Mis veebilehti külastad? Anna Teada Sulge
Facebook Like
Küsitlus


Hetiitide kultuurist ja arhitektuurist (1)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris

Anatooliast
Ajal, mil kuningas Sargoni poolt rajatud Akkadi impeerium hoidis Mesopotaamias täielikku võimu ning Süüria kunstipärase ajaloo algus oli alles mitmete sajandite taguses tulevikus, elasid mõned rahvad Anatoolias eelajaloolise kultuuri kõrgtasemel. Peaaegu täieliku kindlusega võib öelda, et need olid hatid, kes asustasid Anatoolia alad enne hetiitide ilmumist – vähemalt mõningad hetiidi ja Assüüria dokumendid viitavad selles suunas.
Anatoolia on vana nimi piirkonnale, mis hõlmas endas praegust Türgi riiki koos Armeeniaga. Hatid paistsid olevat end sisse seadnud just selle piirkonna keskosas. Hatide ajastust leitud esemed (u. 2300 -2000 a. eKr) on selgelt homogeense iseloomuga ning näitavad märkimisväärselt isikupärast stiili, eriti keraamika ja metallitöödes. Avastused haudadest Alaca Hüyük'is kuuluvad hatide kunsti suurimate saavutuste hulka. Mehed maeti koos nendele kuulunud relvadega ning naised erinevate majapidamis esemetega. Surnukehad lebasid ühel küljel, põlved lõua alla tõmmatult, avaras hauas, mis mõõtudelt ulatus kuni 8 x 4 meetrini. Surnute vaatevälja olid asetatud mitmed religioosse tähtsusega esemed, nagu päikese ketas ja väikesed kujutised või pildikesed. Haud oli tihti sisustatud igapäevaste esemetega, varieerudes lihtsatest savinõudest keerukate ning ilusalt kaunistatud metallist anumateni, vahel isegi kullaga graveeritud kannude või vaasidega.
Kirjalike allikate puudumise tõttu ( kirjakeel tekkis hetiitide ajal) võime ainult oletada, mida need rituaalsed matused võisid tähendada. Alles selle perioodi lõppfaasis tekkis lähedasem kontakt kirjakeelega, kui puututi tihedamalt kokku Mesopotaamia rahvastega.
1.
Hetiitide ajaloost
U. 2000 a. eKr, mil Anatoolias olid rahulikud ning vaiksed ajad, toimus indoeurooplastest rahva, hetiitide, sissetung . Hetiidid kohandusid väga kiirelt kohaliku olukorraga, võttes üle paljusid tavasid, mis olid olnud kasutusel nende poolt hõivatud aladel.
Umbes samal ajal leidis aset Anatoolia koliniseerimine assüürlaste poolt: mitmed assüüria kaupmehed avasid kaubanduspunkte Kayseri lähedal Kültepes. Lisaks mõjutasid Anatoolias tugevalt sündmuste kulgu ka hurride ( rahvas, kes pärines algupäraselt Mesopotaamiast kirdes ) saabumine. U. 1800 a. eKr jõudsid hurrid juba Marimaa piirkonda ning veelgi kaugemale läände, Alalakhi piirkonda. Hurridel arvatakse olevat olnud asustusi ka Anatooliast lõunapool. Hurrid mõjutasid suuresti hetiitide religioosset pärimust, kuid mitte otseselt. Küll aga on palju väidetud hurride suur mõju hetiitide kunstile. Hetiitide ajalugu, sealhulgas ka kunsti saab jagada nelja perioodi:
 • Vana kuningriigi aeg, u 1700- 1450 a. eKr
 • Keskmise kuningriigi aeg, u. 1450-1200 a. eKr
  3. Uue kuningriigi aeg ehk Hetiitide impeerium, u. 1450-1200 a. eKr
  4. Süro-Hetiidi periood, u 1100-700 a. eKr
  Tänu kaubandusega seotud kirjavahetusele assüürlastest kaupmeestega on meie käsutuses mõningast materjali Vanast Hetiidi perioodist. Tollaste kuningate nimekirjadest tulevad esile kaks nime – Pitkhana ja Anitta Kussara dünastiast – keda on hiljem mainitud ka Böghazköy arhiivis umbes 1300 a. eKr kui Hetiidi hegemoonia rajajad . Ent mitmed teadlased ja asjatundjad on jõudnud teadmisi taga ajades probleemideni keelega. Kirja- ja keeleteadlased on kokkupuutunud kolme Anatoolia piirkonda puudutavate kirjutiste grupiga. Need on:
 • Assüüria kaupmeeste kiilkirjas dokumendid, n-ö Kapadookia tahvlid
 • Hetiitide kiilkirjas arhiiv, mis leiti hetiidi riigi pealinnast, Boghazköy'st
 • Hetiitide hieroglüüfid
  Esimesse gruppi kuuluvad dokumendid sisaldavad endis peamiselt kaubandusega seotud kirju, lepinguid, äritehinguid ning juriidilisi eeskirju. Esmapilgul ei pruugi need tunduda kuigi huvitavad, kuid tegelikult on need just ühed huvitavamad avastused, mis selgitavad paljuski religioosseid ning ajaloolisi vaatepunkte koos koha- ning isikunimedega. Teine kirjutiste grupp hõlmab endas peamiselt nii religioosseid dokumente kui ka ajaloolisi, kirjanduslikke ning haldusõiguslikke ja juriidilisi tekste . Kõige olulisem on vast see, et need tekstid on kirjutatud Vana-Babüloni kiilkirja mudeli järgi. Et keelt õppida, kasutati sumerite “sõnaraamatuid”, sest akadi keelt kasutati palju tollases majanduses.
  Kolmandast grupist pärit tekstid on on kirjutatud hieroglüüfides, mis olid Indo-Euroopa päritolu.
  Seesugune keelte lahknevus on hea illustreerimaks hetiitide oskust kohanduda uute keskkondadega ning valida oskuslikult ümbritsevate kultuuride õigeid külgi, mis nende endi arenguks parimad oleksid. Ei läinud kaua enne kui hetiidid jõudsid ühe võimukaima rahvani Lähis-Idas.
  2. Assüürlastelt üle võetud kiilkiri , mida hetiidid kasutasid
  kaubanduses.
  Kuningas Labarnas jätkas seda, mida Anitta alustas, kui asutas Keskmise Hetiidi kuningriigi. Tema järglased Hattusilis ja Mursilis I viisid läbi mitmeid sõjaretki, laiendades riigi piire Anatooliast kaugemalegi. Mursilis'el õnnestus vallutada ka Babülon. Seesugused territoriaalsed vallutused olid siiski mõttetud, kuna rahu ja stabiilsus oli veel saavutamata Anatoolias endaski. Vaevalt oli Mursilis oma retkedelt tagasi jõudnud, kui ta õemehe poolt mõrvati (u. 1590 a. eKr). Järgnes kaose periood, mis kestis järgmised 65 aastat, kuni kuningas Telepinu suutis panna lõpu õukonna intriigidele ning valitseda kuningriiki kindla käega. Pärast tema surma järgnes teinegi poliitilise segaduse periood, mille põhjustasid kuningriigi piire ähvardavad Hyksos' lased ja mitannid.
  Vaatamata ebakindlale algusele sündis kuningas Suppiluliumas'e (1375 – 1335 a. eKr) võimu all Hetiitide impeerium oma täies hiilguses. Selle jõulise ja otsustava võimu all lahenesid ka suurem osa siseriiklikest probleemidest ja lahkarvamustest. Seejärel hakkas kuningas Suppiluliumas'ele huvi pakkuma Mitanni kuningriik , mille liitmise Anatooliaga muutis kergeks riigisisesed võimuvõitlused. Viimaks õnnestus Suppiluliumas'el saavutada kontroll ka Süürias paiknevate hurride asustuste üle, mistõttu võis hetiite nimetada jällegi “maailma valitsejateks”. Vasall-riike juhtisid alam-kuningad. Tihti olid need alam-kuningad varem piirkonnas võimul olnud perekonna liikmed, kellel lubati jätta endale troon pärast rahuleppe sõlmimist. Strateegiliselt olulistes kohtades määras Suppiluliumas võimule enda perekonna liikmed. Tihti prooviti tasakaalustada olukordi kuninglike abieludega. Näiteks oli Suppiluliumas jõudnud juba liiga kaugele Süüriasse, mis valmistas ebamugavust egiptlastele, kes olid just kaotanud oma noore kuninga, Tutankhamen. Et säilitada mingisugust stabiilsust, kirjutas Tutankhameni naine kirja Suppiluliumas'ele pakkumaks ennast abikaasaks ühele tema pojadest. Anatoolia kuningas oli oma valitsemisega
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

  Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile

  Vasakule Paremale
  Hetiitide kultuurist ja arhitektuurist #1 Hetiitide kultuurist ja arhitektuurist #2 Hetiitide kultuurist ja arhitektuurist #3 Hetiitide kultuurist ja arhitektuurist #4 Hetiitide kultuurist ja arhitektuurist #5 Hetiitide kultuurist ja arhitektuurist #6 Hetiitide kultuurist ja arhitektuurist #7 Hetiitide kultuurist ja arhitektuurist #8 Hetiitide kultuurist ja arhitektuurist #9 Hetiitide kultuurist ja arhitektuurist #10 Hetiitide kultuurist ja arhitektuurist #11 Hetiitide kultuurist ja arhitektuurist #12
  Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
  Leheküljed ~ 12 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2009-12-05 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 35 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Aivo Arusaar Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Kunstiajaloo loengu raames koostatud 8 leheküljeline referaat suurest Hetiitide impeeriumist, ajaloost, kultuurist, igapäeva elust ja arhitektuurist.
  Referaat sai hindeks A, mistõttu materjali on ka usaldusväärne.

  Märksõnad

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (1)

  armazpanter12 profiilipilt
  armazpanter12: Hea ja üsna põhjalik materjal.
  00:40 25-05-2012


  Sarnased materjalid

  116
  doc
  Vanaaeg
  168
  doc
  Ajaloo mõisted ja isikud tähestiku järgi
  32
  docx
  10-kl ajaloo üleminekueksam
  41
  doc
  Kunsti ajaloo lühi kokkuvõtte
  39
  odt
  Ajalugu muusikaajalugu ja kunstiajalugu üleminekueksam 10-Klass
  20
  doc
  Ajaloo eksami punktid
  49
  doc
  Suur Kokkuvõte Ajaloo 9 kl õpikust
  20
  docx
  10-klass kunstikultuuri ajalugu

  Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele
  faili e-mailile TASUTA

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  või
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun