Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Sõnu seletav sõnaraamat
Sulge
Add link
Modernism – sotsiaalfilosoofia vool, mis lähtub nüüdisühiskonda analüüsides inimeste elulaadi muutumisest tehnoloogilise progressi, globaliseerumise ja väärtuste ümberhindamise tagajärjel modernne ühiskond – kapitalistlikul tootmisel ja bürokraatlikul haldusel rajanev korrastatud klassiühiskond, mis oli iseloomulik Euroopale ja Põhja-Ameerikale 19. sajandil – 20. sajandi esimesel poolel
Modernism on ühine nimetaja modernsetele kirjanduse, kunsti jm ühiskondlik- kultuurilise tegevuse suundadele, mis kerkisid esile valgustuse ideede jõudmisega üldisesse kultuuripraktikasse 19. sajandi teisel poolel ning nende omaksvõtmise ja sellega kaasnevate raskustega, mis said keskseks teemaks 20. sajandi esimesel poolel.
Modernism on kultuuriline liikumine, mis tekkis pärast 1914. aastat.

Modernism on ka teisenenud: 1980-90. aastate modernism on postserialistlik ehk neoekspressionistlik. Serialismi ridadest on loobutud, säilinud on meloodia ja rütmi diferentseeritus, välditakse kordusi.
Modernism - iseloomustas teise tööstusrevolutsiooni võidukäigu algus, sündisid fotograafia ja film, inimese sisemaailm kisti alasti, näidates teda oma instinktide ja tungide orjana.
Modernism on 19. saj lõpu ja 20 saj kirjanduse, kunsti ja muusika uuenduslikkust taotlevate loomepõhimõtete ühisnimetus. Modernistid ülistavad kõike moodsat, uudset, kaasaegset.

Modernism on 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi alguses arenenud kunsti- ja kirjandusvool. Modernismi põhiliseks tunnuseks on see, et iga autor tegi nii nagu tahtis, puudusid reeglid.
Modernism - avangadistlik suund 20. Saja arhotektuuris, mis tekkis 1 MS ajal ja järel Saksamaal (Bauhaus); Pr- Le Corbusier; Holland_De Stijl); Venemaal (konstruktivistid)
Modernism - 19 saj. Teine pool, tunnused: millegi 1.Mineviku idealiseerimine, võõrdumus tegelikkusest, „uue“ otsimine, kriitiline suhtumine minevikku.

Modernism - tähelepanu üksikisikul ja ühiskonna probleemidel, kriitiline suhtumine minevikku, vastandub romantismile, ületab realismi üheplaanilisust
Modernism - hulk omavahel seostuvaid kirjandus- ja kunstisuundumusi 20.saj. Keeldub jäljendamast reaalsust, ehitamast reeglipäraseid õhulosse.
Modernism - uuenduslikkust taotlevate kirjandusvoolude ühisnimetus , uute tavade ja normide järgi loodud nüüdisaegne kirjaviis, tekkis prant.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Modernism - Modernisliku kirjanduse olulisteks joonteks võib pidada üksikisiku ehk indiviidi ja moodsa ühiskonna probleemide tõusmist temaatilisse keskmesse, kriitilist suhtumist minevikku, endiste tavade ja normide eitamist, nende ümbermõtestamist täiesti uutel alustel, usaldamatust kõikvõimalike illusioonide suhtes jne.
Modernism - Modernismi kunsti iseloomustas kunstivoolude teke ja nende saamine kunstitegemise peamiseks kandjaks.
Modernism - postmodernism Postmodernismi mõiste üks ja kõige selgem tähendus sündis arhitektuuriteoorias.

Modernism - uuenduslikkust rõhutav või moodsust taotlev suund kunstis 19. saj lõpul ja 20. saj algul.
Modernism - progressimeelsus ja ühetaolisus, taheti luua industriaalne heaoluühiskonda.
Modernism on 19. ja 20. sajandi uuenduslikkust taotlevate kirjandus voolude ühisnimetus.

Modernism – uudseid ideid ja kujutusvõtteid rakendav kunsti- või kirjandusvool.
Modernism - Modernism on suund, mis kujunes välja 20.saj alguses kirjanduses.
Modernism – väärtustatakse iseseisvat mõtlemist, oma peaga otsustamist.

Modernism on enamasti APOLIITILINE või esitab radikaalseid vaateid.
Modernism on pärast realismi tekkinud kunsti- ja kirjandusvool.
Modernism - 1.Sündmust ei kirjutata ajalises järjekorras.

Modernism on globaalne, optimistlik ja tulevikku suunatud.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Modernism – seondub märksõnadega progress, areng, emantsipatsioon, avangard, vaimuvalgus – optimistlik elufilosoofia, mis usub inimkonna võimesse hankida tõeseid teadmisi ümbritseva keskkonna kohta ning seeläbi lahendada esilekerkivad probleemid.
Modernism on stiili, teksti jm otsimine, vana eitamine.

Modernism - less is more, postmodrenism less is bore.
Modernism on uus KUNSTILISE maailmanägemise viis.
Modernism – arvutimängud, muusika, meilid, msn

Modernism e. Moodne kunst 20.saj.(algas 1905.a.)
Modernism - 19.saj teine pool ja 20.saj algus.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Modernism - Inglased arvavad, et modernism on 20. Saj alguse kirjandus arvukate kirjandus- ja kunstivooludega(futurism,kubism,imazism,ekspressionism,dadaism,sürrealism) -Sakslased ja prantslased arvavad, et modernism tekkis 19. Saj keskel(Baudelaire ja prantsuse sümbolistide looming)Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli? | Tee tasuta konto


Registreeri ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Konto olemas? Logi sisse

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun