Facebook Like
Küsitlus


JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
Viljandi Paalalinna Kool
Annika Vendla
8.c
JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST
PÄRIT KUNSTNIK
Referaat
Juhendaja : õp. R. Haugas
SISUKORD
SISSEJUHATUS..................................................................................3
1. ELULUGU.......................................................................................4
2. LAPSEPÕLV JA KOOLITEE........................................................7
3. KÖLER KUI ISAMAALANE.......................................................10
3.1. Lubjassaare salakoosolek ja märgukirjad.................................11
3.2. Köleri osa kodumaa rahvuslikes üritustes................................12
4. VARANDUSE KAOTUS JA SURM............................................14
5. KÖLERI SÜNNI- JA KODUKOHT PRAEGU...........................16
KOKKUVÕTE...................................................................................20
KASUTATUD KIRJANDUS............................................................21
SISSEJUHATUS
Käesolev töö on koostatud Eesti läbi aegade ühe suurima kunstniku ja ärkamisaja tegelase, Johann Köleri elust. Enamik inimesi tunneb Kölerit kui maailmakuulsat kunstnikku, kuid palju vähem teatakse teme osast eesti rahvuslikus ärkamises ja rahvuskultuuri arengus.
Johann Köleri elus ja tegevuses võib eristada kahte täiesti omaette arenevat joont: Köler kui kunstnik ja kui rahvuslane. Kunstnikuna elas ta vastavalt oma seisusele, liikus Peterburi omaaegses kõrgemas seltskonnas ja pääses isegi keisrikotta, rahvusliku tegelasena tundis ta aga sümpaatiat kehvade ja ühiskondlikult rõhutud eesti talupoegade ja oma tegevust alustavate haritlastega, kelle heaks ohverdas ta isegi oma karjääri ja suure vaevaga kogutud varanatukese.
Köleri seisukohad eesti rahvuspoliitilistes küsimustes olid tolle aja kohta selged ja järjekindlad. Ajal, mil paljud eestlased kas saksastusid või venestusid, niipea kui nad olid suutnud endale võimaldada natukenegi haridust, et jõuda lahedama äraelamiseni, jäi Köler ustavaks oma rahvusele ja oli selle üle uhke.
Teema valiku peamiseks põhjuseks sai huvi naabertalus sündinud ja naaberkülas kasvanud maailmakuulsa kunstniku elu vastu. Kuigi tema looming on väga mitmekülgne ja rikkalik, pöörasin ma peamiselt tähelepanu tema osale eesti rahvusluse kujunemises. Töös on käsitletud Johann Köleri lapsepõlve ja kooliteed, Kölerit kui isamaalast ja tema osa rahvuslikes üritustes, tema elu lõpuaastaid ja surma. Samuti on kirjeldatud tema sünni- ja kodukohta praegusel hetkel.
Töö koostamisel olid kõige rohkem abiks A.Allase ja T. Abeli „Väike Köleri sõnastik “, B. Ensti „Johann Köler“ ja M. Pukitsa „Johann Köler – eestluse eelpost Peterburis“.
Kui me kuuleme Johann Köleri nime, siis enamik inimesi teab, et tegu on maailmakuulsa eesti kunstnikuga. Suur osa meist teab, et ta on sündinud Viljandimaal ja maetud Suure – Jaani kalmistule. Kuid vähesed teavad, et tegu on ka Eesti rahvusluse väljakujunemises väga olulise inimesega. Ajal, mil paljud eestlased peale natukesegi hariduse omandamist kas saksastusid või venestusid, jäi Köler ustavaks oma rahvusele ja oli selle üle uhke.
Teema valiku peamiseks põhjuseks oli soov rohkem teada saada naabertalus sündinud ja naaberkülas kasvanud maailmakuulsast kunstnikust. Kuigi tema looming on väga rikkalik, pöörasin ma peamiselt tähelepanu Köleri osale Eesti rahvusluse kujunemises.
Johann Köler sündis 08. märtsil 1826 Viljandimaal Vastemõisa vallas Kõõbra Tõnise talus Peet ja Kai Köleri 9-lapselises peres 7-nda lapsena. Vanemad olid üsna kehval järjel, kuid siiski kirjaoskajad. Oma teadmised anti edasi vanematele lastele, kes siis õpetasid nooremaid. Tänu oma perekonna igakülgsele toetusele ning oma püüdlikkusele said võimalikuks õpingud Viljandis alg- ja kreiskoolis. Gümnaasiumi jaoks aga enam raha ei jätkunud ja tuli tööle asuda. See ei takistanud siiski kunstiõpinguid Peterburi Kunstide Akadeemias .
Kuna Köler oli sündinud vaeses talupojaperes, siis nägi ta lähedalt nende viletsust ja kannatusi. Ta võttis oma eesmärgiks talupoegade elu parandamise. . Köler võttis osa mitmetest rahvuslikest üritustest, näiteks oli ta rühmituse „Peterburi Patrioodid“ üks asutajatest ja peamisi eestvedajaid. Rühmitusse kuulusid eestlased ja eesti asjadega seotud olevad isikud, kes elasid Peterburis. Nende peaeesmärgiks oligi eesti talupoegade aitamine erinevates küsimustes. Köler oli tegev veel Aleksandrikooli Peakomitees ja Eesti Kirjameeste Seltsis . 1864. a. kutsus ta kokku Lubjassaarel talumeeste salakoosoleku, kus koostati palvekiri Venemaa keisrile. Talupoegi üritas ta aidata ka sellega, et pani kõik oma säästud Kuntaugani mõisa ostu Venemaal, et nad saaksid sinna välja rännata. Tehingu tulemuseks oli, et Köler kaotas peaaegu kogu oma varanduse ning see muutis ta vanaduspäevad suhteliselt raskeks.
Ilma Köleri abi ja toetuseta poleks Jakobson saanud hakata välja andma ajalehte „Sakala“ ja tõenäoliselt oleks jäänud asutamata ka Hugo Treffneri gümnaasium Tartus.
Johann Köler suri 73-aastasena 1899. aastal Peterburis ning on maetud Suure-Jaani .
1. ELULUGU
08.03.1826 – Viljandimaal Vastemõisa vallas Kõõbra Tõnise talu saunikute Peet ja Kai Köhleri peres sündis poeg Johann.
1835- 1837 – õpib Johann Köhler (ka Koeler, Köler) Viljandi poiste elementaarkoolis ja hiljem kreiskoolis, mis jääb lõpetamata.
1839-1845 – õpib Võnnus maalriametit ja saab tsunftiselliks.
1846 – siirdub Peterburgi, kus töötab algul maalrina.
1848-1855 – õpib Peterburgi Kunstide Akadeemias maalikunsti, akadeemia kursuse lõpetab võistlustööga „ Herakles toob Kerberose põrgust“, mille eest saab väikese kuldmedali ja 14. klassi kunstniku kutse ajaloomaali alal.
1855 – „Jakov Groti portree“ ja „Nadezda Semjonova portree“ tõendavad püsivate tihedate sidemete tekkimist ühe Peterburi intelligentsi ringiga.
1857 – „Aleksander II portree“ honorar võimaldab Kõleril oma kulul sõita välismaale end täiendama. Teel peatub ta oma vanematekodus Lubjassaarel, kus ta maalib oma vanemate portreed.
1857-1858 – Kõler viibib Pariisis, Sveitsis, Saksamaal, Hollandis ja Belgias; maalib Võnnu Jaani kiriku altarimaali „Kristus ristil “, mille kavandi lõpetab hiljem Roomas.
1858- 1862 – töötab Itaalias, viljeledes Roomas ühes kostüümiklassis akvarelli („Eit kolde ees“) ning maalides itaalia rahvatüüpe („Itaalia tütarlaps“ , „Tütarlaps allikal“ jt.), kompositsioone ja maastikke.
1859 – esitab kompositsiooni „Kristus ristil“avalikkusele ja valitakse Rooma Saksa Kunstnikeühingu liikmeks. Valmivad „Autoportree“ ja „Lõvi ja poisike“.
1861 – saab Peterburi Kunstide Akadeemia nõukogult akadeemiku tiitli kompositsiooni „Kristus ristil“ eest.
1862 – esitab Roomas kunstinäitusele maali „Itaallanna lastega ojal“, sõidab läbi Firenze, Ravenna , Veneetsia, Sveitsi
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

Registreeri ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile


Konto olemas? Logi sisse

Vasakule Paremale
JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #1 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #2 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #3 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #4 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #5 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #6 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #7 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #8 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #9 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #10 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #11 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #12 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #13 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #14 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #15 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #16 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #17 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #18 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #19 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #20 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #21 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #22 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #23 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #24 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #25 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #26 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #27 JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK #28
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 28 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2014-12-07 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 2 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor ansu16 Õppematerjali autor

Märksõnad


Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

28
docx
JONANN KÖLER – MINU KODUPAIGAST PÄRIT KUNSTNIK
25
doc
Rahvuslik Ärkamisaeg
72
doc
Eesti uusaeg-1710-1900
14
doc
Johann Köler referaat
31
doc
Carl Robert Jakobson ja tema tähtsus Eesti kultuuriloos - referaat
44
docx
Eesti uusaeg
11
docx
Eesti kunsti sünd 19-sajandi teisel poolel
70
docx
Eesti Uusaeg

Registreeri ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Konto olemas? Logi sisse

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli? | Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun