Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Majandusajalugu - spikker (2)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Kui talud Talunik ei maksa enam renti ega Euroopas 1860aastatel?

Lõik failist

1) Merkantilism ( 15-17saj)
Peamine eesmärk oli rahvusriigi kaitsmine ja kaub .arend
  • Majandust reguleerib riik
  • Rikkus = raha (seega tuleb seda hoida. ringlus rikkuse all.,kasu toob liikuv raha)
  • Eksport > Import, rohk .mü,vä ost. Maks. tooraine kasut.
  • tuleb arendada tootmist
    4) Merkantilismi +(Keynes)Kui riigil puudub kontroll oma intresside ja vahendite üle, siis saab merkantilistliku poliitikaga hea ülevaate. Seda ei saa siiski kasutada rahvusvahelises plaanis
    Merk -(Smith)Adam Smith oli vabakaubanduse pooldaja ( arvas et majandus reguleerib end ise). Ta ei pooldanud riigi sekkumist majandusse (merkantilismi korral riik juhtis majandust)
    2)Merk Lääneeur. ja Vene
    • Lääne-Euroopas lammutas merkantilism feodalismi aga Venemaal sulasid feodalism ja merkantilism kokku.Ven. valmistas teed turumaj., kuid samal ajal tugevdas pärisorjust.Ühisk.aeng oli selline,et tugevdas ennast läbopärisorj.säilim ja tugev.Pärisorj. oligi takistus kapital .suhetele.
    • Lääne-Euroopas tekkis keskklass (ebavõrdsus klasside vahel vähenes), Venemaal aga mitte (suurenes). Ingl.vanad tootmissuhted hakkasid pidurdama tootmist.Feod.käes pöhiress.Feod. kui vanakord. Res.sai kasut. kokkuleppe alusel nii maaeln. kui ka linnaelan.Tol ajalkodanlastelei oln.polit.õigust.“Kodan.rev“ said nemaad kätte.suurenes tööstus jaosakapitali tähtsus.( tegijad )
    • Pärast varakapit. suhete teket kadus Lääne-Euroopas pärisorjus aga Venemaal see tugevnes . (klassikonflikt oli ven.suurem)

    3) Jean ColbertVähendas rahva maksukoormust
    • Püüdis likvideerida sisemaised tollid
    • Valvas ametnike üle (et nad ei varastaks)
    • Rajas prantsuse Ida- India ühingu
    • Keelas konkurentidel kauba sisseveo
    • Kogus välismaal meistreid kokku
    • Tooraine väljavedu takistati
    • Kandis hoolt et raha oleks pidevas ringluses
    • Asutati massiliselt manufaktuure (anti palju soodsaid laene )Ebaõnnestus:Louis 14. Kuluk.sõj.priiskav eluviis kurnas väga riigi eelarvet .Finantsmin. ei õnnest. Eelarv.tasakaal. See viis kriisi. Rahakott oli kuning .käes. Viga+ülemääras. valits .raрanõud.жестокие налоги и поборы с насел.из-за войн.дел.займы,засчёт увел нал.Большие сум. Фабрик, чтобы поддерж.отечеств.пром.

    4)W. Petty (P. Boisguillebert). Petty suhtus positiivselt (oli isegi merkantilistlike vaadetega). Boisguillebert põllumajanduse kaitsjana ja raha eitajana oli ta terav merkantilismi kriitik . (Coulbert arendas tööstust põllumajanduse arvelt)
    Inglismaal toimus üleminek merkantilismilt klassikalisele majandusteadusele märkamatule, Prantsusmaal aga üsna teravalt. Eksis. Klas ,poliit.ök- antipood. Võitlus merk.vastu terav
    Ingl –töörahvas on riigi rikkus-TÖÖSTUS,raha
    Pr-PÕLLUMAJANDUS(kliima,geog, agraarne riik-seal oli tugev kun.võ,oma mahajäämuse tõttu domin. põll.Pr.oli ajalool. Tugev põll. Saadusi vahetati üksteise vastu.Seega ei pid.raha vajal. Ingl. Oli seevastu tug,kauband. Ja kaupu müüdi.
    5) Füsiokratism oli majandusteooria mille kohaselt rahvuste rikkus tuleneb üksnes põllumajandusest (nad taotlesid põllumajanduse eelisarendamist teiste tööstusharude kõrval)
    Lõid õpetuse puhasproduktist,kapital,mis on mahut.põl, kapitalist + maaomanik .
    Füsiokratism pooldas moderniseeritud monarhiat
    Majandusliku mõtte uurimisobjekti tõid nad ringlusest tootmisse (eelistades põllumajandust)
    Füsiokraadid püüdsid analüüsida ühiskondlikku taastootmist
    Pooldati vabakaubandust ,Kaubandust ja tööstust tuleks toetada (et põllumajanduse ülalpidamine oleks odavam).Olid töövabad.ja vabakaub,poold.Sellest on nende progressiivsus.
    6) Saks .ajal.koolkond. Sinna kuulusid majandusteoreetikud ja poliitikud . Nad suunasid oma vahendid sotsialistliku liikumise vastu, et kindlustada riigile kapitalistlik areng. Ajalooline koolkond pooldas PREISI TEED: ( kapitalism tuleks minna „ step -by-step“, mitte maha murdma feodaal suhteid- areng peaks olema järk järguline. Preisi omapära oli selles, et kodanlus sulas kokku traditsioonidega.)Riik on majandelu allik.,rikkuse all, evolutsiooniidee(rahulik,aeglane areng),ühisk.arengus ajalool.tradits.,õigustati feodal, kirik
    7) saksa poliitikud kaitsesid feodaale. Nad väitsid et feodaal kord ei kao üleöö ning see kord tuleb sujuvalt kaotada. Nad püüdsid säilitada traditsioonilisi keskaegseid suhteid, sest seal oli (nende arvates) kapitalism välja kasvanud. 8) Eraomandit ei tohi võtta üldiseks kasutamiseks ilma seda hüvitamata. See oli otsene löök utopistide ja sotsialistide vastu
    9)F.List Saksamaal. Vabakaubanduse.kuulusid majandusteoreetikuid ja –poliitikud. olid sotsialistliku liikumise vastu. Saksamaa lähtus iseenda riigi olukorrast ning võttis naabermaadest tulnud kapitalistlikud vaated väikeste muudatustega vastu. Saksamaa oli suhteliselt mahajäänud ning vajas protektsionistliku majandus poliitikat. Nt saksa poliitikud kaitsesid feodaale. Nad väitsid et feodaal kord ei kao üleöö ning see kord tuleb sujuvalt kaotada. Nad püüdsid säilitada traditsioonilisi keskaegseid suhteid, sest seal oli (nende arvates) kapitalism välja kasvanud. Ta ei pooldanud vabakauband. Propag. Nats.ökon.=rahvuse majanduslik kasv ja tööstuse areng.kindlmäär. Kaitsetoll(kui ajut .abi).Klas.polit.ök. viga-kosmopolitism (mjanduse arengu rahvuslike iseäarasuste mittearvestamist).Riigi sekkumine,omed ettevõtted tugevad, Industrialis., raudtee ,kanalid.
    10) Liberalistid-Rikkuse aluseks peeti individuaalset tööd (ühiskondlik areng põhineb egoistlikel huvidel)
    Liberalistid eirasid ettekirjutisi, nende arvates on majanduslik progress isereguleeriv.
    Pidasid piiranguid (k.a tollid, maksud ) protsessi pidurdavateks teguriteks .Toetati vabakaubandust
    Ühiskondliku arengu nurgakiviks peeti eraomandit. Eraomandit peeti, kui töö ja isikliku rikkuse tagatist. Nad väitsid, et tööd ja rikkust stimuleerib eraomand .Liberalistid pidasid riigi rolli passiivseks. Riigi roll pidi piirduma 3 asjaga:
  • Eraomandi kaitse (esmane ülesanne)
  • Riik peab tegelema seaduslikkuse tagamisega
  • Riik peab tagama kodanike kaitse ( riigikaitse )
    11)K.Marx Kapitalistlikus ühiskonnas on kaks klassi – kapitalistid (need kes omavad maad, tööriistu ja kapitali) ja töölised (need kes omavad ainult iseenda tööjõudu). Tootmisprotsessis müüvad töölised oma tööjõudu kapitalistile ja kapitalist maksab neile selle eest nii vähe kui võimalik. See osa tööliste poolt tehtud tööst, mille eest kapitalist neile ei maksa on lisaväärtus ja moodustab kapitalisti kasumi. Seega kapitalist ekspluateerib töölist.
    Kokku eristas Marx viit ühiskonna tüüpi e. tootmisviisi , mis peaksid vahelduma allpool toodud järgnevuses:
    • ürgühiskond (klassideta ühiskond, primitiivne kommunism );
    • orjanduslik ühiskond (orjapidajate ja orjade klass);
    • feodalism (feodaalide ja talupoegade klass);
    • kapitalism (kapitalistide ja tööliste klass);
    • kommunism (klassideta ühiskond, arenenud kommunism).
    Tootmisvahendid arenevad ühtlaselt tõusvas joones seoses inimeste arvu kasvuga ja tööriistade ning teadmiste täiustumisega. Tootmissuhted arenevad aga ebaühtlaselt, kuna valitsev klass ei taha loobuda oma privileegidest ja püüab seega arengut takistada. Seetõttu toimub üleminek ühelt ühiskonnatüübilt teisele revolutsiooni teel, mille käigus asendatakse varasemad tootmissuhted uutega.
    12)Keynes kriis.Inimesed kardavad halbu aegu, hakkavad koguma -> raha ringlus väheneb -> kahaneb tootmine -> suureneb tööpuudus -> väheneb inimeste ostujõud -> kahaneb kogunõudlus kaupade järele.langeb tootmine.Seega pidas peamiseks tööpuudust. Lahend : Keskenduda tuleb tootmise languse peatamisele;tööpuuduse (tööpuudus vähendamisele). Tuleks kasut.inflatsiooni (devalveerida raha, mille tulemusena suureneb raha mass, raha muutub odavamaks).Kui inimeseletuleb>odavrah,ostetakse>,tootmine elavneb,tööpuudus väheneb,Raha hakkab uuesti ringlema.Infl.mõõdukas,välja trükkida.Palk,sotsiaalkulud,mak
    sud suuren .,suur ettevõt.natsional,riikliktellimus,pangakontr.
    13) Keins.polit. pehme raha,New deal,-Turumajnduse stabil,selleks rakendatimajanduse riiklikureguleerimist vastavatefederalseadus,riiklike kapitalmahutused, subsiidium .
    Stabil.ööstust ja põllumaj,turgude jaotus,ostujõ tõstmine,org.
    Ühisk,töö,võeti vastu esimene sotialakindlustusseadus.
    14) Keins.ammend.põhj.Monetarism.
    После войны в 1950-60 действия прав-вав соотв.с кейнсианством на чрезмерное предложение денег.Инфляция подогревала коньюнк.,вызвала спад потребления,подорвала склонность населения к сбережениям,ослабила конкур. И эф.хоз-ва.В результате стагфляция. Rahamass oli väljunud kontrolli alt.Monetaristid pidurdasid inflatsiooni,rahakursi stab,maksud alandada.Justkindel kõva raha tekitab töötajates soovi selle teenimiseks rohkem pingutada.Püüti riigieelarve kulude ja tulude osa tasakaalu viia. Selleks asuti kärpima kulusid sotsiaalalal.Ebarentaableidriigiettevõtteid antierakätesse.Ringluses olevraha peab olema stabiilne.
    Monetarismi rakendasid mitmed valitsused(70+80):R. Reagan USA( reaganoomika ),M.Thatcher( thatcherism )Suurbtitannias,Pinochet Tsiili ,Kanadas,SchlüterTaanis.
    Kõva raha-alandada inflatsioonimäära.Riik hoolitseb;etkäibel
    Olevraha hulk iialt ei kasvaks.Oluline-raha.Riik kindlustab ettevõtluse õitsengu(strateegiline ettevõtlus on
    tähtis( raudteed ;energia tootmine).Suur ettvõttete erastamine .
    15,16) Moderniseerimisaja üldiseloomustus.
    1500- 1750 a.Moderniseerimisaega iseloom:üleminek tradist.ühisk tööstuslikule.
  • Linnastumise kõrgem tase urban
  • Tööstustoodangu kasv
  • Energia kasutuse suurenemine
  • Mehhanil.töövahend.,energia kasutamine
  • Üldine tööviljakus kasvas (kapitali, töö ja maa parem kasutus)
  • Organisatsioonilised muutused-Hakati üha rohkem sõltuma turumehhanismist
  • Eraldus töölisklass,tööjõu jaotus,standard.toodang,
  • Tööstusprotsesside kasv
  • Mänedžeride kihi areng (suurtootmisprotsessihulk)
    On seotud tööstuspöörde algusega.(kui tekkivad vabrikud,palju käsitöökojasid,palju manufaktuure)
    Tööstuspöörde lõpp(suurem osa toodangusttulebvabrikutest)Üleminekuajal domin.varakapit.suhted,raha roll.
    Usa-1850a, saksamaa-1890 (Mõlemad olid suhteliselt tööstuslikult mahajäänud ning seetõttu ajasid protektsionistliku poliitikat. Venemaa~ 1850 - 1930
    Eesti~ 1820-1890(Eesti kuulus tsaari venemaa alla ja kuna ta oli üks läänepoolsemaid alasid siis jõudsid uuendused kiiremini)
    17) Maailma jõukeskused 1500. a. paiku? Maailma jõukeskuseks 1500.a paiku võis pidada Hiina Idamaid. Relvastus, laevastik .rahvastikupo poten, geogr .maj.polit.haare.kogemused,Indon,India,ida-Aafrika-kaubandussidemed.Euroopas valitses tollal ajal kuni 1500.a „pime/hall“ keskaeg . Mingit erilist arenguprotsessi ei ole välja tuua. Kaubandus oli vähe aktiivne.
    Euroopa peatse esiletõusu peamised tegurid/ põhjused- ,kapitalistliku süsteemi teke?
    Uued maadeavastusedTehnoloogia arengKirikliku dogmaatika vähenemine. Kirik keelas päris palju asju
    Vananenud/iganenud töötraditsioonid muutusid, mindi tsunftidelt ja gildidelt üle manufaktuuritööstusele
    18) Atlandi majandusruumi – kaks etappi:16saj-Treasure fleet-20-60 kanuu ,Ameerika ja Euroopa vahel igal aastal,kulla ja hõbe karavanid,riikliku monopoli ajastu(peamised olid valitsused).17-18saj-1)suhkrulaevad(suur majandusharu) orjalaevad(1769-1800),avastati ammendavat tööjõu resserssi-mustanahalised.Indiaanlaste asemel kasutati suhkruist.2)Erainvestorite kaasamine- eraettev +valits, Charter Company(компания, кот. правительство особым актом, хартией (charter) предоставляет для определенных целей известн. привилегии. Ch. companies основывались для эксплуатации колониальных владений.( Dutch East Indian).Nendel ili riigigarantii.3)Uued majndinst- pangad -suudab suunata rahavoogi ükskõikkuhu.=kapital.süsteem,( pank Veneetsia),filiaalide süsteem-ei pidanud pangaomanik saatma oma sõdurit,et midagiüleanda.Inglismaal parlament sai rohkem võimu ning nii sai hakata turg juhtima majandust. Tekkisid rida institutsioone- Börs, Panga laienemine.(nii elavnes üldine äritegevus teiselpool atlandi). Tähtsad institutsioonid olid ka riikliku tagatisega kompaniid/firmad (tšarterkompaniid) . Kuna neil oli riiklik tagatis julgesid ja tahtsid ettevõtjad võõral maal tegutseda. Tänu riiklikule tagatisele elavnes uues süsteemis majandustegevus . Prantsuse Ida-India kompanii, Inglise Ida India kompaniiookeani taha.
    Atlandi kaubandussüsteemi– kaupade liikumine uues kaubandussüsteemsEuroopast valmistoodang (relvad,met, puuvill )-> kuld ,puituAafrikasse, sealt inimkaubandus , -> USA, sealt põllumajandustooted (suhkur istanduste tooted) Euroopasse. (Great circut).
    19) Tööjõu paigutus piirkondades kus tööjõu osakaal tööstustuses oli suurem kui põllumajanduses oli areng parem kui piirkondades kus põllumajanduses töötajaid oli rohkem. Linnastumise tase näitab väga hästi palju oli põllumajanduses osalejaid ja kui suur oli tööstuses töötajaid. Mida suurem linnastumine oli seda väiksem oli põllumajanduses osalejaid (ja üldjoones seda paremal järjel oli majandus). Näiteks Inglismaal, Hollandis (heal majanduslikul järjel olevates riikidel ulatus linnastumise protsent kuni 30%-ni. (kohati isegi 50%).20. sajandini oli maailma arenenuim tööstusriik Suurbritannia . Kui 1800. aastal töötas seal põllumajanduses 36% elanikkonnast, siis 1851 . aastal oli neid 21,7%, 1891. aastal 10,5% ja 1951. aastal 5,0%.
    Kogu 19. sajandi vältel oli aastane põllumajanduslik juurdekasv vähemalt 1%. 19. sajandi lõpuks oli see näitaja peaaegu 2%. Teise äärmuse, kus enamik inimesi töötab põllumajanduses, moodustasid lõuna- ja ida piirkonnad (Albaania, Rumeenia , Bulgaaria , tsaari Venemaa)Seal ulatus põllumajanduses töötava rahvastiku osakaal 90%ni.

    20)Keskaegse Euroopa majandus-14.saj valitseb feodaalne korraldus,kujuneb lõplikult välja seisuslik korraldus,areneb rahamajandus , mille baasiks on linnadtsunftikäsitöö õitseaeg,kaubanduse areng,algab tsentraliseeritud riikide teke. Inglismaa oli arenenud riik.Kõige tähtsammajandusharu oli põllumajandus.Suur osa rahvastk .-PÕLLumaj.Linna tähtsus oli väike+agraarne Euroopa.Rahamajanduse tegelik likvid.Riigil ei olnud reaalset rahalist sissetulekut.(vikingid, araablase tungisid Euroopasse,kaasaegne ratsaarmee nõudis palju kulutusi).Must Surm, levis mööda kaubateed ,näljahäda,rahavõim suurenes,hindade kallinemine.16.saj-kapitalistliku majanduse tekkimine,hinnad kõrged ning see hakkas mõjutama ühisk.poliit.arengule,suureneb tööjõu ja tootmiskulud ,ländlordidel tuli otsida uut rahaallikat.Suurmaa omanikud -loobuti tradits.rentimisest.MAA jagunes:ländlordide maa,talupoegade maa,üldkasutatav(kolmeväljastruktuur+viieväljastr. keerukus .Suurmaaomanikude vahelkonkurents-tahtsidsoodsama maad saadaja selle tööle panna).Kõige tulusam oliharida oma maad palgatud tööjõuga. в Европе постепенно протекал процесс урбанизации, сопровождавшийся неизбежным ростом торговли и подъемом класса торговцев. Усовершенствования в области архитектуры, музыки, искусства, литературы, ремесел и военного дела, ассоциируемые обычно с поздним средневековьем, шли параллельно с развитием городов и торговли. Начиная с большой эпидемии чумы 1347 года, этот долгий период прогресса уступил место столетию катастроф, резко сокративших население. Когда сокращение населения остановилось, и Европа начала восстанавливаться после этого периода бед, технологические изменения и усовершенствования в военном деле обеспечили переход политической власти от феодальных баронов к централизованным монархиям, и феодализм утратил почти все свое политическое значение. Кроме того, в результате процесса, длившегося два столетия (кое-где больше, в Англии и Голландии меньше), феодальное сельское хозяйство, основанное на обмене труда на землю, уступило место монетизированному сельскому хозяйству и небольшим фермам. К 1600 году, когда население Европы опять достигло уровня 1347 года, феодализм уступил место новому экономическому порядку, в основе которого лежал уже не бартер, а торговля за деньги, и цены определялись теперь не в соответствии с законом и обычаем, а устанавливались в торге между продавцом и покупателем
    21) Keskaegse Euroopa majanduskriisi põhjused (14. sajandil)?
    Inimeste elu oli tugevalt häiritud ~ 2. aasat (must surm- 1/3 inimestest surid; kliima muutused – toidutagavarade korjamine ; 1315 -1317 suur nälg ), seega oli häiritud manufaktuuride ja tsunftide tegevus. Talud jäeti maha ja kirikud olid tühjad. Musta surma vallapääsemiseni oli Euroopas olnud tööjõu ülejääk ning madalad palgad , kuid nüüdne tööliste vähesus tõstis palgad kõrgele. Talupojad hakkasid tühjadesse linnadesse kolima nind esimest korda elus palgatööd tegema.
    23) Üleminek tsunftidelt manufaktuuritööstusele ja sellega kaasnenud ühiskondlikud muutused?
    Kadusid mõttetud töötraditsioonid. Tsunftides tehti kogu töö ära ühe inimese poolt. Hakati tootma odavalt ja palju. Töötamine muutus lihtsamaks (tsunftis tuli läbida pikk tee ja keeruline tee. Mõnikord ei saanud isegi tööd). Hea töö leidmine muutus lihtsamaks. Keskaegne tööstus oli käsitööl põhinev tootmine. Peamisteks töötajateks olid käsitöölised. Linnades valitses tsunftisund, s.t mingi kindla tööstusharuga võisid tegeleda vaid teatava tsunfti, ametiala meistrid. Tsunftid (näit kingavalmistajad) moodustasid omaette kildid (tsunftide ühendused).Selle süsteemi struktuur tugines oma liikmete ametivendlusele ja vastastikusele toetusele. Oluline oli see, et ühte tsunfti kuuluvate meistrite vahel ei olnud konkurentsi. Rangelt oli ette kirjutatud ja ära määratud, mitu meistrit võib mingil ametialal tegutseda, palju võib olla õpipoisse, kui pikk võib olla tööaeg, milliseid tööriistu võib kasutada, milliseid tooteid valmistada. Sageli olid kindlaks määratud ka hinnad (palju võid maksta üks kingapaar). Üldjuhul puudusid tsunftidel ja kiltidel kaubanduslikud vahendajad. Meister müüs kauba vahetult ostjale. Vaatamata konkurentsi puudumisele ja tsunftide monopoolsele seisundile oli tollaste käsitöökaupade kvaliteet väga kõrge.
    Manufaktuurid hakkasid tekkima 16.-17. sajandil. Tegemist oli suurettevõttega, sest seal töötas kümneid/sadu palgatöölisi. Tööd tehti laias laastus käsitsi. Erinevalt eelnevatest olid manufaktuurid suurema efektiivsusega (tootmine oli efektiivsem, sest kasutati tööjaotust). Mahajäänud, pärisorjuslike riikide manufaktuuride eripära: töölisteks ei olnud mitte palgatöölised, vaid pärisorjad; see oli neile sunnitöö. Tööviljakus oli seal äärmiselt madal. Selle põhjuseks oli vaba palgatööjõu puudumine.

    25)Põlise rendi ja pärisorjuse puudused:
    Maa oli killustatud suhteliselt väikesteks ühikuteks ja maal puudus kindel omanik, kes oleks olnud huvitatud selle efektiivsest kasutamisest.
    * Nii rentnikul kui pärisorjal puudus stiimul tema kasutuses oleva maa parandamiseks ja sellesse investeerimiseks.
    * Ka feodaalil puudus huvi oma maatüki ülestöötamise vastu, sest ka tema oli piiratud õigusega omanik. Omandisuhe ei olnud täpselt paigas.
    *Peamine organisatsiooniline viga pärisorjusliku süsteemi puhul---maa kollektiivne kasutamine. Puudus arenguperspektiiv ja huvi midagi paremini teha. Tollal oli ainsaks elatusvahendiks maa. Kui rahvaarv suurenes, tingis see maa jaotamise üha väiksemateks tükkideks, sest maad oli piiratud hulgal, kuna maa oli jaotatud. Maavaldusi tuli välja rentida üha suuremale hulgale inimestele. Maa tootlikkus vähenes, elanikkond muutus üha vaesemaks.
    Selline süsteem tuli likvideerida, sest rahul ei olnud ei suurmaaomanikud (traditsiooniliste kitsendustega) ega rentnikud (kes soovisid olla vabad kohustustest maahärrade ehk feodaalide vastu). Väikeomanikud soovisid maad enda valdusesse, et seda kasutada enda hüvanguks.
    26) TARASTAMINE - eraldiseisvate maatükkide ühendamine kas kompensatsiooni kaudu või vägivaldse kokkuleppeta võõrandamisega selle omanikult. Tarastamise peamine eesmärk oli kruntide ühendamine. Kui valdused olid eri piirkondades, liideti need ühtseks tervikuks, et neid oleks praktilisem harida. Tarastamine sai alguse 15. saj Inglismaal ja kestis 19. sajandi keskpaigani. Inglismaal oli tarastamine suuresti vabatahtlik protsess, toimudes kokkuleppe tulemusena. Põhjus, miks kogu protsess venis seisnes selles, et raske oli jõuda kokkuleppele. Suurmaaomanikul tuli kokkulepe saada iga maaomanikuga. Töötati välja kompensatsioonisüsteem, et väikeomanikud loobuksid kasutult seisvatest maatükkidest. 1851. aastaks oli 1/3 Inglismaa haritavast maast jaotatud maavaldusteks, mille suurus oli vähemalt 300 aakrit 1a = 4048 m2
    Kokkuvõttes oli tarastamine majanduslikus mõttes efektiivne, sest kadus maa killustatus, maa sai kindla omaniku ja seda hakati efektiivsemalt kasutama. Tarastamine s.t moodustatud maavaldused ümbritseti taraga. Tarastamise tulemusena tekkinud suured maavaldused tekitasid nõudluse täiendava tööjõu järele (süsteemse; kapitalistliku põllumajanduse arendamise võimalus). Olukord muutus 19. sajandi keskpaigas, kui arenenud tehnoloogia hakkas vähendama vajadust töökäte järele.
    27) Põllumajanduspööre saab alguse siis kui maa hakkab leidma omaniku ja on toimunud kui see on saavutatud (tekib maa eraomand). Talunik ei maksa enam renti ega tee mõisategu. Endine maaomanik (feodaal) kas müüb oma maa talunikele või hakkab mõisas kasutama palgatööjõudu. mõisad ja talud on muutunud teineteisest sõltumatuteks ettevõteteks., nad on hakanud omavahel konkureerima. Ainus erinevus on see, et mõisad on suuremad kui talud. Talunik ei maksa enam renti ega tee mõisategu. Endine maaomanik (feodaal) kas müüb oma maa talunikele või hakkab mõisas kasutama palgatööjõudu. See pööre muutis inimeste mõtteviisi ja elulaadi- konkurents kasvas1)    Vähenes maaelanikkond2)    Suurenes põllumaj. toodang3)    linnade kasvuga suurenes ostjaskonna kasv. Põllumajanduse seisukohalt võimaldas pööre kiiret arengut. Maal oli omanik, kes võis asuda muudatuste teele (uus tehnika, uued maaharimise meetodid). Põllumajanduspööre pani aluse kiirele kapitalistlikule arengule maal.
    Inglismaal ja Hollandis toimus põllumajanduspööre laias laastus 17.-18. sajandi jooksul. Tarastamisprotsess kesti 19. sajandi keskpaigani. Selle tulemuseks oli maale kindla omaniku saamine. Prantsusmaal ja Rootsis(~ Skandinaavia , sest Rootsile kuulus Norra; Soome oli Vene impeeriumi koosseisus ). Lääne- ja Lõuna Saksamaa riikides oli põllumajanduspööre toimunud 19.sajandi alguseks.
    28) 1802./1804. a. talurahvaseadused Eesti- ja Liivimaal?Selle seadusega anti talurahvale õigus omada vallasvara ja õiguse pärandada käsutusolevat maad.
    Parandati ka maksukoormisi.
    Seaduse eesmärk oli saada keskvõimu alla kontroll maadest / koormistest (ja üldse ülevaade mõisamajanduse hetkeseisust.). Seadustega piirati ka talupoegade müük ja loodi talurahvale kohtud. 1816/1819Pärisorjuse kaotamine, talup. oli vaba ja kuulus talurahvaseisusesse. Maa jäi mõisnike omaks ja talup. rentijaks, kuid kadus õigus talu pärandada. Teoorjus säilis. Talup. võis kolida teise mõisa, kui mitte linna või kubermangu. Priinimede panek ja omavalitsuse loomine. Talupojad said perekonna nimed, Talupoeg pidi maad rentima (teotööd),Pärisorjus küll kadus aga asemele tuli teoorjus,Säilis ihunuhtlus,Mõisnik ei pidanud talupoja eest
    hoolitsema (kui ta näiteks haigests)Tekkis palju popse. 1849./ 1856 Need seadused panid aluse uutele seadustele
    Hakati talusid päriseks ostma (teorent -> järk järgult-> raharent)Mõisnikel kadus talupoegade maa üle võim
    Maid hakati krunti ajama (tarastamine).
    31)Asutavas Kogus 10.10.19 vastuvõetud Maaseadus
    1919. võeti vastu seadus mille tulemusena tükeldati mõisamaa taludeks. Mõisnikud said vastu kompensatsiooni (suhteliselt vähe aga sellega püüti näidata, et tegu on ikkagi õigusriigiga). Esialgu renditakse 6-ks aastaks, kuid hiljem kui 6 aastat möödunud on võimalik maad pärandada ja tasuda (85% metsafondist)tuli 0.5 sajandit. Maareform -Mõisate metsad jäid riigiomandisk, selle alusel kujunes riiklik metsamajndus ala.Suured turvarabad, vesiveski , piritusevabrikud -riigile. Sellega võeti mõisnikelt maa ära. Tänu maareformile suurenes põllumajanduses töötava rahva osakaal--- see ei olnud arengus tagasiminek, vaid lihtsalt vabanes tohutult seni kasutamata olnud maad. Hakati aktiivselt kasutama mõisnikelt ära võetud maad. Loodi riikliku maatagavara fond, kust said maad väikemaaharijad, artellid jms. Riikliku maatagavara fond säilis kogu I vabariigi. Maatagavarafond loodi “ventiilina”, et maal oleks kogu aeg kindel valdaja; rõhutati asjaolu, et riiklik majapidamine on kõige ebaratsionaalsem vorm. Riigi kätte jäänud mõisatest said riigimõisad, mis majandasid end tunduvalt kehvemini kui talud. Vastavalt vajadusele oli neid võimalik lühiajalise rendilepinguga anda kellegi kasutusse.
    37) Tööstuspöörde olemus ning varased ja hilised industrialiseerijad?
    Tööstuspöörde eelduseks on põllumajanduspöörde toimumine. Toimub restruktureerumine rahvastikuhõive osas. Tööstuses tegutseva rahva osakaal suureneb, põllumajanduses hõivatute osakaal väheneb. Toimub tehnoloogiline täiustumine.----suureneb põllumajanduse produktiivsus, põllumajanduslik toodang (absoluutarvudes 1 elaniku kohta). Tööstus hakkab nõudma üha suuremat tööjõudu. Seoses sellega tõuseb vajadus suurema hulga põllumajandustoodangu järele. Teenindussektor suureneb tänu sellele, et põllumajandus- ja tööstustoodang on muutunud kättesaadavamaks -> elatustase on tõusnud -> selline olukord nõuab ka teenindust ja kaubandust.
    Tööstuspöörde ( tinglik ) definitsioon: tööstusrevolutsioon toimub, kui tsunftikäsitöö ja manufaktuurid asenduvad vabrikutööstusega, kus suurem osa tootmisest on mehhaniseeritud. Vabriku erinevus manufaktuurist on selle mehhaniseeritus. Võrreldes tsunftiga on manufaktuuris tunduvalt rohkem töölisi. Manufaktuuris toimub kõik käsitsi, kuid tööprotsessid on jaotatud. Võrreldes manufaktuuriga on vabrikus tööjõudu sama palju, veidi rohkem, kuid tootmisprotsess on mehhaniseeritud. Tänu mehhaniseerituse taseme tõusule väheneb ajutiselt vabriku tööliste arv, kuid kogu majandusliku tegevuse hoogustumisega töötajate arv taas suureneb.
    Varajased: Inglismaa, Holland (pooldavad vabaettevötliku võimalust) Hilised: Venemaa, USA(Saksamaa
    protektsionismi poliitika,tollibarjäärid,ehitati omatööstust,valmistoodangu sisseveo piirangud.
    38)Rahvusvahelise vabakaubandussüsteemi kujunemine Euroopas 1860.aastatel?
    See tekkis siis kui Inglismaa loobus merkantilistlikest suundadest. Cobben- Chevalieri leping kujutas endast Inglismaa ja Prantsusmaa vahelist vabade tollide lepingut. Tollid säilisid ainult luksus kaupadele. Inglismaa kaotas tollid täielikult kuid Prantsusmaa läks äärmuslikult protektsionismilt üle mõõdukale protektsionismile. Keskmine tollimaks Prantsusmaal Inglise kaupadele oli ~ 15%. Kui kumbki riik oleks veel kellegagi liitunud oleks sama leping kehtinud ka kolmandale osapoolele(Most favored nation ).Ingl.tühistastollimakseid Pr kaupadele,Pr.tühistas sisseveo kulu Briti tekstiili toodele.
  • Majandusajalugu - spikker #1 Majandusajalugu - spikker #2
    Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
    Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2010-04-06 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 125 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 2 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor Olxa123 Õppematerjali autor
    arvestuse põhjalikud vastused küsimustele spikri vormina, 38 vastust, ei sisalda küsimusi

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    12
    doc

    Majandusajaloo arvestus

    Teema 1 Merkantilismi põhiolemus 15 saj tekkis varane merkantilism. 17 saj algas merkantilismi lagunemine. Merkantilismi aluseks on humanismi põhimõtted. Kaks arengustaadiumi: varane kui monetaarne süsteem (kulutada vähe raha, riigi rikkust nähti võimalikult suurtes kulla tagavarades) ja hilismerkantilism oma kaubandusbilansi teooriaga (nende arvates pidi raha ringlema, soositi väliskaubandust). Riigi rikkuse allikaks pole mitte igasugune kaubandus, vaid riikidevaheline ­ kaubandusbilansiteooria (vähem osta, rohkem müüa). Merkantilistide uurimisobjektis on ringlus. Pooldasid riigi aktiivbset sekkumist majanduellu ja väliskaubandusele kaasaaitamist kaitsetollide kehtestamise kaudu. Teema 2 Merkantilismi erinev mõju ühiskondlikule arengule Lääne-Euroopas ja Venemaal. Vene merkantilism ­ hakkas välja kujunema keskklass. Merkantilism küll sillutas teed turumajandusele, kuid samas sulas kok

    Majandusajalugu
    thumbnail
    30
    doc

    Majandusajaloo kordamisküsimused arvestuseks

    MAJANDUSAJALOO KORDAMISKÜSIMUSED ARVESTUSEKS 1) Milline oli I aastatuhande vahetuse jõukaim piirkond Euroopas ja millel põhines tema rikkus? Jõukaim piirkond Euroopas oli Veneetsia. Rikkus põhines sellel, et asetseti kaubanduse ja meresõidu jaoks soodsas kohas. Kasuks tuli strateegiline asend Rooma ja Konstantinoopoli, islami ja kristliku Õhtumaa vahel, heaühendus Araabia piirkonnaga (veeti vürtse). Rikkusele aitas kaasa soodne maismaa, see piirkond oli viljakas. 2) Millised olid aastal 1000 A.D. maailma kõige jõukamad piirkonnad? Nimeta toonase maailma kolm suurimat linna koos asukoha kirjeldusega? Väike – Aasia, Kagu – Aasia, Jaapan. Hiina ja India piirkond, Lähis – Ida ja Araabia. Iraagi alad Eufrati ja Tigrise ääres (väga viljakas ala) Kolm suurimat linna:  Konstantinoopol – marmorist ja pronksist paleed, triumfikaared, purskkaevud ja arkaadid. Hiljem ehitati sinna jumalakodu, mis oli kõige suurem. 

    Majandusajalugu
    thumbnail
    16
    docx

    Majandusajalugu KT kordamisküsimused

    MAJANDUSAJALOO KORDAMISKÜSIMUSED KONTROLTÖÖKS 1) Milline oli I aastatuhande vahetuse jõukaim piirkond Euroopas ja millel põhines tema rikkus? Jõukaim piirkond Euroopas oli Veneetsia. Rikkus põhines sellel, et asetseti kaubanduse ja meresõidu jaoks soodsas kohas. Kasuks tuli strateegiline asend Rooma ja Konstantinoopoli, islami ja kristliku Õhtumaa vahel, heaühendus Araabia piirkonnaga (veeti vürtse). Rikkusele aitas kaasa soodne maismaa, see piirkond oli viljakas. 2) Millised olid aastal 1000 A.D. maailma kõige jõukamad piirkonnad? Nimeta toonase maailma kolm suurimat linna koos asukoha kirjeldusega? Väike – Aasia, Kagu – Aasia, Jaapan. Hiina ja India piirkond, Lähis – Ida ja Araabia. Iraagi alad Eufrati ja Tigrise ääres (väga viljakas ala) Kolm suurimat linna:  Konstantinoopol – marmorist ja pronksist paleed, triumfikaared, purskkaevud ja arkaadid. Hiljem ehitati sinna jumalakodu, mis oli kõige suurem.  Bagdad (Iraak) – teede lõikum

    Majandusajalugu
    thumbnail
    9
    docx

    MAJANDUSAJALOO arvestuse küsimused KÕ

    MAJANDUSAJALOO arvestuse küsimused kevad/2014 (kaugõpe) 1) Merkantilistliku poliitika peamine eesmärk ja ühtsed põhimõtted selle saavutamiseks erinevates maades? Esimeseks turumajandusliku tootmisviisi teoreetiliseks töötluseks on merkantilism. Merkantilism samastas rikkuse rahaga, pidas kasumi allikaks kauba- ja raharinglust, nõudis riigi aktiivset sekkumist majandusellu, väliskaubanduse arendamist ja kaitsetollide kehtestamist. Merkantilism hakkas tähtsust kaotama 17.saj keskel, kui rikkuse suurendamise peamiseks vormiks kujunes laiendatud kapitali taastootmine. Kaupmeeste ideoloogia 15-17. sajandil. Itaalia keeles mercante tähendab kaupmeest. Termini võttis kasutusele prantsuse filosoof Mirabeau 1763. aastal. Merkantilism oli organiseerimata nähtus, kuna info erinevate maade teadlaste vahel ei liikunud veel. Oli ideoloogia, poliitika, mille ühtsuse tagas majandusliku arengu loogika. Sünd langeb kokku rahvusriikide kujunemisega. Seepärast peeti silmas omakasu

    Majandusajalugu
    thumbnail
    10
    docx

    Majandusajalugu referaat

    TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL Majanduseinstituut Majandusteooria õppetool Referaat aines „Majandusajalugu“ „TARASTAMISE PÕHIOLEMUS JA SELLE LÄBIVIIMINE INGLISMAA NÄITEL“ Tallinn 2015 18. sajandil muutus maastik oluliselt mitmel pool Euroopas, eriti Inglismaal. Kasutusele võeti uued tulutoovamad talupidamisviisid. Euroop põlluharimine oli juba sajandeid muutumatuna püsinud, kuid 18. sajandil asusid maaomanikud eriti Inglismaal arutama selle üle, kuidas tõhusamalt maad harida ning vilja kasvatada. Uuriti tõuaretust, maaharimist ning viljakasvatust. Üha enam hakkasid talunikud raha teenima, kuna linnad ja tööstust arenes. Töötati välja uued adratüübid ningi 1701. aastal leitati inglise talupidaja poolt välja hobusega veetav külvimasin, mis võimaldas seemneid reas külvata. Tänu eirinevatele süsteemidele tõusis maa viljakus ning uute tõuaretuste

    Ajalugu
    thumbnail
    10
    docx

    Kordamisküsimused majandusajaloos

    Kordamisküsimused majandusajaloo (MJRI.03.052) kontrolltööks Pärnu Kolledzi üliõpilastele 1. Thorstein Vebleni majanduslikud tõekspidamised teose ,,Jõudeklasside teooria" põhjal. Veblenil oli veendumus, et töölised töötavad ainult sellepärast, et neile makstakse, mitte töö enda pärast. Ta ei jaganud arvamust, et majandussüsteem liigub järk järgult oma tasakaaluasendi poole, ja eitas üldise tasakaalu võimalikkust. Seadis kahtluse alla pakkumise ja nõudmise seaduse iseenesest mõistetavad eeldused. Tähtsamate institutsioonid: · meisterlikkuse · vanemate armastuse · tühise uudishimu · püüdu enesejaatamisele · enesearmastusele. 1. Walt Whitman Rostow ajaloo periodiseering · traditsiooniline ühiskond · tõusuks eelduste loomine · tõus (take-off) · liikumine küpsusele · kõrge massilise tarbimise ühiskond

    Ajalugu
    thumbnail
    27
    doc

    Majandusajaloo arvestustöö kordamisküsimuste vastused

    Tehnika saavutused 19. sajandi lõpul Majanduselus etendasid olulist osa uuendused masinaehituses, metallurgias, keemiatööstuses ja elektrotehnikas. Nende eelduseks oli sisepõlemismootori kasutusele võtmine. 19. sajandi 20. aastatel loodi kivisöegaasil töötavad mootorid. Esimese sisepõlemismootori ehitas 1860. aastal Prantsusmaal E. Lenoir. Täiuslikuma, neljataktilise gaasimootori konstrueeris N. A. Otto. Suure tõuke sisepõlemismootori arengule andis bensiini ja petrooleumi kasutusele võtmine mootorikütusena 19. sajandi lõpul. Kompaktse bensiinimootori ehitasid Daimler ja Benz ning kasutasid neid 1885-1886 esimestel autodel. Esimese iseliikuva kolmerattalise aurusõiduki ehitas prantsuse sõjaväeinsener N. J. Cugnot. Tänapäeva auto sai alguse siis, kui G. Daimler paigutas 1886. aastal mootori algul jalgrattale ja siis neljarattalisele vankrile. Esimene Daimler kui terviklik auto ehitati 1889. aastal. Sajandivahetuse teiseks tähtsaks sündmuseks oli elektrienergia kasu

    Majandus
    thumbnail
    4
    docx

    Majandusajalugu 1.seminar

    Majandusajalugu, I seminar 1) Merkantilistliku poliitika peamine eesmärk ja ühtsed põhimõtted selle saavutamiseks erinevates maades? 2) Merkantilistlike/varakapitalistlike suhete erinev mõju ühiskondlikule arengule Lääne-Euroopas ja Venemaal? Iseloomusta lähemalt peamisi ühiskondlikke muutusi nendes ühiskondades pärast varakapitalistlike suhete võidukäiku? 3) J. Colbert’i majanduspoliitika põhijooned? 4) Vene merkantilismi omapära? 5) Merkantilismi positiivne (J. M. Keynes) ja negatiivne (A. Smith) kriitika? 6) Kuidas peegeldas inglise ja prantsuse klassikalise majandusteaduse eelkäijate (William Petty, (Pierre Boisguillebert) suhtumine merkantilismi nende ühiskondade varasemat arengut? Põhjenda! Merkantilism pidas rikkuse allikaks väliskaubandust. 1)Eesmärk: riigi rikkuse kogumine (väärismetalli hulk näitab riigi rikkust). Merkantilismi peamine eesmärks oli rahvariigi võimalikult suuur rikastumine ja tugevdamine. Kolooniatest tuli rikkusete allikas (ressu

    Majandusajalugu




    Kommentaarid (2)

    tiina762 profiilipilt
    tiina sõber: Sain vastuse otsitud küsimustele. Väga põhjalik.
    15:48 28-04-2011
    alexkj profiilipilt
    alexkj: hea spikker
    12:54 10-05-2013



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun