Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Elektrotehnika (1)

1 HALB
Punktid
 
Säutsu twitteris
Elektrotehnika ja elektroonika
1. Elektrivälja potentsiaal, pinge, elektromotoorjõud.
Elektrivälja punkti potentsiaal on mingisse punkti paigutatud positiivse ühiklaengu q potentsiaalne energia, mis tekib, sest ta võib hakata väljajõu mõjul liikuma, mille puhul see jõud teeb tööd.
Pinge – elektrivälja kehe punkti vaheline pinge on suurus, mida mõõdetakse tööga, mis kulub positiivse ühiklaenug ühest punktist teise üleviimiskeks. U=A/q
Elektromoroorjõud on mitteelektrivälja mööduks; toiteallika kogupinge . Elektromotoorjõud on töö, mida teevad vooluallikas toimivad kõrvaljõud ühikulise laengu (1 C) üleviimisel.
Elektromotoorjõud on võrdne potentsiaalide vahega vooluallika klemmidel välise ahela puudumisel.
2. Elektrivool : ühik, suund, valem
Elektrivool on elektrilaengute suunatud liikumine. Voolu suunaks loetakse positiivselt laetud aineosakeste suunda, ehk elektroonide liikumise vastassuunda. Ühik= 1A; valem: I=Q/t (Q-elektrihulk; t-aeg)
3. Elektriline takistus ja juhtivus , eritaksitus ja erijuhtivus
Elektritakistuseks nim. voolutugevuse sõltuvust peale pinge veel juhi omadustest. Takistus on juhi omadus avaldada vastupanu elektrivoolule R=U/I
Elektrijuhtivus on takistuse pöördväärtus (G=1/R), mis näitab, kuidas antud juht juhib elektrivoolu.
Eritakistus näitab, kui suur on sellest ainest valmistatud ühikulise pikkuse ja ristlõikepindlalaga juhtme takistus. takistus sõltub materjalist, on kasulik sisse tuua suurus, mis iseloomustab materjali elektrijuhtivust. Selliseks suuruseks on eritakistus (või erijuhtivus). Ühtlase ristlõikega juhi korral on takistus võrdeline juhi pikkusega (seda suurem, mida pikem on juht) ning pöördvõrdeline ristlõikepindalaga (seda väiksem, mida jämedam on juht); võrdeteguriks ongi siis eritakistus :
Eritakistuse pöördväärtust nim. erijuhtivuseks. Ühik 1 oom
4. Ohmi seadus kogu vooluringi kohta ning osa ahela kohta
Vool suletud vooluringis on võrdeline allika emj-ga ja pöördvõrdeline ahela kogutakistusega I=E/R0+R
Ohmi seadus mingi ahelaosa kohta: mingis ahela osas on vool võrdne selle ahelaosa pingega ja pöördvõrdeline selle ahela osa takistusega. I= U/R
5. Takitsite jadaühendus, rööpühendus, segaühendus
Jadaühendus on selline ühendus, kus I takisti lõpp on ühendatud teise algusega, teise lõpp kolmanda algusega jne, ning nende vahel ei ole mingit hargnemist. Vool kõikides ahela osades on võrdne I=I1=I2=I3 (K.I.s); allika kogu klemmipinge võrgub klemmipingete laenguga U=U1+U2+U3; ahela kogutakistus on takistite summa R=R1+R2+R3; pinged on võrdelised vastavate takistustega U1/R1=U2/R2=U3/R3
Rööpühenduses on takustite algused ühendatud ühte punkti, kuid nende lõpud teisse . Pinged kõikides harudes on samad U1=U2=U3=U, koguvool võrdub üksikute voolude summaga I=I1+I2+I3 (K.I.s); voolud on võrdelised oma juhtivustega I1/G1=I2/G2=I3/G3; ahela kogujuhtivus võrdub nende harude juhtivuste summaga G=G1+G2+G2
Segaühenduseks nim sellist ühendust, mille puhul osad takistid on ühendatud jadamisi, teised aga rööbiti. Kuna neid kombinatsioone on tohutult, siis pole nende lahendamiseks ühtset valemit. Seepärast lahendatakse segeühenduse ülesandeid järk-järgult kasutades jada- ja rööpühenduse valemeid.
6. Voolu soojustoime. Joule-Lenzi seadus. Juhi takistuse sõltuvus temperatuurist
Elektivool tekitab soojust kõikides elektrijuhtides, mida ta läbib. Laengukandjad põrkuvad juhis liikudes kokku teiste aineosakestega ja annavad neile osa oma kineetilisest energiast, mille tulemusena hakkavad aineosakesed intensiivsemalt võnkuma ja toimub elektrienergia muundumine soojusenergiaks. Energia jäävuse seaduse põhjasl on saadud soojushulk Q võrdne kulutatud elektritööga.
Joule-Lenzi seadus: Vooluga juhtmes eralduv soojushulk on võrdeline voolutugevuse ruudu, juhtme takistuse ja ajaga Q=I2Rt
Juhi takistuse sõltuvus temperatuurist: soojenemisel metallide takistus suureneb, vedelike, gaaside ja pooljuhtide oma aga väheneb. Aine takistuse temperatuurisõltuvust näitab tema takistuse temperatuuritegur .
7. Juhtmete ristlõike valik
Juhtmete ja kaablite ülesandeks on elektroonika seadistes elektrivoolu juhtimine, seetõttu valmistatakse nad tavaliselt vasest, harvemini alumiiniumist.
Juhtmete ristlõike valilkul lähtutakse kahest tingimusest: a) lubatud vooli järgi (ehk soojenemise järgi) Q=I2Rt ->t0C; Il=Ia(Il-lubatud vool käsiraamatutes; Ia-arvutuslik vool K.s ja Ohmi järgi)
b) lubatud pingekao järgi: ∆Ul>=∆Ua, kus ∆Ul on lubatud pingekadu toiteliinis.
8. Kirchhoffi seadused
Kirchhoffi I sedaus: mingi sõlme juurde viidud voolutugevuste summa on võrdne äraviidud voolutugevuste summaga. Kehtib sõlmede kohta (voolu seadus)
Kirchhoffi II seadus: mistahes suletud vooluringis allikate emj-de algebraline summa võrdub takistite pingelangude algebralise summaga selles vooluringis. ΣE=ΣIR
9. Ühe allikaga lineaarahelate arvutus
Arvutustes kasutatakse Ohmi ja Kirccoffi I seadust
10. Mitme allikaga lineaarahelate arvutus Kirchhoffi seaduste alusesl


11. Liitahelate arvutus sõlmepingemeetodil
Sõlmpunkt on elektriahela punkt, milles on ühendatud 3 või enam juhet . Mistahes sõlme voolude algebarline summa=0, väljuvate voolude summat loetakse negatiivseks.12. Töö ja võimsus
Töö on energia, mida teeb keha pannes suletud vooluringis elektrilaenguid liikuma A=Uit (1J)
Võimsus avaldab seadme töövõimeid. Võimsus on töö, mida tehakse 1 sekundi vältel P=II (1W)
13. Mittelineaarsed elemendid. Mittelineaarsed elektriahelad ja nende lahendamine.
Mittelineaarse alalsivoolu takistus sõltub temperatuurist jt välismõjudest


14. Magnetvoog . Magnetväljatugevus. Elektromagnetiline jõud. Vasaku käe reegel
Magnetvooks φ läbi väljaga ristioleva pinna nim. voolutiheduse B ja pindala S korrutist: φ=BS
Magnetväljatugevus näitab, milline magnetiline ergutus langeb 1 m
Elektromagnetiline jõud: vastassuunalised magnetväljad tõmbuvad, samasuunalised tõukuvad. Selle tulemusena mõjub vooluga juhtmele magnetväljas elektromagnetiline jõud F, suund määratakse vasaku käe reegliga .
Vasaku käe reegel: Kui panna vasak käsi nii, et magnetvälja jõujooned on suunatud peopessa ning sõrmed näitavad voolu suunda, siis näitab välja sirutatud pöial juhtmele mõjuva jõu suunda.
15. Elektromagnetiline induktsioon . Parema käe reegel
Elektromagnetiliseks induktsiooniks nimetame nähtust, kus magnetvoo muutumine kutsub kinnises kontuuris esile elektromotoorjõu, mis on võrdeline magnetvoo kahanemise kiirusega.
Parema käe (e. kruvi) reegel: Kui (parempoolne) kruvi panna liikuma piki vooluga juhet nii, et kruvi pea pöörlemine ühtib magnetilise induktsiooni vektori suunaga, siis kruvi ise liigub voolu kulgemise suunas.
16. Siinuselise emj saamine. Siinusvoolu parameetrid
Siinuselektromotoorjõudu võib saada, kui homogeenses magnetväljas konstantse nurkkiirusega pöörata juhtmekeerdu ümber telje, mis on risti magnetjõujoonte suunaga.
Siinusvoolu parameetrid: amplituud (võnkuva keha maksimaalset kõrvalekalle tasakaalu­asendist); nurksagedus ; algfaas; hälve.
Seda, et tegemist on perioodilise liikumisega, järeldame siinusfunktsiooni (või koosinuse) perioodilisusest. Et nende funktsioonide periood on , tuleb võnkeperioodiks faas :
17. Siinusvoolu, -pinge, -emj kujutamine vektoritena. Vektordiagramm18. Vool poolis. Mahtuvusega vooluring . Takistuskolmnurk
Tegelikul ehk reaalsel poolil on nii aktiiv - kui ka induktiivtakistus . Need takistused langevad tegelikult ühte, kuid tinglikult võib neid kijutleda jadamisi ühendatutuna. Jadamisi ühendamisel on vool ühine, pinge jaguneb aktiivkomponendiks, mis on vooluga faasis ja induktiivkomponendiks, mis on voolust 900 faasist ees.
Mahtuvusega vooluring
Takistuskomlnurk
19. Ahelate arvutus tarvitite jadaühenduse puhul20. Vahelduvvoolu RLC-rööpahel. Pingeresonants
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Elektrotehnika #1 Elektrotehnika #2 Elektrotehnika #3 Elektrotehnika #4 Elektrotehnika #5 Elektrotehnika #6 Elektrotehnika #7 Elektrotehnika #8 Elektrotehnika #9 Elektrotehnika #10 Elektrotehnika #11
Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
Leheküljed ~ 11 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2010-01-12 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 181 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Kaupo Läänerand Õppematerjali autor

Lisainfo

Elektrivälja potentsiaal, pinge, elektromotoorjõud
Elektrivool: ühik, suund, valem
Ohmi seadus kogu vooluringi kohta ning osa ahela kohta
Takitsite jadaühendus, rööpühendus,
jne.
Väga palju seost füüsika elektri õpetuse kursusega gümnaasiumis.

elekreotehnika , eksam , teooria elektrotehnika , takisti , Ohmi seadus , vasaku käe reegel

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (1)

piirn profiilipilt
piirn: Mõned lahtrid on tühjad.
19:34 26-09-2016


Sarnased materjalid

3
pdf
Elektrotehnika
18
doc
Elektrotehnika ja elektroonika
114
doc
Elektroonika alused
46
doc
Elektroonika Alused
138
pdf
Elektrotehnika alused
34
doc
Elektrotehnika vastused
5
docx
Elektrotehnika kordamine
11
docx
ElektrotehnikaFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun