valgud; kromosoom - kokkupakitud kromatiin.
Kromatofoorid on enamasti kettakujulised, neid on rakus palju.
Kromatofoor on kopakujuline. Sellest ka nimi koppvetikas.
Kromatiini domeenid on kromosoomide territooriumite komponendid.
Kromatofoorid on enamasti plaatjad, ilma pürenoidideta.
Kromatiidid on omavahel ühendatud tsentromeeri abil.
Kromatiin – valkude ja kromosoomide DNA kompleks.
Kromatiini gloobulid on tihedalt pakitud kromatiini domeenid.
Kromatiin – aine, millest koosneb kromosoom
Kromatiid – ühest DNA molekulist koosnev
Kromatiin on interfaasi tuumas positiivsed.
Kromatiinaine – lahti keerdunud kromosoomid.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Kromatiid – kromosoomide DNA replikatsiooni tagajärjel moodustunud kaks identset tütarkromatiidi.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun