Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Richard Roht - elu ja looming (1)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
SAKU GÜMNAASIUM

Kreet Käärma
RICHARD ROHU ELU JA LOOMING
Referaat
Juhendaja : õp. Inga Uusmaa


Saku 2007
SISUKORD
SISSEJUHATUS 3
I RICHARD ROHU ELU 4
 • Richard Rohu lapsepõlv 4
 • Richard Rohu kujunemine kirjanikuks 5
  II RRICHARD ROHU LOOMING 6
  2. 1 Richard Rohu looming 6
  Tuulemäe sari 7
  Linnaelu kujutavad ajaromaanid 9
  Võitlustee otsingud 1930-ndate aastate alguse loomingus 10
  Otsingud 1930-ndate aastate teisel poolel 11
  Taluelu kujutavad romaanid 1930-ndate aastate lõpul 12
  R. Rohu looming Nõukogude Eestis 13
  R. Roht lastekirjanikuna 14
  III RICHARD ROHU ISIKUROMAAN „ ELUTEE “ 15
  KOKKUVÕTE 16 KASUTATUD KIRJANDUS 17
  Lisa 1 18
  SISSEJUHATUS
  Richard Rohtu on peetud üheks kõige konsekvetnsemaks väikekodanlikuks nähtuseks meie kirjanduses (R. Sirge). Sealjuures ei puudu tema neljakümneaastasel loominguteel teisenemine. Varasemal perioodil pälvis Roht „eesti esimese dekadendi“ nimetuse. Peatselt, 20-ndate aastate algul, oma realistlikke töid romantilis-idüllitseva rüü või naturalismiga.
  I RICHARD ROHU ELU
 • Richard Rohu lapsepõlv
  Richard Roht sündis 12. aprill 1891 aastal Võrumaal Kanepi kihelkonnas Kõlleste vallas Karaski külas Tinno talus peremehe pojana. Karaski külas Põlvamaal möödusid kirjaniku noorusaastad ja need polnud kerged. Kui R.Roht oli 6-aastane, suri ta ema Anu. Isa Johan oli kitsi ja vanameelne talumees , kel oli oma lastega jahe vahekord . Kirjanik nimetabki oma noorust süngeks argipäevaks, kus ainsaks vahelduseks oli kalapüük. Unistava meelelaadiga poiss kiindus loodusesse, mis asendas talle kodus puuduvat ilu ja rõõmu. Ergas loodustaju sai hiljem Rohu loomingu kõige isikupärasemaks rikkuseks. Lugemisoskuse omandas ta juba kuueaastaselt. Loeti vanaema õe poolt laenatud ajakirja „ Linda “ ja teisi raamatuid, nende hulgas E. Bornhöhet ja eriti Vildet, kes oli Rohu lektüüris eelistatuim autor.
  Kooliteed alustas Roht kohalikus Karaski külakoolis, mille õppekavas domineerisid katekismus, kirikulaulud ja piiblilood. Edasi õppis noormees Kanepi kihelkonnakoolis ja Võru linnakoolis; viimases luges ta usinasti ka ilukirjanduslikke teoseid. Kuid selle all kannatas õppimine, eriti matemaatika , mis oli Rohule kogu kooliajal valulapseks. Veelgi mustemates värvides kirjeldab R.Roht kihelkonnakooli, kus vanemad õpilased terroriseerisid nooremaid.
  1.2. Richard Rohu kujunemine kirjanikuks
  Lõpetanud Võru linnakooli astus ta 1906. aasta talvel H.Treffneri eragümnaasiumi, mille pidi aga majanduslike raskuste tõttu pooleli jätma. Tartus alustas Roht suletööd, kirjutades mitmetele ajalehtedele sisult väheütlevaid jutukesi. Ka Valga reaalkoolis, kus ta jätkas poolelijäänud õpinguid, oli raskusi reaalainetega. Nii lahkus ta viimasel semestril sellestki koolist. Nüüd järgnesid paar aastat (1912-1914) Peterburis, Helsingis ja peamiselt Tartus.
  Napp rahaline sissetulek kirjatööst võimaldas vaid kehva äraelamist. Neil aastail ilmusid Rohu esimesed novellikogud “Igaveses labürindis” (1913) ja “Üksinduse meeleolud” (1914).
  Esimese maailmasõja algul Roht mobiliseeriti. Ta õppis lipnike koolis ning võttis hiljem ohvitserina sõjast osa Rumeenia rindel. Naasnud 1917. a. lõpul kodumaale , teenis ta kodusõja ajal kodanlikus sõjaväes, peamiselt sõjakorrespondendina, jätkates ühtlasi maailmasõja-aastail poolelijäänud kirjanduslikku tegevust. 1918.a. abiellus R.Roht sama Kõlleste valla Mustjärve talust pärit "Vanemuise" primadonna Elli Põderiga ( kes oli ühtlasi ka Eesti esimesi kinotähti) ja viibis taas sageli kodukandis. 1921 siirdus Roht Berliini, kus toimetas lühemat aega ajakirju “Aeg” ja “Euroopa Elu”. Aastail 1923-1927 tegutses Roht kutselise kirjanikuna Tartus, 1927-1928 Tallinnas ja 1928-1930 Sangastes, kus ta püüdis endale kauni looduse keskele kodu rajada. Aastal 1930 asus kirjanik Tallinna. Sattunud suurtesse võlgadesse, peamiselt Sangaste maja ehitamise tõttu, kirjutas ta kergemeelselt paljudele vekslitele võltsitud allkirju. Tagajärjeks oli kolmeaastane vanglakaristus, millest kirjanik vabanes siiski aasta ja seitsme kuuga . Kõik see mõjus üksindusse kalduvale Rohule masendavalt; need kibestumis- ja resignatsioonimeeleolud avalduvad ka tema loomingus. Lohutust pakkus seevastu loodus, millega kirjanik pääses vahetusse kontaksti Lõuna-Eestis veedetud suvedel.
  R.Rohu siiras kaasaminek 1940. a. revolutsiooniga tulenes tema sümpaatiast töötava inimese vastu. Aastail 1940-1941 arendas kirjanik üsna vilgast loomingulist tegevust. Suure Isamaasõja puhkedes kutsus ta võitlusele fašismi vastu. Saksa okupatsiooni esimestel päevadel Roht arreteeriti, kuid vabanes peatselt tervislikel põhjustel. Okupatsiooniaastail ei olnud kirjanikul avaldamisvõimalusi. Nõukogude Eesti vabastamise järel jätkas Roht intensiivselt kirjutamist, avaldades jutustusi, lasteraamatuid ja romaani “Kaks perekonda” (1947). Kirjanik suri pääskülas 22. augustil 1950 aastal. Ta on maetud Metsakalmistule.
  II RRICHARD ROHU LOOMING
  2. 1 Richard Rohu looming
  Suletööd alustas Roht 16-17 aastaselt; temalt ilmus ajakirjanduses arvukalt proosakatsetusi. 1913 aastal asutas Roht koos H. Visnapuuga kirjandusliku rühma, kes andis välja albumid „Moment Esimene“ (1913) ja „Roheline Moment“ (1915); „Momendi kirjastusel ilmus ka Rohu esimene novellikogu „Igaveses labürindis“ (1913). Tema varasemat loomingut on mõjustanud poola dekadentlik kirjanik S. Prazybyszewski ja vene sümbolist K. Balmont ning F. Sologub. „Igavese labürindi“ eessõna ründab ülbelt kehtivaid ilu- ja moraalitõekspidamisi, jutlustades ohjeldamatut individualismi: kunstis ei maksvat ükski seadus ega moraal . Ka seda kogu novelle läbib teisi inimesi mitte arvetsava indiviidi „vabaduse“ kultus . Novellide tegelasteks on vaimuaristrokraadid, kes peavad end ühiskonnast absoluutselt sõltumatuks ning ülistavad üksindust looduse keskel. Kunstiliselt on need elutud , hingetud –„paberist inimesed“, nagu märkis F. Tuglas . Kui ka järgmine novellikogu „Üksinduse meeleolud“ (1914) ei paku midagi uut, siis „Siluetid ja dekoratsioonid“ (1918) on teatav samm edasi autori arengus. Seegi raamat on täis salapärasust, sisaldades katkendlikke novelle, mille väärtuseks on lüürilised, laia värvi-ja heliskaalaga impressionistlikud looduskirjeldused.
  Järgmine kogu „Hing ja veri “ (1919) sisaldab realistlikuma elukujutusega sõjajutte: on esitatud mõni olustikupilt, tegevus kulgeb konkreetses ajas, kuid tegelasteks on anarhistlikud individualistid. Midagi mainimisväärset ei paku novellikogu „Kolm näokatet“ (1919).
  Kirjaniku esimene ulatuslikum töö oli romaan „ Minevik “ (1920). Sellegi sentimentaalsusesse kalduva teose peategelane on tüüpiline vaimuaristrokraat, kes ihaleb üksindust, nagu väga paljud Rohu tegelased. „Minevikus“ suundub kirjanik nii tegelaskujude loomisel
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Richard Roht - elu ja looming #1 Richard Roht - elu ja looming #2 Richard Roht - elu ja looming #3 Richard Roht - elu ja looming #4 Richard Roht - elu ja looming #5 Richard Roht - elu ja looming #6 Richard Roht - elu ja looming #7 Richard Roht - elu ja looming #8 Richard Roht - elu ja looming #9 Richard Roht - elu ja looming #10 Richard Roht - elu ja looming #11 Richard Roht - elu ja looming #12 Richard Roht - elu ja looming #13 Richard Roht - elu ja looming #14 Richard Roht - elu ja looming #15 Richard Roht - elu ja looming #16 Richard Roht - elu ja looming #17 Richard Roht - elu ja looming #18 Richard Roht - elu ja looming #19
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 19 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2008-11-30 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 43 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor kreedush Õppematerjali autor

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (1)

  MannuM profiilipilt
  MannuM: Väga põhjalik materjal, sain selle põhjal esitluse tehtud.
  15:05 28-10-2012


  Sarnased materjalid

  25
  doc
  Eduard Vilde elu ja looming
  82
  doc
  KIRJANDUSE LÕPUEKSAM kevad 2017
  112
  doc
  12-klassi kirjanduse lõpueksami koolieksami piletite põhjalikud vastused
  62
  docx
  Kirjanduse lõppueksami materjalid
  99
  doc
  11-klassi kirjanduse eksami konspekt- raamatu kokkuvõtted
  53
  doc
  Kirjanduse eksam 10 klass
  58
  doc
  Kirjanduse eksam
  42
  docx
  Eesti kirjanduse ajalugu II  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun